Постанова № 13391930, 06.12.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2010
Номер справи
2а-8109/10/1270
Номер документу
13391930
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.14

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 грудня 2010 року Справа № 2а-8109/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді:Цицюри О.О.,

при секретарі судового засідання: Гришиній О.Ю.,

за участю представників сторін:

від позивача-головного спеціаліста-юрисконсульта Деменко Н.М.,

довіреність №6/6-1513 від 09.09.2010р.,

від відповідача-не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 14160,75 грн.,

ВСТАНОВИВ:

26 жовтня 2010 року позивач - Краснодонський міськрайцентр зайнятості Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на випадок безробіття в сумі 14160,75 грн., в якому зазначив, що відповідач є юридичною особою та зареєстрований в Краснодонському міськрайцентрі зайнятості Луганської області в якості платника страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття з 29.11.2000р. за реєстраційним номером №120601665. Відповідно до вимог п.2 ч.2 ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III роботодавець зобовязаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду. Актом перевірки роботодавця - ДП «Шахтобудівник» ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» №93 від 31.08.2010 за період з 01.03.2009р. по 31.08.2010р. було виявлено прострочену заборгованість в сумі 14160,75 грн., у тому числі: недоїмка в розмірі 13034,06 грн. та нарахована за неповне та несвоєчасне перерахування страхових внесків пеня в розмірі 1126,69 грн. У звязку з цим Краснодонським міськрайцентром зайнятості Луганської області було прийнято рішення №05 від 01.10.2010р. про стягнення донарахованих сум страхових внесків з відповідача в сумі 14160,75 грн., однак сума боргу у добровільному порядку на даний час не погашена, рішення відповідачем у встановлений законодавством 10-денний термін не оскаржене. На підставі вищевикладеного позивач просив стягнути з відповідача на свою користь заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 14160,75 грн., у тому числі: недоїмку в розмірі 13034,06 грн. та нараховану за неповне та несвоєчасне перерахування страхових внесків пеню в розмірі 1126,69 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити, надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Правом надання заперечень проти позову та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.

Відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст.19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обовязкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.

Спеціальним законом, який визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття є Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (ст. 12 Закону).

Згідно ст.34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобовязаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач - ДП «Шахтобудівник» ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» 01.10.2001р. зареєстрований в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області за реєстраціним номером 1387120 0000 000817 (аркуш справи 10) та перебуває на обліку в Краснодонському міськрайцентрі зайнятості Луганської області в якості платника страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття з 29.11.2000р. за реєстраційним номером №120601665 (аркуш справи 11).

31 серпня 2010 року Краснодонським міськрайцентром зайнятості Луганської області було проведено планову перевірку роботодавця - ДП «Шахтобудівник» ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» за період з 01.03.2009 по 31.08.2010, якою встановлено наявність у відповідача простроченої заборгованості в сумі 14160,75 грн., яка складається з недоїмки в розмірі 13034,06 грн. та нарахованої за неповне та несвоєчасне перерахування страхових внесків пені в розмірі 1126,69 грн., вказане зафіксовано актом перевірки №93 від 31.08.2010 (аркуші справи 6-9).

Рішенням заступника директора Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області №05 від 01.10.2010 з ДП «Шахтобудівник» ВАТ Трест «Краснодоншахтобуд» стягнуто прострочену заборгованість (недоїмку) зі сплати страхових внесків на випадок безробіття в сімі 14160,75 грн., з яких: недоїмка-13034,06грн. та пеня-1126,69грн., примірник рішення був отриманий головним бухгалтером відповідача 04.10.2010 особисто (аркуш справи17).

Згідно із п.2 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. №1533-111, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Розмір страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України, встановлений ч.2 ст.1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування» №2213 -111 від 11.01.2001 року.

Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі-Закон) від 02.03.2000 р. №1533-111, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, затверджено порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Пунктом 1 ч.1 ст.38 Закону визначено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штрафу та пені.

Згідно з п. 2 ч.1. ст.38 Закону штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

Пунктом 3 ч.1 ст.38 Закону передбачено, що пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Згідно із ч.2 ст.38 Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду зі страхувальника у безспірному порядку.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З приписів ст.ст.71, 86 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

На час розгляду справи даних про добровільну сплату відповідачем простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 14160,75 грн., або факту оскарження останнім рішення Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу №05 від 01.10.2010 судом не встановлено.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 14160,75 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 06 грудня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено на 13 грудня 2010 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111, Розділом 9 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, ст. ст. 2, 17, 87, 94, 158-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 14160,75 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Шахтобудівник" Відкритого акціонерного товариства Трест "Краснодоншахтобуд" (місцезнаходження: 94400 Луганська область, м.Краснодон, вул.Комсомольська,9; п/р 26009103377 у Луганській філії ВАТ АБ "Укргазбанк", код ЄДРПОУ 30691234, МФО 304621) на користь Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області (місцезнаходження: 94404 Луганська область, м.Краснодон, вул.Першокінна,1; р/р37177971900028, одержувач: УДК ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУ ДКУ ву Луганській області, м.Луганськ, код ЄДРПОУ 24048922, МФО 804013) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 14 160 грн. 75 коп. (чотирнадцять тисяч сто шістдесят гривень 75 копійок), у тому числі недоїмку - 13 034,06 грн. (тринадцять тисяч тридцять чотири гривні 06 коп.) та пеню в сумі 1 126,69 грн. (одна тисяча сто двадцять шість грн. 69 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 13 грудня 2010 року.

СуддяО.О. Цицюра