Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
17.11.2010 р. Справа № 2а-4537/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О. за участю секретаря Рибіцької К.О., пр. позивача Наконечний Р.Г.дов. від 28.05.2010 р. , пр. відповідача Болдирєва Х.С. дов. від 13.01.2010 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомЧорноморський державний університет ім. Петра Могили, вул. 68 десантників, 10,Миколаїв,54055 доДержавна Інспекція з контролю за цінами в Миколаївській області, вул. Адміральська, 41,Миколаїв,54009 провизнати протиправними дії, скасувати рішення № 145 від 07.12.09 р., В С Т А Н О В И В: Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області про визнання дії неправомірними та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 145 від 07.12.2009 р. Позивач обґрунтовує позові вимоги тим, що він не міг виконати розпорядження Миколаївської облдержадміністрації № 155 р від 29.04.2009 р., оскілки це розпорядження не було, як регуляторний акт , опубліковано в офіційних виданнях, тому позивач про нього не знав та не міг застосовувати ті граничні торгівельні надбавки, які встановлені цим розпорядженням. Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю, просить позов задовольнити. Відповідач проти позову заперечує, просить в позові відмовити, оскільки розпорядження облдержадміністрації від 29.04.2009 р. набрало законної сили 20.05.2009, а незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд прийшов до такого висновку:
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють їх відповідність усім зазначеним вимогам статті 3 КАС України.
Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819 із змінами та доповненнями, регулюються повноваження і діяльність Державної інспекції з контролю за цінами, в тому числі і її територіальних органів, яким є Державна інспекція з контролю за цінами в Миколаївській області.
Основними завданнями Держцінінспекції, передбачені п. 3 Положення є, зокрема, організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів). Державна інспекція з контролю за цінами, відповідно до п.5 п.п.9 Положення має право проводити перевірку правильності розрахунків щодо застосування цін (тарифів), на які запроваджене державне регулювання.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення»державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та врегульованих цін і тарифів.
Державна інспекція контролю за цінами в Миколаївській області провела планову перевірку Чорноморського державного університету ім. П.Могили м. Миколаїв за період з червня 2009 р. по вересень 2009 р. з питання дотримання державної дисципліни цін .
Актом перевірки № 211 від 30.11.2009 р. встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.1996 р. № 1548 Миколаївською обласною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 155-р від 29.04.2009 р. «Про встановлення граничних торговельних надбавок (націнок) на продукцію громадського харчування, що реалізується в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах». В порушення п. 1 розпорядження облдержадміністрації № 155-р від 29.04.2009 р. ЧДУ імені Петра Могили при формуванні націнки на сировину та продукти для приготування продукції власного виробництва застосовувалась націнка від 50,07% до 500%, замість гранично встановленої 50% та застосвувалась надбавка на закупівельні товари від 15,6 % до 71 % замість гранично встановленої 15 %. За рахунок цього загальна сума необґрунтовано отриманої виручки склала 23689,02 грн.
Згідно зі ст. 14 Закону України N 507-XII, 03.12.1990 «Про ціни і ціноутворення»вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Рішенням № 145 від 07.12.2009 р. про застосування економічних санкцій про порушення державної дисципліни цін вирішено вилучити у позивача в доход державного бюджету 23689 грн., та штраф в сумі 47 378 грн.
В п.3 Розпорядження Миколаївської облдержадміністрації № 155-р від 29.04.2009 р. « Про встановлення граничних торговельних надбавок (націнок) на продукцію громадського харчування, що реалізується в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах»зазначено, що воно набирає чинності з моменту його опублікування. Розпорядження, яке за своє правовою природою є регуляторним актом , повинно опубліковуватись відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст. 41 Закону України № 586 «Про місцеві державні адміністрації»акти місцевих державних адміністрацій, які відповідно до закону є регуляторними актами, оприлюднюються у порядку, встановленому статтею 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»регуляторні акти, прийняті Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, а також їх посадовими особами, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації, визначених Кабінетом Міністрів України, не пізніш як у десятиденний строк після їх державної реєстрації або прийняття та підписання, у випадку, якщо ці регуляторні акти не підлягають державній реєстрації.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про офіційне оприлюднення регуляторних актів, прийнятих місцевими органами виконавчої влади, територіальними органами центральних органів виконавчої влади та їх посадовими особами, і внесення змін до Порядку оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади»N 150 від 11.02.2004 р. - регуляторні акти, прийняті Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими, районними, районними у мм. Києві та Севастополі державними адміністраціями, а також територіальними органами центральних органів виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, районах у мм. Києві та Севастополі та їх посадовими особами, офіційно оприлюднюються в офіційних друкованих виданнях або друкованих засобах масової інформації відповідно Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій.Додатком 1 до Розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації № 330-р від 22.07.2004 р. «Про забезпечення виконання Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11 вересня 2003 року N 1160-ІV. встановлений перелік друкованих засобів масової інформації Миколаївської області, в яких здійснюється офіційне опублікування регуляторних актів Миколаївської облдержадміністраці, обласної ради, територіального органа міністерств та інших центральних органів виконавчої влади - це газета « Рідне Прибужжя».
В судовому засіданні представник відповідача не надав суду доказів того, що розпорядження районної державної адміністрації було опубліковано відповідно до вимог чинного законодавства в газеті «Рідне Прибужжя». Відповідач зазначив, що розпорядження було опубліковано в газеті «Центральний ринок», що є достатнім для набрання ним чинності.
Відповідно до ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
На підставі п.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади адміністративно господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Застосування до позивача штрафу та стягнення необґрунтовано отриманої виручки відповідно до ст.239 Господарського Кодексу України за своєю правовою природою є видом адміністративно-господарської санкції, яка застосовується органами державної влади та органами місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку встановленому законом до субєктів господарювання.
Згідно зі ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько - правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Оцінивши докази у справі відповідно до ст. 86 КАС України, суд приходить до висновку, що в діях позивача відсутній склад правопорушення , вини позивача в тому, що ним застосовувались інші тарифи, ніж встановлено розпорядження облдержадміністрації немає, оскільки розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації не було доведено до позивача в установленому чинним законодавством порядку.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В звязку з тим, що позов задовольняється повністю, судові витрати відповідно до ст.94 КАС України повертаються з Державного бюджету.
Керуючись ст. ст. 11,71,94, 158-163, 167, 254 КАС України суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2.Визнати дії Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області неправомірними.
3. Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області № 145 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 07.12.2009 р.
4. Повернути з Державного бюджету України Чорноморському державному університету ім. П.Могили, м. Миколаїв, вул.68 Десантників,10, код 23623471 судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення/отримання копії постанови апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т. О. Гордієнко
Повний текст постанови складений
та підписаний суддею 22.11.2010 р.