Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 569/38/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2026 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Рогозін С.В., з участю представника Рівненської митниці Багній А.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Рівненської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Селідове, Донецька область, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 485 МК України,
ВСТАНОВИВ:
06.10.2025 року в Рівненську митницю надійшов лист Київської митниці №7.8-2/19-02/7/18456, яким направлено матеріали документальної невиїзної перевірки ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42793336) дотримання вимог законодавства України з питань митної справи за митною декларацією від 22.03.2021 №UA204020/2021/008620 (Акт про результати документальної планової виїзної перевірки № 144/25/19-02/42793336 від 17.09.2025).
В процесі документальної невиїзної перевірки встановлено наступне.
ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42793336) розміщено в митний режим «тимчасове ввезення» за митною декларацією типу ІМ31АА від 22.03.2021 №UA204020/2021/008620 товар «Вагони залізничні для перевезення вантажів коліями, несамохідні. Відкриті, із стаціонарними бортами заввишки понад 60 см. Бувші у використанні, напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3т, рік виготовлення 1994, номер 56561335 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3т, рік виготовлення 1991, номер 56506942 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56506751 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56507015 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56506801 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1994, номер 56561244 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56506934 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56507007 - 1 шт.».
Загальна фактурна вартість товару складає 52 800,00 білоруські рублі, загальна митна вартість товарів - 564 046,56 грн. Код товару згідно з УКТ ЗЕД 8606 92 00 00. Ставка ввізного мита - 0%, ставка ПДВ - 20%;
Експортер товару ООО «Карбо Логистикс» 224030 г. Брест, вул. Буденного, д.17/2. Республіка Беларусь. Підприємство-імпортер: ПРАТ «Д1КЕРГОФФ ЦЕМЕНТ Україна» 03083, м. Київ, вул. Пирогівський Шлях, буд. 26. Україна (код ЄДРПОУ4880386).
Відповідальна особа за фінансове врегулювання: ТОВ «ЛЮКС ТРАНС - ЛОГІСТІК» Україна, 03039, місто Київ, провулок Руслана Лужевського, будинок 14.(код ЄДРПОУ 42793336). Торговельна країна відправлення - BY (Білорусь).
На підставі моніторингу митних оформлень з питань обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування перевірено оформлену ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42793336) в режимі тимчасового ввезення митну декларацію від 22.03.2021 № UA204020/2021/008620.
Під час оформлення митної декларації типу ІМ31АА від 22.03.2021 №UA204020/2021/008620 ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» застосовано тарифну пільгу (тарифну преференцію) по сплаті ввізного мита та податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) за кодом «198», відповідно до відомчих класифікаторів інформації з питань митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2012 року №1011, а саме: «Товари, що можуть поміщуватись в режим тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами відповідно до положень Додатка Е до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 рік)».
Згідно зі статтею 1 Додатка Е Конвенції про тимчасове ввезення, часткове звільнення означає звільнення від сплати частини суми ввізного мита й податків, які мали б бути стягнуті, якби товари пройшли процедуру митного оформлення для використання в межах території ввезення, за станом на дату, на яку на них було поширено режим тимчасового ввезення.
Здійснено аналіз дотримання законодавства з питань митної справи ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» під час поміщення в митний режим тимчасового ввезення товарів «Вагони залізничні». Тимчасове ввезення товарів здійснювалось ТОВ «ЛЮКС ТРАНС- ЛОГІСТІК» (код СДРПОУ 42793336) згідно контракту оренди вагонів від №11Р/2021 між «орендодавцем» ТОВ «РЕАЛ - АГЕНТ» (220070, Республіка Білорусь, м. Мінськ, проспект Партизанський 2/1-2, прим.7Ь; в особі директора ОСОБА_2 ) та «орендарем» ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» (код СДРПОУ 42793336, Україна, 03039, м. Київ, провулок Руслана Лужевського, будинок 14; в особі директора ОСОБА_1 ).
Відповідно до графи 44 митної декларації від 22.03.2021 №UA204020/2021/008620 ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК», як підставу для її оформлення подано наступні документи: рахунок проформа від 07.03.2021 № б/н; рахунок проформа від 07.03.2021 №б/н; контракт оренди вагонів від 12 січня 2021 №118; акт прийому - передачі вагонів від 18.03.20121 №1.
З огляду на зазначене, у разі продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами митниці подається додаткова митна декларація, заповнена відповідно до вимог Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Мінфіну від 30.05.2012 № 651.
