Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2010 р. справа № 2а-26573/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповського Є.В.
при секретаріПригода О.В.
за участю представників сторін:
позивача:Захараш Я.В.
відповідача:Не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заявуІнспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області
доТериторіального міжгалузевого обєднання «Словянськ»
простягнення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 850,00 гривень
ВСТАНОВИВ:
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області звернулась до суду з адміністративним позовом до Територіального міжгалузевого обєднання «Словянськ» про стягнення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 850,00 гривень.
В обґрунтування позову зазначила, що в рамках здійснення архітектурно-будівельного контролю протоколом про правопорушення у сфері містобудування від 05.05.2009 року зафіксовано факт порушення відповідачем чинного законодавства, а саме виконання будівельних робіт при будівництві автомобільного паркінгу по вулиці Рози Люксембург у місті Слов'янськ без дозволу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області.
Позивачем був складений припис від 05.05.2009 року, яким запропоноване припинити будівельні роботи та надати до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області довідку про вартість будівельно-монтажних робіт. Але відповідач не вчинив ніяких дій по виконанню вищевказаного припису.
08.07.2009 року був складений наступний припис, яким вказано надати довідку про вартість будівельних робіт.
Також був складений протокол від 08.07.2009 року, де вказані штрафні санкції у розмірі 850 гривень за невиконання припису.
14.07.2009 року була винесена постанова № 115 про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудування за невиконання припису.
Позивач зазначає, що у лютому 2010 року Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Територіального міжгалузевого обєднання «Словянськ» про стягнення заборгованості у розмірі 850,00 гривень. У судовому засіданні представник Територіального міжгалузевого обєднання «Словянськ» віл в оману суд та представника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області надав копію сплати штрафу, але в подальшому виявилось, що даний штраф був сплачений відповідно до постанови № 137. Донецький окружний адміністративний суд прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду, але штрафні санкції по постанові № 115 не були сплачені.
Оскільки на даний час відповідачем штрафні санкції не сплачені, просив стягнути з Територіального міжгалузевого обєднання «Словянськ» у дохід державного бюджету штрафні санкції у розмірі 850,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, аналогічно викладеному у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, причин неявки суду не повідомив, своїх заперечень, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надав.
За таких обставин і відповідно до ст. 128 КАС України суд визнав можливим розглянути справу без участі представника відповідача, та на підставі доказів, наявних у матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у відповідності до п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 18.10.2006р. № 1434, державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінрегіонбуду і йому підпорядковується.
Згідно з п.3 зазначеного Положення одним з основних завдань Держархбудінспекції є: виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури (далі - державний архітектурно-будівельний контроль).
Пунктом 5 цього Положення передбачене право Держархбудінспекції складати протоколи про правопорушення у сфері містобудування і накладати штрафи відповідно до законодавства;
Позивач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області згідно з п. 11-1 вищезазначеного Положення є територіальним органом Держархбудінспекції і здійснює повноваження щодо державного архітектурно-будівельного контролю на підставі Закону України «Про планування та забудову території» та Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 225, у тому числі - видачу замовникам (забудовникам) та реєстрацію в установленому порядку дозволів на виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств, розгляд справ про правопорушення у сфері містобудування і прийняття відповідних рішень.
Згідно з ст. 24 Закону України «Про планування та забудову території» фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво). У разі, якщо фізична або юридична особа не розпочала будівельні роботи протягом двох років від дня отримання дозволу на будівництво об'єкта містобудування, цей дозвіл втрачає чинність. Поновлення дозволу відбувається в такому ж порядку, як і його надання.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач Територіальне міжгалузеве обєднання «Словянськ» здійснює будівництво обєкта автомобільного паркінгу по вулиці Рози Люксембург у місті Слов'янськ.
Позивачем проведена перевірка дотримання ТМО «Слов'янськ» діючого законодавства при виконанні будівельних робіт по будівництву вищевказаного обєкту, встановлено факти порушення чинного законодавства та складений припис від 05.05.2009 року, вимогою якого було зупинення ведення будівельних робіт та надання довідки про вартість будівельно-монтажних робіт в термін до 09.06.2009 року.
08.07.2009 року був складений наступний припис, вимогою якого було надання довідки про вартість будівельних робіт.
До того ж, 08.07.2009 року був складений протокол, де вказані штрафні санкції у розмірі 850 гривень за невиконання припису.
Також була винесена постанова № 115 від 14.07.2010 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування на суму 850,00 гривень.
Як вбачається із зазначеної постанови, встановлено порушення п.п. 2 п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 225 від 25.03.1993 року про затвердження Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, а саме інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю надається право давати у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів, вносити замовникам пропозиції про припинення фінансування об'єктів до усунення виявлених недоліків.
Аналогічні вимоги викладені у ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування».
Згідно з ч.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
Згідно зі ст. 2 зазначеного Закону, справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах Києві та Севастополі, містах обласного значення (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).
Статтею 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Аналогічні вимоги містяться у п.п. 10, 11 Положення про накладання штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1995р. № 244.
Відповідно до ч. 1,2 12 ст. 29 ЗУ «Про планування і забудову територій», дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Контроль за виконанням будівельних робіт здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до ч. 17 ст. 29 вищевказаного закону, здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «про основи містобудування», забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідач у порушення вказаних вимог законодавства у п'ятнадцятиденний термін суму штрафу не сплатив, в звязку з чим суд задовольняє позовні вимоги та стягує з нього на користь держави штраф у розмірі 850,00 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області до Територіального міжгалузевого обєднання «Словянськ» про стягнення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 850,00 гривень задовольнити повністю.
Стягнути з Територіального міжгалузевого обєднання «Словянськ» (84100, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Краматорська, 77) на користь Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області (83001, м. Донецьк, вул. 50 річчя СРСР, 138 «а») штраф у розмірі 850,00 гривень до державного бюджету на р/р 3111610600075, ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686605, код платежу 21081100.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 22 грудня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.