Рішення № 13367247, 30.12.2010, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
30.12.2010
Номер справи
18/34
Номер документу
13367247
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

30.12.10

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

14000, м. Чернігів, тел. (462) 672-847

проспект Миру, 20

Іменем України

РІШЕННЯ

“ 27 ” грудня 2010 року справа № 18/34

За позовом Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

14014, м. Чернігів, вул. Музична, 1-а

До Рубанської дільничної лікарні Бахмацького району

16510, с. Рубанка Бахмацького району, вул. Радянська, 1

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1

16510, с. Рубанка Бахмацького району, вул. Радянська, 1

про стягнення 4514 грн. 63 коп.

Суддя А.С. Сидоренко

Представники:

від позивача: Грищенко О.В. зав. юр. відділу, дов. від 08.01.2008р. № 1; Донець В.А. гол. спец. відділу з питань експертизи тимчасової непрацездатності, дов. від 09.12.2010р. № 6

від відповідача: ОСОБА_1 гол. лікар

від третьої особи: ОСОБА_1 (особисто)

Рішення виноситься після перерв, оголошених в судових засіданнях з 09.12.2010р. по 21.12.2010р. та з 21.12.2010р. по 27.12.2010р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 27.12.2010р., на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

СУТЬ СПОРУ:

Виконавчою дирекцією Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі Позивач) заявлено позов до Рубанської дільничної лікарні Бахмацького району (надалі Відповідач) про відшкодування шкоди в розмірі 4514,63 грн., завданої працівником відповідача під час виконання ним своїх трудових обовязків, внаслідок необґрунтованої видачі та продовження листків непрацездатності.

В обґрунтування заявлених позовних вимог Позивач посилається на порушення головним лікарем Рубанської дільничної лікарні ОСОБА_1 вимог чинного законодавства з питань експертизи тимчасової непрацездатності та встановленого порядку видачі документів, необхідних для призначення матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Внаслідок відповідних дій головного лікаря за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності безпідставно була виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності на загальну суму 4514,63 грн. Дана сума є майновою шкодою, завданою неправомірними діями головного лікаря ОСОБА_1, яка, на підставі ст. ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, підлягає відшкодуванню Відповідачем.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, вважаючи їх безпідставними. В обґрунтування своїх заперечень Відповідач вказує, що всі особи, яким було видано листки непрацездатності були дійсно непрацездатними. Крім того, вони були застрахованими особами і мали право на отримання матеріального забезпечення з коштів Фонду.

Щодо недостатнього огляду хворих осіб Відповідач пояснює, що в умовах дільничної лікарні, яка розташована на значній відстані від районної лікарні та найближчих населених пунктів, не завжди доцільно направляти хворих на непотрібні їм обстеження, достатньо лабораторних обстежень, які проводяться в дільничній лікарні.

Відповідач визнає наявність недоліків при веденні медичної документації, однак вказує, що за ці порушення до нього було застосовані заходи відповідальності у вигляді заборони видачі листків непрацездатності.

В судовому засіданні представник Відповідача надав пояснення згідно яких після проведення Позивачем перевірки ним було усунуто недоліки в медичній документації шляхом внесення до неї необхідних записів.

Також, Відповідачем було заявлено клопотання про призначення незалежної експертизи кожного випадку, вказаного у позовній заяві.

Згідно ст. 41 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд призначає судову експертизу для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань.

Оскільки питання відповідності дій головного лікаря ОСОБА_1 вимогам чинного законодавства з питань експертизи тимчасової непрацездатності та встановленому порядку видачі документів, необхідних для призначення матеріального забезпечення, не потребують спеціальних знань, клопотання Відповідача про призначення судової експертизи задоволенню не підлягає.

При вирішенні даного клопотання суд також враховує, що зміни до медичної документації були внесені головним лікарем вже після проведення Позивачем перевірки.

Ухвалою господарського суду від 18.11.2010р. до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача був залучений головний лікар Рубанської дільничної лікарні ОСОБА_1.