Відповідно до частини третьої розділу II Наказу Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 657 «Про виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму», для продовження строку тимчасового ввезення особа, відповідальна за дотримання митного режиму, подає до митниці оформлення відповідну заяву. Передача права використання режиму тимчасового ввезення, згідно зі статтею 109 Митного кодексу України із наданням дозволу митниці, не здійснювалась.
Відповідно до інформації АСМО «Інспектор» ТОВ «ЛЮКС ТРАНС- ЛОГІСТІК» поміщено товари «Залізничні вагони» за митною декларацією типу ІМ31АА від 22.03.2021 №UA204020/2021/008620 в митний режим тимчасового ввезення строком до 30.11.2021 року, про що зазначено в графі D/J цієї митної декларації.
Після закінчення вказаного терміну, заяв та митних декларацій від ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» на продовження строку тимчасового ввезення вищевказаних товарів станом на проведення документальної перевірки не зареєстровано.
Таким чином, вказані товари в установлений митним органом строк до ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» всупереч частини першої статті 112 Митного кодексу України не було вивезено за межі митної території України та не було поміщено в інший митний режим, чим перевищено встановлений строк тимчасового ввезення.
Установлено, що керівником ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК», ОСОБА_1 перевищено строк тимчасового ввезення товарів, шляхом неподання заяви на продовження строку тимчасового ввезення згідно з частиною 3 статті 108 Митного кодексу України та не поміщено відповідно до положення частини 1 статті 112 Митного кодексу України у визначений митним органом строк до 30.11.2021 товарів, які були ввезені в режимі тимчасового ввезення, в режимі реекспорту, або інший митний режим, що допускається Митним кодексом України.
Згідно з частиною першою статті 103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно до частини першої статті 111 МК України, іноземні товари, поміщені у митний режим тимчасового ввезення, зберігають статус іноземних товарів.
Згідно з частиною шостою статті 104 МК України (редакція чинна до 19.04.2025), для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення особа, відповідальна за дотримання митного режиму, повинна: подати митному органу, що здійснює випуск товарів, транспортних засобів комерційного призначення у режимі тимчасового ввезення, документи на такі товари, транспортні засоби, що підтверджують мету їх тимчасового ввезення; у випадках, передбачених законодавством, надати митному органу зобов`язання про реекспорт товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які тимчасово ввозяться, у строки, встановлені митним органом; сплатити митні платежі відповідно до статті 106 цього Кодексу або забезпечити виконання зобов`язання із сплати митних платежів відповідно до розділу X МКУ.
Згідно частини другої статті 106 МК України, у разі тимчасового ввезення товарів з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами за кожний повний або неповний календарний місяць заявленого строку перебування на митній території України сплачується 3 відсотки суми митних платежів, яка підлягала б сплаті у разі випуску цих товарів у вільний обіг на митній території України, розрахованої на дату поміщення їх у митний режим тимчасового ввезення.
Відповідно до частини третьої статті 106 МК України сума митних платежів сплачується при поміщенні товарів у митний режим тимчасового ввезення та розраховується за встановлений митним органом строк дії цього митного режиму.
Згідно частини четвертої статті 106 МК України у такому ж порядку сплачуються митні платежі у разі продовження строку тимчасового ввезення зазначених товарів відповідно до статті 108 МКУ.
Відповідно до частини п`ятої статті 106 МК України загальна сума митних платежів, яка підлягає сплаті за час перебування товарів у митному режимі тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами, не повинна перевищувати суми, яка підлягала б сплаті у разі випуску цих товарів у вільний обіг на митній території України, розрахованої на дату поміщення їх у митний режим тимчасового ввезення.
Згідно частини шостої статті 106 МК України сума митних платежів, сплачена на підставі умовного часткового звільнення від оподаткування митними платежами, поверненню не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 108 МК України строк тимчасового ввезення товарів встановлюється митним органом у кожному конкретному випадку, але не повинен перевищувати трьох років з дати поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення.
Згідно частини другої статті 108 МК України строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється митним органом з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути вивезені за межі митної території України після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.
