Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2026 року Справа№200/5233/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Аляб`єва І.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368, юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні у розмірі 7994,47 грн, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити донарахування та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в України, з якої сплачено страхові внески, за три роки (2022-2024), що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2025 року, з дати призначення пенсії за віком, тобто з 17.02.2025 року.
Ухвалою суду від 23.07.2025 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.
Розпорядженням керівника апарату суду від 24.12.2025 №630 "Щодо повторного автоматичного розподілу справи" призначено повторний автоматичний розподіл справи №200/5233/25, у зв`язку з перебуванням судді Давиденко Т.В на лікарняному.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №200/5233/25 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Аляб`єва І.Г.
Ухвалою суду від 29.12.2025 прийнято до провадження судді Аляб`єва І.Г. адміністративну справу №200/5233/25, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 17.12.2025 звернувся до відповідача із письмовою заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон №1058-IV). Однак, для розрахунку розміру пенсії відповідачем взято показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, як для перерахунку пенсії, а не згідно з нормами частини другої статті 40 Закону №1058-IV, визначеної для призначення нової пенсії за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2022-2024).
Позивач не погоджується з діями відповідача та зазначає, що у даному випадку має місце призначення пенсії за іншим Законом, а тому для визначення розміру пенсії мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше відповідно до Закону №1058-IV, тобто виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
ГУ ПФУ в Донецькій області надано до суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві. З 11.06.2014 Позивачка отримувала пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон №1788). 17.02.2025 ОСОБА_1 у встановленому законом порядку звернулась до органів Фонду з заявою про перерахунок пенсії (переведення на інший вид пенсії). Автоматичним розподілом справ в електронній підсистемі було визначено, що розгляд вказаної заяви Позивачки здійснюється відділом пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. За результатом розгляду даної заяви з 17.02.2025 Позивачку переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058.
З матеріалів електронної пенсійної справи, ОСОБА_1 автоматизованим способом проведено індексацію пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058 та згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника Документ сформований в системі «Електронний суд» 08.08.2025 8 середньої заробітної плати на відповідні коефіцієнти, а саме: з 01.05.2020 збільшено на 1,11, тобто 4404,35 х 1,11 = 4888,83, з 01.03.2021 збільшено на 1,11, тобто 4888,83 х 1,11 = 5426,60, з 01.03.2022 збільшено на 1,14, тобто 5426,60 х 1,14 = 6186,32, з 01.03.2023 збільшено на 1,197, тобто 6186,32 х 1,197 = 7405,03, з 01.03.2024 збільшено на 1,0796, тобто 7405,03 х 1,0796 = 7994,47.
Згідно з рішенням № 930030889473 від 03.03.2025, Позивачці також проведено індексацію пенсії з 01.03.2025. З огляду на наведене, відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2022-2024), що передують року призначення пенсії за віком Позивачці (2025 рік). Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що основним нормативно-правовим актом, який регламентує загальні положення та особливості призначення пенсій в Україні є Закон № 1058. Пенсія за вислугу років призначається окремим категоріям осіб, перелік яких визначений у статті 55 Закону № 1788. Особа, яка отримує пенсію за вислугу років, після досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону №1058, має право перейти на пенсію за віком. Переведення з одного виду пенсії за інший врегульовано нормами статті 45 Закону №1058 та положеннями Порядку № 22-1. Абзац 2 частини 3 статті 45 Закону № 1058 чітко визначає, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, визначені в частині 1 статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Якщо пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років не працював, розрахунок пенсії за віком здійснюється за матеріалами пенсійної справи, тобто, фактично розмір пенсії не зміниться зміниться лише її вид. Якщо ж пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років працював, при переведенні на пенсію за віком, за його бажанням, можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років, тобто змініться коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Однак, і в цьому випадку розрахунок заробітної плати здійснюватиметься з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років. Пенсія ОСОБА_1 призначена та обчислена відповідно до норм чинного законодавства. Будь-яке порушення прав Позивачки з боку Головного управління відсутнє. Просить відмовити в задоволенні позову.
ГУ ПФУ в м.Києві надано до суду відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що Згідно поданої заяви від 17.02.2025 гр. ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення на пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Заява про переведення на інший вид пенсії опрацьовувалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області. При обчисленні пенсії був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 7994,47 грн (3764,40 грн * 1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796). Для обчислення пенсії гр. ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2022, 2023 та 2024 роки відсутні підстави, оскільки показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення враховується лише при призначенні пенсії.
За приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві.
З 11.06.2014 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до пп. «е» ч.1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 09.07.1991 №1788-ХІІ.
Згідно поданої заяви від 17.02.2025 гр. ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення на пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Автоматичним розподілом справ в електронній підсистемі було визначено, що розгляд вказаної заяви Позивачки здійснюється відділом пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
ГУ ПФУ в м.Київі від 21.03.2025 повідомила представнику позивача, що з 17.02.2025 гр. ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення на пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Заява про переведення на інший вид пенсії опрацьовувалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області. При обчисленні пенсії був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 7994,47 грн (3764,40 грн * 1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796). Для обчислення пенсії гр. ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2022, 2023 та 2024 роки відсутні підстави, оскільки показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення враховується лише при призначенні пенсії.
Вважаючи дії відповідача в частині застосування показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки при переведенні на інший вид пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Частиною другої вказаної статті Закону №1058-ІV визначено, що за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах суб`єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Відповідно до вимог статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Судом встановлено, що при переведенні позивача з пенсії за вислугу років, призначеної за Законом №1788-ХІІ, на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, відповідач застосував показник середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки.
Проте суд не погоджується з такими діями відповідача, оскільки в даному випадку 17.02.2025 позивач вперше звернулася за призначенням пенсії відповідно до вимог Закону №1058-ІV, тому в даному випадку відбувається не переведення з одного виду пенсії на інший в межах дії Закону №1058-ІV, а фактичне її призначення відповідно до вказаного Закону.
За таких обставин, суд дійшов висновку, про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2022-2024 роки.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 22.02.2018 у справі №310/3774/17, від 22.01.2019 у справі №577/2457/17, від 19.01.2022 у справі №528/639/17.
Відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність своїх дій щодо застосування при призначенні пенсії за віком відповідно до вимог Закону №1058-ІV показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи, вищенаведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду, беручи до уваги повноваження суду, визначені у статті 245 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1211,20 грн, сплачений згідно з платіжною інструкцією від 15.06.2025.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд
в и р і ш и в:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3) перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 17.02.2025 р. пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2022 - 2024 роки та виплатити різницю між виплаченою пенсією та перерахованою.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено і підписано 28.01.2026 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв