Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2010 р. № 2а-10538/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Андрушакевич Т.В.;
представника позивача Пікулика О.І.;
представник відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України»«Західукргеологія»про стягнення податкового боргу, -
в с т а н о в и в :
Державна податкова інспекція у Стрийському районі Львівської області (далі ДПІ у Стрийському районі Львівської області) звернулася до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України»«Західукргеологія»(далі ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія»), в якому просить суд стягнути з відповідача до бюджету суму податкового боргу в розмірі 117911 грн. 49 коп.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача заборгованості зі сплати податку з доходів фізичних осіб та невжиттям заходів щодо погашення вказаної заборгованості, що зумовило виникнення податкового боргу.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених в позовній заяві. Просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. Про причини неявки суд не повідомив, а тому, суд ухвалив розглядати справу без його участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки, відповідач жодних заперечень проти позову не подав, суд розглядає справу на підставі наявних, в матеріалах справи, доказів.
Дослідивши подані документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
Відповідач ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія», зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний коду юридичної особи 01432606, місцезнаходження: 79000, м. Львів, пл. Міцкевича, буд. 8, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності юридичної особи та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Стрийському районі Львівської області проведено планову виїзну перевірку Стрийської нафтогазорозвідувальної експедиції ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року. Вказаною перевіркою встановлено, що Стрийською нафтогазорозвідувальною експедицією ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»не сплачено (не перераховано) до бюджету утриманий податок з доходів фізичних осіб у терміни, встановлені законом для місячного податкового періоду в розмірі 105777 грн. 69 коп. Заборгованість з виплати заробітної плати станом на 01.07.2010 року становить 970059 грн. 34 коп.
Зазначені порушення також встановлені перевіркою з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів, дотримання вимог законодавства про оподаткування за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено довідку від 15.10.2010 року № 216/17-3/01431601.
ДПІ у Стрийському районі Львівської області встановила заборгованість з виплати заробітної плати станом на 01.07.2010 року в розмірі 970059 грн. 34 коп. Кредитове сальдо по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.07.2010 р. становить 117087 грн. 16 коп., в тому числі неперерахований податок з доходів фізичних осіб у терміни встановлені законом для місячного податкового періоду в розмірі 105777 грн. 69 коп., що також підтверджується розрахунками повноти і своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб, а також актом звірки по заборгованості з виплати заробітної плати та по сплаті до бюджету податку з доходів фізичних осіб станом на 01.10.2010 року.
За результатами проведених перевірок позивач встановив порушення Стрийською НГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року № 889-ІV.
Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обовязки та відповідальність платників визначається Законом України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ.
Відповідно до ст. 2 вказаного Закону, під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Пункт 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ встановлює обовязок платника податків і зборів сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни. Відповідно до ч. 3 цієї статті, обовязок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обовязкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ, податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку з доходів фізичних осіб до бюджету визначається Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року № 889-ІV.
Відповідно до п.п. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року № 889-ІV податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
З положення п.п. 1.15 ст. 1 вказаного Закону вбачається, що податковим агентом є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобовязані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно з п.п. 20.3.1 п. 20.3 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»у разі, коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобовязання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обовязків погашення такої суми податкових зобовязань або податкового боргу.
Під час розгляду справи судом встановлено, що сума нарахованого та несплаченого податку з доходів фізичних осіб становить 117911 грн. 49 коп., що підтверджується довідкою від 15.10.2010 року № 216/17-3/01431601 «Про результати планової виїзної документальної перевірки Стрийської НГРЕ ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів, дотримання вимог законодавства про оподаткування за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року»та відомостями щодо виплаченої суми доходу (заробітної плати) головної книги підприємства.
Податкове зобовязання зі сплати податку з доходів фізичних осіб визнається податковим боргом у разі несплати особою вказаного податку у встановлені законом строки без застосування порядку узгодження сум такого податкового зобовязання.
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, сума податкового зобовязання відповідача із сплати податку з доходів фізичних осіб в розмірі 117911 грн. 49 коп. у встановлені строки до бюджету не сплачена, тобто визнається сумою податкового боргу. Відповідачем не представлено суду доказів щодо сплати до бюджету вказаної вище суми податкового боргу.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що з відповідача слід стягнути на користь бюджету суму податкового боргу зі сплати податку з доходів фізичних осіб в розмірі 117911 грн. 49 коп.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України»«Західукргеологія» (місцезнаходження: 79000, м. Львів, пл. Міцкевича, буд. 8, код ЄДРПОУ - 01432606) на користь бюджету суму податкового боргу в розмірі 117911 грн. 49 коп. (сто сімнадцять тисяч девятсот одинадцять гривень сорок девять копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 грудня 2010 року.
Суддя Гулик А.Г.