Постанова № 13391875, 28.10.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2010
Номер справи
2а-6632/10/1270
Номер документу
13391875
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.6

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 жовтня 2010 року Справа № 2а-6632/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Цицюри О.О.,

при секретарі судового засідання Глазуновій О.О.,

за участю сторін:

від позивача начальник юридичного відділу ДПІ в Жовтневому

районі у м.Луганську Іваненко С.О. (довіреність №7306/10

від 01.06.2010р.),

від відповідача - не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Парсек» про стягнення суми податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 136824,36 грн. шляхом звернення стягнення на активи,

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2010 року позивач - Державна податкова інспекція в Жовтневому районі у м. Луганську звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Парсек» про стягнення суми податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 136824,36 грн. шляхом звернення стягнення на активи. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке. Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Парсек» (код ЄДРПОУ 32202112) зареєстроване в якості субєкта підприємницької діяльності Відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 23 жовтня 2002 року за реєстраційним номером №25370169Ю0032734, перебуває на податковому обліку як платник податків в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у місті Луганську з 29 жовтня 2002 року за №422-01 та взято на податковий облік в Державній податковій інспекції в Жовтневому районі у місті Луганську в якості платника окремого податку - орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, місцезнаходження підприємства: м.Луганськ, вул.Оборонна,буд.10 кв.31. Згідно статуту відповідач ТОВ «Компанія «Парсек» є юридичною особою приватного права, має самостійний баланс, поточні та інші рахунки в банківських установах, печатку, штамп та бланки зі своїм найменуванням, а також, знак для товарів та послуг, керівником підприємства є ОСОБА_2. Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-XII від 25.06.1991р. платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом терміни. Так, станом на 12.08.2010 року заборгованість відповідача перед бюджетом з орендної плати з юридичних осіб за земельні ділянки державної і комунальної власності становить 136824,36 грн. та встановлена на підставі поданих підприємством податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 08.12.2009 року № 86490, від 08.12.2009 року №96080 та від 01.02.2010 року №3542, відповідно до яких платником податків самостійно визначено суму податкового зобовязання. Згідно з абз.1 п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000р. податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. У звязку з несплатою податкового зобовязання, згідно діючого законодавства та, з метою погашення податкового боргу платником податків Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Парсек», ДПІ в Жовтневому районі у м.Луганську проводилися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, а саме, на юридичну адресу відповідача була надіслана перша податкова вимога №1/1500 від 23.12.2009р. та друга податкова вимога №2/224 від 25.02.2010р., які, через неможливість вручення, відповідно до абз.4 п.п.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000р., були розміщені на дошці податкових оголошень та вважаються врученими з дня їх розміщення, а саме: перша податкова вимога з 25.01.2010р., друга податкова вимога з 03.04.2010р. Також, 05.05.2010р. Державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у місті Луганську було прийнято рішення №63 про стягнення коштів та продаж активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу. До погашення податкового боргу вказані заходи не призвели. Враховуючи, що з граничного строку сплати податкового боргу минув значний період часу, а податковий борг відповідачем у добровільному порядку не сплачено, позивач вважає за необхідне лише примусово стягнути його з відповідача за рішенням суду, оскільки відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. На підставі викладеного, позивач просив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Парсек» суму податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 136824,36 грн. шляхом звернення стягнення на активи.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, дав суду пояснення, аналогічні викладеному у позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Правом надання заперечень проти позову у встановлений судом строк та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про визнання позовних вимог або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до юрисдикції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених Конституцією та законами України.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною третьою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-XII.

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-XII посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Парсек» (код ЄДРПОУ 32202112) зареєстроване в якості субєкта підприємницької діяльності Відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 23 жовтня 2002 року за реєстраційним номером №25370169Ю0032734 (включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 27.10.2004 року за № 1382120 0000 001442), перебуває на податковому обліку як платник податків в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у місті Луганську з 29 жовтня 2002 року за №422-01 та взято на податковий облік в Державній податковій інспекції в Жовтневому районі у місті Луганську в якості платника окремого податку - орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, місцезнаходження підприємства: м.Луганськ, вул.Оборонна,буд.10 кв.31 (аркуші справи 7,9,13,14).

На виконання ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року Державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у м.Луганську на юридичну адресу відповідача були надіслані перша податкова вимога №1/1500 від 23.12.2009р. та друга податкова вимога №2/224 від 25.02.2010р., які, через неможливість вручення, відповідно до абз.4 п.п.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000р., були розміщені на дошці податкових оголошень та вважаються врученими з дня їх розміщення, а саме: перша податкова вимога з 25.01.2010р., друга податкова вимога з 03.04.2010р. (аркуші справи 21,23).

05.05.2010р. Державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у місті Луганську було прийнято рішення №63 про стягнення коштів та продаж активів відповідача ТОВ «Компанія «Парсек» в рахунок погашення узгодженої суми податкового боргу (аркуш справи 25).

Станом на 12.08.2010 року заборгованість відповідача перед бюджетом з орендної плати з юридичних осіб за земельні ділянки державної і комунальної власності становить 136824,36 грн., з яких 136811,94 грн. податкове зобов`язання, що виникло на підставі поданих підприємством податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 08.12.2009 року № 86490, від 08.12.2009 року №96080 та від 01.02.2010 року №3542, відповідно до яких платником податків самостійно визначено суму податкового зобовязання, та 12,42 грн. пені, що підтверджується розрахунком суми податкового боргу, довідкою про суму податкового боргу платника податків (з врахуванням сум пені, нарахованої на суми несплаченого податкового боргу та розстрочених/відстрочених сум), скороченою формою зворотнього боку облікової картки платника (аркуші справи 17,18,19,20,26,28-29).

Статтею 2 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-ХІІ „Про плату за землю” передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Парсек» є суб'єктом плати за землю (платником).

Відповідно до ст. 14 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, відповідно до статті 17 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (стаття 27 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю»).

За прострочення встановлених строків сплати податку справляється пеня. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку, відповідно до ст. 25 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-ХІІ „Про плату за землю”.

За несвоєчасне погашення податкового зобов'язання з орендної плати за землю у відповідності до вимог підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу нарахована пеня, несплачений залишок якої на дату розгляду судової справи складає 12,42 грн. (аркуш справи 26).

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст..72 Кодексу адміністративного судочинства України (підстави для звільнення від доказування).

Оскільки позивач відноситься до субєкта владних повноважень, вказаними вище Законами йому надано право на звернення до суду з позовами у зазначених випадках про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника, при цьому передбачено, що таке стягнення можливе тільки виключно на підставі рішення суду, тому суд вважає, що виниклі правовідносини носять характер публічно-правових, а тому адміністративний суд має право розглядати такі спори та приймати відповідні рішення з цього приводу.

Враховуючи те, що активи платника податків відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, а також те, що відповідач за час судового розгляду справи в добровільному порядку податковий борг не сплатив, позовні вимоги Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у місті Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Парсек» про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 136824,36 грн. шляхом звернення стягнення на активи визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 28 жовтня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 02 листопада 2010 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Парсек» про стягнення суми податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 136824,36 грн. шляхом звернення стягнення на активи задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Парсек" (код ЄДРПОУ 32202112, місцезнаходження: 91011 м.Луганськ, вул.Оборонна, буд.10 кв.31) податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 136 824,36 грн. (сто тридцять шість тисяч вісімсот двадцять чотири гривні 36 коп.) шляхом звернення стягнення на активи платника податків на р/р № 33216812700004 в ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24046538, код платежу 13050200, одержувач - місцевий бюджет Жовтневого району м. Луганська.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 02 листопада 2010 року.

СуддяО.О. Цицюра