Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 523/27962/25
Провадження №2-а/523/20/26
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" лютого 2026 р. м.Одеса
Пересипський районний суд м.Одеси у складі:
головуючого судді Кисельова В.К.
за участю секретаря Дзюба Г.І.
за участю позивачки ОСОБА_1
за участю представника відповідача - Харламбової В.О.
за участю представника третьої особи Сурмакової О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Південного офісу Держаудитслужби (ЄДРПОУ:40477150, адреса, вул.Канатна, буд.83, м.Одеса), третя особа на стороні позивача:Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» (ЄДРПОУ:05471158, адреса: вул.Церковна, буд.29, м.Одеса) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Підстави заявлених позовних вимог.
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Південного офісу Держаудитслужби, третя особа на стороні позивача: Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, посилаючись на наступні обставини.
Так, Постановою про накладання адміністративного стягнення від 22.12.2025 року № 15- 0133/2025/пн Південним офісом Держаудитслужби визнано ОСОБА_1 винною в порушенні законодавства з фінансових питань, веденні бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку, неправильному нарахуванні і виплаті заробітної плати, за частиною 1 ст. 164-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255, 00 грн.
Зі змісту постанови вбачається, що Південним офісом Держаудитслужби встановлено порушення законодавства з фінансових питань, ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку, неправильне нарахування і виплата заробітної плати. Зокрема, при нарахуванні і виплаті заробітної плати начальнику відділу безпеки AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ», незаконно нараховано та сплачено доплату за розширену зону обслуговування за вакантною посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності не у відповідності до посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності, а до посадового окладу начальника відділу безпеки, яка є вища за рівнем оплати праці, що призвело до втрат AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ» на загальну суму 153, 03 тис. грн., та як наслідок зайво нараховано та перераховано єдиного соціального внеску у сумі 33, 67 тис. гривень. Порушення вчинено в період 2021 року по грудень 2023 року. Місце вчинення порушення - AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ», вул. Церковна, 29, м. Одеса, Одеський район, Одеська область, 65003. Порушення виявлено під час ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ» за період з 01 листопада 2021 року по 30 червня 2025 року та задокументовано в акті ревізії від 17.12.2025 № 151505-1/212, що є порушенням умов пункту 4.2. Положення про оплату праці Колективного договору на 2019-2022 року, затверджений протоколом загальних зборів трудового колективу від 12 лютого 2019 року, ст. 105 Кодексу законів про працю України, ч. 1 ст. З Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Позивачка не погоджується зі вказаною постановою, виходячи з наступного.
Згідно підпункту 2.2.1 пункту 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5 «фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До складу фонду додаткової заробітної плати входять надбавки та доплати до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених чинним законодавством: за суміщення професій (посад)...». Тобто надбавки і доплати відносяться до фонду додаткової заробітної плати та встановлюються до окладу, посадового окладу працівника, якому ця надбавка і доплата виплачується.
Згідно пункту 4.3 Додатку 3 Колективного договору AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ» на 2019- 2022 роки Положення про оплату праці, передбачена доплата за виконання обов`язків тимчасово відсутнього працівника, яка встановлюється в розмірі до 100 % тарифної ставки (посадового окладу) відсутнього працівника з урахуванням обсягів додатково виконаних робіт, за поданням керівника підрозділу.
Згідно пунктів 2.3 та 2.4 Посадової інструкції провідного бухгалтера бухгалтерії від 2019 року бухгалтер здійснює приймання і контроль первинної документації на ділянці нарахування та виплата заробітної плати готує її до обробки, забезпечує повне та достовірне відображення інформації, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, на рахунках бухгалтерського обліку.
Згідно розділу III Інструкції Про порядок обігу первинної документації з обліку заробітної плати та праці працівників ПАТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» «будь-які зміни в умовах оплати праці, будь-то зміни розмірів доплат, надбавок, премій, повинні бути оформлені наказом та відповідати вимогам КЗпП України та Закону України «Про оплату праці».
У період з листопада 2021 року по грудень 2023 року ОСОБА_2 нараховувалась та виплачувалась доплата за виконання додаткових обов`язків за посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності, яка була встановлена наказами AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ»:
від 30 квітня 2021 року №162 «Про встановлення доплати» - заступнику начальника відділу безпеки ОСОБА_2 (таб.№04996) з 01.05.2021 року встановити доплату за виконання додаткових обов`язків за посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності в розмірі 50% посадового окладу в місяць
від 21 січня 2022 року №37 «Про тимчасове виконання додаткових обов`язків» - з 24 січня 2022 року до заповнення штатної одиниці за вакантною посадою Уповноваженого з антикорупційної діяльності, доручити виконання додаткових обов`язків за вакантною посадою Уповноваженого з антикорупційної діяльності ОСОБА_2 начальнику відділу безпеки, за його згодою та встановити доплату за виконання додаткових обов`язків у розмірі 50% посадового окладу в місяць.
