Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2010 рокуСправа № 2а-3286/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Похилі В.Д.,
за участю представника позивача Масич І.В.,
представника відповідача Бугайова А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Феміда-Інтер" звернулося з позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними дій по проведенню документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією проведено невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року, за результатами якої складений акт від 29.10.2010 року № 7531/23-3/20136463.
Позивач вважає, що у відповідача були відсутні підстави для проведення такої перевірки, а оформлення результатів перевірки відбулись з порушенням Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 року за № 925/11205.
Також позивач акцентував увагу і на тому, що Луцькою ОДПІ вже неодноразово проводились перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року, про те, незважаючи на фактично проведені такі перевірки, відповідачем безпідставно ініціюються та проводяться позапланові виїзні та невиїзні перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких акцентував увагу суду на тому що невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року проведено відповідно до вимог ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та на підставі Наказу ДПА України від 27.05.2008 року № 355 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків", а тому податковим органом правомірно проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008.
Заслухавши представників сторін, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, наявними у матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.
Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року, за результатами якої складений акт від 29.10.2010 року № 7531/23-3/20136463.
Відповідно до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Відповідно до ч.3 п.1.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 року за № 925/11205, невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.
Згідно із п.7.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Таким чином підставою для проведення перевірки є подання платником податків податкової декларації, на підставі якої податковим органом здійснюється аналіз даних зазначених в таких деклараціях.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року оформлено на підставі п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Судом також встановлено, що відповідно до п.2.3 розділу 2 Наказу ДПА України від 27.05.2008 року № 355 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків", службовою запискою до начальника Луцької ОДПІ, без номеру та дати, за підписом заступника начальника Луцької ОДПІ Сави С.Є. ініційоване питання про проведення невиїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер", у звязку з тим, що в ході проведення документальної невиїзної перевірки відповідача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року було встановлено порушення порядку заповнення додатку 2 «Довідка щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» до декларації з податку на додану вартість за вересень та жовтень 2008 року.
Разом з тим суд вважає, що такі дії відповідача щодо проведення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" є незаконними, оскільки, як вбачається з аналізу ч.2 ст.19 Конституції України, ст.3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної служби при реалізацій покладених на них завдань та функцій повинні керуватись виключно Конституцією України, Законами України та підзаконними актами, у звязку з чим, при визначенні підстав та порядку проведення невиїзних документальних перевірок субєкт владних повноважень має виходити виключно із п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п.7.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» та ч.3 п.1.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, останній при визначенні підстав для проведення невиїзної перевірки керувався Наказом ДПА України від 27.05.2008 року № 355 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків". Однак, Наказ ДПА України від 27.05.2008 року № 355 не є нормативним актом, що надає повноваження органам державної податкової служби визначати обставини для проведення невиїзних документальних перевірок.
Крім того, Міністерством Юстиції України 30.06.2010 року оприлюднено перелік нормативно-правових актів, що застосовуються без державної реєстрації, а отже незаконно. До даного переліку Міністерством Юстиції України включено Наказ ДПА України від 27.05.2008 року № 355 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків".
Суд вважає також безпідставним і застосування відповідачем до спірних правовідносин п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», оскільки невиїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" проводилась не на підставі поданих податкових декларацій, а на підставі службової записки до начальника Луцької ОДПІ, без номеру та дати, за підписом заступника начальника Луцької ОДПІ Сави С.Є., що є недопустимим в розумінні п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Цей критерій вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суд вважає, що для цього відповідач повинен був ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають значення для прийняття оскаржуваного рішення.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що Луцькою ОДПІ безпідставно проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року, відповідачем при визначенні підстав для проведення такої перевірки було перевищено повноваження, надані відповідачу Конституцією України та законами України, що є підставою для задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про Державну Податкову службу в Україні», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним дії Луцької обєднаної державної податкової інспекції по проведенню документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Феміда-Інтер" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень, жовтень, листопад 2008 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої виготовлено 29 грудня 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю. Ю. Сорока