Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.19.8
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 грудня 2010 року Справа № 2а-6284/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання Бражник В.І.
за участю сторін:
від позивача: не зявився,
від відповідача: Савчук О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" до Управління Пенсійного фонду України в Слов"яносербському районі Луганської області про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
20 серпня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" до Управління Пенсійного фонду України в Слов"яносербському районі Луганської області про скасування рішення, в обґрунтування якого вказав наступне.
Протягом тривалого часу за позивачем обліковується заборгованість за страховими внесками до Пенсійного фонду України.
У липні 2010 року Відокремлений підрозділ "Шахта "Черкаська" отримав рішення № 115 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 13.05.2010 року.
Вважає, що зазначене рішення не відповідає вимогам чинного законодавства України та підлягає визнанню недійсних з огляду на наступне.
Порядок обчислення, сплати страхових внесків, визначення поняття "страховий внесок" містяться у Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше: кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, та ін.
Просив суд визнати не чинним рішення №115 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків від 13.05.2010 року.
Представник позивача в судове засідання не зявився, був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача в судове засідання зявився, заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, відповідно до якого усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
В судовому засіданні встановлено, що відокремлений підрозділ "Шахта "Черкаська" Державного підприємства "Луганськвугілля" (код ЄДРПОУ 26410818), має правовий статус суб'єкта без права юридичної особи , про що свідчить довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 50127, видане головним управлінням статистики у Луганській області 27.10.2006 року, діє на підставі положення про відокремлений підрозділ "Шахта "Черкаська" державного підприємства "Луганськвугілля", затвердженого генеральним директором ДП "Луганськвугілля", погоджено з Міністерством вугільної промисловості України та з профспілкою працівників вугільної промисловості України.
Відокремлений підрозділ "Шахта "Черкаська" має повідомлення про взяття на облік в Управлінні Пенсійного фонду України у Слов'яносербському районі Луганської області (реєстраційний №123101-0408).
13.05.2010 року начальником Управління пенсійного фонду у Слов'яносербському районі Луганської області було винесено рішення № 115 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у сумі штрафних санкцій 700151, 65грн. та пені 214110,07 грн. (а.с.5).
Відповідно до прикінцевих положень п.14-2 статті 5 Закону України «Про скорочення заборгованості перед Пенсійним фондом України підприємств, які мають стратегічне значення, та вугледобувних підприємств і відновлення пенсійних прав їх працівників» № 2508VІ, 09.09.2010 року Розділ XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове, державне пенсійне страхування", що суми накладених (нарахованих) та не сплачених штрафів та пені, а також суми штрафів та пені, які підлягають (підлягатимуть) накладенню (нарахуванню) на день набрання чинності Законом України "Про скорочення заборгованості перед Пенсійним фондом України підприємств, які мають стратегічне значення, та вугледобувних підприємств і відновлення пенсійних прав їх працівників", у тому числі розстрочені згідно із законодавством, вугле- та торфодобувним підприємствам, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, підлягають списанню в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.
На суму списаної заборгованості цих підприємств списується заборгованість Пенсійного фонду України за позиками, наданими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунка, шляхом віднесення усіх сум на взаєморозрахунки з бюджетом з подальшим відновленням єдиного казначейського рахунка в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".
Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
При таких обставинах позовні вимоги не можуть бути задоволені, оскільки вищезазначеним законом штрафи та пеня підлягають списанню в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, встановлено відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги позивача.
Згідно ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 69, 72, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" до Управління Пенсійного фонду України в Слов"яносербському районі Луганської області про скасування рішення відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 грудня 2010 року.
Суддя Т.І. Ковальова