Рішення № 134142311, 17.02.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2026
Номер справи
560/20502/25
Номер документу
134142311
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/20502/25

РІШЕННЯ

іменем України

17 лютого 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кірабуд" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кірабуд" звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування рішень Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 02.06.2025 №12930406/40908698, від 06.06.2025 №12950740/40908698, від 16.06.2025 №12976807/40908698, від 16.06.2025 №12976808/40908698, від 16.06.2025 №12976806/40908698 про відмову в реєстрації податкових накладних №2 від 05 червня 2024, №3 від 05 червня 2024, №4 від 13 червня 2024, №5 від 13 червня 2024, №6 від 13 червня 2024, та зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних вказані податкові накладні.

В обґрунтування вимог позивач зазначає, що податковий орган протиправно відмовив у реєстрації податкових накладних, адже платником були надані усі необхідні документи для підтвердження реальності господарських операцій, за результатами яких були оформлені податкові накладні.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачами поданий відзив, у якому у задоволенні позову просять відмовити. Зазначають, що оскаржувані рішення прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, на основі тих матеріалів, які були надані позивачем, тому є законними та обґрунтованими, відтак підстави для визнання їх протиправними та скасування - відсутні.

Досліджуючи правомірність оскаржуваних рішень, суд враховує таке.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку продавець товарів / послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі Порядок №520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого: отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису; постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу; отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

На підставі договору виконання робіт №1-6 від 20 серпня 2023 на виконання робіт «Будівництво житлового будинку 35 на території Оліївської сільської ради, Житомирського району в межах села Оліївка», укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗИГЗАГ» (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КІРАБУД» (Генпідрядник), останній виконав і передав, а Замовник прийняв відповідні обсяги будівельних робіт, на підтвердження чого сторонами складені відповідні первинні документи та виписані спірні податкові накладні:

№2 від 05 червня 2024 на суму 65000 грн., у тому числі податок на додану вартість 10833,33 грн.;

№3 від 05 червня 2024 на суму 65000 грн., у тому числі податок на додану вартість 10833,33 грн.;

№4 від 13 червня 2024 на суму 50000 грн., у тому числі податок на додану вартість 8333,33 грн.;

№5 від 13 червня 2024 на суму 50000 грн., у тому числі податок на додану вартість 8333,33 грн.;

№6 від 13 червня 2024 на суму 50000 грн., у тому числі податок на додану вартість 8333,33 грн.

Податкові накладні були скеровані на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Реєстрацію усіх податкових накладних було зупинено.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

29 травня 2025 за вихідним №65 позивачем були надані письмові пояснення та копії документів, які стосувались вказаної господарської операції з ТОВ «ЗИГЗАГ», та проханням зареєструвати податкову накладну №2 від 05 червня 2024. 04 червня 2025 року за вихідним №68 були надані письмові пояснення та копії документів, які стосувались вказаної господарської операції з ТОВ «ЗИГЗАГ», та проханням зареєструвати податкову накладну №3 від 05 червня 2024. 12 червня 2025 за вихідним №70 були надані письмові пояснення та копії документів, які стосувались вказаної господарської операції з ТОВ «ЗИГЗАГ», та проханням зареєструвати податкову накладну №4 від 13 червня 2024. 12 червня 2025 за вихідним №71 були надані письмові пояснення та копії документів, які стосувались вказаної господарської операції з ТОВ «ЗИГЗАГ» та проханням зареєструвати податкову накладну №5 від 13 червня 2024. 12 червня 2025 за вихідним №72 були надані письмові пояснення та копії документів, які стосувались вказаної господарської операції з ТОВ «ЗИГЗАГ» та проханням зареєструвати податкову накладну №6 від 13 червня 2024.

Рішенням від 02.06.2025 №12930406/40908698 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області у реєстрації було відмовлено у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі "Додаткова інформація" рішення зазначалось: «Платником надано товарно-транспортні накладні для підтвердження перевезення бетону від постачальника ПП «Бетон-Цемент» в яких не заповнено розділ про вантажно-розвантажувальні операції. Крім того, ТОВ «КІРАБУД» та ТОВ «ЗИГЗАГ» відповідають п.8 Критеріїв ризиковості платника податку».

Рішенням від 06.06.2025 №12950740/40908698 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області у реєстрації було відмовлено у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі Додаткова інформація зазначено: «Платником надано товарно-транспортні накладні для підтвердження перевезення бетону від постачальника ПП «Бетон-Цемент» в яких не заповнено розділ про вантажно-розвантажувальні операції. Також платником не надано пояснення щодо залучення субпідрядників для виконання робіт в кількості 3344,68 люд/год. Згідно Акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2024 №5 від 31.07.2024. Крім того, ТОВ «КІРАБУД» та ТОВ «ЗИГЗАГ» відповідають п.8 Критеріїв ризиковості платника податку».

Рішенням від 16.06.2025 №12976807/40908698 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області у реєстрації було відмовлено у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація рішення зазначено: «Платником надано товарно-транспортні накладні для підтвердження перевезення бетону від постачальника ПП «Бетон-Цемент» в яких не заповнено розділ про вантажно-розвантажувальні операції. Також платником не надано пояснення щодо залучення субпідрядників для виконання робіт в кількості 3344,68 люд/год. Згідно Акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2024 №5 від 31.07.2024. Крім того, ТОВ «КІРАБУД» та ТОВ «ЗИГЗАГ» відповідають п.8 Критеріїв ризиковості платника податку».

