Ухвала суду № 133785761, 04.02.2026, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
04.02.2026
Номер справи
344/11604/25
Номер документу
133785761
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 344/11604/25

Провадження № 1-кп/344/561/26

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

секретаря с/з ОСОБА_2 ,

з участю прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

представника потерпілого ОСОБА_6 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську матеріали кримінального провадження з обвинувальним актом щодо

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Кукільники, Галицького району, Івано-Франківської області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , з вищою освітою, одруженого, пенсіонера, раніше не судимого,

який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 вчинив зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам юридичних осіб.

Кримінальне правопорушення скоєно за наступних обставин.

Так, 05.10.2016 року у відповідності до Положення про порядок призначення та звільнення з посади керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селиш, міст області, затвердженого рішенням Івано-Франківської обласної ради від 18.03.2016 № 121-4/2016, директором Департаменту охорони здоров`я Івано-Франківської ОДА ОСОБА_7 з ОСОБА_4 укладено контракт з терміном дії з 23.09.2016 року по 22.09.2021 року, згідно якого ОСОБА_4 зобов`язався виконувати обов`язки керівника Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні.

Згідно п.п. 1, 4 Контракту, керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію здійснювати поточне управління (керівництво) закладом, здійснює поточне (оперативне) керівництво, організовує господарську, соціально-побутову та іншу діяльність закладу. У відповідності до п.7 вищенаведеного контракту, керівник має право діяти від імені закладу, представляти його інтереси, укладати правочини, відкривати рахунки, розпоряджатися коштами закладу.

22 травня 2020 року між виконувачем обов`язків директора Департаменту охорони Івано-Франківської ОДА ОСОБА_8 та ОСОБА_4 на підставі постанови КМУ від 21.08.2019 № 792 «Про затвердження Порядку укладення контракту з керівником державного комунального закладу охорони здоров`я та типових форм контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров`я» укладено додаткову угоду до Контракту від 05.10.2016 року з додатком до неї - контрактом від 22.05.2020 року.

Згідно наведеного контракту, ОСОБА_4 , відповідно до рішення Івано-Франківської обласної ради від 20.0.2019 № 1226-30/2019 «Про створення комунального некомерційного підприємства «Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» призначений на посаду генерального директора наведеного підприємства.

Згідно п.п. 2 та 5 Контракту від 22.05.2020 керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством з метою забезпечення виконання його статутних зобов`язань, здійснює поточне (оперативне) керівництво, організовує господарську, соціально-побутову та іншу діяльність підприємства. У відповідності до п.8 вищенаведеного контракту, керівник має право діяти від імені підприємства, представляти його інтереси, укладати правочини, відкривати рахунки, розпоряджатися коштами підприємства.

Отже, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, згідно з ч.3 ст.18 КК України був службовою особою та у відповідності до вимог ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» - суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення.

Проте, ОСОБА_4 використав свої службові повноваження у протиправних цілях при наступних обставинах.

У відповідності до абз. 2 п.1.6 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства охорони здоров`я та Міністерства праці та соціальної політики від 05.10.2005 № 308/519, преміювання керівників закладів, установ, встановлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.

Згідно п.15 Контракту від 05.10.2016 року, преміювання та нагородження здійснюється на основі рішення робочої групи Уповноваженого органу управління для керівників закладів охорони здоров`я області з врахуванням критеріїв оцінки їх діяльності, рейтингової оцінки закладів, у разі відсутності заборгованості із заробітної плати працівникам закладу, за спожиті комунальні послуги та з платежів до державного і місцевих бюджетів у межах затвердженого фонду оплати праці. Розмір премії встановлюється відповідно до Положення про преміювання за погодженням з Уповноваженим органом. Преміювання здійснюється при наявності економії фонду заробітної плати.

Згідно п.16 Контракту від 22.05.2020 року, преміювання керівника, встановлення йому надбавок і доплат до посадового окладу, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням Уповноваженого органу управління, тобто Департаменту охорони здоров`я Івано-Франківської ОДА, у разі відсутності заборгованості із заробітної плати працівникам підприємства, за спожиті комунальні послуги та з платежів до державного і місцевих бюджетів у межах затвердженого фонду оплати праці.

У відповідності до п.16 Контракту від 05.10.2016 року та п.17 Контракту від 22.05.2020 року, у разі неналежного виконання умов контракту розмір надбавок, доплат і матеріальної допомоги зменшується або вони не виплачуються.

Тобто, згідно вищенаведеного наказу від 05.10.2005 № 308/519 та укладених контрактів, ОСОБА_4 мав право на отримання премій та доплат до заробітної плати за умови погодження їх виплати та розміру з Департаментом охорони здоров`я Івано-Франківської ОДА.

