Постанова № 13374368, 30.11.2010, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2010
Номер справи
2а-3627/10/0670
Номер документу
13374368
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 2а-3627/10/0670

категорія 6.6.5

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Господарчук І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гермес-Регіон"

про стягнення 3215,95 грн.,-

встановив:

Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області звернулося з вказаним позовом до адміністративного суду, в якому просить стягнути з ТОВ "Гермес-Регіон" застосовану до фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 3215,95 грн. Вимоги мотивує тим, що під час перевірки відповідача було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв в сумі 3215,95грн. та тютюнових виробів в сумі 470,40грн., згідно складеного складеного опису без внесення місць зберігання до Єдиного державного реєстру, чим порушено вимоги ст.15. Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року (із змінами та доповненнями). Рішенням начальника регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області від 19.04.2010 року до ТОВ "Гермес-Регіон" за зазначені порушення застосована фінансова санкція в розмірі 3400 грн.

В ході розгляду справи представник позивача позовні вимоги уточнив та просить стягнути з відповідача фінансову санкцію в розмірі 4882,35грн., у зв"язку із скасуванням Департаментом САТ ДПА України попередньо винесене рішення №060325/05-32 від 19.04.10 року та винесено нове рішення за №060376/05-32 від 11.06.10р.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 13 квітня 2010 року працівниками регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області, відповідно до наказу на проведення позапланових перевірок на квітень місяць 2010 року від 01.04.10 за № 78 та виписаного направлення № 58 від 13.04.10, проведено позапланову перевірку щодо дотримання законодавчих актів, які регулюють виробництво, обіг та реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів у магазині при АЗС, що належить відповідачу, за місцем торгівлі: вул. Леніна,181-А, с. Топорище, Володарсько-Волинський р-н, Житомирської області.

Перевіркою встановлений факт зберігання алкогольних напоїв в сумі 3215,95 грн. та тютюнових виробів в сумі 470,40 грн., згідно складеного опису без внесення місць зберігання до Єдиного державного реєстру, чим порушено вимоги ст.15. Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року (із змінами та доповненнями).

Дані порушення законодавства України відображені у акті перевірки за № 37/32-2/32394797 від 13.04.10 та підписано присутнім під час проведеної перевірки начальником зміни ОСОБА_1 без будь-яких зауважень, відповідно до якого відповідачу було запропоновано надати вмотивовані пояснення щодо фактів, викладених в акті перевірки, та представити довідки на місця зберігання. Припис до акту ним проігноровано.

За наслідками перевірки, комісією регіонального управління по розгляду актів перевірок 19.04.10, після спливу 3-денного терміну на подання будь-яких заперечень на акт перевірки та дії працівників, що проводили дану перевірку, дані матеріали перевірки були розглянуті і прийнято обґрунтоване та правомірне рішення про застосування до нього фінансової санкції в розмірі 4915,95 грн., відповідно до абзацу 10 частини 2 статті 17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року.

Також судом встановлено, що Департаментом САТ ДПА України попередньо винесене рішення №060325/05-32 від 19.04.10 року скасовано та винесено нове рішення за №060376/05-32 від 11.06.10р. на суму фінансової санкції в розмірі 4882,35грн., яке є чинним.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області є органом державної влади і, відповідно, його діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам наказу ДПА України від 09.08.2001 року № 320 “Про створення Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів”, а в даному випадку також Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.

Перевіркою підтверджується факт допущеного порушення вимог наказу ДПА України за № 489 від 07.09.09 « Про затвердження Змін до Порядку ведення державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру» та Закону України від 19.12.95р. №481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в частині зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру.

Закон України від 19.12.1995 року за № 481/95-ВР визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Для діяльності у сфері здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами Закон передбачає одержання ліцензії, а ч. 6 ст.15 визначено : „Роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій."

Крім того, відповідно до ч.22 ст.15 Закон України від 19.12.1995 року за № 481/95-ВР та вимог наказу ДПА України від 28.05.02 за № 251 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру» із змінами та доповненнями, внесеними наказом ДПА України від 07.09.09 за № 489, зберігання алкогольних та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Відповідно до абзацу 6 даного наказу, для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів суб'єкти господарювання подають заяву до позивача за місцем знаходження місця зберігання. Даним абзацом в новій редакції внесено зміну до п.2.1. наказу ДПА за № 251 від 28.05.02 в частині виключення слова „відокремлених". Дана довідка має перебувати на кожному місці зберігання.

Відповідно до п.2.3 наказу ДПА України від 07.09.09 за № 489 (далі Наказ) довідка про внесення місця зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру видається позивачем протягом 7 (семи ) календарних днів від дати подання заяви. Заява не надходила до позивача на місце зберігання.

Згідно із п. 1.4. Наказу, у разі зберігання спирту, алкогольних напоїв або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у порядку, установленому чинним законодавством.

Статтею 16 названого Закону визначено органи, які мають право здійснювати контроль за виконанням СПД норм і вимог даного Закону, а також інших Законів та нормативно-правових актів, які стосуються виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів і діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Такими органами є органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеними Законами України.

Відповідно до Положення про регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Житомирській області, затвердженого 16.03.07р., що є правонаступником раніше утвореного на регіональному рівні регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України у Житомирській області, відповідно до постанови КМУ від 07.08.2001 року „Про заходи, щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справляння акцизного збору", наказу ДПА України від 09 серпня 2001 року № 320 „Про створення Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів", РУ Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області бере участь у проведенні державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, спрямованої на захист економічної безпеки держави, вітчизняних товаровиробників і прав споживачів. Здійснює контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавства з зберігання, транспортування та реалізації спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосовує у випадках, передбачених законодавством, фінансові санкції до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері обігу алкогольних напоїв та інше.

Листом Вищого Арбітражного суду України від 11.05.2000р. №01-8/206 передбачено, що порушення встановленого порядку реалізації алкогольних напоїв є підставою для притягнення суб'єкта підприємницької діяльності до встановленої законом відповідальності, незалежно від того, якою конкретно особою здійснювалась роздрібна торгівля.

Згідно пункту 2.2 наказу ДААК ДПА України від 08.07.2003 року № 80 „Про затвердження Інструкції про порядок застосування фінансових санкцій", виданого на виконання пункту 6 постанови КМУ від 02.06.2003 року № 790 „Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року, прийняття рішення про застосування фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, щодо умов провадження діяльності, пов'язаної з роздрібною торгівлею алкогольними та тютюновими виробами, покладено на начальника РУ Департаменту САТ ДПА України в області з виписаними процедурами щодо порядку розгляду матеріалів, прийняття рішення та його оскарження.

Відповідачем рішення № 060376/05-32 від 11.06.2010 року про застосування фінансових санкцій в сумі 4882,35грн. оскаржено в судовому порядку.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду по адміністративній справі № 2а-7288/10 від 21.10.2010 р. позовну заяву ТОВ "Гермес-Регіон" до регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій залишено без розгляду, яка набрала законної сили.

Відповідно до ч.2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи викладене, суд вважає, що доводи позивача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на вимогах законодавства, в звязку з чим, задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

Керуючись Законом України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19 грудня 1995 р., ст.ст.158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гермес-Регіон" (вул. Леніна, 181-А, с.Топорище, Володарсько-Волинський район, Житомирська область, ідентифікаційний код 32394797) на користь держави в особі Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Житомирській області (р/р 31115106700110 відкритий в УДК у Володарсько-Волинському районі, МФО 811039, код платежу 21081100, код банку 22062355) фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 4882 грн. 35 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:О.В. Капинос