Єдиний державний реєстр судових рішень 490/717/26 09.02.2026
н\п 1-кс/490/662/2026
УКРАЇНА
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2026 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання першого заступника керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва надійшло клопотання першого заступника керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22026230000000065 від 23.01.2026,за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На обґрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22026230000000065 від 23.01.2026,за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Так, згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (далі РФ) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил РФ (далі ЗС РФ) на територію України.
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об`єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об`єднаних Націй (далі ООН).
До складу ООН входять Україна, РФ та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об`єднаних Націй.
Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав були закріплені також у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року, який підписаний СРСР, правонаступником якого є РФ.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України. Згідно з указаним документом територія України є неподільною та недоторканною.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і РФ.
31 травня 1997 року відповідно до положень Статуту ООН і зобов`язань згідно із Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Україна та РФ уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ (ратифікований Законом України від 14 січня 1998 року №13/98- ВР та Федеральним Законом РФ від 2 березня 1999 року № 42-ФЗ). Відповідно до статей 2, 3 зазначеного Договору РФ зобов`язалася поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та зобов`язалася будувати відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або погрози силою, у тому числі економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов`язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та РФ про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований РФ 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької і Луганської, а також Херсонської областей відноситься до території України.
Згідно зі статтею 5 Конституції України носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.
Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території.
До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська. Луганська. Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська. Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі АР Крим) є невід`ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.
22 лютого 2022 року президент РФ направив до Ради Федерації звернення про використання ЗС РФ за межами РФ, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року приблизно о 5 годині ранку президент РФ публічно оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України («спеціальну воєнну операцію»).
Так, 24.02.2022 військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території України.
З метою протидії збройній агресії РФ 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.
Таким чином, у період з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 по цей час на всій території України введено та діє правовий режим воєнного стану, що пов`язано із розв`язанням РФ військової агресії проти України та веденням повномасштабних бойових дій на території України.
З 24.02.2022 більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями ЗС РФ та на цей час вона знаходиться під окупацією держави-агресора, в тому числі Каховський район Херсонської області.
Згідно зі ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.
Відповідно до п. п. 6, 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована РФ територія України (далі тимчасово окупована територія) це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
Окупаційна адміністрація це сукупність державних органів і структур РФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних РФ самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» територію Каховської міської територіальної громади Херсонської області включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, з 24.02.2022 по теперішній час.
Крім цього, встановлено, що впродовж 2022 року представники підконтрольних РФ самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території Каховського району Херсонської області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу РФ. З цією метою представниками РФ на тимчасово окупованій території Херсонської області створено низку підпорядкованих, керованих та фінансованих РФ окупаційних органів влади, в тому числі так звану «військово-цивільну адміністрацію Херсонської області».
Встановлено, що ОСОБА_5 , будучи достеменно поінформованим та розуміючи факт захоплення Каховської міської територіальної громади Херсонської області ЗС РФ, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що територія Каховського району Херсонської області є невід`ємною складовою частиною України, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, не пізніше квітня 2023 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено), добровільно погодився на зайняття посади в незаконно створеній окупаційною владою адміністрації на тимчасово окупованій території та обійняв посаду так званого «заместителя главы администрации Каховского муниципального округа Херсонской области» (мовою оригіналу), що здійснює свою діяльність на території Каховської міської територіальної громади Херсонської області.
ОСОБА_5 , обійнявши вказану вище посаду у незаконно створеному на тимчасово окупованій території органі, здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції щодо функціонування окремих напрямків діяльності «администрации Каховского муниципального округа Херсонской области» на території Каховської міської територіальної громади Херсонської області, підконтрольної окупаційним військам РФ.
Так, ОСОБА_5 з листопада 2023 року (більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено), знаходячись у м. Каховка Херсонської області, перебуваючи на посаді «заместителя главы администрации Каховского муниципального округа», відповідно до своїх функціональних обов`язків опікується соціальними питаннями на території Каховського муніципального округу. Також у його підпорядкуванні перебувають наступні відділи, які входять до структури адміністрації муніципального утворення «Каховський муніципальний округ»: «відділ культури та туризму», «відділ освіти та молоді», відділ праці та соціального захисту», «відділ у справах неповнолітніх та захисту їх прав» та «відділ спорту».
