Постанова № 13375592, 18.11.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2010
Номер справи
2-а-7342/10/2270/1
Номер документу
13375592
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2-а-7342/10/2270/1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2010 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.

при секретаріВарченко В.В.

за участі:

представників позивача

представників відповідачаОСОБА_5

Довженко М.С.,

Стребкової О.В.,

Долобанько О.В, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області <3-тя особа >до Хмельницького обласного шкірно-венерологічного диспансеру м.Хмельницький <3-тя особа >про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про стягнення на користь державного бюджету штрафу в сумі 1453,20 грн.

Свій позов позивач мотивує тим, що відповідно до проведеної посадовими особами позивача перевірки додержання державної дисципліни цін відповідачем, встановлено завищення планової собівартості тарифу на послугу із стажування лікарів (провізорів) інтернів за рахунок зайвого включення видатків за кодом економічної класифікації 1133 «Продукти харчування» за період з 01.03.2010 року по 01.08.2010 року.

Так як відповідач допустив вказане порушення, рішенням позивача від 10.08.2010 року № 145 до нього було застосовано штраф на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», який відповідач у добровільному порядку не сплатив, тому його необхідно стягнути в примусовому порядку на користь державного бюджету.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, пояснивши суду, що відповідач зобовязаний своєчасно та в повному обсязі сплатити нарахований штраф за порушення у сфері ціноутворення.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали повністю, пояснивши суду, що посадовими особами позивача при проведенні перевірки невірно застосовано ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яка визначає зокрема види витрат, які відносяться до формування тарифів на відповідні послуги.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території України визначає Закон України «Про ціни та ціноутворення» від 3 грудня 1990 року № 507 12.

Відповідно ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Функції по контролю за додержанням державної дисципліни цін (тарифів) постановою Кабінету Міністрів України № 1819 від 13 грудня 2000 року «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» покладено на Державну інспекцію з контролю за цінами, згідно затвердженого «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами».

Частиною 3 Положення № 1819 встановлено, що одним із основних завдань Держцінінспекції є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Згідно частини 4 цього ж Положення № 1819 Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.

Права Держцінінспекції визначені частиною 5 «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами», зокрема їй надано право проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, повязаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін.

Посадовою особою позивача відповідно до своїх повноважень встановлених «Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами», 04 серпня 2010 року було проведено планову перевірку Хмельницького обласного шкірно венерологічного диспансеру м. Хмельницький з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на платні медичні послуги.

В результаті проведеної перевірки з питань дотримання відповідачем порядку формування, встановлення та застосування тарифів на платні медичні послуги, встановлено порушення відповідачем вимоги ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94 ВР від 28 грудня 1994 року, а саме: розмір плати за послугу із стажування лікарів (провізорів) інтернів у базових закладах охорони здоровя повинен встановлюватися на підставі її ціни, базою для визначення якої є розрахунок валових витрат, повязаних з наданням послуг.

Перевіркою економічної обґрунтованості планових витрат при формуванні тарифу встановлено факт завищення планованої собівартості послуги із стажування лікарів (провізорів) інтернів за рахунок зайвого включення видатків за кодом економічної класифікації 1133 «Продукти харчування». Сума необгрунтовано отриманої виручки за період з 01.03.2010 року по 01.08.2010 року становить 484,40 грн.

Дана обставина підтверджується копією акту перевірки від 04 серпня 2010 року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1138 від 17.09.1996 року затверджено «Перелік платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоровя та вищих медичних закладах освіти».

Згідно частини 30 цього Положення базові заклади та установи охорони здоровя мають право надавати платні послуги по стажуванню лікарів (провізорів) інтернів, тобто відповідач має право на надання платних послуг, зокрема і по стажуванню лікарів (провізорів) інтернів.

Статтею 4 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема він забезпечує здійснення в республіці державної політики цін, визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій, визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

На виконання зазначеної норми Закону України «Про ціни та ціноутворення», Кабінетом Міністрів України № 1548 від 25.12.1996 року прийнято постанову «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».

Відповідно до частини 12 постанови Кабінету Міністрів України № 1548 від 25.12.1996 року Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють) тарифи на платні послуги, що надають лікувально профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоровя.

На виконання своїх повноважень наданих Кабінетом Міністрів України Хмельницька обласна державна адміністрація прийняла розпорядження № 408/2001 р від 08 листопада 2001 року «Про виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1548 від 25.12.1996 року».

Частиною 1 розпорядження № 408/2001 р визначено, що формування тарифів на платні послуги, що надають лікувально профілактичні та санітарно профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоровя області необхідно проводити, виходячи з фактичних витрат та граничного рівня рентабельності, в розмірі до 10 відсотків.

Відповідно до пункту 5.1 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94 ВР від 28 грудня 1994 року валові витрати виробництва та обігу це сума будь яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Склад валових витрат визначається пунктом 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Витрати на харчування хворих по коду економічної класифікації 1133 «Продукти харчування» не входять до складу витрат передбачених пунктом 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Крім того відповідач отримував із обласного бюджету щомісячну компенсацію своїх витрат на харчування хворих, тому не було ніякої економічної доцільності включати суми коштів витрачених на харчування хворих у формування тарифів по платних послугах по стажуванню лікарів (провізорів) інтернів у відповідача.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», необґрунтовано одержана виручка підлягає вилученню в доход бюджету із застосуванням штрафу у подвійному розмірі.

Приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) надано право Держцінінспекції пунктом 5 частини 5 «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами».

Згідно «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 року за № 298/519, начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області прийнято рішення № 145 від 10 серпня 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме: про вилучення у дохід державного бюджету незаконно отриманої виручки в сумі 484,40 грн., та накладення та стягнення штрафу у розмірі 968,80 грн., що підтверджується копією відповідного рішення.

Відповідач в добровільному порядку зазначені санкції не сплатив, незважаючи на претензію позивача від 10.08.2010 року за № 2093.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та повністю доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому суму застосованих економічних санкцій необхідно стягнути з відповідача на користь державного бюджету.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4, 13, 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», постановою Кабінету Міністрів України № 1819 від 13 грудня 2000 року «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», постановою Кабінету Міністрів України № 1548 від 25.12.1996 року «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», ст.ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Хмельницького обласного шкірно венерологічного диспансеру м. Хмельницький на користь державного бюджету код 21081100, р/р 31119106700002 в ГУДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013, 1453,20 грн., (одну тисячу чотириста пятдесят три гривні двадцять копійок) штрафу.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 22 листопада 2010 року

Постанова не набрала законної сили <Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський