Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2010 року Справа № 2а-1051/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Л.І. Хилько, при секретарі - Валявській О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Світловодського міжрайпрокурора в інтересах держави в особі Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції
до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма "Станкінпром-агро"
про стягнення на користь Світловодської ОДПІ в доход державного бюджету податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Світловодський міжрайпрокурор в інтересах держави в особі Світловодської обєднаної державної податкової інспекції звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма «Станкінпром-агро»про стягнення на користь Світловодської ОДПІ в доход державного бюджету податкового боргу в сумі 116965,13 грн.
Позивач обґрунтував позовні вимоги наступним. ТОВ НВФ «Станкінпром-агро»зареєстроване виконкомом Світловодської міської ради 25.05.2006 рр. в якості субєкта підприємницької діяльності, до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій Товариство включене за № 34395792. Відповідач є платником податків: на додану вартість, на прибуток, з доходів найманих працівників.
Законом України від 03.04.1997 р. № 167/97-ВР «Про податок на додану вартість», зі змінами та доповненнями, передбачено для підприємств та організацій сплачувати податок на додану вартість, що є частиною новоствореної вартості на кожному етапі виробництва товарів, виконання робіт, надання послуг до державного бюджету у розмірі 20% оподаткованого обороту, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону № 167 передбачено, що сплата податку повинна провадитись не пізніше двадцятого числа, місяця, що наступає за звітним періодом.
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Податкові повідомлення - рішення в адміністративному та/або в судовому порядку не оскаржувалися.
Статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-Ш передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня в звязку з чим відповідачу нарахована пеня в сумі 11440,12 грн..
Відповідач є платником податку на прибуток, відповідно до ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року № 334/94-ВР платниками податку є - з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Позивач зазначив, що сума недоїмки Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма „Станкінпром-агро" перед бюджетом станом на 16.03.2010 року становить 116965,13 грн. яка складається з:
-податку на прибуток в сумі 501,14 грн. з них податкові зобов'язання 331,14 грн., штрафні санкції 170,0 грн.( дана сума підтверджується: корінець податкового повідомлення-рішення форми „Р" № 0005681500/0 від 05 жовтня 2009 року на суму 170,0 грн.; декларація податку на прибуток № 11512 від 12.05.2009 року в сумі 369 грн.);
-податку на додану вартість в сумі 116456,40 грн. з них податкові зобов'язання 24318,0 грн., штрафні санкції 80698,37 грн., пеня 11440,03 грн. (дана сума підтверджуєтеся: корінець податкового повідомлення-рішення форми „Р" № 0000802300/0 від 07 квітня 2009 року на суму 232915 грн.; корінець податкового повідомлення-рішення форми „Р" № 0002521500/0 від 21 квітня 2009 року на суму 170 грн.; корінець податкового повідомлення-рішення форми „Р" №0005121500/0 від 10 вересня 2009 року на суму 170 грн. корінець податкового повідомлення-рішення форми „Р" №0005801500/0 від 06 жовтня 2009 року на суму 77525,0 грн.; корінець податкового повідомлення-рішення форми „Р" №0007011500/0 від 01 грудня 2009 року на суму 340 грн.; податкова декларація з податку на ПДВ № 28691 від 20.11.2009 року на суму 24318 грн.);
- податку з доходів найманих працівників в сумі 7,59 грн., з них штрафні санкції в сумі 7,50 грн. (дана сума підтверджується корінець податкового повідомлення-рішення форми „Ш" №0021700/0 від 18.12.2009 року на суму 7,50 грн.)
В обгрунтування позовних вимог позивач послався на норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»згідно до п.п.5.2.1 п.52 ст.5 якого податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Відповідно до ст.6 п.6.2, п.6.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2001 року до відповідачу були направлені податкові вимоги. Також позивач зазначив що, 16.12.2008 року відповідачу була направлена перша податкова вимога № 1/302, а 9 лютого 2009 року була направлена друга податкова вимога № 2/50, які відповідачу були вручені згідно повідомлень про отримання. Станом на 16 січня 2010 року зазначені суми боргу відповідачем не сплачені.
Позивач в судове засідання не зявився, на адресу суду надійшло клопотання (а.с. 65) про розгляд справи за відсутності представника позивача та з проханням задовольнити вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, правом на подачу заяв, клопотань, пояснень не скористався, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою згідно даних ЄДР (а.с. 42, 46, 54, 57) та оголошенням у друкованому засобі масової інформації (а.с. 64).
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 02.07.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 07.07.2010 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма «Станкінпром-агро»зареєстроване виконавчим комітетом Світловодської міської ради Кіровоградської області 25.05.2006 р. за номером 1446102 0000 000512, свідоцтво про державну реєстрацію серія А00, № 214548 (а.с.15)
12 травня 2009 року відповідачем до Світловодської обєднаної державної податкової інспекції подано декларацію з податку на прибуток підприємства № 11512. (а.с. 22), згідно рядка 17 декларації до сплати підлягає податок з прибутку у розмірі 369 грн.
