Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 605/15/26
Провадження №3/605/22/2026
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 січня 2026 рокум.Підгайці
Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Кравчук В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Тернопільського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий Підгаєцьким РВ УМВС України в Тернопільській області 15.07.2010, місце народження: с.Старе Місто, Підгаєцького району Тернопільської області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , не працює, раніше поліцейський-водій відділення №2 взводу №1 роти конвойної служби окремих підрозділів Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, має малолітню дитину, здійснює догляд за онкохворою матір`ю, раніше до адміністративної відповідальності не притягався, тел. НОМЕР_3 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , роз`яснивши права та обов`язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП,
прокурора Підгаєцького відділу Бережанської окружної прокуратури Тернопільської області Шпака Т.І.,
В С Т А Н О В И Л А:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 6 від 17.01.2026, ОСОБА_1 , припинивши службу на посаді поліцейського-водія відділення №2 взводу №1 роти конвойної служби окремих підрозділів Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, що знаходиться за адресою: м. Підгайці, вул. А. Міцкевича, 8, Підгаєцької ТГ, Тернопільської області, та відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закону), примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 19.11.2025 о 10:11 год подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Наказом т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області №171 о/с від 23.07.2019 ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського сектору реагування патрульної поліції №1 Козівського відділення поліції Бережанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області та присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції». За ОСОБА_1 було закріплено спеціальний жетон з індивідуальним номером 0166864.
Відповідно до ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 23.07.2019 склав Присягу працівника Національної поліції України, яку після складання власноручно підписав. На час проходження служби в Національній поліції України ОСОБА_1 наділено службовими повноваженнями поліцейського.
Наказом т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області №180 о/с від 20.06.2023 ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» призначено на посаду поліцейського-водія відділення №2 взводу №1 роти конвойної служби окремих підрозділів Головного управління Національної поліції в Тернопільській області.
У подальшому, наказом начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 11.07.2023 №206 о/с ОСОБА_1 , відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції (за власним бажанням) з 14.07.2023. Цього ж дня, ОСОБА_1 отримав копію наказу про звільнення, про що проставив власноручно свій підпис.
Окрім того, 14.07.2023 ОСОБА_1 ознайомився із Рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби, у тому числі, з вимогами законодавства про обов`язок подання наступного року після припинення діяльності, пов`язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування декларації за минулий рік, про що проставив власноручний підпис про таке ознайомлення.
Візуальним моніторингом публічних відомостей, розміщених на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що до цього (раніше) ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) своєчасно, з дотримання вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджує його ознайомлення із вимогами вказаного вище закону та усвідомлення вчинюваних ним дій під час подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік з позначкою «після звільнення».
Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК, публікувалось у засобах масової інформації.
Пунктом 5 розділу ІІ Порядку передбачено, що суб`єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до роз`яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Під час перевірки не здобуто доказів, які б підтверджували поважність причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 е-декларації за 2023 рік.
Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши службу на посаді поліцейського-водія відділення №2 взводу №1 роти конвойної служби окремих підрозділів Головного управління Національної поліції в Тернопільській області і відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та примітки до ст.172-6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 19.11.2025 о 10:11 год подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні 29.01.2026 ОСОБА_1 вину свою визнав і пояснив, що у зв`язку з хворобою матері забув про необхідність подання такої декларації після звільнення, просив суворо не карати.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн, а також додав до матеріалів справи мотиваційний висновок.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов`язані з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст.279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Відповідно до ст.252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.
Крім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доводиться матеріалами справи, а саме протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №6 від 17.01.2026 (арк.спр.2-11), витягом з наказу №171 о/с від 23.07.2019 про прийняття на службу ОСОБА_1 (арк.спр.19), копією присяги поліцейського ОСОБА_1 (арк.спр.20), витягом із наказу №180 о/с від 20.06.2023 про призначення ОСОБА_1 (арк.спр.23), копією наказу №206 о/с від 11.07.2023 про звільнення ОСОБА_1 , в тому числі копією даного наказу з відміткою про ознайомлення (арк.спр.24,26), копією рапорту ОСОБА_1 про звільнення від 14.07.2023(арк.спр.25), ознайомленням із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 (арк.спр.21), копією зобов?язанння, державних службовців та працівників поліції, які є суб?єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених законом України «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу(арк.спр.22), копією Рекомендацій для поліцейських при звільненні з відміткою ОСОБА_1 про ознайомлення (арк.спр.27), копією послужного списку ОСОБА_1 (арк.спр.28), копією посадової інструкції ОСОБА_1 (арк.спр.29-30), копією повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (арк.спр.31), скрін-шотами з офіційного веб-сайту НАЗК «https://public.nazk.gov.ua/search», щодо дати опублікування ОСОБА_1 декларації за 2023 рік (після звільнення) (арк.спр.31), декларацією з сайту НАЗК щодо несвоєчасного подання декларації
ОСОБА_1 за 2023 рік (після звільнення) (арк.спр.33-36), скрін-шотом з офіційного веб-сайту НАЗК «https://corruptinfo.nazk.gov.ua» про відсутність відомостей про ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення (арк.спр.32), копією листа Національного агентства з питань запобігання корупції щодо стану функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (арк.спр.37-38), копією положення про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, затвердженого наказом НП України від 09.11.2015 № 83 (у редакції наказу НПУ від 31.07.2019 № 765) (арк.спр.43-49).
Відтак, на переконання суду, вина ОСОБА_1 підтверджена. Зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно з ч.1 ст.172-6 КУпАП, відповідальність настає в разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до роз`яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) особи, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) подають декларацію з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік до 31.03.2024.
Таким чином, ОСОБА_1 повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила таку діяльність, за 2023 рік (після звільнення), не пізніше 31.03.2024.
Водночас, всупереч вимогам Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2023 рік (після звільнення) подав з порушенням встановлених строків - лише 19.11.2025 о 10:11 годині, тобто несвоєчасно.
За ч. 1 ст.172-6 КУпАП можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності посадові особи, які винні у несвоєчасному поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування без поважних на те причин.
Санкція цієї статті передбачає накладення штрафу у розмірі від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При обранні міри адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд враховує ступінь та характер суспільної небезпечності вчиненого правопорушення, обставини вчинення, особу правопорушника, те, що він раніше не притягався до адміністративної відповідальності, визнав свою вину, щиро розкаявся, з метою виправлення і недопущення в подальшому подібних правопорушень, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, його слід піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та на яку накладено адміністративне стягнення, необхідно стягнути судовий збір в розмірі 665 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-6, 268, 280, 283, 284, 285 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя
П О С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 850,00 грн (вісімсот п`ятдесят гривень 00 коп.).
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів ГУК у Терн.обл./тг.м.Підгайці /21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA738999980313080106000019765, Код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в дохід держави 665,60 грн (шістсот шістдесят п`ять гривень 60 коп.) судового збору.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Строк пред`явлення до виконання - три місяці з дня постановлення постанови.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.
Суддя: Валентина КРАВЧУК