Третя особа підтримала заперечення Відповідача проти заявленого позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін та третьої особи, зясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

14 квітня 2010 року службовою особою позивача, в присутності головного лікаря Рубанської дільничної лікарні Бахмацького району, була проведена перевірка стану експертизи тимчасової непрацездатності, обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (період перевірки: 2008 2009 р.р., січень березень 2010р.).

За результатами проведеної перевірки була складена відповідна довідка, з якої вбачається що в 2008 році Відповідачем було видано 384, в 2009 році 392 та протягом січня березня 2010 року 154 листків непрацездатності.

Відповідальним за організацію стану експертизи тимчасової непрацездатності в лікувально профілактичному закладі є головний лікар ОСОБА_1 Він особисто отримує бланки листків непрацездатності у бухгалтерії Бахмацької ЦРЛ, несе персональну відповідальність за їх зберігання, витрачання та звітність.

Під час перевірки Позивачем були встановлені наступні порушення:

- порушення порядку ведення первинної медичної документації: більшість медичних карт амбулаторного та стаціонарного хворого не відповідають затвердженим Міністерством охорони здоровя України формам (№ 025/0, № 003/о): ведення медичних карток стаціонарного хворого не відповідає вимогам Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоровя України від 09.04.2008р. № 189 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 липня 2008р. за № 589/15280): відсутній страховий (експертний) анамнез (дані про випадки тимчасової непрацездатності, їх терміни та причини протягом останніх 12 місяців, дані щодо наявності групи інвалідності тощо), а також дані додаткових методів обстеження та інше, що є підставою для визначення діагнозу і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, перелік необхідних лікувальних та оздоровчих заходів, консультацій відповідно до стандартів медичних технологій лікувально діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями тощо, у виписних епікризах відсутні дані про виданий листок непрацездатності. У випадках лікування хворих з серцево судинною патологією (зокрема ІХС, ГХ) відсутні дані щоденного контролю артеріального тиску у температурних листках (форма № 004/о);

- у картках хворого денного стаціонару, стаціонару вдома (форма № 003-2/о) до 2010р. відсутні відмітки про проведене лікування. Листки непрацездатності видавались минулою датою за весь період тимчасової непрацездатності при виписці. В амбулаторних картках відсутні записи про перебіг захворювання, обєктивний статус, терміни продовження листків непрацездатності, що є порушенням п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоровя України від 13.11.2001р. № 455 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2001 року за № 1005/6196); п. 11 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоровя України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004р. № 532/274/136-ос/1406 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004р. за № 1456/10055); п. 5.1.4 та п. 5.1.5 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоровя України від 09.04.2008р. № 189 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 липня 2008р. за № 589/15280);

- відсутність обґрунтування тимчасової непрацездатності при видачі та продовженні листків непрацездатності застрахованим особам (тобто докладне і зрозуміле формулювання діагнозу відповідно до виявлених при обстеженні хворих нозологічних форм захворювання або травми, характеру та ступеня порушення функцій органів і систем, яке дає змогу визначити факт непрацездатності з урахуванням умов праці та можливості її виконувати, терміни непрацездатності, призначити амбулаторне або стаціонарне лікування, направити хворого на консультацію, обстеження, для огляду до МСЕК), що є порушенням п. 8.4 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоровя України від 13.11.2001р. № 455 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2001 року за № 1005/6196.

Зокрема:

- гр. ОСОБА_4 (працівниця УДППЗ „Укрпошта” ЦПЗ № 6) виданий листок непрацездатності № 610397 з 01.02.2010р. по 22.02.2010р. за період перебування в стаціонарі дільничної лікарні. В медичній карті стаціонарного хворого (форма № 003/о) ОСОБА_4 відсутні дані про проведене обстеження і лікування, перебіг захворювання, характер та ступінь порушення функцій органів і систем, яке дає змогу визначити факт непрацездатності з урахуванням умов праці та можливості її виконувати. У виданому ОСОБА_4 листку непрацездатності взагалі не вказано по яке число вона перебувала в стаціонарі. Таким чином, тимчасову непрацездатність застрахованої особи при видачі та продовженні вищезазначеного листка непрацездатності за весь період нічим не підтверджено, за рахунок коштів Фонду за ці дні виплачено матеріальну допомогу в сумі 392,85 грн.;

