справа № 2а-3334/10/0670
категорія 2.11.3
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В. ,
при секретарі - Господарчук І.В.,
за участю представника позивача, представників відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Новотекс"
до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання нечинними податкові повідомлення - рішення,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати нечинним податкові повідомлення-рішення Новоград-Волинської ОДПІ форми "Р" № 0012232209/0 від 21.12.2009 р., № 0012232209/1 від 15.01.2010 р., № 0012232209/2 від 17.02.2010 р., № 0012232209/3 від 30.04.20109 р.. Вказав, що підставою для прийняття вказаних рішень став акт перевірки від 16.12.2009 р. № 1926/05-53/23-30/32579002, відповідно до якого, в порушення вимог п.13.2 ст.13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", при виконанні договорів позики № 05/04 К від 21.12.2004 р. та № 01/08-05 від 25.07.2005 р. за період з 25.02.2008 р. по 03.07.2008 р. товариством податок із доходу з джерел його походження з України, що підлягає сплаті до бюджету в сумі 94543,96 грн., сплачено не в день проведення виплат процентів, а пізніше. У зв"язку з допущеним порушенням, відповідач зазначеними рішеннями на підставі пп.17.1.9 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", застосував до ТОВ "Новотекс" штрафні санкції по податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 189087,92 грн.. Позивач вважає вказані рішення безпідставними і такими, що суперечать чинному законодавству, оскільки штрафи, передбачені пп.17.1.9 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", застосовуються лише по тих видах податків, щодо справляння яких чинним законодавством передбачено дві обов"язкові передумови здійснення господарських та інших операцій - попереднє нарахування та сплата податку. Поскільки Закон України "Про оподаткуванння прибутку підприємств" не передбачає зобов"язання платника податку попередньо нараховувати та сплачувати податок, то відповідно і відсутні правові підстави для застосування до ТОВ "Новотекс" штрафних санкцій у подвійному розмірі від суми зобов"язання.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить позов задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечили. Вказали, що ТОВ "Новотекс" порушено п.13.2 ст.13 та п.16.13 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" з урахуванням положень Конвенції між Урядом України і Урядом Румунії, в результаті чого до товариства застосовані штрафні санкції по податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 189087,92 грн. на підставі п.17.1.9 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Просять в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що працівниками Новоград-Волинської обєднаної державної податкової інспекції на підставі направлень від 23.11.2009 р. № 726/13-027, від 04.12.2009 р. № 758/13-027 відповідно п.1 ст.11, ч.1, ч.4 ст.11-1 Закону України від 04.12.1990 р. №509-XII "Про державну податкову службу в Україні" проведено виїзну планову документальну перевірку ТОВ "Новотекс" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 р. по 30.09.2009 р., за наслідками якої складено акт від 16.12.2009 р. №1962/05-53/23-20/32579002 (далі-акт перевірки).
На підставі акту перевірки податковим повідомленням-рішенням від 21.12.2009 р. № 0012232209/0 позивачу нарахована штрафна (фінансова) санкція по податку на прибуток іноземних юридичних осіб в розмірі 189087,92 грн. відповідно до вимог пп. 17.1.9 п.17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-III "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із змінами та доповненнями).
Непогоджуючись з прийнятим рішенням, ТОВ "Новотекс" оскаржило його до Новоград-Волинської ОДПІ, ДПА в Житомирській області та ДПА України. За наслідками апеляційного оскарження, скарги товариства залишені без задоволення та Новоград-Волинською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення № 0012232209/1 від 15.01.2010 р., № 0012232209/2 від 17.02.2010 р., № 0012232209/3 від 30.04.20109 р., згідно яких нарахована сума штрафних санкцій в розмірі 189087,92 грн. залишена без змін.
Суд погоджується з висновками податкового органу, виходячи з наступного.
