Постанова № 13400489, 22.11.2010, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2010
Номер справи
2а-6226/10/1470
Номер документу
13400489
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Миколаївський окружний адміністративний суд

вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

22.11.2010 р. Справа № 2а-6226/10/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О. за участю секретаря судового засідання Рибіцької К.О., від позивача: Баришніков А.О., Хорошилова Т.В., довіреність № 1998, від 26.10.10; від відповідача: Бойко О.В., довіреність № 3/9/10-007, від 11.01.10;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовомТОВ "Центр ТМ "Пятий Океан", вул. Космонавтів, 83-а,Миколаїв,54000 доДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва, вул. Гмирьова, 1/1,Миколаїв,54028 провизнати протиправним та скасувати рішення від 16.08.2010 р. №0001292303, В С Т А Н О В И В: Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій від 16.08.2010 р. № 000129303. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що рішення є незаконним, оскільки обставини, зазначені в акті перевірки були встановлені незаконним шляхом, оскільки в направленнях на перевірку замість підпису голови ДПА у Миколаївській області є відтиск факсиміле. Позивач не порушував п. 2.6 Положення № 637, оскільки вся готівка за дні, зазначені в акті перевірки, були оприбуткована у касовій книзі позивача. Відповідач проти позову заперечує та просить в позові відмовити. При проведені перевірки було встановлено порушення позивачем п.2.6 Положення № 637, оскільки факт друкування на реєстраторах розрахункових операцій звітів та зберігання їх в КОРО не свідчить про оприбуткування готівки. Оприбуткованою готівка вважається в разі вчинення у відповідних графах КОРО записів про її рух. В судовому засіданні судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторін, суд дійшов до наступного висновку:

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють їх відповідність усім зазначеним вимогам статті 3 КАС України.

Законом України № 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг»ст.ст.15,16 визначено, що контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари ( послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Контролюючи органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові та позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Частиною 1 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку належним чином виданого направлення на перевірку або копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової перевірки. Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першої цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби для проведення планової або позапланової виїзної перевірки. В разі якщо позивач не скористався цим правом і перевірка була проведена, він має право оскаржити рішення державної податкової служби, прийняте за результатами перевірки, з підстав невідповідності рішення закону чи компетенції органу державної податкової служби.

21-23 липня 2010 р. Державною податковою адміністрацією була проведена планова перевірка позивача за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Планом проведення перевірок на липень 2010 р., затвердженого заступником голови ДПА в Миколаївській області від 29.06.2010 р. під номером 33 передбачена перевірка позивача. За результатами перевірки був складений акт.

Актом перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 0418/14/00/23/32507755 від 23.07.2010 р. було встановлено порушення:

- п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 ( із змінами та доповненнями), а саме неповне оприбуткування готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків від 27.05.2010 р. на суму 17616,46 грн., 16.04.2010 р. на суму 131,34 грн., 08.04.2010 р. на суму 690,90 грн. на загальну суму 18438,70 грн. , за що передбачена відповідальністю на підставі абз.3 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки із зміна та доповненнями в пятикратному розмірі неоприбутковуваних готівкових коштів, що складає 18438,70 58 х 5= 92193,50 грн.

Згідно п. 2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 ( із змінами та доповненнями) яке визначає, зокрема порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО ( даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових ( розрахункових) документах.

В п.1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 ( із змінами та доповненнями) зазначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму їх фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

В акті перевірки від 23.07.2010 р. зазначено, що неповне оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій № 1402001480 на підставі фіскальних звітних чеків Z звітів від 08.04.010 р., 16.04.2010 р., 27.05.2010 р. які відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»роздруковані та вклеєні в Книгу обліку розрахункових операцій.

Z звіт № 01067 від 08.04.2010 р. свідчить, що торгова виручка за день складає - 690,90 грн., службове внесення готівкою складає 144,80 грн., що в сумі складає 835,70 грн., яка оприбуткована в касовій книзі 08.04.2010 р. , що підтверджується прибутковим касовим ордером № 3481. Видатковий касовий ордер від 09.04.2010 р. № 2402 свідчить, що 835,70 грн. видані Бигунок Н.М.

Z звіт № 01075 від 16.04.2010 р. свідчить, що сума продаж складає 131,34 грн. , з урахуванням суми службового внесення 83,93 грн., що в сумі складає 215,27, які оприбутковані в касовій книзі підприємства від 16.04.2010 р. ( прибутковий касовий ордер № 3762 від 16.04.2010 р.) Видатковий касовий ордер № 2613 від 17.04.2010 р. свідчить, що гроші в сумі 215,27 грн. видані Бигунок Н.М.

Z звіт № 0587 від 27.05.2010 р. свідчить, що сума продаж складає за день 17616,46 грн., службове внесення 2426,95 грн. Службова видача готівкою за день 13 500 грн., ліміт в касі залишився 6579,41 грн. Оприбуткування готівки в сумі 13500 грн. підтверджується прибутковим касовим ордером від 27.05.2010 р. Готівка в сумі 13500 грн. здана до банку, що підтверджується чеком.

П. 7.16. Положення НБУ від 15.122004 р. за № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»передбачено, що під час перевірки органами контролю повного і своєчасного оприбуткування коштів, що надійшли до каси від здійснення господарської діяльності, записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправдних документів: розрахункових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, рахунків-фактур, товарно-транспортних і податкових накладних тощо). Перевіряється також проведення записів щодо реєстрації зазначених ордерів (за сумами і датами) у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.

Таким чином позивачем всі суми грошових коштів за 08.04.010 р., 16.04.2010 р., 27.05.2010 р., зазначені в акті перевірки від 23.07.2010р. оприбутковані, оскільки відображені в касовій книзі підприємства, прибуткових та видаткових касових ордерах. Невиконання позивачем щоденних записів про рух коштів в розділі ІІ Книги обліку розрахункових операцій не може бути застосовано, як не оприбуткування готівкових коштів.

Відповідно до п.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведений той факт, що позивачем порушено п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (із змінами та доповненнями), тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.08.2010 р. № 000129303 підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судові витрати, оскільки позов задоволено повністю відповідно до ст. 94 КАС України, підлягає поверненню на користь на позивача.

Керуючись ст.ст.11,71, 94,158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва від 16.08.2010 р. № 000129303.

3. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю « Центр ТМ «Пятий океан», м. Миколаїв, вул. Космонавтів,83-а, судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення/отримання копії постанови апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т. О. Гордієнко

Повний текст постанови складений

та підписаний суддею 29.11.2010 р.