Сума недоїмки відповідача з податку на прибуток станом на 16.03.2010 р. становить 501,14 грн., з них податкові зобовязання 331,15 грн. згідно декларації № 11512 та штрафні санкції 170,00 грн., які підтверджуються податковим повідомленням-рішенням форми «Р»№ 0005681500/0 від 5 жовтня 2009 року (а.с. 21), направленим відповідачу поштою. У звязку з неможливістю вручення податкове повідомлення-рішення розміщене на дошці податкових оголошень 12.10.2009 р. (а.с. 21 зв. бік)
Сума недоїмки відповідача з податку на додану вартість станом на 16.03.2010 р. становить 116456,40 грн., з них податкові зобовязання 24318,00 грн., штрафні санкції 80698,37 грн., пеня 11440,03 грн. Сума недоїмки з ПДВ підтверджується: податковим повідомленням-рішенням форми «Р»№ 0000802300/0 від 7 квітня 2009 року на суму 232915 грн., примірник якого отриманий директором підприємства (а.с. 28), податковим повідомленням-рішенням форми «Р»№ 0002521500/0 від 21 квітня 2009 року на суму 170 грн. примірник якого отриманий директором підприємства (а.с. 30), податковим повідомленням-рішенням форми «Р»№ 0005801500/0 від 06 жовтня 2009 року на суму 77525,00 грн., примірник якого отриманий директором підприємства (а.с. 34), податковим повідомленням-рішенням форми «Р»№ 0007011500/0 від 1 грудня 2009 року на суму 340 грн., примірник якого отриманий директором підприємства (а.с. 37), податковою декларацією з податку на ПДВ № 28691 від 20.11.2009 р. на суму 24318 грн. (а.с. 35, 36)
18 грудня 2009 року Світловодською ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ш»№ 0021700/0, примірник якого отриманий директором підприємства (а.с. 23) про нарахування суми штрафу у розмірі 10% узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої з затримкою, що складає 7,50 грн. за платежем «Прибутковий податок (донараховані суми)», примірник якого отримав керівник підприємства згідно підпису.
Відповідно до п. 6.2 п. 6.3 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181 від 21.12.2001 р. відповідачу направлені податкові вимоги 16.12.2008 р. перша податкова вимога № 1/302, 09.02.2009 р. друга податкова вимога № 2/50 (а.с. 6).
Функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій визначені ст. 10 Закону України від 04.12.1990, № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні». Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції відповідно до норм зазначеної статті здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Платником податку на додану вартість відповідно до п. 2.1. ст. 2 Закону України від 03.04.1997, № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість", зі змінами та доповненнями, будь-яка особа, яка: здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку; імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
Згідно п. 6.1. ст. 6 Закону України від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість»об'єкти оподаткування, визначені за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків.
Платниками податку на прибуток підприємств з числа резидентів є - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами, що визначено п. 2.1. п.п. 2.1.1. ст. 2 Закону України від 28.12.1994, № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств (в редакції Закону України N 283/97-ВР від 22.05.97)"
Статтею 4 підпунктом 4.2.2. пункту 4.2. Закону України, від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено: контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
Обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 цього пункту, є помилковим, покладається на платника податків, за винятком випадків, визначених пунктом 4.3 цієї статті, що визначено п.п. 4.2.3. п. 4.2. ст. 4 Закону № 2181-ІІІ.
Відповідно до норм п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Статтею 6 Закону № 2181-ІІІ регламентовані підстави формування та процедура направлення боржнику податкових повідомлень та податкових вимог. Відповідно до п. 6.1. ст. 6 у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Згідно п.п. 6.2.1 ст. 6 Закону України, від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 6.2.3. п. 6.1. ст. 6 Закону № 2181-ІІІ податкові вимоги надсилаються: перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення. У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення. Наведене визначено п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України, від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Статтею 17 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений порядок накладення, нарахування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства. Згідно п. 17.1 зазначеної статті штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Відповідно до п.п. 17.1.3. ст. 17 Закону № 2181-ІІІ у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Статтею 15 Закону України від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлені спеціальні строки давності у сфері податкових правовідносин. Закон № 2181 установлює термін давності щодо стягнення податкового зобовязання. Відповідно до п. 15.2 ст. 15 цього Закону у разі коли податкове зобовязання було нараховано податковим органом до закінчення терміну давності, податковий борг може бути стягнуто протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження такого податкового зобовязання.
В процесі розгляду справи судом встановлений факт наявності податкової заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма «Станкінпром-агро», код ЄДРПОУ 34395792, в сумі 116965 грн. 13 коп.
Відповідно до наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Світловодського міжрайпрокурора в інтересах Світловодської обєднаної державної податкової інспекції про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма «Станкінпром-агро», код ЄДРПОУ 34395792, на користь Світловодської ОДПІ в доход державного бюджету податкового боргу в сумі 116965,13 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
Так як судове рішення ухвалене по справі у якій позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 51, 86, 94, ч. 4 ст. 121, ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма «Станкінпром-агро», ідентифікаційний код 34395792, вул. Леніна 64 А, квартира 17, м. Світловодськ, Кіровоградська область, на користь Світловодської обєднаної державної податкової інспекції в дохід державного бюджету податковий борг в сумі 116965 грн. 13 коп. (сто шістнадцять тисяч девятсот шістдесят пять грн. тринадцять копійок.)
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько