Постанова № 13363577, 14.12.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.12.2010
Номер справи
2а-9799/10/2/0170
Номер документу
13363577
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 грудня 2010 р.Справа №2а-9799/10/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Керченський морський завод «Фрегат»

до Державної податкової інспекції в м. Керчі

про скасування рішення

за участю представників:

від позивача – не з’явився

від відповідача – не з’явився

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Керченський морський завод «Фрегат» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом, в якому просило скасувати рішення Державної податкової інспекції в м. Керчі № 0000232200/0 від 09.06.2009 р. Вимоги мотивовані тим, що на думку позивача після визнання його банкротом відповідач не має правових підстав для нарахування штрафних санкцій.

У судовому засіданні, яке відбулось 11.11.2010р., представник відповідача заперечував проти позовних вимог, наполягав на тому, що штрафні санкції нараховані з дотриманням вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Позивач та відповідач явку своїх представників у судове засідання, яке відбулось 14.12.2010 р. не забезпечили, про день та час його проведення були сповіщені належним чином, від позивача надійшли витребувані судом документи, клопотання про розгляд справи без участі його представника. Відповідач надіслав додаткові пояснення, яки він просив розглянути у судовому засіданні.

Суд вивчивши надані сторонами документи, приймаючи до уваги клопотання позивача, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі долучених до неї документів

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі направлення від 19.05.2010 р. № 137/22-06 представники відповідача провели позапланову виїзну перевірку позивача з питання підтвердження інформації про порушення позивачем термінів розрахунків по зовнішньоекономічним контрактам, за результатами якої 31.05.2010 р. був складений акт № 774/22-06/32316153.

У вказаному акті відповідач зафіксував порушення позивачем ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», яке виразилось у невчасному надходженні та не надходженні валютної виручки за надані експертні послуги.

Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 09.06.2010 р. прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000232200/0, відповідно до якого за порушення позивачем ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті» згідно зі ст. 4 зазначеного Закону до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 19629,23 грн.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» зазначено, що виручка резидентів в іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики (ст.2 Закону).

Ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачає нарахування пені у розмірі 0,3% за кожний день прострочення за невчасне надходження валютної виручки на адресу резидента.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач згідно з умовами контракту № STN/2826- ft, укладеного 17.11.2004 р. з компанією «Stoninton LTD» (Великобританія), надав послуги зі стоянки двох корпусів т/х «Олімпія» зав. № 103 та № 104 проекту 1460 В для проведення підготовчих робіт по спуску корпуса на воду. За умови вказаного контракту позивачем надавались послуги щодо охорони корпусів, в т.ч. кіль блоку, підйомного пристрою, трапів, іншого обладнання. Сторони склали 16.12.2004 р. акт приймання - здачі майна нерезидента .

За виконані роботи по зазначеному контракту позивачем були виставлені рахунки, по яким в подальшому він отримував кошти від компанією «Stoninton LTD» (Великобританія) .

Позивач надіслав на адресу нерезидента рахунок № СФ 0000273 від 30.04.2009р. на суму 1543,24 дол. США, в тому числі за освітлювання 58,24 дол. США. Згідно акту приймання - передачі від 30.04.2009 р. на суму 1543,24 дол. США, з яких 58,24 дол. США - за електропостачання, 1485 дол. США - за охорону. Строк отримання коштів згідно зі ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» був 27.10.2009 р. Матеріали справи підтверджують отримання позивачем валютної виручки у сумі 58,24 дол. США (за надання послуг по електропостачанню (з порушенням нормативного термін на 153 дня), станом на 26.05.2010р. нерезидент не сплатив вартість наданих йому позивачем послуг за охорону корпусів.

Позивачем надісланий компанії «Stoninton LTD» (Великобританія) рахунок № СФ0000314 від 29.05.2009 р. на суму 1522,39 дол. США, оформлений на підставі акту приймання – здачі від 29.05.2009 р., згідно з яким платником податків надані нерезиденту послуги по електропостачання на суму 37,36 дол. США, послуги по стоянки та охороні корпусів на суму 1485 дол. США. Нормативний термін надходження виручки за надані послуги був 20.112009 р. На поточний рахунок позивача оплата електропостачання надійшла 23.03.2010р. (з порушенням встановленого терміну на 123 дня). За послуги по стоянці та охороні корпусів станом на 26.05.2010 р. нерезидентом оплата не була здійснена.

Відповідно до рахунку № СФ 0000397 від 30.06.2009 р. позивач мав надати нерезиденту послуги на 1517 дол. США, з яких 32 дол. США - за освітлення. Сторони 30.06.2009 р. уклали акт приймання – здачі, відповідно до якого позивачем фактично надано послуг з електропостачання на суму 32 дол. США та на 1485 дол. США - послуг за стоянку та охорону корпусів. Станом на 26.05.2010 р. було сплачено вартість наданих послуг по електропостачанню у сумі 32 дол. США, яки надійшли на рахунок позивача 23.03.20120р., не оплачені нерезидентом отримані послуги по стоянці та охороні корпусів.

Згідно з ухвалою Господарського суду АРК по справі № 2-31/7556-2007 від 09.04.2009 р. припинена процедура санації позивача, він визнаний банкрутом встановлений строк ліквідаційної процедури.

У ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено,що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу;строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута;відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю; укладення угод, пов'язаних з відчуженням майна банкрута чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому цим розділом;скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури; виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбаченому цим розділом.

У ст.25 цього Закону зазначені повноваження ліквідатора банкрута,до яких,зокрема, відноситься і виконання повноважень його керівника(органа управління), пред'явлення до третіх осіб вимог щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту.

Вивчивши матеріали справи, приймаючи до уваги те, що контракт №STN/2826- ft був укладений з компанією «Stoninton LTD» (Великобританія) ще до визнання позивача банкрутом, суд приходить до висновку, що, продовжуючи виконувати його умови після 09.04.2009 р., він фактично завершує свою підприємницьку діяльність закінченням технологічного циклу надання послуг. За таких обставин він , виконуючи умови контракту, має дотримуватись зазначених вище вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» щодо виконання термінів проведення розрахунків з нерезидентами та отримання від них валютної виручки в якості оплати за надані послуги. В даному випадку заборгованість нерезидента виникла після визнання позивача банкротом, а нарахована податковим органом пеня є санкцією за невиконання умов чинного законодавства в частині проведення платежів, а не економічною санкцією за заборгованість позивача.

За таких обставин, вивчивши наданий відповідачем розрахунок пені, яка була визначена під час прийняття рішення за результатами вивчення обставин, встановлених під час проведення перевірки позивача, суд, керуючись положеннями Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», вважає, що штрафні санкції, нараховані при повному з’ясуванні обставин справи, в наслідок чого відсутні підстави для визнання протиправними рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових ) санкцій № 0000232200/0 від 09.06.2009 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                         Яковлєв С.В.