Рішення № 13366643, 21.12.2010, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.12.2010
Номер справи
18/1267
Номер документу
13366643
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

від "21" грудня 2010 р. Справа № 18/1267

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Соловей Л.А.,

за участю представників сторін:

від позивача: Романов С.В., довіреність від 12.07.2010р.;

від відповідача: не з'явився;

в судовому засіданні прийняв участь прокурор - Бугайов С.В., посвідчення №86;

розглянувши справу за позовом Прокурора Малинського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Житомирській області (м.Житомир)

до Комунального підприємства "Доброчин-Плюс" (с.Федорівна, Малинський район Житомирська область)

про стягнення 70664,11грн.,

Спір розглянуто у більш тривалий строк, ніж передбачено ч.1 ст.69 ГПК України за клопотанням сторін (а.с.65, 67).

Прокурором пред'явлено позов до відповідача про стягнення 70664,11грн. збитків, заподіяних державі внаслідок використання води з артезіанських скважин без дозволу на спеціальне водокористування.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Повідомили, що станом на час розгляду справи сума збитків відповідачем не сплачена.

Відповідач не скористався своїм правом надання письмового відзиву на позовну заяву, витребуваних ухвалою суду документів не надав, а також не скористався правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в судове засідання не направив, хоча про дату та час судового засідання відповідач повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.57, 64, 70).

Відповідно до ст.75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши представника позивача та прокурора, дослідивши матеріали справи господарський суд

ВСТАНОВИВ:

З матеріалів справи вбачається, що в травні 2009 року на підприємстві КП "Доброчин-Плюс" працівниками Державної екологічної інспекції в Житомирській області проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт від 14.05.2009р. (а.с.31-31).

Як зазначено в акті перевірки, під час перевірки зокрема встановлено, що з 01.01.2008р. КП "Доброчин-Плюс" в порушення ст.ст.44, 49 Водного кодексу України здійснювало централізоване постачання води без спеціального дозволу на спецводокористування, а також в порушення ст.21 Кодексу України про надра використовувало надра для видобування прісних підземних вод без спеціального дозволу (ліцензії). За вказані порушення відповідачу на підставі вказаного акту та довідки відповідача про забір води в період з 01.01.2008р. по 12.05.2009р. (а.с.33) було нараховано збитки в розмірі 8697,56грн., які стягнуто з відповідача в доход бюджету на підставі рішення господарського суду Житомирської області від 26.11.2009р. (а.с.71-72).

14.05.2009р. Державною екологічною інспекцією в Житомирській області винесено припис за №28 (а.с.39-40) про усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства, в якому зокрема, вимагалось здійснювати водокористування за наявності дозвільних документів, а також отримати ліцензію на вид господарської діяльності - користування надрами.

26.10.2009р. на виконання припису КП "Доброчин-Плюс" отримало в Житомирській ОДА дозвіл на спеціальне водокористування за №836-Ж (а.с.51-56). Дозвіл виданий 26 жовтня 2009р. на строк до 26.10.2012р. Вимоги припису в частині отримання ліцензії на користування надрами виконані не були.

28 квітня 2010р. Державною екологічною інспекцією в Житомирській області проведено перевірку дотримання КП "Доброчин-Плюс" вимог природоохоронного законодавства, за наслідками якої складено акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 28.04.2010р. (а.с.25-26).

Як вбачається із вищевказаного акту, Державною екологічною інспекцією в Житомирській області при проведенні перевірки, зокрема, встановлено, що КП "Доброчин-Плюс" не виконало вимоги попереднього припису, а саме п.4 припису щодо отримання ліцензії на використання надр для видобування прісних підземних вод. Крім того, в ході перевірки виявлено, що КП "Доброчин-Плюс" в період з 14.05.2009р. по 26.10.2009р. (тобто в період від проведення останньої перевірки та до моменту отримання спецдозволу) здійснювало самовільне водокористування з артезіанської свердловини підземної прісної води без спеціального дозволу спецводокористування і без отримання ліцензії на використання надр.

Кількість незаконно видобутої прісної підземної води встановлено на підставі довідки відповідача №43 від 27.04.2010р. (а.с.27) про використання води, згідно якої відповідачем за період з 14.05.2009р. по 24.08.2009р. використано 4,4тис.м.куб, а з 25.08.2009р. по 26.10.2009р. - 2,0тис.м.куб води.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від --.04.2010р. за №003442 (а.с.41-42) керівника КП "Доброчин-Плюс" за ст.188-5 КУпАП притягнено до адміністративної відповідальності за невиконання припису.

Як вбачається із розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів (а.с.29) збитки нараховані:

- за період з 14.05.2009р. по 24.08.2009р. на суму 7002,75грн.;

- за період з 25.08.2009р. по 26.10.2009р. на суму 63661,36грн.,

всього на загальну суму 70664,11грн. (7002,75грн.+63661,36грн.).