Накази стосувались ОСОБА_2 та виконання ним додаткових обов`язків та встановлення йому доплати за виконання додаткових обов`язків, у розмірі 50% до його посадового окладу.
Враховуючи вимоги пункту 4.3 Додатку 3 Колективного договору AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ» на 2019-2022, сума щомісячної доплати за виконання додаткових обов`язків ОСОБА_2 не перевищила 100 % посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності, а саме.
з 11.02.2021 року ОСОБА_2 займав посаду заступника відділу безпеки (наказ про переведення №18-к від 10.02.2021 року) з посадовим окладом 22 500,00 грн., надбавка у розмірі 50 відсотків складала 11 250,00 грн., що не перевищувала 100% посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності, який складав 13 400,00 грн.
з 01.12.2021 року підвищено посадові оклади (наказ від 30.11.2021 року №418) - оклад заступника начальника відділу безпеки ОСОБА_2 було встановлено у розмірі 24 590,00 грн., надбавка у розмірі 50 відсотків складала 12 295,00 грн., що не перевищувала 100% посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності, що з 01.12.2021 складав 14 650,00 грн.
з 11.01.2022 року ОСОБА_2 переведено на посаду начальника відділу безпеки з посадовим (наказ про переведення №02-к від 11.01.2022 року) з окладом 27 330,00 грн., надбавка у розмірі 50 відсотків складала 13 665,00 грн., що не перевищувала 100% посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності, що з 01.12.2021 складав 14650,00 грн.
Тобто втрат AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ», про які зазначено в оскаржуваній постанові, Товариство не понесло, а перерахована доплата була здійснена в межах, передбачених Колективним договором.
Міністерство праці та соціальної політики України листом від 25.03.2010 року №319/13/84-10 надало роз`яснення, щодо установлення доплат, то умовами оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. N 1298, передбачено, що працівникам за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників, за суміщення професій (посад), за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт встановлюються доплати у розмірі до 50 відсотків посадового окладу за основною посадою.
З огляду на вищезазначене, доплата за виконання додаткових обов`язків за посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності, нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_2 абсолютно законно на підставі наказів від 30 квітня 2021 року №162 та від 21 січня 2022 року №37, в яких зазначено, що сума доплати ОСОБА_2 складає 50% посадового окладу в місяць, тобто його посадового окладу і не було вказано в наказах, що доплата складає 50% посадового окладу вивільного працівника або уповноваженого з антикорупційної діяльності. Доплата нарахована та виплачена в межах, встановлених Колективним договором AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ» та згідно вимог чинного законодавства.
На підставі викладеного, позивачка просить скасувати постанову про накладання адміністративного стягнення від 22.12.2025 року № 15- 0133/2025/пн Південного офісу Держаудитслужби, із закриттям справи про адміністративне правопорушення.
Позиція відповідача.
Відповідач позовні вимоги не визнав та подав відзив наступного змісту.
Відповідно до п. 1.3.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Державної аудиторської служби України на ІІІ квартал 2025 року, було проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (далі також АТ «Одеська ТЕЦ», Товариство, об`єкт контролю) за період з 01.11.2021 по 30.06.2025 року. Ревізію розпочато 17.11.2025 та завершено 17.12.2025. Під час ревізії встановлено, що на порушення умов пункту 4.2. Положення про оплату праці Колективного договору 2019 та ст. 105 КЗпП України, начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 протягом періоду з листопада 2021 року по грудень 2023 року незаконно нараховано та виплачено доплату за розширену зону обслуговування за вакантною посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності, що призвело до втрат Товариства на загальну суму 153 028,16 грн (2021 рік 9 520,00 грн, 2022 рік 70 201,39 грн, 2023 рік 73 306,77 гривень). Внаслідок необґрунтованого нарахування вищезазначеної доплати, зайво нараховано та перераховано єдиного соціального внеску в загальній сумі 33 666,19 грн (2021 рік 2 094,40 грн, 2022 рік 15 444,30 грн, 2023 рік 16 127,49 гривень). Зазначене призвело до викривлення фінансової звітності Товариства, а саме рядок 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за формою № 2 завищено витрати, що є порушенням ч. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Відповідальною особою за допущене порушення є провідний бухгалтер АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_1 (наказ про прийняття на роботу № 34-к від 22.02.2019), яка згідно з посадовими інструкціями здійснювала бухгалтерський облік у Товаристві на ділянці по нарахуванню та виплати заробітної плати у перевіряємому періоді.
