Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 621/3709/25
Провадження 3/621/6/26
09 лютого 2026 року м. Зміїв Харківської області
Суддя Зміївського районного суду Харківської області В.Філіп`єва,
за участю прокурора І. Юр`єва,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли з 7-го управління з обслуговування Харківської області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Зміївським РВ УМВСУ в Харківській області 29.10.1996, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягалася,
за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи 31.03.2023 звільненою з посади заступника начальника Зміївського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (далі - Управління), відповідно до п.п. «и» пункту 1 ч.1 статті З Закону України № 1700-VII «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 2 ч.2 статті 45 та пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, без поважних причин, несвоєчасно, а саме: 20.08.2025 року, о 12.57 годині, подала Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік (далі - щорічна декларація за 2023 рік), чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно п.п. «и» пункту 1 ч. 1 статті З Закону України № 1700-VІІ «Про запобігання корупції», посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Наказом начальника Управління від 21.12.2017 № 127-к ОСОБА_1 з 01.01.2018 року призначено на посаду заступника начальника Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи заступником начальника Зміївського відділення Управління, є посадовою та службовою особою державного органу, тобто є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом голови комісії з реорганізації Управління від 20.03.2023 № 02-40-к ОСОБА_1 31.03.2023 року звільнено з посади заступника начальника Зміївського відділення Управління.
Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності, ОСОБА_1 не продовжувала виконувати діяльність, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На виконання вимог ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та відповідно до положень пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України "Про запобігання корупції", ОСОБА_1 повинна була подати щорічну Декларацію за 2023 рік не пізніше 01.04..2024 року.
Однак ОСОБА_1 подала щорічну Декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції лише 20.08.2025 року, о 12.57 годині, тобто несвоєчасно, без поважних причин, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за що передбачена відповідальність за ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з`явився, про дату час і місце судового засідання повідомлявся належним чином. До матеріалів про адміністративне правопорушення додано письмові пояснення ОСОБА_2 , з яких вбачається, що Декларація подана нею невчасно в зв`язку з тим, що вона вчасно подала Декларацію при звільненні, а тому не була обізнана про свій подальший обов`язок подавати щорічну Декларацію за 2023 рік до 01.04.2024 року.
За змістом статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Суд не має відомостей про причини неявки ОСОБА_2 в судове засідання, в зв`язку з чим, зважаючи на строки, встановлені законодавством для розгляду справ про адміністративні правопорушення, вважає за необхідне розглянути матеріали за його відсутності.
В судовому засіданні прокурор І.Юр`єв наполягав на притягненні ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності та зазначив про наявність в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні досліджені письмові докази, додані на підтвердження факту вчинення адміністративного правопорушення, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією, № 701 від 04.11.2025,
- Витяг з положення про 7--го управління з обслуговування Харківської області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України,
- довідка старшого оперуповноваженого в особливо важних справах 7-го управління з обслуговування Харківської області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , як особи, уповноваженої на виконання функцій держави,
- Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області,
- Статут Фонду соціального страхування України,
- особова картка працівника ОСОБА_1 ,
- Наказ про прийом на роботу ОСОБА_1 №47-к від 27.07.2017,
- Наказ про переведення ОСОБА_1 №127-к від 21.12.2017,
- Наказ про звільнення ОСОБА_1 №02-40-к від 20.03.2023,
- декларації із сайту НАЗК,
- ОСОБА_3 ..
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне:
Згідно статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб`єктом правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до абз.11 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;
Відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 статті 3 Закону України № 1700-VII «Про запобігання корупції», посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», (в редакції, що діяла на момент звільнення), особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Разом з тим, абзацем 1 пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону (в редакції, що діяла на момент звільнення 11.01.2023 року), було встановлено , що суб`єкт декларування зобов`язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев`яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України № 3384-ІХ від 20.09.2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» було внесено зміни до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції» та встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Крім того, установлено, що декларації, подані під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", вважаються такими, що були подані на виконання обов`язку, передбаченого статтею 45 цього Закону. Суб`єкти декларування, які подали такі декларації, мають право протягом 14 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" звернутися до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо подання виправленої декларації за відповідний звітний період. Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує такому суб`єкту декларування можливість подати виправлену декларацію за відповідний звітний період протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем одержання відповідного звернення суб`єкта декларування.
Згідно статті 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно абзацу 1 ч.1 статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» , за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В судовому засіданні належними й допустимими доказами підтверджено, що ОСОБА_1 , будучи суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» цього Закону, мала подати в строк до 01.04..2024 року Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, однак подала її несвоєчасно, без поважних причин 20.08.2025 року, о 12.57 годині, тобто є винуватою у вчиненні правопорушення, пов`язаного з корупцією, за що встановлена відповідальність за ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Призначаючи стягнення за вказане правопорушення, суд керується положеннями статті 23 КУпАП, згідно якої адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно статті 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до статті 27 КУпАП України, штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян і посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
В зв`язку з викладеним, з урахуванням суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, до винної особи слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах, визначених санкцією ч. 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ч. 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", з порушника належить стягнути судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 27, 33, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п`ятдесят) грн, які перерахувати на р/р UA398999980314040542000020603, одержувач Зміївська міська ТГ ГУК Харківська обл./МТГ Зміїв/ 21081100, код ОКПО 37874947, Казначейство України, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 коп., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Відповідно до ч.1 статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена через Зміївський районний суд Харківської області до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Суддя В. Філіп`єва