Документальною невиїзною перевіркою дотримання вимог законодавства України з питань митної справи у частині обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування, а саме: правомірності застосування тарифної пільги (тарифної преференції) по сплаті ввізного мита та податку на додану вартість за кодом «198» під час митного оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ31АА від 22.03.2021 №UA204020/2021/008620, встановлено наступні порушення ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42793336): - вимог пнкту 190.1 статті 190, пункту 206.7 та 206.16 статті 206 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов`язання зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 82350,80 грн.
Загальна сума занижених податкових зобов`язань 82 350, 80 грн (податок на додану вартість), визначена контролюючим органом, на підставі пункту 11 частини першої статті 347 МКУ, підпункту 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПКУ, та згідно частини другої статті 293 МКУ та підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПКУ повинна бути сплачена платником податків до Державного бюджету.
Таким чином, директором ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42793336) ОСОБА_1 за митною декларацією типу ІМ31АА від 22.03.2021 №UA204020/2021/008620 встановлено перевищення строку тимчасового ввезення за межі митної території України товару: «Вагони залізничні для перевезення вантажів коліями, несамохідні, відкриті, із стаціонарними бортами заввишки понад 60 см. Бувші у використанні, напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3т, рік виготовлення 1994, номер 56561335 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3т, рік виготовлення 1991, номер 56506942 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56506751 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56507015 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56506801 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1994, номер 56561244 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56506934 - 1 шт.; напіввагон універсальний модель 12-757, маса 24,3 т, рік виготовлення 1991, номер 56507007 - 1 шт.», в результаті чого занижено податкове зобов`язання зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 82 350,80 грн.
Вчинення таких дії директором ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК»громадянином ОСОБА_1 призвело до неправомірного зменшення розміру митних платежів на суму 82 350,80 грн.
Відповідно до граф 8, 9 та 14 митної декларації ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК»є одержувачем, особою, відповідальною за фінансове регулювання та декларантом.
Відповідно до інформації, наявної в ІТС «Податковий блок» встановлено, що на час оформлення товарів за вищевказаною митною декларацією, директором ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК»(код ЄДРПОУ 42793336) значиться ОСОБА_1 .
З моменту прийняття митним органом митної декларації, відповідно до частини восьмої статті 264 Митного кодексу України, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у митній декларації.
Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Представник Рівненської митниці Багній А.П. під час розгляду справи вказала, що протокол про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 директора ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК»складений правомірно, у ньому викладені всі обставини справи, що підтверджують винуватість останнього у вчиненні порушення передбаченого ст. 485 МК України. Просила застосувати до порушника стягнення передбачене санкцією ст. 485 МК України.
ОСОБА_1 для розгляду справи не з`явився, про день та час розгляду повідомлявся шляхом надіслання судової повістки за місцем проживання.
Клопотань про розгляд справи за його відсутності чи про відкладення розгляду справи з причин, що унеможливлюють прибуття за викликом суду не надіслав.
Інформація про місце, дату та час розгляду справи, оприлюднювалася на офіційному веб сайті Рівненського міського суду Рівненської області.
Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Вказаним рішенням закріплено принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності правопорушника, на підставі наявних доказів, що відповідає положенню ч. 4 ст. 526 МК України.
Заслухавши представника Рівненської митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що зазначені дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил, суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 485 МК України встановлена відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Винуватість ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення про порушення митних правил передбачене ст. 485 МК України, підтверджується матеріалами справи, які відповідно до ст. 495 МК України, є доказами у справі про порушення митних правил, зокрема, протоколом про порушення митних правил №0529/UA204000/2025 від 25.12.2025; Актом про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ЛЮКС ТРАНС-ЛОГІСТІК» № 144/25/19-02/42793336 від 17.09.2025 митною декларацією ІМ31АА №UA204020/2021/008620 від 22.03.2021 та товаросупровідними документами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд дійшов до висновку, що до порушника слід застосувати стягнення передбачене санкцією ст. 485 МК України, у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів що становить 41 175,40 грн. та буде достатнім і необхідним для запобігання новим проступкам.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. 257, 293, 458, 485, 486, 495 МК України, ст.283, 284 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення за порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 485 МК України та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів, що становить 41 175,40 грн (сорок одна тисяча сто сімдесят п`ять гривень 40 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп. судового збору (реквізити для сплати судового збору: отримувач ГУК у Рівн.обл/Рiвнен.міс.тг/22030101; код отримувача 38012494; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку (IBAN)UA458999980313191206000017527; код класифікації доходів бюджету 22030101).
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Рівненського міського суду
Рівненської області Святослав РОГОЗІН