- гр. ОСОБА_5 (працівник ТОВ „Кропив'янське”) виданий листок непрацездатності № 610345 з 11.01.2010р. по 16.01.2010р. та одразу закрито „до роботи 17.01.2010”. В медичній карті амбулаторного хворого (форма № 025/о) повністю відсутні описання скарг, анамнезу, даних об'єктивного огляду та призначеного лікування. Тимчасову непрацездатність застрахованої особи при видачі зазначеного листка непрацездатності за весь період необґрунтовано, за рахунок коштів Фонду за ці дні виплачено матеріальну допомогу в сумі 37,17 грн.;

- гр. ОСОБА_6 (працівник ТОВ „Голд-нафта”) виданий листок непрацездатності № 610404 з 12.02.2010р. по 28.02.2010р. В медичній картці амбулаторного хворого в наявності лише запис лікаря про видачу листка непрацездатності, відсутні дані об'єктивного огляду хворого та проведеного обстеження, ступінь функціональних порушень, що унеможливлюють виконання професійних обов'язків. Тимчасову непрацездатність застрахованої особи при видачі та продовженні вищезазначеного листка непрацездатності за вказаний період необґрунтовано, за рахунок коштів Фонду за ці дні виплачено матеріальну допомогу в сумі 350,08 грн.;

- гр. ОСОБА_7 (працівник ТОВ „Кропив'янське”) виданий листок непрацездатності № 093047 з 05.02.2008р. по 01.03.2008р. (як продовження листка непрацездатності, № якого не вказано, виданого Донецькою ЦМЛ № 16 з 22.01.2008р. по 04.02.2008р.). Всупереч п. 2.2 Інструкції № 455 лікарем ОСОБА_1 листок непрацездатності № 093047 продовжено одноособово, без рішення лікарсько-консультаційної комісії центральної районної лікарні з 21.02.2008р., у терміни тимчасової непрацездатності понад 30 календарних днів. Таким чином, продовження зазначеного листка непрацездатності з 21.02.2008р. по 01.03.2008р. неправомірне, за рахунок коштів Фонду за ці дні виплачено матеріальну допомогу в сумі 132,44 грн.;

- гр. ОСОБА_8 (працівниця ТОВ „Кропив'янське”) виданий листок непрацездатності № 700622 з 05.02.2009р., який надалі продовжено з 15.02.2009р. по 25.02.2009р. При цьому, в медичній карті амбулаторного хворого з 15.02.2009р. по 25.02.2009р. відсутні дані об'єктивного огляду та обстеження, які підтверджують встановлений діагноз і ступінь функціональних порушень. Тимчасову непрацездатність ОСОБА_8 та продовження зазначеного листка непрацездатності з 15.02.2009р. по 25.02.2009р. необґрунтовано, за рахунок коштів Фонду за ці дні виплачено матеріальну допомогу в сумі 279,52 грн.;

- гр. ОСОБА_9 (працівниця Григорівської ЗОШ) виданий листок непрацездатності № 093003 з 14.01.2008р. по 28.01.2008р. Тимчасову непрацездатність застрахованої особи та продовження зазначеного листка непрацездатності на 28.01.2008 необґрунтовано, за рахунок коштів Фонду за цей день виплачено матеріальну допомогу в сумі 67,57 грн.

