ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 жовтня 2010 р. (16:05)Справа №2а-8825/10/17/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Папуша О.В., при секретарі судового засідання Суконновій Г.В., за участю представників:
позивача Кореня Є.М., довіреність від 16.02.10р. №74;
відповідача І Підронової Є.В., довіреність від 19.04.10р. №801/9/10-0, Пятибратової Є.В., довіреність від 19.04.10 №802/9/10-0,
відповідач ІІ Козак А.І., довіреність від 05.10.10р. №3333/9/10-209, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Свободського споживчого товариства
до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АРКримДержавної податкової адміністрації в АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 08.07.2010року надійшов адміністративний позов Свободського споживчого товариства до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим про визнання неправомірним та скасування податкового рішення Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі від 20.10.2009р. №0006352330 про застосування штрафних санкцій сумою 8309,25грн.
Ухвалою суду від 08.07.10р. відкрито провадження в адміністративній справі, зясовано питання про склад осіб, які братимуть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, за результатами чого ухвалою суду від 08.07.10р. закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 22.07.2010року.
22.07.2010року у судове засідання представник позивач не прибув, про причини неявки не повідомив, письмові пояснення суду не надав.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечив, у своїх пояснення послався на порушення позивачем приписів постанови Правління Національного Банку України "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" в частині недотримання порядку оприбуткування готівки, що призвело до фіксації не в повному обсязі фактичних надходжень готівки у книгах обліку розрахункових операцій. Через неявку вповноваженого представника позивача просив розгляд справи відкласти на більш пізніший час.
02.09.10року у судовому засіданні представник позивача представник підтримав позовні вимоги викладені у адміністративному позові та просив їх задовольнити з підстав викладеному у ньому. Відповідач проти задоволення позову заперечив, пославшись на наявні порушення положень діючого законодавства, що виявлені у ході проведеної перевірки.
Приймаючи до уваги, що співробітниками Державної податкової адміністрації в АРКрим головним державним податковим ревізором інспектором податкової служби І рангу Державної податкової адміністрації в АР Крим Сушко Д.О. та головним державним податковим ревізором інспектором податкової служби І рангу Державної податкової адміністрації в АР Крим Абрамовим К.І. проводилась перевірка позивача щодо дотримання вимог податкового законодавства, на підставі якої було встановлено факт наявності порушення та прийнято оскаржене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, суд приходить до висновку, що спір у справі пов'язаний із правами та обовязками Державної податкової адміністрації в АР Крим, у звязку з чим ухвалою суду від 15.09.10року судом залучено у якості другого відповідача по справі Державну податкову адміністрацію в Автономній Республіці Крим. За таких підстав судом оголошено перерву до 07.10.10року.
З наданих Державною податковою інспекцією в Сімферопольському районі АР Крим суду заперечень на адміністративний позов, позивачем порушено постанови Правління Національного Банку України "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" від 15.12.04р. №637, щодо положень якого, вся готівка, що надходить до каси підприємства повинна своєчасно і в повній сумі оприбутковуватись в їх касах, а при проведенні перевірки було виявлено не оприбуткування готівкових грошових коштів у повному обсязі їх фактичного надходження у книгах обліку розрахункових операцій відповідно z звіту реєстраторів розрахункових операцій, а саме у книгах обліку розрахункових операцій від 10.09.08р. №0124001565 пломба ВК 051092 не оприбутковані готівкові грошові кошти сумою 1661,85 грн., відповідно z звіту №0371 виконаного 04.10.09року.
З наданих Державною податковою адміністрацією в АР Крим суду заперечень на адміністративний позов, співробітниками ДПА в АР Крим на підставі плану-графіку та направлень на перевірку віл 05.10.09р. №3121, 3122 (а.с.25,26), відповідно ст.ст. 15, 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" проведено планову перевірку позивача за субєктами дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, якою встановлено порушення п.2.6 п. 2 "Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління НБУ України від 15.12.04р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.05р. за №40/10320, а саме виявлено не оприбуткування наявних грошових коштів у повному обсязі їх фактичного зазначення у книзі обліку розрахункових операцій згідно Z звіту, у книгах обліку розрахункових операцій 0124001565 від 10.09.08р. не оприбутковано грошові кошти у сумі 1661,85грн згідно Z звіту №0371 від 04.10.09р., про що в присутності продавця ОСОБА_7 складено акт перевірки №002399 від 05.10.2009р., з яким остання ознайомлена та підписала без заперечень. На підставі вказаного акту відповідачем прийнято оскаржені податкові повідомлення рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, про відсутність перешкод для розгляду справи в судовому засіданні 07.10.10р. та вважає за можливе розглянути справу з урахуванням доводів сторін та наявними в справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши доводи представників сторін, судом зясовано, що позивач виходячи з положень п.1 ч.2 ст.17 КАСУкраїни оскаржив до суду рішення ДПІ в Сімферопольському районі АРКрим про застосування штрафних санкцій (а.с.08).