Рішенням від 16.06.2025 №12976808/40908698 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області у реєстрації було відмовлено у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація" рішення зазначено: «Платником надано товарно-транспортні накладні для підтвердження перевезення бетону від постачальника ПП «Бетон-Цемент» в яких не заповнено розділ про вантажно-розвантажувальні операції. Також платником не надано пояснення щодо залучення субпідрядників для виконання робіт в кількості 3344,68люд/год. згідно Акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2024 №5 від 31.07.2024. Крім того, ТОВ "КІРАБУД" та ТОВ "ЗИГЗАГ" відповідають п.8 Критеріїв ризиковості платника податку».

Рішенням від 16.06.2025 №12976806/40908698 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області у реєстрації було відмовлено у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація" рішення зазначено: "Платником надано товарно-транспортні накладні для підтвердження перевезення бетону від постачальника ПП «Бетон-Цемент» в яких не заповнено розділ про вантажно-розвантажувальні операції. Також платником не надано пояснення щодо залучення субпідрядників для виконання робіт в кількості 3344,68 люд/год. згідно Акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2024 №5 від 31.07.2024. Крім того, ТОВ "КІРАБУД" та ТОВ "ЗИГЗАГ" відповідають п.8 Критеріїв ризиковості платника податку».

Оцінюючи обґрунтованість спірних рішень, суд враховує таке.

Судом встановлено, що у акті приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, який надавався комісії, відображені конкретні переліки і обсяги виконаних робіт, які були прийняті Замовником. Акт підписаний уповноваженими особами сторін договору, відображає здійснення господарських операцій.

Показники виконаних робіт та використаних ресурсів підтверджуються також довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3, підсумковою відомістю ресурсів; розрахунком загальновиробничих витрат на будову; платіжними інструкціями; випискою АТ КБ «Приватбанк»; карткою рахунку 361 за липень 2024.

Крім того, комісії були надані товарно - транспортні накладні, стосовно яких встановлено, що вони містять необхідні реквізити та відомості, у тому числі докладні відомості про вантаж, дані щодо вантажовідправника, автомобільного перевізника, замовника, вантажоодержувача, пункти навантаження та розвантаження, що відповідає вимогам Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.

Водночас, відомості про вантажно-розвантажувальні операції (зокрема, час прибуття, вибуття, простою, підпис відповідальної особи, номер посвідчення водія тощо) не є обов`язковими реквізитами ТТН, тому відсутність такої інформації не свідчить про те, що господарська операція не відбулась і саме по собі не ставить її під сумнів.

Доводи стосовно невідповідності обсягів робіт задіяним трудовитратам та припущення про залучення до виконання робіт субпідрядників, податковим органом належними доказами не підтверджені. Відповідачами не спростовано те, що вказані у акті трудовитрати відповідають нормативній трудомісткості, визначеній на підставі проектно-кошторисної документації та чинних будівельних норм.

Дослідивши подані позивачем документи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, оскільки позивач надав контролюючому органу первинні документи, що підтверджували взаємовідносини з контрагентом, на підставі яких були виписані спірні податкові накладні.

Відповідачі не спростували достовірність інформації, зазначеної в наданих позивачем первинних документах, посилаючись на відсутність певних документів та обґрунтовуючи необхідність їх надання для вирішення питань щодо реєстрації податкових накладних. Отже, надані позивачем документи є достатньою підставою для реєстрації податкових накладних, тоді як реальність господарських операцій може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.

Зважаючи на викладене, оскаржувані рішення слід визнати протиправними та скасувати.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до наказу Держаної податкової служби України від 28.08.2019 №36 повноваження щодо реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушенням під час застосування податкового законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань покладені на Держану податкову службу України.

Реєстрація у ЄРПН податкових накладних, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Відтак, необхідно зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні позивача №2 від 05 червня 2024, №3 від 05 червня 2024, №4 від 13 червня 2024, №5 від 13 червня 2024, №6 від 13 червня 2024.

Оскільки відповідачі не спростували доводи позивача належними доказами і не довели правомірність спірних рішень, позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адмністративний позов - задоволити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 02.06.2025 №12930406/40908698, від 06.06.2025 №12950740/40908698, від 16.06.2025 №12976807/40908698, від 16.06.2025 №12976808/40908698, від 16.06.2025 №12976806/40908698 про відмову в реєстрації податкових накладних у Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю Кірабуд №2 від 05 червня 2024, №3 від 05 червня 2024, №4 від 13 червня 2024, №5 від 13 червня 2024, №6 від 13 червня 2024.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кірабуд" судовий збір у розмірі 6056 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кірабуд" судовий збір у розмірі 6056 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 лютого 2026 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Кірабуд" (просп. Незалежності, 11, оф. 302,м. Нетішин,Хмельницька обл., Шепетівський р-н,30100 40908698) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29001 44070171) Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 43005393)

Головуючий суддя І.С. Козачок