Ухвала суду № 13368902, 23.12.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2010
Номер справи
2а-9553/10/2670
Номер документу
13368902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-9553/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.

Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

У Х В А Л А

Іменем України

"23" грудня 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Літвіної Н.М.,

Суддів: Хрімлі О.Г. Чаку Є.В.

при секретарі: Соловіцькій І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Печерському районі в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 вересня 2010 року у справі за позовом Державної адміністрації залізничного транспорту України «Укрзалізниця»до Державної податкової інспекції у Печерському районі в м. Києві про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 вересня 2010 року позов Державної адміністрації залізничного транспорту України «Укрзалізниця»до Державної податкової інспекції у Печерському районі в м. Києві про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень - задоволено.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва від 16 листопада 2009 року №0009102310/0, від 10 лютого 2010 року № 0009102310/1, від 16 квітня 2010 року № 0009102310/2 про визначення суми подакового зобов'зання з податку на прибуток та фінансових санкцій відносно Управління справами державної адміністрації залізничного транспорту України.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач Державна податкова інспекція у Печерському районі в м. Києві звернулася з апеляційною скаргою в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва була проведена планова виїзна перевірка Управління справами Державної адміністрації залізничного транспорту України "Укрзалізниця" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року.

За результатами перевірки складено акт від 03 листопада 2009 року № 667/23-10/14306033 яким встановлено порушення п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 156 104231, 00 грн.; п. 3.1 ст. 3, п. п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7, п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість»в наслідок чого підприємством не нараховано та не включено до складу податкових зобов'язань суми податку на додану вартість нарахованих на отримані кошти в розмірі 657 515822, 00 грн. на утримання апарату Укрзалізниці, що призвело до заниження суми податку на додану вартість на загальну суму 137 935901, 00 грн.; п. п. 1.1 п. 1.3 ст. 1, п. п. «ї»п. 1.3 ст. 1, п. п. «е»та п. п. «г»п. 4.2.9 ст. 4, п. 7.3 ст. 7, п. п. 9.11.3 п. 9.11 ст. 9, п. 17.1 ст. 17. п. п. «а»п. 17.2 ст. 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»внаслідок результаті чого допущено порушення вимог податкового зваконодавства під час первірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету ва періоді, що перевірявся, на загальну суму 100000, 00 грн.

На підставі вказаного акту Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 16 листопада 2009 року № 0009102310/0 про визначення суми податкового зобов'язання на загальну суму 288 906910, 00 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 144 453455, 00 грн. податку на прибуток та фінансових санкцій у розмірі 144 453455, 00 грн.

03 лютого 2010 року позивач оскаржив вищезазначене податкове повідомлення-рішення в порядку адміністративного оскарження до Державної податкової адміністрації у м. Києві, однак рішенням Державної податкової адміністрації у м. Києві податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва від 16 листопада 2009 року № 0009102310/0 та від 10 лютого 2010 року № 0009102310/1 - залишено без змін, а повторну скаргу - без задоволення.

На виконання цього рішення про результати розгляду повторної скарги позивача Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва було винесено податкове повідомлення-рішення від 16 квітня 2010 року № 0009102310/2 про визначення податкового зобов'язання на загальну суму 288 906910, 00 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 144 453455, 00 грн. податку на прибуток та фінансових санкцій у сумі 144 453455, 00 грн.

Вищевказані податкові повідомлення-рішення також залишені без змін Державною податковою адміністрацією України.

Як встановлено з акту перевірки, позивачем порушено вимоги п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 156 104231, 00 грн. у зв»язку з тим, що Управління справами Укрзалізниці не відносило до складу валового доходу грошові кошти, отримані від ДП «Укрзалізниця», які в подальшому Управлінням справами Укрзалізниці були перераховані, як заробітна плата працівників, на закупівлю канцелярії, придбання літератури, послуги перевезення автомобільним транспортом, охорону, рекламні послуги, послуги зв'язку та інші потреби апарата управління залізниці.

Відповідач посилався на те, що вказані операції не є господарською діяльністю залізчного транспорту у зв'язку з чим отримані кошти вважаються прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту та відносяться до валового доходу.

Між тим, колегія суддів доводи апелянта вважає безпідставними, виходячи з наступних обставин.

Відповідно до вимог п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»- валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.

Згідно до п. п. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2 даного Закону - платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Виходячи з аналізу вказаної норми, остання допускає сплату податку на прибуток як безпосередньо підприємством залізничного транспорту так і його структурним підрозділом.

Відповідно до п. 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»- господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній чи нематеріальній формах, у випадку, коли безпосередня участь особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти вказану діяльність особи через свої постійні представництва, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента чи будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Згідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України»від 29 лютого 1996 року № 262 - державна адміністрація залізничного транспорту (Укрзалізниця) є органом управління залізничним транспортом загального користування, підвідомчим Мінтрансзв'язку.

Основна діяльність залізниць - діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямована на виконання і обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційна (перевізна) та підсобно-допоміжна діяльність, пов'язана з обслуговуванням експлуатаційної діяльності; підсобно-допоміжна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, пов'язана з виконанням ряду допоміжних операцій та організацією виробництв, продукція (послуги) яких використовується переважно для потреб експлуатаційної діяльності залізниць.

Пунктом 1 Положення про Управління справами Державної адміністрації залізничного транспорту України, затвердженого Наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 08 серпня 2008 року № 361-Ц - управління справами є відокремленим структурним підрозділом Державної адміністрації залізничного транспорту України.

Відповідно до Положення про Управління справами основними його завданнями є господарське та матеріально-технічне забезпечення апарату Укрзалізниці, проведення фінансово-господарської діяльності, створення належних санітарно-технічних умов праці; дотримання кошторису витрат на утримання апарату Укрзалізниці; організація та матеріально-технічне забезпечення заходів, необхідних для функціонування Укрзалізниці тощо.

На виконання вищевказаних функцій головне підприємство надає кошти з розподільчого рахунку своєму структурному підрозділу - Управлінню справами Укрзалізниці, яке не є юридичною особою.

Відповідно до вимог п. 7.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»не включаються до валових доходів кошти, отримані Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), а також залізницями від підприємств, організацій та їх структурних підрозділів, які перебувають у функціональному підпорядкуванні Укрзалізниці та залізниць, що перераховуються ними за рахунок чистого прибутку, який залишається в розпорядженні таких підприємств за результатами звітного періоду після сплати всіх зобов'язань, у тому числі податків, зборів (обов'язкових платежів), строк погашення яких настав.

Положенням про порядок зарахування надходжень з розподільчих рахунків залізниць і підприємств Укрзалізниці на централізований розподільчий рахунок Укрзалізниці, затвердженого наказом Міністерства транспорту від 16 серпня 2000 року № 443 встановлено, що Укрзалізниця має право перерахувати кошти з центрального розподільчого рахунку на поточні рахунки своїх відокремлених структурних підрозділів.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що кошти, отримані Управлінням справами Укрзалізниці під час виконання своїх обов'язків щодо забезпечення діяльності апарату Державної адміністрації залізничного транспорту за рахунок коштів, отриманих із централізованого розподільчого рахунку Укрзалізниці являють собою витрати Укрзалізниці, у зв'язку з чим визначення таких коштів в якості доходу або прибутку є необґрунтованим.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, судом першої інстанції ухвалено рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі в м. Києві - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 вересня 2010 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 31 грудня 2010 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлений 30 грудня 2010 року.