Також гр. ОСОБА_9 виданий листок непрацездатності № 700544 з 09.12.2008р. по 20.12.2008р., але в медичній карті амбулаторного хворого з 13.12.2008р. по 20.12.2008р. відсутні дані об'єктивного огляду лікаря та результати проведеного обстеження, які б підтверджували встановлений діагноз. Тимчасову непрацездатність застрахованої особи при продовженні зазначеного листка непрацездатності з 13.12.2008.р по 20.12.2008р. необґрунтовано, за рахунок коштів Фонду за ці дні виплачено матеріальну допомогу в сумі 482,55 грн.;

- гр. ОСОБА_10 (працівник ЗАТ „Кремінь”) виданий листок непрацездатності № 610423 з 18.02.2010р. по 05.03.2010р. за період лікування у денному стаціонарі. Однак обґрунтування тимчасової непрацездатності, а також дані додаткових обстежень та консультацій спеціалістів, які підтверджують встановлений діагноз та ступінь функціональних порушень, відсутні. Тимчасову непрацездатність застрахованої особи при видачі та продовженні зазначеного листка непрацездатності за весь період необґрунтовано, за рахунок коштів Фонду за ці дні виплачено матеріальну допомогу в сумі 611,84 грн.;

- гр. ОСОБА_11 (працівник ЗАТ „Кремінь”) виданий листок непрацездатності № 610396 з 05.01.2010р. по 14.02.2010р., але дані об'єктивного огляду, проведеного обстеження і лікування, які підтверджують встановлений діагноз та ступінь функціональних порушень, що унеможливлюють виконання професійних обов'язків відсутні. Тимчасову непрацездатність застрахованої особи при видачі та продовженні зазначеного листка непрацездатності за весь період необґрунтовано, за рахунок коштів Фонду за ці дні виплачено матеріальну допомогу в сумі 2060,80 грн. - гр. ОСОБА_12 (працівнику ЗАТ "Кремінь") видано ЛН № 093083 з 25.03.2008 по 02.04.2008. Черговий огляд застрахованої особи лікарем призначено на 30.03.2008р., але ОСОБА_12 з'явився на огляд лише 02.04.2008. Всупереч п. 3.5, п. 4.1 та п. 10 Інструкції № 532, а також п. 1.7 Інструкції № 455 ЛН № 093083 продовжено та закрито без відмітки про порушення режиму (несвоєчасна явка на прийом до лікаря). Таким чином, продовження зазначеного ЛН з 30.03.2008 по 02.04.2008 неправомірне, за рахунок коштів Фонду за ці дні виплачено матеріальної допомоги в сумі 99,81 грн. Внаслідок вищевказаних порушень чинного законодавства в частині видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності були завдані матеріальні збитки на загальну суму 4 514,63 грн. За результатами проведеної перевірки стан експертизи тимчасової непрацездатності у Рубанській дільничній лікарні визнано незадовільним, лікарю ОСОБА_1 заборонено видачу листків непрацездатності (згідно рішення медичної ради „Про стан експертизи тимчасової непрацездатності в ЛПЗ району”).

Також відповідача було зобовязано:

- вжити заходів щодо унеможливлення порушень чинного законодавства в частині видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян;

- відшкодувати збитки, заподіяні бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності внаслідок неправомірної та необґрунтованої видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам;

- письмово проінформувати Виконавчу дирекцію Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про вжиті заходи в строк до 15.05.2010р.

Складена за результатами перевірки довідка була підписана головним лікарем Рубанської дільничної лікарні Бахмацького району без зауважень.

Згідно ч. 1 ст. 69 Основ законодавства України про охорону здоровя, експертиза тимчасової непрацездатності громадян здійснюється у закладах охорони здоров'я лікарем або комісією лікарів, які встановлюють факт необхідності надання відпустки у зв'язку з хворобою, каліцтвом, вагітністю та пологами, для догляду за хворим членом сім'ї, у період карантину, для протезування, санаторно курортного лікування, визначають необхідність і строки тимчасового переведення працівника у зв'язку з хворобою на іншу роботу у встановленому порядку, а також приймають рішення про направлення на медико соціальну експертну комісію для визначення наявності та ступеня тривалої або стійкої втрати працездатності.

Єдиний порядок організації та проведення експертизи тимчасової непрацездатності (далі ЕТН) встановлений Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженим наказом Міністерства охорони здоровя України від 09.04.2008р. № 189, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.07.2008р. за № 589/15280 (надалі Положення).

