Рішення № 133792151, 02.02.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2026
Номер справи
400/10103/25
Номер документу
133792151
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2026 р. № 400/10103/25 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до 1) Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, 2) Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008 треті особиКомунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства", вул. Київська, 129А, м. Первомайськ, Первомайський р-н, Миколаївська обл., 55213, провизнання протиправним та скасування рішення від 13.05.2025 №142850008204, визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити певні діїВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 13.05.2025 № 142850008204 про відмову у призначенні пенсії за віком;

- визнати протиправною відмову Головного управління ПФУ в Миколаївській області у зарахуванні до загального страхового стажу періодів роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 15.12.2014 до 25.07.2019, в КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" з 01.07.2022 до 31.10.2023 та в КП Первомайської міської ради "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.10.2024 до 31.07.2025;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу роботи період роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 15.12.2014 до 25.07.2019, в КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал" з 01.07.2022 до 31.10.2023 та в КП Первомайської міської ради "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.10.2024 до 31.07.2025 та повторно розглянути заяву від 06.05.2025 про призначення пенсії за віком.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області прийнято рiшення про вiдмову йому в призначеннi пенсiї за віком вiд 13.05.2025 у зв`язку з відсутністю страхового стажу. До страхового стажу зараховано всі періоди з рахуванням даних, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідка ОК-5), проте не зараховано до стажу перiод роботи у КП Первомайської міської ради "Первомайськводоканал", КП Первомайської міської ради "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства", оскільки відсутні дані про сплату страхових внесків.

Ухвалою від 24.09.2025 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.

Відповідач - Головне управління ПФУ в Миколаївській області позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні. В письмовому відзиві зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком у зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу 32 роки. До страхового стажу до загального страхового стажу не враховано період роботи, щодо яких відсутні дані в індивідуальних відомостях про застраховану особу (довідці форми ОК-5), тобто у зв`язку з відсутністю в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування звітності про суми нарахованого доходу та сплату страхових внесків, а саме: - з 15.12.2014 по 25.07.2019 у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради Первомайський міський водоканал; - з 01.07.22 по 31.10.2023 у Комунальному підприємстві Первомайськийводоканал Первомайської міської ради; - з 01.10.2024 по 31.07.2025 у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства. Страховий стаж позивача склав 31 рік 04 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058.

Відповідач - Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області надіслав відзив, заперечує проти задоволення позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що до страхового стажу зараховано всі періоди з урахуванням даних, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу. Оскільки страховий стаж недостатній, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

06.05.2025 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком до Головного управління ПФУ у Миколаївській області.

Рішенням Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області від 13.05.2025 № 142850008204 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Страховий стаж позивача становить 31 рік 4 місяці 28 днів.

01.08.2025 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою щодо зарахування періодів роботи з 15.12.2014 по 25.07.2019 у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради Первомайський міський водоканал; - з 01.07.22 по 31.10.2023 у Комунальному підприємстві Первомайськийводоканал Первомайської міської ради; - з 01.10.2024 по 31.07.2025 у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства.

Листом від 15.08.2025 відповідач відмовив у задоволенні заяви.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Частиною 1 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, у ч. 10 ст. 20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Згідно з матеріалами справи, до страхового стажу позивача не зараховано перiоди його роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 15.12.2014 до 25.07.2019, в КП "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради з 01.07.2022 до 31.10.2023 та в КП Первомайської міської ради "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.10.2024 до 31.07.2025, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків.

Судом встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 містяться записи про його роботу у КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 15.12.2014 до 25.07.2019 (№ 22-24), у КП "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради з 01.07.2022 до 31.10.2023 (№ 25-26) , у КП Первомайської міської ради "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 01.10.2024 до 31.07.2025 (№ 27).

Отже, записами у трудовій книжці позивача підтверджуються спірні періоди його роботи.

Внаслідок невиконання КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", КП "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради, КП "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства" обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаних підприємствах з 15.12.2014 до 25.07.2019, з 01.07.2022 до 31.10.2023, з 01.10.2024 до 31.07.2025, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що несплата КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", КП "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради, КП "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства" за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи і сум заробітку, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 по справі № 490/12392/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачі не довели правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги, суд використовує повноваження, передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України та самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1211,20 грн підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Судові витрати стягнути з відповідачів пропорційно частині задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 13.05.2025 № 142850008204 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) період трудової діяльності з 15.12.2014 до 25.07.2019, з 01.07.2022 до 31.10.2023, з 01.10.2024 до 31.07.2025 згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 та повторно розглянути його заяву про призначення пенсії за віком від 06.05.2025, з урахуванням висновків суду.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 605,60 (шістсот п`ять грн шістдесят коп) гривень.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 605,60 (шістсот п`ять грн шістдесят коп) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 02.02.2026.

Суддя Н.О. Бульба