ОСОБА_5 перебуваючи на вказаній посаді, проводить робочі зустрічі з керівниками та трудовими колективами будинків культури та бібліотек з метою визначення проблемних моментів у їх діяльності, надання оцінки розвитку культурної сфери в підпорядкованих населених пунктах та проведення російських культурно-пропагандистських заходів. Також, він налагодив взаємодію із представниками владних структур та благодійних фондів РФ для забезпечення повноцінного функціонування шкіл на території Каховської міської територіальної громади Херсонської області за російськими стандартами.
Крім цього, ОСОБА_5 здійснює особистий прийом громадян з метою вирішення проблемних питань з нарахування, виплати, отримання пенсій та соціальної допомоги за російським законодавством та з інших питань, залучає представників «русской православной церкви» до ведення пропагандистської діяльності в інтересах держави-агресора на тимчасово окупованій території.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
15.01.2026 р. ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_5 опубліковано в газеті «Урядовий кур`єр» та на сайті Офісу Генеральної прокуратури України.
Підозрюваний ОСОБА_5 відповідно вимог ст.ст. 133, 135 КПК України викликався 19, 20, 21 січня 2026 року до слідчого відділу УСБУ в Херсонській області. Підозрюваний жодного разу не з`явився, про причини неявки не повідомив.
Беручи до уваги те, що на теперішній час ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також те, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, шляхом публікації повісток про виклик в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, але жодного разу на виклики слідчого не з`явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв`язку з чим підозрюваний ОСОБА_5 26.01.2026 оголошений в розшук.
Посилаючись на те, що ОСОБА_5 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, на виклики слідчого до органу досудового розслідування не з`являється, про причини своєї неявки не повідомляє, слідчий просить про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, пославшись на обставини, у ньому викладені.
Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання.
Вислухавши доводи прокурора, захисника підозрюваного, дослідивши матеріали, додані до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення.
Так, ч. 1 ст. 297-1 КПК України встановлено, що спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно із ч. 2 ст. 297-1 КПК України передбачено, зокрема, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ст. 297-5 КПК України повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов`язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Копії процесуальних документів, що підлягають врученню підозрюваному, надсилаються захиснику.
Згідно до ч. 5 ст. 139 КПК України встановлено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Пунктом 20-1 Розділу XІ ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КПК України визначено, що тимчасово, але не пізніше дня початку діяльності Державного бюро розслідувань (опублікування у газеті «Урядовий кур`єр» відповідного повідомлення його керівником): спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 365, 368, 368-2, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цьому абзаці, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Положення частини п`ятої статті 139 цього Кодексу у разі вчинення злочинів, визначених в абзаці другому цього пункту, поширюються також на осіб, які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
У клопотанні слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування мають також зазначатися фактичні дані про перебування особи за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій ст. 297-1 цього Кодексу, а також у цьому пункті, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (inabsentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Вимоги щодо особливостей застосування глави 24-1 цього Кодексу, передбачені цим пунктом, поширюються на кримінальні провадження, у яких підозрюваний, крім неповнолітнього, на момент звернення до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування або обвинувальним актом оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні відомості, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Згідно ч. 5 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, підтверджується даними:
*протоколу огляду від 16.06.2023Інтернет-ресурсу за посиланням - https://t.me/VGA_Kakhovka/9938, відповідно до якого було оглянуто публікацію в телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у формі тексту та відеофайлу під назвою «Жизнедеятельность округа на контроле Главы», датовану 15.06.2023.