Підпунктами 2.1, 2.2 п. 2 цього наказу зобовязано керівників органів та закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності при визначенні тимчасової непрацездатності застосовувати Положення про експертизу тимчасової непрацездатності та забезпечити неухильне його виконання.

Відповідно до п. 1.3 Положення у цьому Положенні основні терміни та поняття вживаються в такому значенні:

тимчасова непрацездатність це непрацездатність особи внаслідок захворювання, травми або з інших причин, що не залежить від факту втрати працездатності (пологи, карантин, догляд за хворим тощо), яка має тимчасовий зворотний характер під впливом лікування та реабілітаційних заходів, триває до відновлення працездатності або встановлення групи інвалідності, а в разі інших причин до закінчення причин відсторонення від роботи. Тимчасова непрацездатність застрахованих осіб засвідчується листком непрацездатності;

випадок тимчасової непрацездатності тимчасова непрацездатність, яка триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми тощо, підтверджується видачею листка непрацездатності з можливим продовженням лікування в одному або декількох закладах охорони здоровя до відновлення працездатності, що підтверджується закриттям листка непрацездатності „стати до роботи”;

експертиза тимчасової непрацездатності це комплексна оцінка порушень функціонального стану організму та інших причин, якими вона обумовлена, що визначають факт тимчасової втрати працездатності, установлення строку непрацездатності, визначення клінічного та трудового прогнозу відповідно до встановленого діагнозу;

діагноз стислий лікарський висновок про сутність захворювання і функціональний стан хворого, виражений в термінах сучасної медичної науки (позначення захворювання за прийнятою класифікацією та визначення індивідуальних особливостей організму хворого);

обґрунтування тимчасової непрацездатності в разі захворюваності та травми докладне і зрозуміле формулювання діагнозу відповідно до виявлених при обстеженні хворого нозологічної форми захворювання та травми, характеру та ступеня порушення функцій органів і систем, яке дає змогу визначити факт непрацездатності з урахуванням умов праці та можливості її виконувати, терміни непрацездатності, призначити амбулаторне або стаціонарне лікування, направити хворого на консультацію, обстеження, для огляду до МСЕК.

Пункаим 2.1, 2.2 Положення визначено, що завданням ЕТН, зокрема, є:

- установлення у працівників факту тимчасової непрацездатності та визначення її термінів, надання рекомендацій про відповідні умови праці для хворих, які не мають групи інвалідності, але потребують тимчасово чи постійно особливих умов праці за станом здоров'я;

- проведення повного та своєчасного обстеження, лікування хворих, надання відповідних рекомендацій.

Вимоги щодо організації ЕТН викладені у п. 3 Положення. Так, п. 3.3 Положення передбачено, що безпосередньо в закладах охорони здоров'я незалежно від форм власності, у тому числі в клініках вищих медичних навчальних закладів та науково-дослідних інститутів (далі заклади охорони здоров'я), організацію ЕТН здійснює керівник (головний лікар) шляхом, зокрема:

установлення порядку оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, з урахуванням особливостей роботи закладу;

призначення осіб, відповідальних за облік, одержання, збереження, розподіл, видачу та використання документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.

Відповідальними за стан організації та якості ЕТН є керівники закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності (п. 3.4 Положення).

У відповідності з п. 4 Положення, рівнями проведення ЕТН є:

перший лікуючий лікар;

другий завідувач профільного відділення;

третій лікарсько консультаційна комісія закладу охорони здоров'я (далі ЛКК );

четвертий заступник головного лікаря з ЕТН або відповідальна особа з ЕТН;

п'ятий відповідальна особа органу охорони здоров'я з ЕТН.

