Постанова № 13362972, 22.11.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
22.11.2010
Номер справи
2а-10662/10/8/0170
Номер документу
13362972
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

22.11.10Справа №2а-10662/10/8/0170 (12:31) м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., при секретарі ГнатенкоІ.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Аграрний»

про стягнення,

за участю представників:

від позивача - Бахарева Наталія Юріївна, довіреність №04-5/04 від04.01.2010р.

від відповідача - не зявився.

Обставини справи: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Окружного адміністративного суду АРКрим із адміністративним позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Аграрний» про стягнення 4095,00. адміністративно господарських санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно вимог ч.4 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-XII від21.03.1991р. зі змінами та доповненнями і Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №70 від31.01.2007р., адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.09.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач явку свого представника у судове засідання, що відбулося 22.11.2010р., не забезпечив, про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.

Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, про причини неявки суду не повідомив.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представника позивача суд,

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарський виробничий кооператив «Аграрний» зареєстрований як юридична особа Первомайською районною державною адміністрацією АРКрим 09.03.2000р., про що свідчать довідка Головного управління статистики в АРКрим № 05.3-8.1/1946 від06.08.2010р. та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.7, 25).

Кримським республіканським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів на підставі наказу від 06.05.2010р. №40 проведена перевірка виконання ст.19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» №875-XII від21.03.1991р. зі змінами та доповненнями, за результатами якої складено Акт перевірки виконання ст.19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» від14.05.2010р. (а.с.8,9).

Згідно даних Акту перевірки від 14.05.2010р. встановлено розбіжності у показника рядків: 03, 04, 05, 06, а саме: згідно звіту підприємства за 2009рік кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місця, створених відповідно ст.19 Закону України «Про основи захищеності інвалідів в України» - 1, за даними перевірки 2, розбіжність 1; згідно звіту підприємства за 2009 рік фонд оплати штатних праці працівників 172,2тис. грн.., за даними перевірки 172тис. грн., розбіжність 0,2тис. грн.; згідно звіту підприємства за 2009рік середньорічна заробітна плата штатного працівника 4,1грн., за даними перевірки 4095грн., розбіжність 4090,9грн.; згідно звіту підприємства за 2009рік сума адміністративно господарських санкцій за невиконаної нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 0, за даними перевірки 4095, розбіжність 4095грн.

Копія Акту направлялася на адресу відповідача, про що свідчить копія реєстру відправлення рекомендованих листів (а.с.10).

Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю і гарантує рівні можливості для його реалізації. Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. №875 зі змінами та доповненнями (далі Закон), передбачені гарантії для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами.

Згідно ст.19 Закону для підприємств, установ і організацій, у томі числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі роботодавці) установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості одного робочого місця.

Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009рік за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 10.02.2007р. №42, відповідач визначив норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одного місця. Він зазначив середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, що працювали у 2009 році у кількості 42 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність склала 1 осіб; кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» склала 1 особу; фонд оплати праці штатних працівників склав 172,2тис. грн. (а.с.11).

Перевіркою встановлено, що відповідач повинен був забезпечити у 2009році працевлаштування інвалідів на 2 робочих місця, фактично у 2009 році працевлаштований 1 інвалід.

Суд вважає, що відповідач належним чином не інформував відповідні державні фонди з працевлаштування про вільні робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, що підтверджується довідкою Первомайського районного центру зайнятості від19.11.2010р. №24/05-969, відповідно до якої Сільськогосподарський виробничий кооператив «Аграрний» у період з 01.01.2009р. по 01.01.2010р. звіти за формою №3-ПН «Про наявність вакантних робочих місць» з вакансіями для працевлаштування інвалідів не надавав (а.с.27).

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону. На підприємствах, де працює більш як 15 чоловік, суми штрафних санкцій визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, а на підприємствах, де працює від 8 до 15 чоловік, - у розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Матеріали справи свідчать про те, що відповідач не виконав встановлений норматив працевлаштування інвалідів на 2009р. в кількості 1 особи.

Приймаючи до уваги, що середньооблікова кількість штатних працівників Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Аграрний» у 2009 році складала 42 особи, відповідач зобовязаний сплатити санкцію у розмірі середньої річної заробітної плати, тобто в розмірі 4095 гривень, що також підтверджується розрахунком суми позову КРВ Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.6).

Таким чином, відповідач був повинен до 15 квітня 2010 року самостійно визначити та сплатити адміністративно-господарську санкцію за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 4095 гривень.

При цьому суд вважає необхідним визначити, що здійснювати функції контролю за своєчасним і повним отриманням коштів бюджетом неможливо без вживання і стягнення Фондом адміністративно-господарських санкцій підприємств, установ, організацій, які не забезпечують встановлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, якщо ними добровільно не сплачуються у відповідне відділення Фонду санкції за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Пунктом 11 Порядку встановлено, що у разі несплати адміністративно-господарських санкцій у встановлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до п.4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. №420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2005р. за №1534/11814 затверджена Інструкція щодо заповнення форми звітності №3-ПН «Звіт про наявність вакансій».

У абзаці 1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №3-ПН «Звіт про наявність вакансій», зазначено, що відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Однак відповідач щомісячних звітів про наявність вільних робочих місць за 2009 рік до центру зайнятості не подавав, отже не вживав заходів щодо працевлаштування інвалідів.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів працевлаштування у 2009 році 2 інвалідів, також не надано суду доказів сплати за непрацевлаштування інваліда адміністративно господарських санкцій у розмірі 4095,00грн., натомість позивач надав суду докази наявності такої заборгованості.

Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача доведені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 22.11.10 р.

У повному обсязі постанову викладено 29.11.2010р

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Аграрний» (96322, АРКрим, Первомайський район, с.Сари Баш, вул. Зелена, б.37; код ЄДРПОУ 30639017, р/р2600825819,АТ«Райффайзен Банк Аваль», МФО380805, або іншого рахунку) до держбюджету Первомайського району (банк одержувача: Управління Державного казначейства в АРКрим м.Сімферополь, МФО824026, р/р31210230700212, ЄДРПОУ34740583, код платежу: 50070000;01; призначення платежу: адміністративно господарські санкції за робочі місця не зайняті інвалідами за 2009рік) 4095,00грн. адміністративно господарських санкцій.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кушнова А.О.