Єдиний державний реєстр судових рішень
Єдиний унікальний номер 317/404/26
Провадження № 3/317/242/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2026 рокум. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, офіційно не працевлаштованої, одруженої, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до розпорядження Запорізького міського голови № 2566 к/тр від 15.08.2023 ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста відділу виплат та компенсацій департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з присвоєнням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування з 21.08.2023.
Згідно з розпорядженням Запорізького міського голови № 839 к/тр від 23.04.2024 ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу виплат та компенсацій департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради за власним бажанням, для догляду за дітьми до досягнення ними чотирнадцятирічного віку з 30.04.2024.
Таким чином, головний спеціаліст відділу виплат та компенсацій департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради ОСОБА_1 , відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 при звільненні з посади головного спеціаліста відділу виплат та компенсацій департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з 30.04.2024, після припинення діяльності, була зобов`язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») в термін до 30.05.2024.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 06.01.2026 о 15 год. 44 хв., що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення є: АДРЕСА_1 , оскільки декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») ОСОБА_1 подавала за місцем проживання.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є 06.01.2026, оскільки в цей день ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»).
Крім того, ОСОБА_1 при звільненні з посади головного спеціаліста відділу виплат та компенсацій департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з 30.04.2024, після припинення діяльності, була зобов`язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) в термін до 00 год. 00 хв. 01.04.2025.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 30.06.2025 о 22 год. 59 хв., що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення є: АДРЕСА_1 , оскільки щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) ОСОБА_1 подавала за місцем проживання.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є 30.06.2025, оскільки в цей день ОСОБА_1 несвоєчасно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення).
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала, підтвердила дійсність обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення. Зазначила, що вона дійсно невчасно подала декларації без поважних причин.
Прокурор Ігнатченко Ю.О. у судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити їй покарання у вигляді штрафу в межах санкції статті.
Заслухавши прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що до осіб, які зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої га виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч. 1, 2 ст. 45 відносяться особи, зазначені у п. 1, пп. «а», «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону.
Згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Декларація при звільненні декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 год. 00 хв. дня, наступного за днем припинення діяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 повністю підтверджується зібраними і дослідженими у судовому засіданні матеріалами справи, а саме:
протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язаним з корупцією № 19 від 15.01.2026. ОСОБА_1 підписала протокол без застережень;
? протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язаним з корупцією № 20 від 15.01.2026. ОСОБА_1 підписала протокол без застережень;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 07.01.2026, за змістом яких з 21.08.2023 згідно розпорядження Запорізького міського голови № 2566 к/тр від 15.08.2023 її було призначено на посаду головного спеціалісті відділу виплат та компенсацій департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з присвоєнням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування. 21.08.2023 нею складено присягу посадової особи місцевого самоврядування. 23.04.2024 згідно розпорядження Запорізького міського голови № 839 к/тр її було звільнено з посади за власним бажанням, для догляду за дітьми до досягнення ними чотирнадцятирічного віку з 30.04.2024. Про те, що вона є суб`єктом декларування та зобов`язана виконувати вимоги та обмеження встановлені Законом України «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю як посадової особи місцевого самоврядування їй відомо. Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави в електронному вигляді подавала з 2023 року. З питання несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) та за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») може пояснити, що під час її роботи їй ніхто не повідомляв про обов`язок декларування. Лише при прийомі на роботу було повідомлено про обов`язок подання декларації з поміткою «кандидата на посаду». Під час звільнення за сімейними обставинами їй не було повідомлено про обов`язок подання вказаних декларацій. 30.06.2025 о 22 год. 59 хв., перебуваючи за домашньою адресою: АДРЕСА_1 , нею було за власною ініціативою подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення), у зв`язку з тим, що пам`ятала про обов`язок щорічного декларування. Крім того, на початку січня поточного року колишні колеги нагадали їй про обов`язок подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»). 06.01.2026 об 11 год. 59 хв., перебуваючи за домашньою адресою: АДРЕСА_1 , нею було подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»). Свою провину у несвоєчасній подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») та щорічної декларації за 2024 рік (після звільнення) визнає. Їй ніхто не повідомив про обов`язок подання зазначених декларацій. Іншої поважної причини несвоєчасного подання декларацій не має;