З акту перевірки вбачається, що ТОВ "Новотекс" укладено договори позики з компанією "Ready Garment Technology S.R.L.2 (Румунія), а саме:
- № 05/04 К від 21.12.2004 р. про отримання не поновлюваної позикової лінії з лімітом 1 000 000,00 Євро. За 2008 рік товариством було сплачено процентів за користування позикою на загальну суму 70910,97 євро, що еквівалентно 553052,22 грн. згідно платіжних доручень №17 від 12.03.2008 р. в сумі 24500,01 євро, що еквівалентно 190276,76 грн., №23 від 04.04.2008 р. в сумі 23397,26 євро, що еквівалентно 183449,26 грн., №30 від 13.05.2008 р. в сумі 23013,7 євро, що еквівалентно 179326,2 грн.;
- № 01/08-05 від 25.07.2005 р. про отримання не поновлюваної позикової лінії з лімітом 1 000 000,00 Євро. За 2008 рік товариством було сплачено процентів за користування позикою на загальну суму 51437,02 євро, що еквівалентно 392387,37 грн. згідно платіжних доручень №12 від 25.02.2008 р. в сумі 26500,0 євро, що еквівалентно 198703,36 грн., №16 від 12.03.2008 р. в сумі 10256,73 євро, що еквівалентно 79657,82 грн., №22 від 04.04.2008 р. в сумі 4727,23 євро, що еквівалентно 37064,46 грн., №26 від 13.05.2008 р. в сумі 5276,98 євро, що еквівалентно 41119,02 грн., №37 від 03.07.2008 р. в сумі 4676,08 євро, що еквівалентно 35842,71 грн..
Відповідно до п. 13.2 ст.і 13 Закону України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" із змінами і доповненнями (далі-Закон про прибуток), визначено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.
Порядком звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05..2001 р. № 470 визначено, що застосування норм міжнародного договору здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору.
Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором.
Виходячи з матеріалів перевірки, товариством надані довідки, що підтверджують статус резидента Румунії "Ready Garment Technology S.R.L." за 2008-2009 роки.
29.03.1996 р. підписано Конвенцію між Урядом України і Урядом Румунії про уникнення подвійного оподаткування та попередження ухилень від сплати податків стосовно доходу і капіталу (ратифіковано 21.10.97р., набула чинності 17.11.97р.), якою встановлено, що проценти, що виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі. Такі проценти можуть також оподатковуватись у тій Договірній Державі, в якій вони виникають, відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на проценти, податок, що стягується, не повинен перевищувати 10 процентів від загальної суми процентів (ст.11 Конвенції). Механізм усунення подвійного оподаткування передбачено ст.24 цієї Конвенції, а саме: відповідно до підпункту б) п.2 ст.24 Конвенції - якщо резидент Румунії отримує статті доходу, які згідно з положеннями статей 10, 11 і 12 можуть оподатковуватись в Україні, Румунія дозволяє вирахування з податку на доходи такого резидента суми, що дорівнює податку, який сплачується на Україні.
Отже, проценти, які виплачуються резидентом України резиденту Румунії оподатковуються в Україні відповідно до її законодавства з урахуванням норм міжнародної угоди щодо максимального розміру ставки податку (10%).
Згідно п. 16.13 ст. 16 Закону про прибуток передбачено, що відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку, зазначеного, зокрема, у ст. 13 цього Закону, несуть платники податку, які провадять відповідні виплати. Перерахування податків, зазначеного в статті 13, здійснюється до/або разом із здійсненням таких виплат.
ТОВ "Новотекс" при виконанні вищевказаних договорів позики № 05/04 К від 21.12.2004р. та № 01/08-05 від 25.07.2005р. за період з 25.02.2008 р. по 03.07.2008 р. було сплачено на користь нерезидента - "Ready Garment Technology S.R.L.", Румунія проценти на загальну суму 122347,99 євро, що становить 945439,59 грн., при цьому податок з доходу з джерелом його походження з України, що підлягає сплаті до бюджету в сумі 94543,96 грн. товариством сплачено не в день проведення виплат процентів, а 26.09.2008 р., чим порушено вимоги п. 13.2 ст. 13 Закону про прибуток, податок.
Підпунктом 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 N 2181-III (далі - Закон N 2181) визначено, що у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу). Сплата зазначеного штрафу не звільняє платника податків від адміністративної або кримінальної відповідальності та/або конфіскації таких товарів (продукції) або коштів відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене, у разі здійснення платником податків грошових виплат нерезиденту без сплати відповідного податку, відповідальність за перерахування якого та обов'язковість сплати передбачені зокрема, п.16.13 Закону про прибуток, органи державної податкової служби мають право застосовувати штрафні санкції відповідно до вищевказаних норм Закону N 2181.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, а тому позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України , суд,
постановив:
В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Новотекс" до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0012232209/0 від 21.12.2009 р., № 0012232209/1 від 15.01.2010 р., № 0012232209/2 від 17.02.2010 р., № 0012232209/3 від 30.04.2010 р. відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя:О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 02 листопада 2010 р.