Рішення № 134209307, 19.02.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2026
Номер справи
640/7676/19
Номер документу
134209307
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2026 рокусправа № 640/7676/19

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Приватного підприємства «Трейднафтохім» до Державної податкової служби України, про зобов`язання вчинити дії.

Суть справи.

До Окружного адміністративного суду міста Києва 03.05.2019 звернулося Приватне підприємство «Трейднафтохім» (далі позивач, ПП «Трейднафтохім») з позовом до Державної податкової служби України (далі відповідач, ДПС України), в якому просить:

- зобов`язати Державну податкову службу України відновити показники ПП «Трейднафтохім» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у межах ліміту на реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму 1235625,55 грн., як було сформовано товариством станом на 30.10.2015.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Донець В.А. від 12.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження.

На підставі пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (в редакції Закону України від 16.07.2024 №3863-ІХ «Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ») проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, за результатами якого справа №640/7676/19 передана на розгляд та вирішення Львівському окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Львівського окружного адміністративного суду таку передано для розгляду судді Кравціву О.Р.

Ухвалою суду від 10.03.2025 справу №640/7676/19 прийнято до провадження та вирішено здійснити розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у судовому порядку позивачем скасовано рішення про анулювання реєстрації платником ПДВ, а тому позивач вважає, що має право на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, реєстраційний ліміт яких складає 1235625,55 грн.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що ПП «Трейднафтохім» анульовано реєстрацію платника ПДВ 31.10.2016 за рішенням контролюючого органу на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України: зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту. Відповідно до абзацу З пункту 5 Порядку №569 датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата реєстрації його платником. У разі повторної реєстрації особи платником податку йому відкривається новий електронний рахунок відповідно до пункту 8 Порядку №569, ПП «Трейднафтохім» за поданою заявою платника внесено до реєстру платників ПДВ з 01.11.2018. Згідно з пунктом 43.41 статті 43 Податкового кодексу України у разі повернення надміру сплачених податкових зобов?язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов?язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок плати податків в установі банку. На день подання відзиву нормами чинного законодавства не передбачено можливості використання платником, якого відновлено у реєстрі платників ПДВ, реєстраційної суми, що обліковувалась у такого платника ПДВ у Системі електронного адміністрування ПДВ до дати анулювання реєстрації його як платника податку.

Відповідач подав до суду додаткові пояснення, в яких вказав, що ПП «Трейднафтохім» поновлено реєстрацію платника ПДВ 01.11.2018, проте контролюючим органом на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України ПП «Трейднафтохім» анульовано реєстрацію платника ПДВ 27.11.2019. Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку №569 датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата реєстрації його платником податку. У разі повторної реєстрації особи платником податку йому відкривається новий електронний рахунок відповідно до пункту 8 Порядку №569. На виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.04.2016, якою скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24.03.2016 у справі №812/1637/15 за позовом ПП «Трейднафтохім», 01.11.2018 поновлено реєстрацію платником ПДВ, однак оскільки в період з 01.11.2018 по 27.11.2019 платником протягом 12 послідовних податкових місяців не подавалося до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість, то рішенням контролюючого органу 27.11.2019 анульовано реєстрацію платника ПДВ ПП «Трейднафтохім». У спірному випадку відсутні підстави передбачені нормами чинного законодавства щодо поновлення реєстраційної суми, що обліковувалась у такого платника ПДВ у СЕА ПДВ, оскільки станом на 27.11.2019 ПП «Трейднафтохім» не є платником ПДВ, а пряма норма Податкового кодексу України передбачає поновлення реєстраційної суми у СЕА ПДВ виключно платнику ПДВ.