Згідно п. 5.1 Положення, лікуючий лікар:

- вирішує питання про видачу документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян у разі захворювання або травми, по догляду за хворим членом сім'ї, хворою дитиною, дитиною віком до 3 років, дитиною-інвалідом до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за дитиною, у зв'язку з вагітністю і пологами, при карантині на підставі даних всебічного медичного обстеження пацієнта, ураховуючи ступінь функціональних порушень органів та систем, характер та перебіг патологічного процесу, умови праці;

- видає документ, що засвідчує тимчасову непрацездатність громадян, при відвідуванні хворих удома особам, що визнані непрацездатними. При виході на дільницю лікар повинен мати при собі необхідну кількість бланків листка непрацездатності;

- видає разом із завідувачем відділення документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, на період лікування в стаціонарі;

- відображає в медичних картах амбулаторного (стаціонарного) хворого скарги, анамнез, у т.ч. страховий (за останні 12 місяців), дані об'єктивного огляду, додаткових методів обстеження та інше, які є підставою для визначення діагнозу та видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, перелік необхідних лікувальних та оздоровчих заходів, консультацій відповідно до стандартів медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями, рекомендований режим; номер документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, термін, з якого до якого він виданий, дату наступної явки хворого на прийом, направлення на ЛКК;

- при чергових оглядах хворого в медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого відображає динаміку захворювання, обґрунтовує корекцію лікування та призначення додаткових обстежень з урахуванням стандартів медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями, визначає термін тимчасової непрацездатності та його продовження із зазначенням номера документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, дати, з якої до якої він продовжується, та дати наступного огляду. При відновленні працездатності вносить дані клінічного огляду пацієнта, що є підставою для закриття документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, із зазначенням його номера та дати, з якої пацієнт має стати до роботи.

У разі виписки хворого зі стаціонару при відновленні працездатності у виписці з медичної карти стаціонарного хворого (ф. 027/о) обов'язково зазначає дату висновку ЛКК (за наявності), лікувальні та трудові рекомендації, дату закриття листка непрацездатності, дату, з якої необхідно стати до роботи, номери документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян. Якщо хворий продовжує хворіти, у виписці зазначає дату явки на прийом до лікаря поліклініки, обґрунтовує продовження листка непрацездатності та направлення на амбулаторне лікування після виписки хворого зі стаціонару.

- формулює діагноз, який обумовлює тимчасову непрацездатність відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я десятого перегляду, прийнятої 43-ю Всесвітньою асамблеєю охорони здоров'я 1 січня 1993 року, відображаючи ступінь функціональних порушень органів і систем, ускладнень, ступінь їх тяжкості;

- забезпечує реєстрацію документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, у день встановлення тимчасової непрацездатності хворого з дня прийому; а при виписуванні документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, при відвідуванні хворого вдома строком не пізніше 10 години наступного дня.

- залучає до огляду хворого для уточнення діагнозу, плану лікування та визначення причини непрацездатності фахівців інших спеціальностей.

Відповідно до п.п. 5.2.8 п. 5.2 Положення, завідувач профільного відділення контролює:

- своєчасність та повноту обстеження, діагностики та лікування хворих на догоспітальному і госпітальному етапах, їх відповідність стандартам медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями;

- своєчасність направлення та якість представленої медичної облікової документації до ЛКК, МСЕК;

- дотримання лікарями порядку видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, відповідно до діючих нормативно-правових актів з питань ЕТН;

- орієнтовні терміни та якість лікування хворих під час тимчасової непрацездатності в амбулаторних чи стаціонарних умовах;

- якість оформлення записів у медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого, а саме: повноту відображення скарг та відповідність їх визначеному діагнозу; якість зібраного страхового анамнезу хворого та анамнезу захворювання; відповідність записів об'єктивному стану хворого; достатнє обґрунтування діагнозу, який поставлено хворому; наявність плану обстеження та лікування хворого; наявність та правильність лікувальних та трудових рекомендацій; наявність записів про видачу листка непрацездатності, термін продовження (з якого числа до якого) та дати наступного відвідування лікаря, при закритті листка непрацездатності запис про його закриття із зазначенням дати, з якої необхідно стати до роботи; обґрунтування продовження листка непрацездатності в разі потреби продовження лікування в амбулаторних умовах після стаціонарного лікування у медичній карті стаціонарного хворого та витягу з неї; своєчасність направлення хворого до стаціонару при наявності медичних показань з урахуванням профілю захворювання; правильність оформлення медичної облікової документації; якість надання медичної допомоги з унесенням до медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого записів щодо корекції діагнозу, плану обстеження, лікування, стану працездатності; якість ефективності диспансерного спостереження, оздоровлення хворих, які часто та тривало хворіють; унесення відміток про порушення хворим лікувального режиму до листка непрацездатності (довідки) та медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого; дату закриття листка непрацездатності при встановленні групи інвалідності та проведенні реабілітаційних заходів.

