Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2010 р. справа № 2а-28244/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі< Призвище секретаря >
Хоперія А.В.
за участю представника позивача Ніколюкіна Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції у м. Маріуполі до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція у м. Маріуполі звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості в сумі 2403,29, мотивуючи свої вимоги тим, що даний борг виник у звязку з несплатою податкового зобовязання. Просить суд стягнути з відповідача вказану заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив стягнути з відповідача заборгованість в загальному розмірі 2403,29 грн.
Відповідач в судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, заяви про відкладення судового засідання або розгляду за його відсутністю до суду не надходило. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція у м. Маріуполі є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідач ОСОБА_4 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності-фізична особа рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради, що підтверджується довідкою ЄДРПОУ (а.с. 6), перебуває на податковому обліку у Макіївській обєднаній державній податковій інспекції (а.с. 7).
Станом на 22.11.2010 року у відповідача існує заборгованість сумі 2403,29 грн. з податку з доходів фізичних осіб, який виник в результаті проведення документальної планової виїзної перевірки щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. За результатами перевірки складено акт № 1506/17-2/2265914400 від 17.06.2010 р., яким встановлено порушення порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб, що виразилось в неутриманні та неперахуванні податку з доходів фізичних осіб у сумі 1686,34 грн. при виплаті доході громадян у сумі 11650 грн.
На підставі вказаного ату податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000281720/0 від 21.06.2010 р. яким визначено суму податкового зобовязання в сумі 5059,02 грн., яке було отримано відповідачем поштою.
Як передбачено п.п 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до п.п 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Таким чином, у звязку із несвоєчасною сплатою податкового зобовязання з доходів з фізичних осіб, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 нарахована пеня в розмірі 30,61 грн.
Станом на 22.11.2010 р. у відповідача існувала переплата по податку з доходів фізичних осіб в сумі 2686,34 грн., у звязку з чим загальна сума податкового боргу складає 2403,29 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Стосовно податку з доходів фізичних осіб, то таким законом є Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Так, згідно з п. 4.1 ст. 4 цього Закону загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону, разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Так, податковим органом була направлена на адресу відповідача перша податкова вимога від 1/231 від 05.07.2010 р., та друга податкова вимога № 2/270 від 08.11.2010 р., які були направлені відповідачу поштою та отримані адресатом.
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідач по справі не оскаржував зазначені податкові вимоги у судовому порядку.
В даному випадку ставиться питання також про стягнення з відповідача на користь державного бюджету України штрафних санкцій, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства, податковий борг у розмірі 2403,29 грн. підлягає стягненню з відповідача.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції у м. Маріуполі в повному обсязі.
Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції у м. Маріуполі до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на користь місцевого бюджету заборгованість з податку з доходів фізичних осіб (3321585400055, отримувач місцевий бюджет м. Маріуполя, ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694, код платника 11011100) в сумі 2403 (дві тисячі чотириста три) грн. 29 коп.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шальєва В.А.