Вибірковою ревізією правильності нарахування надбавок та доплат, що проводились у Товаристві відповідно до «Положення про оплату праці» Колективного договору 2019, було встановлено, що на підставі наказів, а саме: наказ від 30.04.2021 № 162 «Про встановлення доплати» заступнику начальника відділу безпеки Товариства ОСОБА_2 з 01.05.2021 було встановлено доплату за виконання додаткових обов`язків за посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності в розмірі 50 % посадового окладу в місяць; наказ від 21.01.2022 № 37 «Про тимчасове виконання додаткових обов`язків» з 24.01.2022 начальнику відділу безпеки Товариства ОСОБА_2 було встановлено доплату за виконання додаткових обов`язків за вакантною посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності у розмірі 50 % посадового окладу в місяць. Відповідно до розрахункових листів та розрахункових відомостей по нарахуванню заробітної плати, начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 нараховано доплату за розширену зону обслуговування з листопада 2021 року по грудень 2023 року у розмірі 13 665,00 грн на місяць Загалом протягом періоду з листопада 2021 року по грудень 2023 року начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 було нараховано 333 273,83 гривні. Відповідно до штатних розписів затверджених наказами по Товариству від 31.12.2020 № 418, 30.11.2021 № 413, 30.09.2022 № 316 та від 02.01.2023 № 4 протягом 2021-2023 років посадовий оклад уповноваженого з антикорупційної діяльності Товариства становив 14 650,00 грн, тобто 14 650 х 50% = 7 325,00 грн на місяць, мали б нараховувати доплату за розширену зону обслуговування начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 за посадовим окладом вивільненого працівника, а саме: уповноваженого з антикорупційної діяльності. Проведеним перерахунком під час ревізії встановлено, що протягом періоду з листопада 2021 року по грудень 2023 року начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 мали б нарахувати доплату за розширену зону обслуговування у загальній сумі 180 245,67 гривні. Під час ревізії даного питання на підставі розрахункових листів по нарахуванню заробітної плати та табелів обліку використання робочого часу за період з листопада 2021 року по грудень 2023 року було встановлено, що різниця між тим, що нарахували та тим, що мали б нарахувати становить 153 028,16 грн (333 273,83 180 245,67). Крім того, нарахування єдиного соціального внеску на зайво нараховану доплату начальнику безпеки ОСОБА_2 з листопада 2021 року по грудень 2023 року становить 33 666,19 грн (153 028,16 грн х 22 %). Таким чином, начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 було нараховано та сплачено доплату за розширену зону обслуговування за вакантною посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності за період з листопада 2021 року по грудень 2023 року не у відповідності до посадового окладу вивільненого працівника. Отже, на порушення умов пункту 4.2. Положення про оплату праці Колективного договору 2019 та ст. 105 КЗпП України, начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 протягом періоду з листопада 2021 року по грудень 2023 року незаконно нараховано та виплачено доплату за розширену зону обслуговування за вакантною посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності, що призвело до втрат Товариства на загальну суму 153 028,16 грн (2021 рік 9 520,00 грн, 2022 рік 70 201,39 грн, 2023 рік 73 306,77 гривень). Внаслідок необґрунтованого нарахування вищезазначеної доплати, зайво нараховано та перераховано єдиного соціального внеску в загальній сумі 33 666,19 грн (2021 рік 2 094,40 грн, 2022 рік 15 444,30 грн, 2023 рік 16 127,49 гривень). Зазначене призвело до викривлення фінансової звітності Товариства, а саме рядок 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за формою № 2 завищено витрати, що є порушенням ч. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Відповідальною особою за допущене порушення є провідний бухгалтер АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_1 .
Представники АТ «Одеська ТЕЦ» письмових заяв у справі не подавали.
