Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 361/3965/23
Провадження № 2/361/914/24
16.02.2026
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
16 лютого 2026 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі головуючої судді Гізатуліної Н.М., за участю секретаря судових засідань Охріменко Є.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів, -
УСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (далі - УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області, Управління) звернулось до суду із зазначеним позовом.
Позов мотивований тим, що на обліку в УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області перебуває ОСОБА_1 , як отримувач державної соціальної допомоги на дітей одинокої матері та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з дітьми.
Так, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям із січня 2021 року до серпня 2021 року ОСОБА_1 , на підставі поданої заяви та доданих до неї документів , призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.
На виконання вимог зазначеного закону та порядку ОСОБА_1 до заяви та декларації надала копії свідоцтв про народження дітей та довідку про доходи з липня до грудня 2020 року, з якої вбачається, що вона працює прибиральником службових приміщень у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВК БУД» (далі - ТОВ «ВК БУД»).
Крім цього, ОСОБА_1 , на підставі поданої заяви та доданих до неї документів, в порядку встановленому Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, призначено державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері.
Відповідно до Порядку виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, 01 серпня 2021 року, ОСОБА_1 , на підставі поданої заяви та доданих до неї документів, отримала одноразову грошову допомогу на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей у розмірі 8 000 грн.
Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк ОСОБА_1 , відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям 14 вересня 2021 року подала до Управління нові заяви, декларацію та довідку про доходи за період з січня до червня 2021 року, з якої вбачається, що вона працює прибиральником службових приміщень у ТОВ «ВК БУД».
Для продовження вищезазначених виплат на наступний період, Управління запропонувало ОСОБА_1 подати ще і довідку форми ОК-7.
На підставі даних довідки ОК-7 від 20 вересня 2021 року Управлінню стало відомо, що підприємство, з якого виписувалась довідка про доходи, не сплачувало єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду України за ОСОБА_1 .
На далі, начальник відділу контролю Управління - Удодік Н.О. з`ясувала, що ОСОБА_1 не працює у ТОВ «ВК БУД», а довідки про доходи видавалися на її прохання. Відтак, з 01 вересня 2021 року Управлінням припинено виплати допомог за особовими рахунками ОСОБА_1 та здійснено перерахунок на повернення безпідставно виплачених державних коштів, а саме:
- допомоги на дітей одинокої матері в сумі 38 861,12 грн за період з 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року;
- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 62 809,74 грн за період 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року;
- одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей в сумі 8 000 грн за серпень 2021 року.
Оскільки Відповідачкою, у 2021 році не було підтверджено статус багатодітної малозабезпеченої сім`ї, вона втратила право на отримання даної допомоги.
Причиною надміру виплаченої суми допомог стало надання недостовірної інформації відповідачкою при зверненні до Управління за одержанням державних соціальних допомог.
При виявленні даного факту Управління запропонувало відповідачці, спочатку в телефонному режимі, а згодом листом від 08 жовтня 2021 року, добровільно повернути надміру виплачені державні кошти на суму 109 670,87 грн.
Відповідачка особисто отримала письмове повідомлення в Управлінні, проте підписати Договір про повернення коштів відмовилась, мотивуючи відсутністю коштів.
Станом на день подачі позову відповідачка надмірно виплачені їй державні кошти не повернула.
На підставі викладеного, УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області просило суд стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені державні кошти в сумі 109 670,87 грн, а саме: 38 861,12 грн допомоги на дітей одинокої матері, 62 809,74 грн державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, 8 000 грн одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей та судовий збір у розмірі 2 684 грн.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 26 травня 2023 року відкрито провадження у цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Як вбачається із Довідки про доставку електронного документа до Електронного кабінету позивача копія ухвали Броварського міськрайонного суду Київської області від 26 травня 2023 року доставлена 26 травня 2023 року.
За адресою місця проживання відповідачки направлялась ухвала суду про відкриття провадження у справі та копія позовної заяви з додатками, які повернулись до суду з відміткою «За закінченням терміну зберігання».
Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 дійшов висновку про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.
Близькі за змістом висновки містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі №800/547/17, постановах Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б.