Після прийняття справи до провадження відповідач подав до суду додаткові пояснення, в яких вказав, що на виконання рішення суду у справі №812/1637/15, контролюючим органом до Реєстру платників податку на додану вартість 25.10.2016 внесено запис про відновлення реєстрації ПП «Трейднафтохім» платником ПДВ із датою реєстрації 01.05.2011 та індивідуальним податковим номером 345965712143. Згідно ІКС ДПС України станом на дату анулювання платником ПДВ у СЕА ПДВ сума, на яку ПП «Трейднафтохім» мало право зареєструвати податкові накладні та/ або розрахунки коригування в ЄРПН складала 1235625,55 гривень. Відповідно до рішення контролюючого органу 31.10.2016 у зв`язку з ненаданням декларацій протягом року (відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України) підприємству анульовано вказану реєстрацію платника ПДВ. В подальшому, ПП «Трейднафтохім» повторно зареєстровано платником ПДВ з ІПН 345965720309 на підставі самостійно поданої підприємством заяви про реєстрацію платником ПДВ за формою 1-ПДВ (від 11.10.2018 №203021473585150). Згідно з рішенням контролюючого органу 27.11.2019 №11026/10/20-40-04-01-11 у зв`язку з ненаданням декларацій протягом року (відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184) ПП «Трейднафтохім» повторно анульовано реєстрацію платника ПДВ. Інформація щодо оскарження ПП «Трейднафтохім» рішення ГУ ДПС у Харківській області щодо анулювання реєстрації платника ПДВ в адміністративному та судовому порядку відсутня. Тож, рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платника ПДВ від 27.11.2019 №11026/10/20-40-04-01-11 є правомірним, платником не оскаржене. Згідно даних ІКС ДПС України станом на дату повторної реєстрації 01.11.2018 та на дату анулювання платником ПДВ 27.11.2019 у СЕА ПДВ сума, на яку товариство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН складала 0 гривень. Для відновлення суми реєстраційного ліміту платник податків повинен бути зареєстрованим платником ПДВ та відповідно мати відкритий електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Станом на теперішній час, ПП «Трейднафтохім» не є платником податку на додану вартість, оскільки ГУ ДПС у Харківській області прийнято рішення щодо анулювання реєстрації платника ПДВ підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України. Враховуючи, що ПП «Трейднафтохім» не є платником податку на додану вартість у нього відсутній електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, до нього не застосовуються вимоги Порядку №569, що визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків. Крім того, вказав, що якщо при автоматизованій перевірці системою електронного адміністрування ПДВ буде виявлено, що такого платника ПДВ не існує (внаслідок анулювання реєстрації платника), то рішення суду не зможе бути виконаним Державною податковою службою України в силу відсутності в СЕА ПДВ такого платника ПДВ, а також відсутності відкритого його рахунку в Казначействі відповідно до вимог Порядку №569, відповідної формули.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, додаткових пояснень, а також долучених письмових доказів,-

в с т а н о в и в :

Приватне підприємство «Трейднафтохім» зареєстроване як юридична особа 16.10.2006, податковий номер платника податків: 34596570; основний вид економічної діяльності: 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24.03.2016 у справі №812/1637/15 відмовлено у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «ТРЕЙДНАФТОХІМ» до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, легалізації громадських формувань Лисичанського МУЮ про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.04.2016 у справі №812/1637/15 апеляційну скаргу Приватного підприємства «ТРЕЙДНАФТОХІМ» задоволено. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24.03.2016 справі №812/1637/15 скасовано. Позовні вимоги Приватного підприємства «Трейднафтохім» задоволено. Визнано протиправним рішення №74/110 від 28.10.2015 Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про анулювання реєстрації ПП «Трейднафтохім» (Код ЄДРПОУ 34596570) як платника податку на додану вартість на підставі підпункту «ж» пункту 184.1. статті 184 ПК України. Скасовано рішення №74/110 від 28.10.2015 Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про анулювання реєстрації ПП «Трейднафтохім» як платника податку на додану вартість на підставі підпункту «ж» пункту 184.1. статті 184 Податкового кодексу України. Зобов`язано Державну податкову інспекцію у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області внести до Реєстру платників податку на додану вартість запис про реєстрацію ПП «Трейднафтохім», як платника податку на додану вартість з моменту анулювання реєстрації. Зобов`язано Державну податкову інспекцію у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області поновити строк та зареєструвати декларацію та наступні податкові накладні:

- податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2015 року де податкових зобов`язань на суму 1850900 гривень, та податкового кредиту на суму 1841116 гривень;

- податкову накладну №13 від 17.10.2015 року на загальну суму 185954,72 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ТОВ «ВС Менеджмент Груп», (податковий номер - 396154008229) за Договором №06/У від 20.04.2015 року;

- податкову накладну №14 від 17.10.2015 року на загальну суму 1014301,66 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ТОВ «ВС Менеджмент Груп», (податковий номер - 396154008229) за Договором №06/У від 20.04.2015 року;

- податкову накладну №15 від 18.10.2015 року на загальну суму 343000,56 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для TOB «ВС Менеджмент Груп», (податковий номер - 396154008229) за Договором №06/У від 20.04.2015 року;

- податкову накладну №16 від 20.10.2015 року на загальну суму 961188,61 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ТОВ «Білокриницький вапняний завод», (податковий номер - 310705521067) за Договором №20/03-15 від 20.03.2015 року;

- податкову накладну №17 від 21.10.2015 року на загальну суму 573389,17 гривень, яка видана ПП «ТРЕЙДНАФТОХІМ» для ТОВ «Білокриницький вапняний завод», (податковий номер - 310705521067) за Договором №20/03-15 від 20.03.2015 року;

- податкову накладну №18 від 23.10.2015 року на загальну суму 1601280,00 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для TOB «ВС Менеджмент Груп», (податковий номер - 396154008229) за Договором №06/У від 20.04.2015 року;

- податкову накладну №19 від 30.10.2015 року на загальну суму 128400,00 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ТОВ «Оксамитовий сезон», (податковий номер - 379122612365) за Договором №1/10-15П від 01.10.2015 року;

- податкову накладну №20 від 30.10.2015 року на загальну суму 9600,00 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ТОВ «Оксамитовий сезон», (податковий номер - 379122612365) за Договором №1/10-15П від 01.10.2015 року;

- податкову накладну №21 від 30.10.2015 року на загальну суму 394 800,00 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ТОВ «Оксамитовий сезон», (податковий номер - 379122612365) за Договором №1П-15 від 01.03.2015 року;

- податкову накладну №22 від 30.10.2015 року на загальну суму 255036,00 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ПП «Фірма «Простір», (податковий номер - 134971105659) за Договором №13/15 від 02.04.2015 року;

- податкову накладну №23 від 30.10.2015 року на загальну суму 24120,00 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ПП «Фірма «Простір», (податковий номер - 134971105659) за Договором №11/15 від 02.04.2015 року;

- податкову накладну №24 від 30.10.2015 року на загальну суму 399600,00 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ТОВ «Дніпромонтажбуд», (податковий номер - 388374404624) за Договором №03/06-1 від 03.08.2015 року;

- податкову накладну №25 від 31.10.2015 року на загальну суму 126558,00 гривень, яка видана ПП «Трейднафтохім» для ПП «Фірма «Простір», (податковий номер - 134971105659) за Договором №11/15 від 02.04.2015 року.

На виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.04.2016 у справі №812/1637/15 внесено 25.10.2016 до Реєстру платників податку на додану вартість запис про реєстрацію Приватного підприємства «ТРЕЙДНАФТОХІМ», як платника податку на додану вартість.

Вказані обставини встановлені рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.03.2019 у справі №826/19042/16 та в силу вимог частини 4 статті 78 КАС України не підлягають доказуванню.

Надалі щодо позивача прийнято рішення про анулювання реєстрації платником податку на додану вартість від 31.10.2016 №180, оскільки протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість. Протягом періоду з 01.09.2015 до 31.10.2016 з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкових зобов`язань чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців оподатковуваних операцій 0 грн.

ПП «Трейднафтохім» подало 11.10.2018 реєстраційну заяву платника податку на додану вартість №203021473585150, на підставі якої прийнято рішення про реєстрацію позивача платником податку на додану вартість від 01.11.2018.

Відповідно до витягу з системи електронного адміністрування ПДВ №116694 від 01.11.2018 щодо суми податку, на яку платник податку на додано вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних сума податку позивача склала 1235625,55 грн та зареєстрована 01.10.2015 на підставі документа «ОverDraft_201510».

Відповідачем проведено «занулення ліміту» на підставі рішення №200429205 від 01.11.2018.

Відповідно до витягу з системи електронного адміністрування ПДВ №2619037 від 26.04.2019 щодо суми податку, на яку платник податку на додано вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних сума податку позивача склала 0 грн.

Згодом контролюючий орган прийняв рішення про анулювання реєстрацій платником податку на додану вартість від 27.11.2019 №437, оскільки протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту. Протягом періоду з 01.11.2018 до 31.10.2019 з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкових зобов`язань чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців оподатковуваних операцій 0 грн.

Згідно з даними податкового обліку та реєстрів ПП «Трейднафтохім» після листопада 2019 не реєструвалося платником податку на додану вартість.

Вважаючи свої права порушеними в частині занулення у системі електронного адміністрування показники податку на додану вартість у межах ліміту на реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовано Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (далі ПК України), яким визначено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (у редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 200-1.1 статті 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Згідно з пунктами 200-1.2, 200-1.4 статті 200-1 ПК України податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу.

На рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:

а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу;

б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов`язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;

г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4-1 статті 43 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 200-1.7 статті 200-1 ПК України кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.

Згідно з статтею 200-1.5 статті 200-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов`язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов`язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов`язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді..

З викладеного висновується, що на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість містяться грошові кошти платника податку, які використовуються ним для погашення податкових зобов`язань з податку на додану вартість.

За змістом пункту 184.1 статті 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту (пункт «г»).

Відповідно до пункту 200-1.8. статті 200-1 ПК України після анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. Перерахування коштів до бюджету здійснюється на підставі реєстру, який центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника і сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру такий орган перераховує суми податку до бюджету.