Розрахунки обчислення розміру заподіяних збитків проведено на підставі:

- Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. №290, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 18.01.2002р. №44/6332, (за період водокористування з 14.05.2009р. по 24.08.2009р. на суму 7002,75грн., за коефіцієнтом 5);

- Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783 (за період з 25.08.2009р. по 26.10.2009р. на суму 63661,36грн., за коефіцієнтом 100);

- акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Доброчин-Плюс" від 28 квітня 2010 року;

- та згідно довідки КП "Доброчин-Плюс" від 27.04.2010р. №43.

Оцінивши наявні докази господарський суд Житомирської області дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав:

Згідно вимог ст.121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст.29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки (ч.1 ст.4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Відповідно до ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно зі ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України.

В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Згідно з ч.1 ст. 19 Закону України "Про надра” надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях (ст.21 Закону України "Про надра”).

Частинами 1 та 2 статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно зі ст.49 вищевказаного Кодексу спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання поверхневих вод та державними органами охорони здоровя - в разі використання водних обєктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним.

Таким чином, право на спеціальне водокористування виникає з моменту отримання такого дозволу.

Порядком погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №321 від 13 березня 2002 року, встановлено, що дозволи на використання води водних обєктів загальнодержавного значення, видаються територіальними органами Мінекоресурсів за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді. Такого дозволу за період з 14.05.2009р. по 26.10.2009р. у відповідача не було.

Факт використання 6,4 тис.куб. метрів підземних вод в період з 14.05.2009р. до 26.10.2009р., які складають 70664,11грн. підтверджується довідкою відповідача (а.с.27).

Як вже вказувалось на підставі відповідних Методик позивачем були зроблені розрахунки розмірів збитків КП "Доброчин-Плюс", заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування з підземних та поверхневих джерел.

Крім того, встановлений перевіркою факт порушення (водокористування без спеціального дозволу), відповідачем - КП "Доброчин-Плюс" не оспорюється.

В ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеної 28.04.2010р. встановлено, що відповідачем самовільно використовувалась вода з підземних та поверхневих джерел в період з 14.05.2009р. по 26.10.2009р. В цей час діяли наступні Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів:

- до 25.08.2009 року чинною була Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №37 (далі - Методика № 37);

- 25.08.2009 року в дію вступила Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. № 389 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за № 767/16783 (далі - Методика № 389).

З дня набуття чинності Методики № 389, тобто з 25.08.2009 року, Методика №37 втратила чинність (п.3 Наказу Мінохорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389).

Перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства проводилась Державною екологічною інспекцією Житомирської області на КП "Доброчин-Плюс" в квітні 2010р., тобто після набрання чинності Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783.

Перевіркою встановлено, що спецдозвіл на водокористування у КП "Доброчин-Плюс" був відсутній в період з 14.05.2009р. по 26.10.2009р., тому Державною екологічною інспекцією обґрунтовано був здійснений розрахунок збитків за період з 14.05.2009р. по 24.08.2009р. на суму 7002,75грн. на підставі Методики №37; та за період з 25.08.2009р. по 26.10.2009р. на суму 63661,36грн. на підставі Методики №389.

Позивачем на адресу відповідача у травні 2010р. була направлена претензія №1463/4 (а.с.28) про відшкодування заподіяних державі збитків, яка була залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Відповідно до ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Згідно зі ст.ст.68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідач несе зобовязання відшкодувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, як правило, в повному обсязі.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 68 вищевказаного Закону застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Чинне законодавство не надає право господарському суду зменшувати розмір заподіяних збитків (шкоди) з урахуванням фінансового становища та причин порушення норм природоохоронного, у тому числі водного законодавства.

Частиною 2 статті 110 Водного кодексу України, водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій.

Порушення відповідачем водного законодавства не пов'язане з діями непереборних сил природи чи воєнними діями.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та Положення про Державну екологічну інспекцію в Житомирській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007р. № 55, екологічна інспекція має право подавати позови про відшкодування збитків і втрат, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач позов не оспорив, доказів сплати заподіяних державі збитків не надав.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі - в сумі 70664,11грн.

Судові витрати по сплаті державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, оскільки він спонукав позивача звернутись з позовом до суду.

Керуючись ст.ст.33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Доброчин-Плюс" (11600, Житомирська область, Малинський район, с.Федорівка, код ЄДРПОУ 34082421)

- в дохід Державного бюджету на р/р 31511921700364 в ГУДКУ у Малинському районі ЗКПО 22062390, МФО 811039, код платежу 24062100 - 70664,11грн.;

- в дохід державного бюджету України - 706,64грн. державного мита;

- в дохід Державного бюджету України 236,00грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31217264700002 в УДК в м.Житомирі, код ЄДРПОУ 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050003).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання мотивованого рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Суддя Соловей Л.А.

Повне рішення складено 27.12.2010р.

Віддрукувати: 5 прим.

1 - в справу

2 - позивачу

3- відповідачу (рек. з повід.)

4,5- прок.