Згідно п.п. 5.4.6 п. 5.4 Положення, заступник головного лікаря з ЕТН або відповідальна особа з ЕТН хабезпечує постійний контроль і перевірку щодо дотримання лікарями закладу охорони здоров'я діючого законодавства, інших нормативно правових документів з ЕТН:

правильності і своєчасності встановленого діагнозу, проведеного обстеження, призначеного лікування, обґрунтованості видачі та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність;

термінів тимчасової непрацездатності з урахуванням ступеня тяжкості захворювання, орієнтовних термінів тривалості лікування хворих (по закладу охорони здоров'я, відділеннях, кабінетах, по днях тижня, лікарях, нозологічних формах захворювань, інше);

проведення експертизи якості первинної медичної облікової документації на різних рівнях експертизи ів різні терміни тимчасової непрацездатності та за результатом проведеного лікування з оцінкою ефективності лікувально діагностичного процесу;

порядку обліку, зберігання, розподілу та використання документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність.

У відповідності з ст. 1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” від 18.01.2001р. № 2240-III (надалі Закон № 2240-III), загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Частиною 1 ст. 9 Закону № 2240-III встановлено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

За змістом ч. 1 ст. 34 Закону № 2240-III, за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, надаються, зокрема, такий вид матеріального забезпечення та соціальних послуг, як допомога по тимчасовій непрацездатності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону № 2240-III,, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї такого страхового випадку як тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Частиною 1 ст. 51 Закону № 2240-III встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.

Відповідно до вищевказаної правової норми наказом Міністерства охорони здоровя України від 13.11.2001р. № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.12.2001р. за № 1005/6196, затверджено Інструкцію про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (надалі Інструкція), яка визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.

Згідно п. 1.7 Інструкції, видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обгрунтуванням тимчасової непрацездатності.

Пунктами 2.1, 2.2, 2.9 Інструкції встановлено, що листок непрацездатності у разі захворювання чи травми видається на весь період тимчасової непрацездатності, до її відновлення або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК).

При втраті працездатності внаслідок захворювання або травми лікуючий лікар в амбулаторно-поліклінічних закладах може видавати листок непрацездатності особисто терміном до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів.

Якщо непрацездатність триває понад 10 календарних днів, продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення, а надалі ЛКК, яка призначається керівником лікувально профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого, з періодичністю не рідше 1 разу на 10 днів, але не більше терміну, встановленого для направлення до МСЕК.

В окремих випадках, коли захворювання вимагає тривалого лікування, наприклад у разі важких травм та туберкульозу періодичність оглядів ЛКК з продовженням листка непрацездатності може бути не рідше 1 разу на 20 днів залежно від тяжкості перебігу захворювання.

У разі лікування в стаціонарі листок непрацездатності видається лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення за весь період стаціонарного лікування. У разі потреби продовження лікування в амбулаторних умовах листок непрацездатності може бути продовжено на термін до 3 календарних днів з обов'язковим обгрунтуванням у медичній карті стаціонарного хворого та витягу з неї.

У відповідності з п. п. 8.1 8.3, 8.5 Інструкції, контроль за виконанням цієї Інструкції закладами охорони здоров'я усіх відомств здійснюють у межах своєї компетенції Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання.

Відповідальність за стан організації та якості експертизи тимчасової непрацездатності, зберігання та облік документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, несе керівник закладу охорони здоров'я.

За порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.

У разі виявлення порушень правил видачі, зберігання, обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, незадовільного стану експертизи тимчасової непрацездатності лікувально профілактичний заклад може бути позбавлений права видавати документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, у встановленому порядку.

Згідно п. п. 3.5, 4.1, 10 та 11 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоровя України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004р. № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2004р. за № 1456/10055, у графі „Відмітки про порушення режиму:” зазначається дата порушення режиму, що засвідчується підписом лікаря. Види порушень режиму вказуються у графі "Примітка:" з обов'язковим записом у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого.

При порушенні хворим призначеного режиму вказується вид порушення (наприклад, несвоєчасна явка на прийом до лікаря; алкогольне, наркотичне, токсичне сп'яніння під час лікування; вихід на роботу без дозволу лікаря; самовільне залишення закладу охорони здоров'я; виїзд на лікування в іншому закладі охорони здоров'я без відмітки про дозвіл виїзду; відмова від направлення або несвоєчасна явка на МСЕК та ін.).

Якщо при черговому відвідуванні хворим лікаря має місце порушення режиму у вигляді несвоєчасного прибуття хворого до лікаря, то:

- у разі визнання хворого непрацездатним продовження ЛН здійснюється з дня його відвідування лікаря;

- у разі визнання хворого працездатним у графі „Стати до роботи" пишуться літерами число і місяць та здійснюється запис „з'явився працездатним". Закриття ЛН здійснюється датою, установленою лікарем, для прибуття хворого.

Номери бланків ЛН, дата видачі, продовження, дати відвідування на повторні огляди, виписки на роботу обов'язково фіксують у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого.

У відповідності з ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Як було зазначено раніше відповідальним за організацію стану експертизи тимчасової непрацездатності в лікувально профілактичному закладі являється головний лікар Рубанської дільничної лікарні ОСОБА_1 Він особисто отримував бланки листків непрацездатності у бухгалтерії Бахмацької ЦРЛ та видавав їх хворим особам.

Матеріалами справи підтверджується факт порушення головним лікарем ОСОБА_1 вищевказаних положень законодавства з питань експертизи тимчасової непрацездатності та встановленого порядку видачі документів, необхідних для призначення матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Внаслідок протипрвних дій головного лікаря ОСОБА_1 застрахованим особам було виплачено допомогу по тимчасовій непрацездатності на загальну суму 4514,63 грн., що підтверджується відповідними довідками, складеними Позивачем.

При цьому господарський суд не може взяти до уваги пояснення представника відповідача щодо усунення недоліків в медичній документації шляхом внесення до неї необхідних записів, оскільки вони були внесені після проведення Позивачем перевірки.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. 1172 Цивільного кодексу України, ст. ст. 1, 9, 35, 51 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст. ст. 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Рубанської дільничної лікарні Бахмацького району, с. Рубанка Бахмацького району, вул. Радянська, 1 (відомості про розрахункові рахунки відсутні, код 04414589) на користь виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Чернігів, вул. Музична, 1-а (р/р 37176200900001 в ГУДК Чернігівської області, МФО 853592, код 14244036) 4514 грн. 63 коп. шкоди.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Рубанської дільничної лікарні Бахмацького району, с. Рубанка Бахмацького району, вул. Радянська, 1 (відомості про розрахункові рахунки відсутні, код 04414589) в доход державного бюджету (Отримувач: Державний бюджет м. Чернігова, код 22825965, рахунок 31111095700002 в ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200) 102 грн. 00 коп. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Рубанської дільничної лікарні Бахмацького району, с. Рубанка Бахмацького району, вул. Радянська, 1 (відомості про розрахункові рахунки відсутні код 04414589) в доход державного бюджету (Отримувач: Державний бюджет м. Чернігова, код 22825965, рахунок 31210264700002 в ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22050003) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя (підпис) А.С.Сидоренко

Рішення підписано 29 грудня 2010 року.

Суддя (підпис) А.С.Сидоренко