Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2026 р. № 400/11870/25 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , доГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, провизнання протиправним та скасування рішення від 03.07.2025 № 16257/03-16; зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області № 16257/03-16 від 03.07.2025;
- визнати за ОСОБА_1 право на пенсійне забезпечення відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723- XII від 16.12.1993 та п. 10 розділу XI Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області
перевести ОСОБА_1 з 09.04.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 на пенсію за віком згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, обчислити йому пенсію державного службовця у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідок про складові заробітної плати №6 від 09.04.2024 і №7 від 09.04.2024, виданих виконавчим комітетом Южноукраїнської міської ради та виплатити пенсію державного службовця за період з 09.04.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що на виконання рішення суду відповідач зарахував «до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців» періоди загалом тривалістю 16 років 10 місяців та 24 дні, але в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» відмовив у зв`язку з відсутністю на 01.05.2016 необхідного стажу роботи на посадах віднесених до посад державної служби. Позивач вважає дії відповідача протиправними.
Ухвалою від 07.11.2025 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.
Відповідач надав відзив, позов не визнав, просить в задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідно до пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» право на призначення пенсії відповідно по статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» мають особи, які на день набрання чинності Законом №889-VIII займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, або які на 01.05.2016 мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України. У переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» відмовлено у зв`язку з відсутністю на 01.05.2016 необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до посад державної служби.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
09.04.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на пенсію згідно із Законом № 889.
Рішенням від 18.04.2024 відмовлено у переведенні на пенсію за іншим законом, посилаючись на відсутність стажу роботи на посадах державної служби.
Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.05.2025 у справі № 400/9041/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 25107/03-16 від 18.04.2024; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.04.2025 з урахуванням висновків суду.
На виконання рішення суду у справі № 400/9041/24 відповідачем повторно розглянуто заяву позивача про перехід на пенсію державного службовця, зараховано позивачу до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців періоди роботи з 27.04.1972 по 04.05.1974, з 26.11.1981 по 31.08.1987, з 31.07.1989 по 07.08.1989, з 08.08.1989 по 29.05.1990, з 01.06.1990 по 23.10.1990, з 03.05.2007 по 14.12.2010, з 01 лютого 2011 року по 10 лютого 2011 року, з 11.02.2011 по 07.06.2012, 08.06.2012 по 06.05.2015.
Рішенням Головного управління ПФУ в Миколаївській області від 03.07.2025 відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", посилаючись на відсутність стажу роботи на посадах державної служби.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723- ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 № 3723- ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723- ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723- ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018 в справі №295/16375/16-а.
Згідно з матеріалами справи, в даному випадку спір між сторонами виник з підстав того, чи достатній у позивача стаж державної служби для призначення пенсії за Законом № 889.
Отже, прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ зберігається за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби або 10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі).
Як встановлено судом, до стажу роботи позивача на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців зараховано періоди роботи в органах місцевого самоврядування. Стаж на посадах, віднесених до посад державної служби складає 16 років 10 місяців 24 дні. Отже становить менше 20 років, як передбачено чинним законодавством.
Водночас, Законом № 889 передбачено, що право на пенсію держслужбовця мають також особи за наявності станом на 01.05.2016 стажу держслужби 10 років. Проте застосовується тільки для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби.
Згідно з матеріалами справи, що і не заперечується позивачем, станом на 01.05.2016 позивач не займав посади державної служби, отримував пенсію за віком з 04.05.2014.
Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 02.02.2026.
Суддя Н.О. Бульба