Зі змісту відео вбачається, що так званий голова «Каховской ВГА» ОСОБА_6 провів нараду з керівниками територіальних управлінь та підвідомчих установ на якій представив нового заступника голови адміністрації ОСОБА_5 ;
*протоколу огляду від 05.06.2023Інтернет-ресурсу за посиланням - https://t.me/VGA_Kakhovka/8051, відповідно до якого було оглянуто публікацію в телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у формі тексту та відеофайлу під назвою «Манифест», датовану ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зі змісту відео вбачається, що так званий «председатель общественного совета при ОСОБА_7 » приєднався до започаткованої так званим головою Каховської адміністрації ОСОБА_6 «эстафете принципов» та відмовився від громадянства України. Також проголошував у свої промові російські наративи про нелегітимність законно обраної в Україні державної влади.
*протоколу огляду від 09.06.2023Інтернет-ресурсу за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до якого було оглянуто публікацію в телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у формі тексту та фото, датовану 30.04.2023.
Зі змісту публікації вбачається, що особа, ззовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 (зазначений як координатор ряду відділів Каховської ВГА) на виконання доручення так званого голови Каховської ВГА ОСОБА_6 провів робочу зустріч з керівництвом ГБУ «Гуманитарный штаб Херсонской области» на якій обговорив питання запланованих поставок гуманітарних вантажів до Каховського муніципального округу;
*протоколу огляду від 05.06.2023Інтернет-ресурсу за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до якого було оглянуто публікацію в телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у формі тексту та фото, датовану 03.12.2022.
Зі змісту публікації вбачається, що так званий голова Каховського муніципального округу ОСОБА_6 провів розширене засідання робочої групи з керівниками всіх основних напрямків життєдіяльності округу стосовно налагодження функціонування об`єктів та установ критичної інфраструктури, в умовах воєнного стану та евакуації. Особа, ззовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 , також була присутня на засіданні;
*протоколу огляду від 09.06.2023Інтернет-ресурсу за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до якого було оглянуто публікацію в телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у формі тексту та фото, датовану 27.05.2023.
Зі змісту публікації вбачається, що особа, ззовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 (зазначений як координатор відділів економічного блоку Каховського муніципального округу) на виконання доручення так званого голови Каховської ВГА ОСОБА_6 прийняв участь в роботі виїзної наради на тему «Заходи із забезпечення інтеграції економік Запорізької та Херсонської областей в економіку російської федерації». ОСОБА_5 артикулював для секретаріату сенатора рф ОСОБА_8 труднощі з якими стикається бізнес Каховського муніципального округу в поточних умовах.
*протоколу огляду від 04.10.2023Інтернет-ресурсу за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до якого було оглянуто публікацію в телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у формі тексту та фото під назвою «Начало работы местного законодательного органа», датовану 20.09.2023.
Зі змісту публікації вбачається, що 19.09.2023 відбулася перша сесія ради депутатів муніципального утворення Каховський муніципальний округ уже в складі російської федерації. Також на цій сесії були сформовані депутатські комісії, серед яких і по соціальним питанням, яку очолив ОСОБА_5 ;
*протоколу огляду від 24.01.2025 Інтернет-ресурсу за посиланням - https://t.me/Kakhovka_МО/27914, відповідно до якого було оглянуто публікацію у формі тексту та фотознімку під назвою «Администрация Каховского муниципального округа обеспечивает системную поддержку наших школ», датовану 03.07.2024.
Зі змісту публікації вбачається, що особа, ззовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 (зазначений як заступник голови адміністрації Каховського муніципального округу) на виконання доручення голови округу ОСОБА_6 успішно впорався із завданням пошуку можливості за рахунок позабюджетного фінансування забезпечити Тавричанську, Костогризовську, Архслобідську та Червоноперекоську школи мотокосами для підтримки прилеглої шкільної території у санітарному стані. Так, ОСОБА_5 02.07.2024 у межах регулярного відвідування шкіл з метою моніторингу поточної проблематики вручив мотокоси директорам та представникам шкільної адміністрації, які відправили з Москви представники благодійної організації «БОЛЬШОЕ ДЕЛО»;
*протоколу огляду від 23.01.2025 Інтернет-ресурсу за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_7 , відповідно до якого було оглянуто публікацію у формі тексту та фотознімку під назвою «Признание нашей работы руководством области», датовану 21.04.2024.