Отже, у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту, контролюючим органом здійснюється анулювання реєстрації такої особи платником податку на додану вартість, після чого залишок коштів на його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається.

Позивач визначає предметом спору питання відновлення значення суми податку на додану вартість на яку ПП «Трейднафтохім» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, як сформовано товариством станом на 30.10.2015.

Відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену за такою формулою:

УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ;

де:

УНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником;

УПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.

?Овердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу.

Показник ?Овердрафт щокварталу (протягом перших шести робочих днів такого кварталу) підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців станом на дату такого перерахунку, були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.

Платникам податку, які станом на 1 січня 2016 року зареєстровані платниками податку на додану вартість менш як 12 звітних (податкових) місяців, а також платникам, зареєстрованим платниками податку на додану вартість після 1 січня 2016 року, - таке збільшення здійснюється протягом перших шести робочих днів кварталу, що настає за кварталом, в якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців.

УНаклВид - загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

УВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу;

УПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників УНаклОтр та УНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників УНаклОтр, УНаклВид та УМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.

Під час обрахунку суми УНакл також використовуються показники, визначені пунктами 34, 34-1 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.

Сума ?Накл платника, реорганізованого шляхом приєднання, злиття, перетворення, сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи, використовується під час обрахунку суми ?Накл правонаступника такого платника податку.

Сума ?Накл платника, реорганізованого шляхом поділу (з якого здійснюється виділ), сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи такого платника (державної реєстрації створення юридичної особи правонаступника), використовується під час обрахунку суми ?Накл правонаступника такого платника податку пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом.

Отже, реєстраційний ліміт, тобто, сума податку на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, не є сталою величиною та обчислюється за формулою, що визначена у пункті 200-1.3 статті 200-1 ПК України.

При цьому, порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 200-1.2 статті 200-1 ПК України).

Так, Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок №569, у редакції чинні на час виникнення спірних правовідносин) визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.

Згідно з пунктом 3 Порядку №569 періодичність, структура та формат обміну інформацією і реєстрами платників податку, необхідними для функціонування системи електронного адміністрування податку, визначаються ДФС та Казначейством.

Рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку.

Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі (пункт 4 Порядку №569).

Пунктом 9 Порядку №569 встановлено порядок розрахунку суми податку (УНакл), на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.

Аналогічна норма щодо порядку визначення суми податку на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних викладена в пункті 200-1.3 статті 200-1 ПК України.

Отже, електронний рахунок в СЕА ПДВ - рахунок, відкритий платнику податків у Казначействі, на який платник перераховує кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для збільшення ліміту реєстрації, щоб зареєструвати ПН і РК в ЄРПН та у сумі, достатній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов`язань з ПДВ, тоді як ліміт реєстрації це свого роду показник, який розраховується автоматично в СЕА за формулою визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПК України.

При цьому, ні положення статті 201-1 ПК України, ні Порядку №569, не регулюють питання поновлення анульованої реєстрації платника податку та повернення залишку коштів на його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Проте скасування рішення про анулювання реєстрації платником ПДВ, у тому числі і в судовому порядку, та повне поновлення прав платника податку означає поновлення стану його електронного рахунку згідно з показниками на час прийняття рішення про його закриття.

Суд встановив, що рішенням Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області №74/110 від 28.10.2015 позивачу анульовано реєстрацію як платника податку на додану вартість на підставі підпункту «ж» пункту 184.1. статті 184 ПК України.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.04.2016 у справі №812/1637/15 апеляційну скаргу Приватного підприємства «ТРЕЙДНАФТОХІМ» задоволено. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24.03.2016 справі №812/1637/15 скасовано. Позовні вимоги Приватного підприємства «Трейднафтохім» задоволено. Визнано протиправним рішення №74/110 від 28.10.2015 Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про анулювання реєстрації ПП «Трейднафтохім» (Код ЄДРПОУ 34596570) як платника податку на додану вартість на підставі підпункту «ж» пункту 184.1. статті 184 ПК України. Скасовано рішення №74/110 від 28.10.2015 Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про анулювання реєстрації ПП «Трейднафтохім» як платника податку на додану вартість на підставі підпункту «ж» пункту 184.1. статті 184 Податкового кодексу України. Зобов`язано Державну податкову інспекцію у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області внести до Реєстру платників податку на додану вартість запис про реєстрацію ПП «Трейднафтохім», як платника податку на додану вартість з моменту анулювання реєстрації. Зобов`язано Державну податкову інспекцію у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області поновити строк та зареєструвати декларацію та податкові накладні сформовані впродовж жовтня 2015 року.

На виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.04.2016 у справі №812/1637/15 внесено 25.10.2016 до Реєстру платників податку на додану вартість запис про реєстрацію Приватного підприємства «ТРЕЙДНАФТОХІМ», як платника податку на додану вартість.

Як вказує відповідач згідно з ІКС ДПС України станом на дату анулювання платником ПДВ у СЕА ПДВ сума, на яку ПП «Трейднафтохім» мало право зареєструвати податкові накладні та/ або розрахунки коригування в ЄРПН складала 1235625,55 гривень.

Водночас слід зауважити, що ГУ ДПС у Харківській області прийнято рішення про анулювання позивачу реєстрації платником податку на додану вартість від 31.10.2016 №180, оскільки протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість. Протягом періоду з 01.09.2015 до 31.10.2016 з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкових зобов`язань чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців оподатковуваних операцій 0 грн.

Доказів оскарження та скасування вказаного рішення контролюючого до суду позивачем не надано.

ПП «Трейднафтохім» подало 11.10.2018 реєстраційну заяву платника податку на додану вартість №203021473585150, на підставі якої прийнято рішення про реєстрацію позивача платником податку на додану вартість від 01.11.2018.

Відповідно до витягу з системи електронного адміністрування ПДВ №116694 від 01.11.2018 щодо суми податку, на яку платник податку на додано вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних сума податку позивача склала 1235625,55 грн та зареєстрована 01.10.2015 на підставі документа «ОverDraft_201510».

Отже, станом на 01.11.2018 відповідачем обліковувався ліміт (сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН) у розмірі 1235625,55 грн.

Водночас відповідачем проведено «занулення ліміту» на підставі рішення №200429205 від 01.11.2018. Станом на 26.04.2019 сума податку, на яку платник податку на додано вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних склала 0 грн, що підтверджується витягом з системи електронного адміністрування ПДВ №2619037 від 26.04.2019.

Також, контролюючим органом 27.11.2019 прийнято рішення про анулювання реєстрацій платником податку на додану вартість №437, оскільки протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту. Протягом періоду з 01.11.2018 до 31.10.2019 з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкових зобов`язань чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців оподатковуваних операцій 0 грн.

Доказів оскарження та скасування вказаного рішення контролюючого органу до суду позивачем не надано.

Згідно з даними податкового обліку та реєстрів ПП «Трейднафтохім» після листопада 2019 не реєструвалося платником податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 184.1 статті 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку.

Пунктом 184.5 статті 184 ПК України передбачено, з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних.

Згідно з пунктом 201.8 статті 201 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Отже, якщо контролюючим органом особі анульовано реєстрацію платника ПДВ, то така особа втрачає всі права і обов`язки платника ПДВ (у тому числі право на складання податкових накладних).

Якщо у подальшому за рішенням суду, яке набрало законної сили, відбувається поновлення реєстрації особи платником ПДВ, то дата реєстрації такої особи платником ПДВ не змінюється.

Починаючи з дати анулювання реєстрації особи платником ПДВ до дати відновлення такої реєстрації на підставі прийнятого судовим органом рішення, яке набрало законної сили, особа не зобов`язана складати податкові накладні та не має права на формування податкового кредиту і отримання бюджетного відшкодування ПДВ. Також, така особа не подає податкову звітність з ПДВ за цей період.

Крім цього, після прийняття рішення про анулювання реєстрації платником ПДВ згідно з пунктом 7 Порядку №569 залишок коштів на електронному рахунку в СЕА ПДВ перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається.

Суд зазначає, що з листопада 2019 року ПП «Трейднафтохім» анульовану реєстрацію платником ПДВ. Доказів скасування рішення контролюючого органу від 27.11.2019 №437 позивачем до суду не надано. Також, у справі відсутні докази поновлення позивачем реєстрації платником ПДВ.

Слід звернути увагу на те, що відновлення ліміту в СЕА ПДВ допускається за умови поновлення реєстрації платником ПДВ, тоді як у спірних правовідносинах позивачем такого поновлення після листопада 2019 року не здійснено.

З огляду на встановлені обставини, суд висновує, що за відсутності у ПП «Трейднафтохім» реєстрації платником ПДВ відсутні підстави для відновлення в СЕА ПДВ значення суми податку на додану вартість на яку ПП «Трейднафтохім» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладена суд дійшов висновку, про необґрунтованість позовних вимог. Тому, в задоволенні позову слід відмовити повністю.

За правилами статті 139 КАС України стягнення судових витрат на користь позивача, якому у задоволенні позову відмовлено повністю не передбачено.

Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судовий збір покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (зі змінами та доповненнями) подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кравців Олег Романович