Позивач субєкт господарювання, юридична особа, що здійснює свою діяльність на підставі Статуту (а.с.39-50), ідентифікаційний код юридичної особи05728858, зареєстровано Сімферопольською районною державною адміністрацією в АРКрим за адресою: 97557, АРКрим, Сімферопольський район,с.Піонерське, вул.Алуштинська, б.58 А, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.38).
Відповідач субєкт владних повноважень, який здійснює свою діяльність на підставі Положення про державну податкову інспекцію в районі, місті без районного поділу, районні в місті, міжрайонну, обєднану державну податкову інспекцію, іншу спеціалізовану державну податкову інспекцію, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.06.08р. №412, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.07.08р. №633/15324, є органом державної податкової служби у системі органів виконавчої влади, підпорядковується Державній податковій адміністрації в Автономній Республіці Крим і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також державної політики в сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. У своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України від 04.12.90р. №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, у тому числі наказами, а також розпорядженнями органів державної податкової служби вищого рівня.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу" відповідач наділений повноваженнями здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Судом зясовано, що 18.12.2008р. посадовими особами ДПА в АР Крим, державними податковими ревізорами-інспекторами 05.10.09р. проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, якою виявлено порушення не оприбуткованих готівкових грошових коштів у повному обсязі їх фактичного надходження у книгах обліку розрахункових операцій відповідно z звіту реєстраторів розрахункових операцій, а саме у книгах обліку розрахункових операцій від 10.09.08р. №0124001565 пломба ВК 051092 не оприбутковані готівкові грошові кошти сумою 1661,85 грн., відповідно z звіту №0371 виконаного 04.10.09року, про що складено акт №002399 (а.с.06-07).
На підставі висновків акту перевірки Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим №0538/01/24/23/05728858 від 05.10.09р. встановлено порушення п.2.6 Постанови Правління НБУ від 15.12.04р. №637 "Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні" та на підставі пункту 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та згідно з абзацом 3 ст.1 Указу Президенту України від 12.06.95р. №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" застосовано штрафні (фінансові) санкції сумою 8309,25грн.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про Національний банк України" та з метою удосконалення готівкових розрахунків Правління Національного банку України затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.
Пункт 1.2. вказаного положення визначає терміни, що вживаються в такому значенні:
книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг);
оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій;
реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) - пристрій або програмно-технічний комплекс, у якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій під час продажу товарів (надання послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
Згідно пункту 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
З матеріалів справи книга обліку розрахункових операцій №0124001565р/1 Сімферопольської районної спілки споживчих товариств, для використання реєстратора розрахункових операцій Mini-500.02 МЕ, яка зареєстрована в ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим 10.09.08р., номер встановленого засобу контролю ВК 051092, що підтверджується довідкою №0124001565р про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій (а.с. 12), є пронумерованою, прошнурованою та скріпленою печаткою ДПІ в Сімферопольському районі на 75 аркушах (а.с.13-15). Згідно даних Книги обліку розрахункових операцій відображено облік розрахункових операцій та рух готівки та підклеєно фіскальний звітний чек реєстратора розрахункових операцій (Z-звіт) від 04.10.2009р. №0371 з сумою обігу 1661,85грн. Розділ 2 Обліку готівки та сум розрахунків містить запис від 05.10.1.р. Про проведення перевірки ДПА в АР Крим. Після запису про перевірку міститься запис від 04.10.10р. номер Z-звіту "371" та суму готівки 1661,85грн.
Відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою відповідно до п.7.3 Положення покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку.
У разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.
За виявлене порушення п.2.6. Постанови Правління Національного банку України "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" відповідачем застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу на підставі абзацу третього частини першої статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми, розмір якої склав 8309,25грн., тоді як позивачем порушено приписи пункту 3 статті 17 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Так, у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну до субєктів господарської діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За таких підстав, враховуючи обставини справи та надані сторонами докази, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача, оскільки спеціальний закон яким є Закон України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, передбачає відповідальність за порушення вимог цього закону та розміри фінансовий санкцій, які можуть бути застосовані контролюючими органами за встановлені порушення.
Враховуючи, наведене відповідач діяв в порушення вимог статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Що стосується оскарженого рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.10.09р. №0006352330 сумою 8309,25грн., то виходячи з положень пункту 3 статті 17 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" воно є неправомірним та таким що суперечить закону, оскільки відповідачем застосовано фінансові санкції не за не заповнення книги обліку розрахункових операцій, а за не оприбуткування наявних готівкових грошових коштів, через що таке рішення підлягаю скасуванню.
Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню, обмежені права позивача поновленню, шляхом скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.10.09р. №0006352330 сумою 8309,25грн.
У судовому засіданні 07.10.10р. проголошено вступну та резолютивні частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 12.10.10року.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим від 20.10.09р. № 0006352330 про застосування до Свободського споживчого товариства штрафних санкцій сумою 8309,25 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення цього строку, з якого субєкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя О.В. Папуша