Зі змісту публікації вбачається, що подякою так званого губернатора Херсонської області ОСОБА_9 від 19.04.2024 за високий професіоналізм, сумлінне виконання службових повноважень та великий особистий вклад в розвиток місцевого самоврядування Херсонської області нагороджено «заместителя главы Каховской военно-гражданской администрации Херсонской области» (мовою оригіналу) ОСОБА_10 ;
- протоколу огляду від 24.01.2025 Інтернет-ресурсу за посиланням - https://t.me/Kakhovka_МО/37239, відповідно до якого було оглянуто публікацію у формі тексту та фотознімку під назвою «Заместитель главы администрации Каховского округа ОСОБА_11 провел встречу с главным врачом одной из лучших клиник Росийской Федерации», датовану 26.11.2024.
Зі змісту публікації вбачається, що особа, ззовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 (зазначений як заступник голови адміністрації Каховського округу) прийняла участь в семінарі-стажуванні по соціальному обслуговуванню на запрошення Синодального відділу по церковній благодійності та соціальному служінню російської православної церкви. Також ОСОБА_5 в ході семінару встановив особистий контакт з головним лікарем центральної лікарні імені ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , з яким обговорив питання надання лікарської допомоги жителям Каховського округу найкращим медичним закладом рф;
- протоколу огляду від 24.01.2025Інтернет-ресурсу за посиланням - https://t.me/s/Kakhovka_МО/21191, відповідно до якого було оглянуто публікацію у формі тексту, фото та відео під назвою: «Ценные помощь і сотрудничество от Русской Православной Церкви», датовану 06.03.2024.
Зі змісту відео вбачається, що особа, ззовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 (зазначений як заступник голови адміністрації Каховського округу) висловлює подяку представникам Синодального відділу російської православної церкви за надану Каховській центральній районній лікарні допомогу, а саме забезпеченні матрацами та медикаментами на суму 300 тис. рублів;
- протоколу огляду від 23.01.2025Інтернет-ресурсу за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_8 , відповідно до якого було оглянуто публікацію у формі тексту та фото під назвою: «Развитие культуры в Каховском округе приоритет администрации округа», датовано 24.08.2024.
Зі змісту публікації вбачається, що особа, ззовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 (зазначений як заступник голови адміністрації Каховського округу по соціальним питанням) разом з новим начальником відділу культури здійснюють робочі поїздки по установам культури Каховського округу з метою проведення оцінки ситуації та намітити плани по розвитку культурної сфери. У ході поїздок вони відвідали будинку культури та бібліотеки в Каховці, Роздільному, Семенівці, Кам`янкі, Цукурах, ОСОБА_14 та Чорнянці де провели робочі зустрічі з їх працівниками;
- протоколу огляду від 23.01.2025Інтернет-ресурсу за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_9 , відповідно до якого було оглянуто публікацію у формі тексту та фото під назвою: «Заместитель главы администрации Каховского округа ОСОБА_15 провел личный прием граждан в Каховке», датовану 19.07.2024.
Зі змісту публікації вбачається, що особа, ззовні схожа на громадянина України ОСОБА_5 (зазначений як заступник голови адміністрації Каховського округу по соціальним питанням) проводить прийом мешканців муніципального округу з метою вирішення проблемних питань з нарахування, виплати, отримання пенсій та соціальної допомоги за російським законодавством та з інших питань;
- протоколу огляду від 24.01.2025 Інтернет-ресурсу за посиланням - https://kaхovskij-r74.gosweb.gosuslugi.ru/, відповідно до якого було оглянуто сайт під назвою: «Администрация Каховского муниципального округа Херсонской области».
У ході огляду встановлено, що так званий «заместитель главы Каховской военно-гражданской администрации Херсонской области» (мовою оригіналу) ОСОБА_5 входить до складу робочої групи з реалізації Указу президента російської федерації від 09.11.2022 № 809 «Про затвердження основ державної політики щодо збереження та зміцнення традиційних російських духовно-моральних цінностей» в Каховському муніципальному окрузі (секретар робочої групи);
- протоколу огляду від 05.02.2025 Інтернет-ресурсу за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_10 , відповідно до якого було оглянуто офіційний сайт «Губернатор Херсонской области», де міститься у електронному форматі документ датований 02.11.2023: - «Решение Совета депутатов Каховского муниципального округа от 02.11.2023 № 27 «Об утверждении Положения о структуре Каховского муниципального округа Херсонской области».
Зі змісту оглянутого документа вбачається, що у підпорядкуванні «заступника з соціальних питань» перебувають наступні підрозділи адміністрації Каховського муніципального округу: «відділ культури та туризму», «відділ освіти та молоді», «відділ праці та соціального захисту», «відділ у справах неповнолітніх та захисту їх прав» та «відділ спорту»;
- висновку портретної експертизи № СЕ-19/112-25/11679-ФП від 22.08.2025, згідно якого:
1. У відеозаписі під назвою «Жизнедеятельность округа на контроле Главы» та на фотографії у файлі «Бжезицький ДМС.pdf» ймовірно зображена одна і та сама особа.
2. У відеозаписі під назвою «Манифест»та на фотографії у файлі «Бжезицький ДМС.pdf» зображена одна і та сама особа.
3. У відеозаписі під назвою «Начало работы местного законодательного органа»та на фотографії у файлі «Бжезицький ДМС.pdf» зображена одна і та сама особа.
*протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 29.11.2025, згідно якого свідок ОСОБА_16 впізнала на фото громадянина ОСОБА_17 , як особу яка зайняла посаду так званого заступника голови Каховського окупаційного округу;
*протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.11.2025, згідно якого свідок ОСОБА_18 впізнав на фото громадянина ОСОБА_17 , як особу яка зайняла посаду так званого заступника голови Каховського окупаційного округу;
- протоколів допиту свідків ОСОБА_19 ; ОСОБА_16 ОСОБА_18 .
Досліджені у судовому засіданні дані є достатньо вагомими у своїй сукупності для висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
15.01.2026 р. ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, про що у загально державному засобі масової інформації газеті «Урядовий кур`єр», а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено відповідне повідомленняв порядку ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України.
Вказаний факт підтверджений прокурором у судовому засіданні документально.
Підозрюваний ОСОБА_5 , будучи викликаним до органу досудового розслідування шляхом публікацій в засобах масової інформації - газеті «Урядовий кур`єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора повісток про виклик на 19, 20, 21 січня 2026 року до слідчого не з`явився, не повідомивши про причини неявки, що в тому числі свідчить про переховування від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
У зв`язку з неприбуттям підозрюваного ОСОБА_5 на неодноразові виклики до органу досудового розслідування, переховуванням з метою ухилення від кримінальної відповідальності, постановою прокурора від 26.01.2026 р. ОСОБА_5 оголошено у розшук.
Матеріалами клопотання підтверджується, що на даний час ОСОБА_5 знаходиться у м. Каховка, Херсонської області, яке на даний час є тимчасово окупованою територією України, ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, дійсно переховується на тимчасово окупованій території, де продовжує співпрацювати з окупаційною владою рф та підтримувати рішення країни-агресора.
З урахуванням наведеного, а також того, що ОСОБА_5 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, що згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину, санкцією за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності за ймовірно вчинений ним тяжкий злочини, виїхавши на тимчасово окуповану територію України, за викликом слідчого у загальнодержавному засобі масової інформації газеті «Урядовий кур`єр» та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора про необхідність його прибуття до найближчого територіально розташованого органу Служби безпеки України, неодноразово не з`явився, у зв`язку із чим був оголошений у розшук, наявні підстави для здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного, а відтак, і задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 135, 139, 297-1, 297-5, п. 20-1 Розділу XІ Перехідних положень КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22026230000000065 від 23.01.2026 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1