? копією розпорядження № 2566 к/тр від 15.08.2023 Запорізького міського голови про призначення ОСОБА_1 з 21.08.2023 на посаду головного спеціаліста відділу грошових виплат та компенсацій управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради;
? копією розпорядження № 839 к/тр від 23.04.2024 Запорізького міського голови про звільнення ОСОБА_1 30.04.2024 з посади головного спеціаліста відділу грошових виплат та компенсацій управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради за власним бажанням згідно зі ст. 38 КЗпП України для догляду за дітьми до досягнення ними чотирнадцятирічного віку;
? копією присяги посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_1 від 21.08.2023;
? копією інформації з книги обліку руху трудових книжок і вкладишів до них щодо ОСОБА_1 ;
? копією посадової інструкції без номеру головного спеціаліста відділу грошових виплат та компенсацій управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради. ОСОБА_1 з посадовою інструкцією ознайомлена під особистий підпис 21.08.2023;
? копією письмового попередження про встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» обмеження, пов`язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та її проходженням. ОСОБА_1 з попередженням ознайомлена під особистий підпис;
? копією декларації ОСОБА_1 за 2024 рік, дата та час подання: 30.06.2025 о 22 год. 59 хв.;
копією декларації ОСОБА_1 «При звільненні» за 2024 рік, дата та час подання: 06.01.2026 о 15 год. 44 хв.;
? повідомленням № 07-13/146 від 14.04.2025, яким завідувач сектору з питань запобігання та виявлення корупції виконавчого комітету Запорізької міської ради Р. Долинний повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції про встановлення факту неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної за 2024 рік (з 01.01.2024 по 31.12.2024) ОСОБА_1 , яка працювала в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради на посаді головного спеціаліста відділу грошових виплат та компенсацій управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради;
? послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 ;
копією повідомлення № 6181-2026 від 15.01.2026, яким Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань повідомляє Запорізьку міську раду про те, що 15.01.2026 було складено 2 протоколи про вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаного з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно колишнього головного спеціаліста відділу виплат та компенсацій департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради ОСОБА_1 .
Дослідженими у судовому засіданні доказами підтверджується, що ОСОБА_1 порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тим самим вчинила адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, за які передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на вищевикладене, а також те, що справи стосуються однієї особи та одночасно розглядаються у Запорізькому районному суді Запорізької області, суддя дійшов висновку про необхідність їх об`єднання в одне провадження.
Враховуючи вимоги статті 33 КУпАП, суддя доходить висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 стягнення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» потрібно стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665,60 грн.
На підстав викладеного, керуючись ст. 27, 34, 35, 172-6, 283, 284 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
ПОСТАНОВИВ:
Об`єднати в одне провадження справу про адміністративне правопорушення ЄУН 317/405/26, провадження № 3/317/243/2026 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП зі справою про адміністративне правопорушення ЄУН 317/404/26, провадження № 3/317/242/2026 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Об`єднаній справі присвоїти ЄУН 317/404/26, провадження № 3/317/242/2026.
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1190 грн. 00 коп. (одна тисяча сто дев`яносто грн. 00 коп.).
Для сплати штрафу кошти перерахувати за реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Зап. обл/ТГ с. Широке/21081100;
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Номер рахунку (IBAN): UA278999980313040106000008431;
Код класифікації доходів бюджету: 21081100;
Найменування: «Адміністративні штрафи та інші санкції»;
Призначення платежу: ЄУН 317/404/26, п № 3/317/242/2026.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп. (шістсот шістдесят п`ять грн. 60 коп.).
Для сплати судового збору перерахувати кошти за реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106;
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001;
Код класифікації доходів бюджету: 22030106;
Призначення платежу: ЄУН 317/404/26, п № 3/317/242/2026.
Роз`яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д.І. Сакоян