Пояснення сторін в судовому засіданні.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги у повному обсязі, а також пояснила, що вона виконувала накази начальника АТ «Одеська ТЕЦ», та діяла у межах власних повноважень, відповідно до посадової інструкції, колективного договору та положення про оплату працю. Вона вважає, що відповідач неправильно інтерпретував накази про нарахування доплати начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 , оскільки відповідь до положень колективного договору встановлено можливість доплату за виконання додаткових обов`язків відсутнього працівника у розмірі до 100% окладу такого працівника, враховуючи суму заробітної плати » ОСОБА_2 , то розмір доплати до його власного окладу, що складав 50 %, не перевищував 100% окладу відсутнього працівника, а тому жодних переплат не було.
Представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову, оскільки встановлено наявність порушення фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ», які вказані в акті ревізії, на підставі яких протокол про адміністративне правопорушення, а далі прийнята відповідна постанова про накладення штрафу.
Представник АТ «Одеська ТЕЦ» просив задовольнити позову заяву, оскільки головний бухгалтер діяла межах власних повноважень, відповідно до посадової інструкції, колективного договору та положення про оплату працю.
Судом встановлені наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
Відповідно до п. 1.3.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Державної аудиторської служби України на ІІІ квартал 2025 року, було проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (далі також АТ «Одеська ТЕЦ», Товариство, об`єкт контролю) за період з 01.11.2021 по 30.06.2025 року. Ревізію розпочато 17.11.2025 та завершено 17.12.2025. Під час ревізії встановлено, що на порушення умов пункту 4.2. Положення про оплату праці Колективного договору 2019 та ст. 105 КЗпП України, начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 протягом періоду з листопада 2021 року по грудень 2023 року незаконно нараховано та виплачено доплату за розширену зону обслуговування за вакантною посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності, що призвело до втрат Товариства на загальну суму 153 028,16 грн (2021 рік 9 520,00 грн, 2022 рік 70 201,39 грн, 2023 рік 73 306,77 гривень). Внаслідок необґрунтованого нарахування вищезазначеної доплати, зайво нараховано та перераховано єдиного соціального внеску в загальній сумі 33 666,19 грн (2021 рік 2 094,40 грн, 2022 рік 15 444,30 грн, 2023 рік 16 127,49 гривень). Зазначене призвело до викривлення фінансової звітності Товариства, а саме рядок 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за формою № 2 завищено витрати, що є порушенням ч. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
На підставі даного акту ревізії був складений протокол про адміністративне правопорушення від 18.12.2025р., а далі він був розглянутий начальником Південного офісу Держаудитслужби та Постановою про накладання адміністративного стягнення від 22.12.2025 року № 15- 0133/2025/пн начальника Південного офісу Держаудитслужби Ставнійчук Олександром Петровичем визнано ОСОБА_1 винною в порушенні законодавства з фінансових питань, веденні бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку, неправильному нарахуванні і виплаті заробітної плати, за частиною 1 ст. 164-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255, 00 грн.
У вищевказаній постанові встановлено наявність порушення законодавства з фінансових питань, ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку, неправильне нарахування і виплата заробітної плати. Зокрема, при нарахуванні і виплаті заробітної плати начальнику відділу безпеки AT «Одеська ТЕЦ», незаконно нараховано та сплачено доплату за розширену зону обслуговування за вакантною посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності не у відповідності до посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності, а до посадового окладу начальника відділу безпеки, яка є вища за рівнем оплати праці, що призвело до втрат AT «Одеська ТЕЦ» на загальну суму 153,03 тис, грн, та як наслідок зайво нараховано та перераховано єдиного соціального внеску у сумі 33, 67 тис, гривень. Порушення вчинено в період з листопада 2021 року по грудень 2023 року. Місце вчинення порушення AT «Одеська ТЕЦ», вул. Церковна, 29, м. Одеса, Одеський район, Одеська область, 65003. Порушення виявлено під час ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності AT «Одеська ТЕЦ» за період з 01 листопада 2021 року по 30 червня 2025 року та задокументовано в акті ревізії від 17.12.2025 № 151505-1/212, що є порушенням умов пункту 4.2. Положення про оплату праці Колективного договору на 2019 - 2022 роки, затверджений протоколом загальних зборів трудового колективу від 12 лютого 2019 року, ст. 105 Кодексу законів про працю України, ч. 1 ст. З Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» і передбачає відповідальність згідно з частиною 1 статті 1642 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Судом встановлено, що дійсно у період з листопада 2021 року по грудень 2023 рокуначальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» Здробилко М.С. нараховувалась та виплачувалась доплата за виконання додаткових обов`язків за посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності, яка була встановлена наказами AT «ОДЕСЬКА ТЕЦ».
Відповідно до наказу Генерального директора АТ «Одеська ТЕЦ» Донченко І.С. №418 від 31.12.2020р. «про затвердження штатного розпису» був затверджений штатний розпис з 01 січня 2021р.. Згідно цього розпису ставка уповноваженого з антикорупційної діяльності становила 13400 гривень, а ставка заступника начальнику відділу безпеки становила 17300 гривень.
Відповідно до наказу Генерального директора АТ «Одеська ТЕЦ» Донченко І.С. від 30.11.2021р. № 418 «Про встановлення окладів» заступнику начальнику відділу ОСОБА_3 встановлювався оклад 24590 гривень у місяць.
Відповідно до наказу Генерального директора АТ «Одеська ТЕЦ» Донченко І.С. від 30.11.2021р. № 418 «Про затвердження штатного розпису » був затверджений штатний розпис з 01.12.2021р.. Згідно цього розпису ставка уповноваженого з антикорупційної діяльності становила 13400 гривень, а ставка заступника начальнику відділу безпеки становила 24590 гривень.
Відповідно до наказу Генерального директора АТ «Одеська ТЕЦ» Донченко І.С. №162 від 30 квітня 2021 року «Про встановлення доплати» - заступнику начальника відділу безпеки ОСОБА_2 (таб.№04996) з 01.05.2021 року встановити доплату за виконання додаткових обов`язків за посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності в розмірі 50% посадового окладу в місяць.
Відповідно до наказу Генерального директора АТ «Одеська ТЕЦ» Донченко І.С. від 21 січня 2022 року №37 «Про тимчасове виконання додаткових обов`язків» - з 24 січня 2022 року до заповнення штатної одиниці за вакантною посадою Уповноваженого з антикорупційної діяльності, доручити виконання додаткових обов`язків за вакантною посадою Уповноваженого з антикорупційної діяльності ОСОБА_2 начальнику відділу безпеки, за його згодою та встановлено доплату за виконання додаткових обов`язків у розмірі 50% посадового окладу в місяць.
Необхідно відзначити, що розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов`язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі який укладено між адміністрацією АТ «Одеська «ТЕЦ» в особі керівника та трудовим колективом, інтереси якого представляє профспілковий виборчий орган в особі голови профспілкової організації на 2019 2022 роки, затверджений протоколом загальних зборів трудового колективу від 12 лютого 2019 року (далі Колективний договір 2019).
У пункті 4.3 Колективного договору встановлено, що право на доплату за виконання обов`язків тимчасового відсутнього працівника до 100 % тарифної ставки (посадового окладу) відсутнього працівника з урахуванням обсягів додатково виконуваних робіт, за поданням керівника підрозділу.
З 11.02.2021 року ОСОБА_2 займав посаду заступника відділу безпеки (наказ про переведення №18-к від 10.02.2021 року) з посадовим окладом 22 500,00 грн., надбавка у розмірі 50 відсотків складала 11 250,00 грн., що не перевищувала 100% посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності, який складав 13 400,00 грн.
З 01.12.2021 року підвищено посадові оклади (наказ від 30.11.2021 року №418) - оклад заступника начальника відділу безпеки ОСОБА_2 було встановлено у розмірі 24 590,00 грн., надбавка у розмірі 50 відсотків складала 12 295,00 грн., що не перевищувала 100% посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності, що з 01.12.2021 складав 14 650,00 грн.
З 11.01.2022 року ОСОБА_2 переведено на посаду начальника відділу безпеки з посадовим (наказ про переведення №02-к від 11.01.2022 року) з окладом 27 330,00 грн., надбавка у розмірі 50 відсотків складала 13 665,00 грн., що не перевищувала 100% посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності, що з 01.12.2021 складав 14650,00 грн.
Отже фактично, єдиним спірним питанням у сторін є питання з якої ставки посадового окладу необхідно було нараховувати доплати.
Суд приходить до наступного висновку.
1. Сторони визнали факт щодо можливості отримання доплат за час виконання обов`язків тимчасового відсутнього працівника.
2. В судовому засіданні встановлено, що на час нарахування відповідних доплат ОСОБА_2 на підприємстві була відсутня штатна одиниця - уповноважений з антикорупційної діяльності.
3. Положеннями Колективного договору АТ «Одеська ТЕЦ» встановлено право на доплату за виконання обов`язків тимчасового відсутнього працівника до 100 % тарифної ставки (посадового окладу) відсутнього працівника. Отже, враховуючи, що посадовий оклад штатної одиниці уповноваженого з антикорупційної діяльності у період 2021-2022р. встановив 14650,00 грн., то сума доплати не повинна була перевищувати даного розміру.
4. У наказах Генерального директора АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_4 №162 від 30 квітня 2021 року та від 21 січня 2022 року №37 не роз`яснено від якого посадового окладу встановлюється доплата у розмірі «50% посадового окладу в місяць», тобто «уповноваженого з антикорупційної діяльності» або «заступника начальника відділу безпеки», що й призвело фактично до різного підходу головного бухгалтера та Південного офісу Держаудитслужби. В той же час, у наказах не було встановлено, що необхідно нараховувати доплати «у розмірі 50% посадового окладу уповноваженого з антикорупційної діяльності».
5. Незважаючи до різного підходу сторін до «50% посадового окладу в місяць», суд виходить з того, що нараховані заступнику начальнику відділу безпеки ОСОБА_2 головним бухгалтером суми доплат, тобто з позиції «50% посадового окладу заступника начальнику відділу безпеки в місяць», не перевищували доплату за виконання обов`язків тимчасового відсутнього працівника 100 % тарифної ставки (посадового окладу) відсутнього працівнику, яку він мав можливість отримати, згідно положенням Колективного договору.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що твердження у Постанові про накладання адміністративного стягнення від 22.12.2025 року № 15- 0133/2025/пн начальника Південного офісу Держаудитслужби, що начальнику відділу безпеки АТ «Одеська ТЕЦ» ОСОБА_2 протягом періоду з листопада 2021 року по грудень 2023 року незаконно нараховано та виплачено доплату за розширену зону обслуговування за вакантною посадою уповноваженого з антикорупційної діяльності, що призвело до втрат Товариства на загальну суму 153 028,16 грн (2021 рік 9 520,00 грн, 2022 рік 70 201,39 грн, 2023 рік 73 306,77 гривень). Внаслідок необґрунтованого нарахування вищезазначеної доплати, зайво нараховано та перераховано єдиного соціального внеску в загальній сумі 33 666,19 грн (2021 рік 2 094,40 грн, 2022 рік 15 444,30 грн, 2023 рік 16 127,49 гривень) не відповідає дійсності, оскільки фактично переплати не було.
Відповідно до ч . 1 ст. 164-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність приховування в обліку валютних та інших доходів, непродуктивних витрат і збитків, відсутність бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням установленого порядку, внесення неправдивих даних до фінансової звітності, неподання фінансової звітності, несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризацій грошових коштів і матеріальних цінностей, несвоєчасне подання на розгляд, погодження або затвердження річного фінансового плану підприємства державного сектору економіки та звіту про його виконання, перешкоджання працівникам органу державного фінансового контролю у проведенні ревізій та перевірок, невжиття заходів по відшкодуванню з винних осіб збитків від недостач, розтрат, крадіжок і безгосподарності.
Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п.3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, який передбачений ч. 1 ст. 164-2 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 10,38,, 245, 247, 251, 280 КУпАП ст.ст. 5-10, 14, 20, 22, 72-79, 134, 139, 205, 211, 229, 241-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРИШІВ:
1. Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Південного офісу Держаудитслужби (ЄДРПОУ:40477150, адреса, вул.Канатна, буд.83, м.Одеса), третя особа на стороні позивача:Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» (ЄДРПОУ:05471158, адреса: вул.Церковна, буд.29, м.Одеса) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову про накладання адміністративного стягнення від 22.12.2025 року № 15- 0133/2025/пн начальника Південного офісу Держаудитслужби Ставнійчук Олександра Петровича, якою визнано ОСОБА_1 винною в порушенні законодавства з фінансових питань, веденні бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку, неправильному нарахуванні і виплаті заробітної плати, за частиною 1 ст. 164-2 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255, 00 грн..
3. Провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення законодавства з фінансових питань, веденні бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку, неправильному нарахуванні і виплаті заробітної плати, за частиною 1 ст. 164-2 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Південного офісу Держаудитслужби (ЄДРПОУ:40477150, адреса, вул.Канатна, буд.83, м.Одеса) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня складання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.К. Кисельов
Рішення складено та підписано 16.02.2026р.