06 жовтня 2023 року представник УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області подав до суду заяву про розгляд справи без участі позивача та його представника, зазначив, що підтримує позовні вимоги та не заперечує проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідно до розпорядження керівника апарату суду Овдієнко Л.П. від 04 серпня 2025 року щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи, у зв`язку із звільненням судді ОСОБА_2 у відставку, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 серпня 2025 року вищевказану цивільну справу передано на розгляд судді Гізатуліній Н.М.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 11 серпня 2025 року цивільну справу прийнято до провадження у порядку спрощеного позовного провадження без виклику /повідомлення сторін.
Відповідачка не використала право подання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи положення ст. ст. 223, 280 ЦПК України, за відсутності заперечень позивача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідачки на підставі наявних доказів, провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
Суд дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Суд встановив, що ОСОБА_1 подавала до УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг № 275/1 у якій просила призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям.
У Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачка у Розділі ІІ. Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01 липня 2020 року до 31 грудня 2020 року ОСОБА_1 вказала тільки себе та своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , вид доходу: зарплата. Інших доходів не має.
Крім того, до заяви та декларації ОСОБА_1 надала копії свідоцтв про народження дітей та довідку про доходи з липня до грудня 2020 року, згідно з якої вона працює прибиральником службових приміщень в ТОВ «ВК БУД».
Рішенням УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області від 09 березня 2021 року призначено ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року у сумі 10 256,24 грн щомісячно.
Рішенням УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області від 22 березня 2021 року призначено ОСОБА_1 державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям з 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року у сумі 6 323,52 грн щомісячно.
Крім того, 01 серпня 2021 року на підставі поданої заяви та доданих до неї документів ОСОБА_1 отримала одноразову грошову допомогу на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей у розмірі 8 000 грн, що підтверджується розпорядженням Управління на перерахунок одноразової грошової допомоги від 12 серпня 2021 року.
Згідно з довідками, які видані УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області від 14 вересня 2021 року, ОСОБА_1 виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у період з січня до червня 2021 року у сумі 49 777,96 грн; державну соціальну допомогу на чотирьох дітей одинокій матері у період з березня до червня 2021 року у сумі 25 294,08 грн.
14 вересня 2021 року ОСОБА_1 подала до Управління нові заяви, декларацію та довідку про доходи за період з січня до червня 2021 року, згідно з якої вона працює прибиральником службових приміщень в ТОВ «ВК БУД», Управлінням запропоновано надати довідку ОК-7.
Як вбачається із даних довідки ОК-7 від 20 вересня 2021 року ТОВ «ВК БУД», з яким надана довідка про доходи, не сплачувало єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду України за ОСОБА_1 .
З огляду на Акт від 21 березня 2023 року складеного комісією в складі начальника відділу контролю - головного державного соціального інспектора УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області Удодік Н.О., головного спеціаліста відділу контролю Лесик Т.В. та державного соціального інспектора Загоруйко Н.М. у справі ОСОБА_1 , власник підприємства ТОВ «ВК БУД» повідомив, що ОСОБА_1 не працює в ТОВ «ВК БУД», а довідки про доходи видавалися на її прохання.
УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області прийнято рішення від 20 вересня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та у наданні державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, оскільки у складі сім`ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців.
Із розрахунків переплати вбачається, що Управлінням за період із 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року здійснено переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 у розмірі 62 809,74 грн; за період із 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року здійснено переплату державної соціальної допомоги одиноким матерям ОСОБА_1 у розмірі 38 861,12 грн; за період із 01 серпня 2021 року до 31 серпня 2021 року здійснено переплату одноразової державної соціальної допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей ОСОБА_1 у розмірі 8 000 грн.
22 вересня 2021 року УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області видано розпорядження про утримання переплати ОСОБА_1 , яка виникла за період з 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року в розмірі 62 809,74 грн, за період з 01 березня 2021 року по 31 серпня 2021 року в розмірі 38 861,12 грн, оскільки заявниця подала недостовірні дані про нараховану зарплату.
Крім того, 22 вересня 2021 року УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області видано розпорядження про утримання переплати ОСОБА_1 , яка виникла за період з 01 серпня 2021 року до 31 серпня 2021 року в розмірі 8 000 грн, оскільки у заявниці не підтверджений статус багатодітної малозабезпеченої сім`ї.
УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області направляло на адресу ОСОБА_1 повідомлення від 08 жовтня 2021 року Вих. № 01-12/6326 про припинення нарахування та необхідність повернення допомоги на дітей одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей, на загальну суму 109 670,87 грн безпідставно виплачених державних коштів, а саме:
- допомоги на дітей одинокої матері в сумі 38 861,12 грн за період з 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року;
- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 62 809,74 грн за період 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року;
- одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей в сумі 8 000 грн за серпень 2021 року.
Як вбачається з Акту від 21 березня 2023 року відповідачка прибула в Управління, особисто отримала письмове повідомлення, але підписати Договір про повернення коштів відмовилась, мотивуючи відсутністю коштів.
Добровільно відповідачка надміру виплачених коштів державних соціальних допомог не повернула, що і стало причиною звернення позивачем до суду.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно з п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі Порядок) для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Відповідно до п. 16 Порядку виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно із п. 23 Порядку в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення та Державна соціальна служба.
У п. 25 Порядку в редакції чинній на момент виникнення правовідносин, визначено, що якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Відповідно до абзацу 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» №2811-XII від 21 листопада 1992 року, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно абзацу 1 статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
За змістом пункту 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок), для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи: заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі -декларація); довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку; копія свідоцтва про народження дитини.
Пунктом 36 Порядку визначено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо особи, які входять до складу сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень (пп. 2 п. 35-2 Порядку).
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється, якщо сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення (абз. 5 п. 36 Порядку).
Відповідно до положень п. 49 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім`ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім`ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Органи соціального захисту населення мають право перевіряти матеріальне та майнове становище сімей з дітьми. Для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми на запит органу соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються, серед іншого, інформація про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС).
Органи соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за її призначенням.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Постановою Кабінету Міністрів України № 803 від 04 серпня 2021 року, запроваджено у 2021 році виплату одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року у сумі 2 000 гривень на кожну дитину, та затверджено Порядок виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, яким визначено механізм виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року (далі - одноразова грошова допомога) одержувачам державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з числа багатодітних сімей (далі - Порядок № 803).
Одноразова грошова допомога виплачується багатодітним сім`ям, які станом на 1 серпня 2021 року є одержувачами державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Одноразова грошова допомога призначається на кожну дитину з багатодітної малозабезпеченої сім`ї, яка станом на 1 серпня 2021 року має вік 6-18 років (включно). Одноразова грошова допомога надається у розмірі 2 000 гривень на кожну дитину (п. 3-5 Порядку № 803).
Виплата одноразової грошової допомоги проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за матеріалами справ одержувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з числа багатодітних сімей без звернення таких одержувачів (п. 14 Порядку № 803).
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що законодавцем передбачені два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Верховний Суд у постановах від 06 лютого 2019 року у справі №545/163/17 та від 11 квітня 2019 року у справі №150/164/17 підтримав висновки Верховного Суду України у постанові від 02 липня 2014 року у справі №6-91цс14 про те, що закон (ст. ст. 1212, 1215 ЦК України) встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача. Правильність виконаних розрахунків, за якими проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, враховуючи, що виплачена ОСОБА_1 державна соціальна допомога на дітей одинокої матері, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та одноразова грошова допомога на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей за період з 01 березня 2021 року до 31 серпня 2021 року в загальному розмірі 109 670,87 грн є результатом недобросовісної поведінки з боку набувача, суд дійшов висновку, що позов УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат
Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ЦПК України).
Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
УСЗН Броварської міської ради Броварського району Київської області за подачу позову сплатило судовий збір у розмірі 2 684 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 09 травня 2023 року № 104.
Таким чином, із відповідачки на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2 684 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 280-283 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області суму надмірно виплачених державних коштів в розмірі 109 670 (сто дев`ять тисяч шістсот сімдесят) гривень 87 коп., а саме: 38 861,12 грн допомоги на дітей одинокої матері, 62 809,74 грн державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та 8 000 грн одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачки.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач: Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області, ЄДРПОУ 03193637, місце знаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Героїв України, буд. 18.
Відповідачка: ОСОБА_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складений 16 лютого 2026 року.
Суддя Н.М. Гізатуліна