Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2010 р. справа № 2а-25317/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10.15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретаріГончар О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька
доПриватного підприємства «Донбасвуглетех»
про стягнення заборгованості в сумі 1186,60 грн.
за участю:
від позивача: Присяжний С.М. (за дов. № 45 від 06.10.2010 року)
від відповідача: не зявився
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Донбасвуглетех» про стягнення заборгованості у розмірі 1186,60 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на 05 жовтня 2010 року за приватним підприємством «Донбасвуглетех» обліковується сума заборгованості з податку на прибуток, яка виникла внаслідок несплати товариством суми податкових зобовязань з податку на прибуток, нарахованих податковим повідомленням рішенням № 0000381540/0 від 01 лютого 2010 року та сума заборгованості з комунального податку, яка виникла внаслідок несплати товариством суми податкових зобовязань з комунального податку, нарахованих податковим повідомленням рішенням № 0000971640/0 від 01 лютого 2010 року. Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.
Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обовязок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3, підпункту 5.4.1 пункту 5.4., підпункту 5.3.1. пункту 5.3., статті 5, підпункту 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості в сумі 1186,60 грн.
В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги.
Представник відповідача до судового засідання не зявився. Судом відповідачу двічі направлялась судова повістка за адресою, вказаною у позовній заяві: 83114, м. Донецьк, вул. Університетська, 96, яка була повернута поштою з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
З урахуванням положень частини 8 статті 35, частини 1 статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач Приватне підприємство «Донбасвуглетех» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 33793168, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 5). Як платник податків відповідач зареєстрований та обліковується в Державній податковій інспекції у Київському районі м. Донецька (позивач у справі).
30 січня 2010 року Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька була проведена невиїзна документальна перевірка приватного підприємства «Донбасвуглетех» своєчасності надання податкової звітності.
30 січня 2010 року за наслідками перевірки був складений акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності надання податкової звітності приватним підприємством «Донбасвуглетех» № 653, яким було встановлено несвоєчасне подання розрахунків з комунального податку (арк. справи 19).
01 лютого 2010 року на підставі висновків, викладених в Акті № 653 від 30.01.2010 року, податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000971640/0 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання розрахунків з комунального податку в сумі 1020,00 гривень. У звязку із наявною переплатою податкових зобовязань у розмірі 0,30 гривень станом на 30.01.2010 року, сума нарахованих податковим повідомленням рішенням № 0000971640/0 від 01.02.2010 року штрафних санкцій з комунального податку була зменшена до 1019,70 грн.
Крім того, 30 січня 2010 року за наслідками перевірки був складений акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності надання податкової звітності приватним підприємством «Донбасвуглетех» № 652, яким було встановлено несвоєчасне подання декларації з податку на прибуток (арк. справи 22).
01 лютого 2010 року на підставі висновків, викладених в Акті № 652 від 30.01.2010 року, податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000381540/0 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання декларації з податку на прибуток в сумі 170,00 гривень. У звязку із наявною переплатою податкових зобовязань у розмірі 3,10 гривень станом на 30.01.2010 року, сума нарахованих податковим повідомленням рішенням № 0000381540/0 від 01.02.2010 року штрафних санкцій з податку на прибуток була зменшена до 166,90 грн.
Зазначені податкові повідомлення рішення № 0000971640/0 та № 0000381540/0 від 01.02.2010 року були направлені на адресу відповідача листом з повідомлення про вручення, проте повернуті на адресу податкового органу з відміткою про неможливість вручення з причини закінчення терміну зберігання, у звязку із чим, 15 березня 2010 року Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька були складені Акт № 848 про неможливість вручення податкового повідомлення рішення № 0000381540/0 від 01.02.2010 року та Акт № 847 про неможливість вручення податкового повідомлення рішення № 0000971640/0 від 01.02.2010 року.
31 березня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу № 1/544 на суму 1186,60 грн., зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт б/н від 16 квітня 2010 року про неможливість вручення першої податкової вимоги, зазначений акт був розміщений на дошці податкових оголошень (арк. справи 12).
18 травня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено другу податкову вимогу № 2/703 на суму 1186,60 грн., зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт б/н від 19 травня 2010 року про неможливість вручення другої податкової вимоги, зазначений акт був розміщений на дошці податкових оголошень (арк. справи 14).
Станом на 14 грудня 2010 року за інформацією зворотного боку облікової картки за відповідачем обліковується заборгованість з податку на прибуток у розмірі 166,90 гривень та заборгованість з комунального податку у розмірі 1019,70 грн.
Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобовязання з плати податку на додану вартість, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування", яким визначені принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, передбачено сплату податку на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Визначення платників податку на прибуток, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до пункту 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.
Порядок нарахування та строки сплати податку визначені статтею 16 зазначеного Закону.
Пунктом 16.1. визначено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.
Відповідно до пункту 16.4. статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Відповідно до частини 3 статті 15 Закону України «Про систему оподаткування» місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому податки і збори (обов'язкові платежі), зазначені у пункті 2 частини першої і пунктах 2 - 4, 13 та 14 частини другої цієї статті, є обов'язковими для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цих податків і зборів.
Статтею 15 ДекретуКабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» визначено, що комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».
Відповідно до підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Підпунктом 17.1.1. пункту 17.1. статті 17 зазначеного Закону передбачено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Як вбачається з податкових повідомлень рішень № 0000381540/0 та № 0000971640/0 від 01.02.2010 року, податковою інспекцією до відповідача були застосовані штрафні санкції за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на прибуток за звітний період 9 місяців 2009 року та розрахунку з комунального податку за звітні періоди лютий жовтень 2009 року.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до пункту 6.1. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року.
Пунктом 4.9. зазначеного Порядку визначено, що у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.
Тобто, днем вручення податкових повідомлень-рішень № 0000381540/0 та № 0000971640/0 від 01.02.2010 року про нарахування податкових зобовязань є день складення акту про неможливість вручення податкових повідомлень рішень про застосування штрафних санкцій платника податків, тобто 15 березня 2010 року. Податкові зобовязання відповідача, визначені зазначеними податковими повідомленнями рішеннями вважаються такими, що узгоджені 15 березня 2010 року.
Згідно частини 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Отже, кінцевим днем сплати суми податкового зобовязання в сумі 1186,60 грн., визначеного податковими повідомленнями рішеннями № 0000381540/0 та № 0000971640/0 від 0.02.2010 року є 25 березня 2010 року.
Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання зазначених вимог Закону податковим органом 31 березня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу № 1/544 на суму 1186,60 грн. та 18 травня 2010 року другу податкову вимогу № 2/703 на суму 1186,60 грн.
Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03 липня 2001 року.
Відповідно до пункту 5.8. зазначеного Порядку якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкову вимогу, незнаходженням фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, то працівник структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, у день повернення неврученої податкової вимоги розміщує її на дошці податкових оголошень (повідомлень). День розміщення податкової вимоги на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважається днем вручення податкової вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи 16 квітня 2009 року був складений Акт б/н про невручення першої податкової вимоги відповідачу (арк. справи 12), 19 травня 2009 року був складений Акт б/н про невручення другої податкової вимоги відповідачу (арк. справи 14).
Отже, днем вручення податкових вимог № 1/544 від 31 березня 2010 року та № 2/703 від 18 травня 2010 року є 16 квітня 2010 року та 19 травня 2010 року відповідно.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день звернення позивача до суду із позовом, позивачем були вчинені всі залежні від нього дії, направлені на стягнення наявної суми податкового боргу з податку на додану вартість відповідача, проте зазначені дії не призвели до позитивних результатів, та сума податкового боргу відповідача складає 1186,60 грн., з яких 1019,70 грн. сума заборгованості з комунального податку, 166,90 грн. сума заборгованості з податку на прибуток.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування», Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року, Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 3 липня 2001 року та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Приватного підприємства «Донбасвуглетех» про стягнення заборгованості в сумі 1186,60 гривень задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Донбасвуглетех» (код ЄДРПОУ 33793168, адреса: 83114, м. Донецьк, вул. Університетська, 96) заборгованість
-з комунального податку у розмірі 1019,70 гривень (одна тисяча девятнадцять гривень 70 копійок) на р/р 33212828700006, код платежу 16010200, одержувач місцевий бюджет Київського району, ОКПО 34687001, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016;
-з податку на прибуток у розмірі 166,90 гривень (сто шістдесят шість гривень 90 копійок) на р/р 31118009700006, код платежу 11021000, одержувач Державний бюджет, ОКПО 34687001, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 грудня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Михайлик А.С.