Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення
26 січня 2026 року ЛуцькСправа № 140/3727/21 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління ДФС у Волинській області про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2022 року, позов у цій справі задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 заробітної плати за роботу у надурочний час, у святкові, неробочі і вихідні дні та у нічний час під час чергування на акцизному складі Товариства з обмеженою відповідальністю «Біопаливно-енергетична компанія»; зобов`язано Головне управління ДФС у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заробітну плату за час чергування на акцизному складі Товариства з обмеженою відповідальністю «Біопаливно-енергетична компанія» у період з 05 грудня 2018 року по 22 листопада 2019 року відповідно до графіка чергування працівників Луцького управління Головного управління ДФС у Волинській області, облікових документів щодо фактично відпрацьованого часу під час чергування: за роботу у надурочний час, у святкові, неробочі і вихідні дні - у подвійному розмірі годинної ставки зверх окладу, за роботу у нічний час - у розмірі 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області судові витрати у сумі 454,00 грн.
Ухвалою суду від 06 січня 2025 року задоволено заяву представника позивача, подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в цій справі та зобов`язано відповідача (боржника) - Головне управління ДФС у Волинській області подати у строк тридцять днів з дня отримання ухвали звіт про виконання рішення суду (а.с.167-168 том 2).
Ухвалою суду від 06 березня 2025 року у прийнятті звіту Головного управління ДФС у Волинській області про виконання судового рішення відмовлено та встановлено боржнику новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення суду у справі №140/3727/21 (а.с.191-193 том 3).
Ухвалами суду від 06 червня 2025 року та від 25 серпня 2025 року також відмовлено у прийнятті звіту Головного управління ДФС у Волинській області про виконання судового рішення та встановлено новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення суду у цій справі (а.с.213-214, 228-229 том 3).
Ухвалою суду від 07 листопада 2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління ДФС у Волинській області про виконання судового рішення та встановлено Головному управління ДФС у Волинській області новий строк (два місяці з дня отримання цієї ухвали) для подання до суду звіту про виконання рішення суду у справі №140/3727/21 (а.с.239-240 том 3).
15 січня 2026 року від Головного управління ДФС у Волинській надійшов звіт про виконання рішення суду (а.с.242-243 том 3).
Згідно із частиною першою статті 382-1 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у прийнятті звіту з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вимоги до звіту суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення визначені у частинах другій, третій статті 382-2 КАС України.
Як установлено частинами першою, другою статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Звіт Головного управління ДФС у Волинській області, який надійшов до суду 15 січня 2026 року, відповідає приписам статті 382-2 КАС України та він поданий у встановлений судом строк.
У звіті відповідач повідомив, що з огляду на відсутність згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2014 року №85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів» (зі змінами) визначеної чисельності працівників апарату та територіальних органів Державної фіскальної служби, у законах про Державний бюджет на 2022-2025 роки відсутні видатки на утримання Державної фіскальної служби та реалізацію заходів з її реорганізації (ліквідації) та Головне управління ДФС у Волинській області позбавлене можливості повного виконання судового рішення через відсутність фінансування і неможливість отримання коштів з інших джерел, окрім державного бюджету.
Перевіряючи виконання судового рішення у справі, суд враховує, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Волинській області перебуває у стані припинення (а.с.207 том 3).
Із матеріалів справи слідує, що для виділення асигнувань на виконання судових рішень Головне управління ДФС у Волинській області зверталося до комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України (листи від 28 травня 2024 року №161, від 23 травня 2025 року, від 11 серпня 2025 року, від 24 жовтня 2025 року, від 13 січня 2026 року №13). Звернення про виділення відповідних асигнувань на виконання судового рішення у справі було адресовано і Міністерству фінансів України (листи від 13 лютого 2025 року, від 13 січня 2026 року). У той же час відповідач не надав доказів про те, які дії вчиняються за його зверненням до Державної фіскальної служби України (теж перебуває у стадії припинення) та Міністерства фінансів України з часу встановлення судового контролю у цій справі.
Оскільки рішення суду не виконане у повному обсязі, а докази про стан розгляду звернень Головного управління ДФС у Волинській області щодо виділення коштів для проведення виплати нарахованих сум відсутні, то суд позбавлений можливості оцінити ступінь вини відповідача у невиконанні рішення суду у повному обсязі та у прийнятті звіту суд відмовляє.
Частиною третьою статті 382-3 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно з частиною п`ятою статті 382-3 КАС України суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
У звіті про виконання судового рішення Головне управління ДФС у Волинській області просило звільнити від сплати штрафу, врахувавши здійснення всіх можливих заходів щодо виконання судового рішення.
Суд враховує, що у межах цієї справи рішення суду виконано частково, а саме у частині проведення перерахунку відповідних виплат (за роботу у надурочний час, у святкові, неробочі та вихідні дні належить до виплати 49670,29 грн, за роботу в нічний час 5118,18 грн). Проте в частині виплати нарахованої позивачу суми (54788,47 грн) судове рішення залишається досі невиконаним.
Закон України від 19 листопада 2024 року №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» дійсно не передбачає видатки на утримання Державної фіскальної служби України, територіальним органом якого є відповідач.
Невиплата нарахованих сум через відсутність коштів, необхідних для виконання рішення суду, є поважною причиною, яка істотно ускладнює його виконання, та суд на цей раз не накладає штраф на голову комісії з припинення Головного управління ДФС у Волинській області.
Однак суд наголошує, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Отже, необхідно встановити новий строк для подання звіту стосовно вжиття відповідачем, якого представляє голова комісії з припинення Головного управління ДФС у Волинській області, дій на забезпечення виконання судового рішення у справі у повному обсязі з урахуванням того, що попередні дії не призвели до виплати нарахованих сум й були неефективними.
Керуючись статтями 248, 382-3 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У прийнятті звіту Головного управління ДФС у Волинській області про виконання судового рішення відмовити.
Встановити Головному управління ДФС у Волинській області новий строк - три місяці з дня отримання цієї ухвали - для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року у справі №140/3727/21.
Зобов`язати Головне управління ДФС у Волинській області у встановлений судом строк подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 24 вересня 2021 року у справі №140/3727/21, який повинен відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк