Постанова № 13409976, 13.12.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
13.12.2010
Номер справи
2а-13793/10/6/0170
Номер документу
13409976
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

13.12.10Справа №2а-13793/10/6/0170 (11:36) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіЛатиніна Ю.А. ,

при секретарі Усковій О. І.,

за участю представника позивача Нехаєнко О. С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Малого приватного підприємства «Маркет»

до Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим

про скасування податкового повідомлення-рішення

Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до відповідача про визнання дій ДПІ в м. Керчі АР Крим неправомірними та про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002771502/0 від 11.10.2010 року. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення мотивоване наявністю акту перевірки про несвоєчасне подання податкової звітності, а саме податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року. Однак, відповідач не прийняв до уваги те, що через відмову працівників ДПІ в м. Керчі АР Крим прийняти декларацію за серпень 2010 року позивач 16.09.2010 року направив декларацію поштою з повідомленням про вручення. У такому випадку днем подачі податкової декларації є день її здачі на пошту, у даному випадку 16.09.2010 року, а не день її фактичного одержання відповідачем 22.09.2010 року. Таким чином, граничний строк подачі декларації позивачем не порушений і законних підстав для застосування штрафних санкцій у відповідача не було.

У судовому засіданні представник позивача в порядку ст. ст. 49, 51 КАС України надав заяву про зменшення позовних вимог та просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Керчі АР Крим № 0002771502/0 від 11.10.2010 року, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача до суду не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином, клопотань не направив, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

11.10.2010 року ДПІ в м. Керчі АР Крим було складено акт невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року Малого приватного підприємства «Маркет» (код ЄДРПОУ 22260055) за № 1410/15-2/22260055.

Згідно з висновком акту від 11.10.2010 р. № 1410/15-2/22260055 за наслідками перевірки виявлено факти порушення абз. «а» п. п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-Ш "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у вигляді несвоєчасного подання МПП «Маркет» податкової декларації з податку на додану вартість за серпень по терміну 20.09.2010 року.

За несвоєчасне подання податкової декларації, згідно п. "а" п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.1, п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-Ш від 21.12.2000 року на підставі акту перевірки № 1410/15-2/22260055 від 11.10.2010 року ДПІ в м. Керчі АР Крим застосувало до малого приватного підприємства «Маркет» 170,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Не погодившись з висновками податкового органу, позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Керчі АР Крим № 0002771502/0 від 11.10.2010 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, до яких належить відповідач, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача, суд зобовязаний встановити, чи діяв відповідач, який є субєктами владних повноважень, на підставі закону, чи є його дії обґрунтованими, безсторонніми та добросовісними.

Спеціальним законом з питань з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Відповідно до п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000р. податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

Платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).

Для подання податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року визначено - 20.09.2010 року.

Актом документальної невиїзної перевірки від 11.10.2010 року № 1410/15-2/22260055 встановлено, що податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2010 року надійшла до ДПІ в м. Керчі 22.09.2010 року.

На підставі зазначеного акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002771502/0 від 11.10.2010 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн.

Згідно п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-Ш від 21.12.2000 року прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що 16 вересня 2010 року в канцелярії ДПІ в м. Керчі директору Малого приватного підприємства «Маркет» було відмовлено у прийнятті декларації з ПДВ за серпень 2010 року, через що підприємство 16.09.2010 року, то б то до закінчення граничного строку подання декларації надіслало її поштою з описом вкладеного.

В обґрунтування пояснень суду надана для огляду та залучення до матеріалів справи скарга МПП "МАРКЕТ" на ім'я першого заступника начальника ДПІ в м. Керчі АР Крим стосовно того, що 16 вересня 2010 року інспектором Сеченовою С. В. було безпідставно відмовлено у прийнятті звіту з ПДВ за серпень 2010 року.

В силу викладеного, приймаючи до уваги те, що під час розгляду справи знайшов підтвердження факт, що дії позивача щодо направлення на адресу відповідача податкової декларації з податку на додану вартість 16.09.2010 року є правомірними та відповідають вимогам п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181, суд вважає, що, застосовуючи до позивача згідно п. "а" п.п. 4.2.2 ст. 4, п.п. 17.1.1, п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафні санкції у розмірі 170,00 грн., відповідач діяв невмотивовано, без зясування дійсних обставин справи, в наслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим № 0002771502/0 від 11.10.2010 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки не суперечать вимогам діючого законодавства та підтверджені матеріалами справи.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання, яке відбулось 13.12.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 17.12.2010р.

Керуючись ст.ст. 11, 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим № 0002771502/0 від 11.10.2010 року про застосування штрафних санкцій на суму 170,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку) на користь Малого приватного підприємства «Маркет» (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Кірова, б. 27, кв. 6, ідентифікаційний код 22260055) судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Латинін Ю.А.