Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2026 року Справа№200/9525/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб`єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,
у с т а н о в и в:
04.12.2025 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якій позивач просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії без урахування довідок про заробітну плату в зоні відчуження чим самим зменшивши розмір пенсії ОСОБА_1 до 20 689 грн. 07 коп; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження виходячи із середньомісячного заробітку у розмірі 73 900 грн. 11 коп.
Ухвалою суду від 09.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до суду засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
На обґрунтування позову позивач посилається те, що він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796. Згідно розрахунків із матеріалів пенсійної справи позивачу була обчислена пенсія виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження, на підставі довідки про заробіток від 22.02.2012 року за № 114 про нарахування заробітної плати за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 04.11.1986 по 17.11.1986, де: основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 59 120 грн. 09 коп. (73 900 грн. 11 коп. (середньомісячний заробіток) * 80% ( відсоток втрати працездатності)). Розмір пенсії з надбавками становив 46904 грн. 15 коп. В подальшому, з 01.09.2025 року Відповідач зменшив основний розмір пенсії від середнього заробітку до 20 689 грн. 07 коп. (25 861 грн. 34 коп. (середньомісячний заробіток) * 80% ( відсоток втрати працездатності)). Позивач звертає увагу, що він звертався із заявою від 24.10.2025 року до Відповідача щодо перегляду пенсійної справи і перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробіток, натомість Відповідач листом від 21.11.2025 року повідомив, що було здійснено контрольну перевірку та було переглянуто матеріали пенсійної справи. Після чого з 01.09.2025 року пенсійну справу було приведено у відповідність та обраховано виходячи із заробітної плати визначеної з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати внаслідок чого і було зменшено розмір пенсії. Позивач звертає увагу, що Відповідач вкотре повідомив про неможливість здійснення відповідного перерахунку, а також не було зазначено інформації щодо вчинення будь яких дій для перевірки чи уточнення довідок про заробітну плату. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству України.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що в серпні 2025 року електронна пенсійна справа позивача приведена у відповідність до вимог чинного законодавства (з 01.09.2025). Розмір пенсії обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, з урахуванням усіх належних надбавок і підвищень. Під час перевірки пенсійної справи позивача було встановлено відсутні документи про підтвердження населеного пункту (об`єкту), періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та дні виїзду у зону небезпеки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини № НОМЕР_2 . Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області направлено лист до Галузевого державного архіву Міністерства Оборони України з метою надання документів для підтвердження вищезазначеної інформації. На підставі викладено з 01.03.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 до надання первинних документів, на підставі яких визначено складові заробітку в довідці від 02.2012 №14 та підтвердження періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та дні виїзду у зону небезпеки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини № НОМЕР_2 обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року - 25861.34 грн (8913.83 х 2.90126).
За приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_4 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII.
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 0500-0202-8/77387 від 31.07.2024 року, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до заробітної плати за період з 01.11.1986 року по 30.11.1986 року, яка складає 66278,15 грн. (799,47 грн показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 року х 8,29050 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , з 1 березня 2024 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», здійснено перерахунок пенсії з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Відповідач у вказаному листі зазначив, що відповідно до п. 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн.
Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з 01.03.2024 року складає 23610 грн.
Позивачу також було роз`яснено, що розмір пенсії по інвалідності у зв`язку з індексацією з 01.03.2024 року обчислено з урахуванням обмеження, встановленого з 01.03.2023 року у розмірі 6582,97 грн, визначеного п. 10 Постанови Кабінету Міністрів від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», оскільки інше не передбачено чинним законодавством.
26 квітня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії без обмеження максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум починаючи з 20.03.2024 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01.07.2024 року № 17001-14823/Т-02/8-0500/24 позивачу було повідомлено про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області опрацьовано рішення Конституційного суду України від 20.03.2024 року № 2-р(ІІ)/2024, яким передбачено виплату пенсій категорії одержувачів, з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС, без обмежень.
Пенсійний фонд роз`яснив позивачу що опрацьовується механізм та коло осіб, з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на яких розповсюджується дане рішення. Станом на дату підготовки відповіді порядок виконання вказаного рішення знаходиться на контролі в Головному управлінні.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі №200/5545/24 адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) щодо обмеження у виплаті пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) з 20.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією, з урахуванням вже виплачених сум з 20.03.2024 року.
З протоколів про перерахунок пенсії позивача № 914290850098 випливає, що позивачу була обчислена пенсія виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження, на підставі довідки про заробіток від 22.02.2012 року за № 114 про нарахування заробітної плати за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 04.11.1986 по 17.11.1986, де: основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 59 120 грн. 09 коп. (73 900 грн. 11 коп. (середньомісячний заробіток) * 80% ( відсоток втрати працездатності)). Розмір пенсії з надбавками становив 46904 грн. 15 коп. В подальшому, з 01.09.2025 року Відповідач зменшив основний розмір пенсії від середнього заробітку до 20 689 грн. 07 коп. (25 861 грн. 34 коп. (середньомісячний заробіток) * 80% ( відсоток втрати працездатності)).
У листі ГУ ПФУ від 21.11.2025 адвоката позивача повідомлено про те, що у зв`язку з відсутністю в матеріалах електронної пенсійної справи документів про підтвердження населеного пункту (об`єкту), періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та дні виїзду у зону небезпеки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини № НОМЕР_2 . До надходження відсутніх документів розмір пенсії позивача з 01.09.2025 обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на січень відповідно року відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Також повідомлено, що для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 по заробітній платі немає законних підстав.
До суду надана копія розрахунково-платіжної відомості по донарахуванню і виплаті заробітної плати в зоні відчуження на ЧАЕС за період з 04.11.1986 по 17.11.1986 відносно позивача.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності проведення органом Пенсійного фонду України перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-XII).
За змістом статті 1 Закону № 796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, відповідно до ч. 1 і ч. 2 статті 54 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Частинами 4 і 5 ст. 57 Закону № 796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.
Судом установлено, що розмір пенсії позивача до 31.08.2025 обчислювався відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII, а саме із заробітку зазначеного в довідці про заробіток від 22.02.2012 року за № 114 про нарахування заробітної плати за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 04.11.1986 по 17.11.1986.
З 01.09.2025 ГУ ПФУ перерахувало пенсію позивача. ЇЇ розмір пенсії з 01.09.2025 обчислено виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Тобто відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII.
Водночас суд звертає увагу на те, що застосування припису ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII передбачає висловлення бажанням особи, який звернувся за пенсією.
Як випливає з обставин справи, позивач не висловлював бажання на розрахунок його пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідач посилається на відсутність первинних документів, у тому числі документів про підтвердження населеного пункту (об`єкту), періоду участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та дні виїзду у зону небезпеки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини № НОМЕР_2 , які підлягають врахуванню при обчисленні пенсії.
Проте указані обставини не були перешкодою для розрахунку пенсії позивача до 31.08.2025 включно.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність перерахунку пенсії позивачки з 01.09.2025 виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня відповідного року.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідок про заробітну плату в зоні відчуження та зменшення її розміру до 20689, 07 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3) провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (Адреса реєстрації:
АДРЕСА_1 , Адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2025 виходячи із середньомісячного заробітку в розмірі 59 120, 09 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 28.01.2026.
Суддя І.Г. Аляб`єв