Проте, ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, використовуючи його всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди для себе у вигляді премії та доплат, маючи єдиний умисел та корисливий мотив на отримання такої вигоди, достовірно знаючи умови виплати премій та доплат згідно укладених Контрактів від 05.10.2016 року та від 22.05.2020 року, діючи всупереч ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» в умовах реального конфлікту інтересів, всупереч вимог наведених Контрактів та Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства охорони здоров`я та Міністерства праці та соціальної політики від 05.10.2005 № 308/519, без погодження з Департаментом охорони здоров`я Івано-Франківської ОДА, видав накази № 41/2 від 16.03.2020 року, № 60/2 від 02.04.2020 року, № 80/2 від 17.04.2020 року, № 83/2 28.04.2020 року, № 103/2 від 08.05.2020 року, № 117/2 від 22.06.2020 року, № 120/2 від 30.06.2020 року, про виплату премії та доплат медичним та іншим працівникам лікарні, задіяним в роботі з COVID-19, вказавши своє прізвище, ім`я та по-батькові, як особи, якій слід виплатити премії та доплати за роботу з COVID-19.

На підставі виданих ОСОБА_4 наказів, останньому нараховано (без врахування податків та інших обов`язкових платежів) в березні 2020 року доплату за роботу з COVID-19 в сумі 35476,79 грн, в квітні 2020 року премію за роботу з COVID-19 в сумі 17133 грн, в червні 2020 року доплату за роботу з COVID-19 в сумі 136473,33 грн, всього на загальну суму 171950,19 грн з врахуванням утриманої надлишково сплаченої ОСОБА_4 доплати в сумі 17132, 93 грн.

В подальшому, комунальним некомерційним підприємством «Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» в період з 11.03.2020 року по 28.08.2020 року грошові кошти на суму 171950,19 грн ОСОБА_4 перераховано разом із заробітною платою через Головне управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області на картковий рахунок останнього, відкритий в АТ КБ «Приватбанк», внаслідок чого ОСОБА_4 отримав можливість розпоряджатися ними на власний розсуд.

Своїми діями ОСОБА_4 спричинив істотну шкоду на загальну суму 171950,19 грн охоронюваним законом правам, свободам та інтересам комунального некомерційного підприємства «Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» (вул. Гетьмана Сагайдачного, 66, Івано-Франківськ, що є місцем вчинення кримінального правопорушення), правонаступником якого є юридична особа - комунальне некомерційне підприємство «Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» (код ЄДРПОУ - 02009637), м. Івано-Франківськ, вул. Матейки, 53.

Захисник ОСОБА_5 подав до суду заяву, в якій просив звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.364 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження закрити.

В судовому засіданні захисник подану заяву підтримав, просив суд задовольнити та звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, у зв`язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження закрити.

Обвинувачений ОСОБА_4 підтримав клопотання захисника, просив провадження закрити.

Прокурор в судовому засіданні не заперечив проти закриття провадження, вважає, що клопотання підлягає до задоволення. Цивільний позов заявлений прокуратурою в інтересах держави в особі КНП «Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» просив залишити без розгляду.

Представник потерпілого підтримала думку прокурора та не заперечила щодо задоволення клопотання сторони захисту.

Дослідивши матеріали кримінального провадження, заслухавши думку учасників провадження, суд дійшов висновку, що клопотання підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини, і до дня набрання вироком законної сили минуло п`ять років.

Згідно п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Судом встановлено, що кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_4 вчинено 30.06.2020 року.

Вказане кримінальне правопорушення, відповідно до положень ст.12 КК України відноситься до категорії нетяжких злочинів.

Таким чином, під час судового провадження встановлені законні підстави, передбачені ст.49 КК України, п.1 ч.2 ст.284 КПК України для закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 .

Суд звертає увагу на те, що обвинувальний акт надійшов на розгляд до суду після закінчення строків давності притягнення особи до кримінальної відповідальності, а саме 02.07.2025 року.

З огляду на звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв`язку зі закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, заявлений прокурором Окружної прокуратури міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі КНП «Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» цивільний позов про відшкодування ОСОБА_4 шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, слід залишити без розгляду, що за змістом ч.7 ст.128 КПК України не перешкоджає пред`явити позов в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові суду (справа № 203/241/17; провадження № 51-4251кмо21), якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК у зв`язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов`язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов`язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.

На підставі ст. 12, 49 КК України, керуючись ст.ст. 284, 286, 288, 370, 372 КПК України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання захисника ОСОБА_5 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, у зв`язку з закінченням строків давності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.364 КК України на підставі ст.49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності. Кримінальне провадження на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України закрити.

Цивільний позов прокурора Окружної прокуратури міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі КНП «Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» до обвинуваченого ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням - залишити без розгляду.

Процесуальні витрати на проведення експертиз в розмірі 16115 грн 04 коп. віднести на рахунок держави.

Ухвала суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом семи днів з дня її проголошення.

Суддя ОСОБА_9