Рішення № 133525139, 19.01.2026, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
19.01.2026
Номер справи
333/7658/25
Номер документу
133525139
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №333/7658/25

Провадження №2/333/500/26

РІШЕННЯ

Іменем України

19 січня 2026 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:

судді Холода Р.С.,

за участю секретаря судового засідання Лузанової А.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Концерну «Міські теплові мережі» (місце знаходження: 69091, м. Запоріжжя, вул. Героїв полку «Азов», буд.137, код ЄДРПОУ: 32121458) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -

ВСТАНОВИВ:

19.08.2025 року до Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшла позовна заява КОНЦЕРНУ «МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, а саме: з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у розмірі 10 068,25 грн.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначив, що КОНЦЕРН «МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ», діючи на підставі статуту та чинного законодавства України, надав послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, з постачання теплової енергії відповідачу, який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .

Однак, відповідач свої зобов`язання із своєчасної оплати за надані послуги за встановленими тарифами не виконав, внаслідок чого за останнім утворилась заборгованість у сумі 10 068,25 грн. за період з 01.11.2021 року по 31.10.2024 року.

З цих підстав, позивач змушений звернутись до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 20.08.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

22.09.2025 року від представниці відповідача адвоката Дем`янової В.Є. на адресу суду надійшло клопотання про витребування доказів по справі, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 із заявленими позовними вимогами не згоден, оскільки у 2008 році належну йому квартиру було відключено від централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання, у зв`язку з улаштуванням індивідуального опалення газового двоконтурного котла.

22.09.2025 року ухвалою суду клопотання представника відповідача задоволено, зобов`язано уповноважених осіб надати на адресу суду:

- від Запорізької міської ради - рішення міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживача від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання про відключення квартири АДРЕСА_3 від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання з улаштуванням індивідуального опалення, ухвалене у 2007-2008 р.р., а також копії документів, які були подані ОСОБА_1 для розгляду цього питання та створені в процесі розгляду заяви, у тому числі копію проєкту про відключення та переходу на автономне опалення;

- від АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» - копію проєкту індивідуального опалення газовим котлом квартири АДРЕСА_3 , а також копії документів про введення в дію/експлуатацію приладу індивідуального опалення та переходу на індивідуальне опалення; розрахунок вартості наданих та сплачених послуг з газопостачання за особовим рахунком квартири АДРЕСА_3 за період 2008-2024 роки включно;

- від Концерну «Міські теплові мережі» - розрахунок вартості наданих та сплачених послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання за особовим рахунком квартири АДРЕСА_3 за період з 2008 р. по листопад 2021 р.; копію інвентарної/особової справи квартири АДРЕСА_3 , а також матеріали справи для огляду в судовому засіданні.

25.09.2025 року від представника АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», на виконання ухвали суду, надані усі наявні документи щодо індивідуального опалення газовим котлом квартири АДРЕСА_3 .

З приводу надання розрахунку вартості наданих та сплачених послуг за вказаною адресою, надано відповідь про те, що АТ «Запоріжгаз» не надає послуги з газопостачання, а надає послуги з розподілу природного газу, у зв`язку з чим не володіє запитуваною інформацією.

23.10.2025 року на адресу суду від заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району, на виконання ухвали суду, надійшла відповідь про те, що рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 22.06.2006 року №253 райадміністраціям міста Запоріжжя було доручено створити постійно діючі міжвідомчі комісії (далі - Комісії 1) для розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання та улаштування автономного опалення приміщень, призначити голову, затвердити її склад та положення про роботу Комісії 1 згідно наказу Міністерства будівництва, архітектури та житловокомунального господарства України від 22.11.2005 № 4.

Відомостей щодо створення такої Комісії 1 в Комунарській районній адміністрації Запорізької міської ради, а також копій документів, які можливо були подані ОСОБА_1 для розгляду цього питання на комісії та створені в процесі розгляду його такої заяви, у тому числі копії проекту про відключення та переходу на автономне опалення, районна адміністрація Запорізької міської ради по Комунарському району не має.

З 10.05.2011 року ліквідовано Комунарську районну адміністрацію Запорізької міської ради і з 01.03.2011 року утворено районну адміністрацію Запорізької міської ради по Комунарському району, яка не є правонаступником Комунарської районної адміністрації Запорізької-міської ради.

22.06.2012 року проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи - Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради. Всі документи з основної діяльності цієї організації передані до архівного відділу Запорізької міської ради.

Розпорядженням голови новоутвореної районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району від 16.04.2014 №196р на виконання пункту 2 рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.02.2014 №67 було створено районну постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Комісія 2) та затверджено її склад.

На виконання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.09.2020 року №385 розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району від 17.11.2021 №552р дію Комісії 2 було припинено.

Будь-які документи щодо звернення ОСОБА_1 з питання щодо відключення споживача від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (протягом часу дії Комісії 2 (з 28.02.2014 до 17.11.2021 ) в районній адміністрації відсутні.

31.10.2025 року, на виконання ухвали суду, представником Концерну «МТМ» на адресу суду надано копію розрахунку вартості наданих та сплачених послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання за особовим рахунком квартири АДРЕСА_3 за період з 2011 р. по жовтень 2021 р.

Представник позивача до суду не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, від представника ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 та його представниця ОСОБА_3 до зали судового засідання не з`явилися. Від представника відповідача 19.01.2026 року суду надано заяву про розгляд справи без їх участі, в якій також просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог Концерну «МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ», виходячи з такого.

Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.

У відповідності з п.1 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Згідно зі ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

За положеннями ст.ст.12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.ст.76, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Концерн «Міські теплові мережі» діє на підставі статуту, відповідно до якого основною метою діяльності Концерну є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією, одержання прибутку для здійснення діяльності Концерну та задоволення на його основі соціально-економічних інтересів трудового колективу Концерну.

Предметом діяльності підприємства є виробництво теплової енергії, розподілення теплової енергії для обігріву житла, а також побутових потреб населення та підприємств, установ, організацій, її збут та інше.

Правовідносини між Теплопостачальною організацією та Споживачем в сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії регулюються Цивільним кодексом України, «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення і типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води», затвердженими постановою КМУ від 21.08.2019 року №830, а також іншими нормативно-правовими актами.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що заборгованість за надані житлово-комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_2 , за період з 01.11.2021 року по 31.10.2024року становить 10 068,25 грн.

ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за вказаною вище адресою з 05.05.2005 року, що підтверджується відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру від 20.08.2025 року.

Згідно інформаційної довідки №407664889 від 11.12.2024 року, квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , на праві приватної власності належить ОСОБА_1 .

Відповідно даних довідки КОНЦЕРНУ «МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» щодо заборгованості за надані послуги, отримувачем послуг за вказаною адресою є відповідач, з особовим рахунком № НОМЕР_2 .

Згідно вимог ст.ст.67, 68 ЖК Української РСР, наймачі (власники) квартир зобов`язані щомісяця своєчасно вносити плату за комунальні послуги, до числа яких входять послуги з водопостачання гарячої води та опалення.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з … постачання теплової енергії, постачання гарячої води …

Згідно ч.2 ст.6 вказаного Закону виконавцями комунальних послуг є: 3) послуг з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація; 4) послуг з постачання гарячої води - суб`єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води.

Частинами 1, 3 статті 9 Закону «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Правовідносини між Позивачем та Споживачем в сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Правилами надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України, від 21.07.2005 року № 630 та від 21 серпня 2019 р., № 830, Положенням про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 року, № 315 про затвердження «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» та іншими нормативно-правовими актами України.

Згідно п.1 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №830, ці Правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з постачання теплової енергії, та індивідуальним і колективним споживачем, який отримує або має намір отримати послугу з постачання теплової енергії, та визначають вимоги до якості послуги, одиниці вимірювання обсягу спожитої споживачем теплової енергії, порядок оплати.

Відповідно до вказаних Правил надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах. Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України Про житлово-комунальні послуги. Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем. Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

З 01.11.2021 року між позивачем та відповідачем укладений ТИПОВИЙ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ДОГОВІР №605311004 про надання послуги з теплової енергії, послуги гарячої води (вказаний типовий індивідуальний договір розміщено в загальнодоступному місці на офіційному сайті Концерну «Міські теплові мереж»).

З 01.05.2019 року в повному обсязі введено в дію Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі Закон), яким Закон України від 24 червня 2004 року №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» визнано таким, що втратив чинність.

Частиною 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено обов`язки індивідуального споживача, серед яких в т.ч.: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом (п. 1); оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами (п. 5); дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства під час проведення ремонту чи реконструкції житла (іншого об`єкта нерухомого майна), не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг (п. 8).

Відповідно до статті 12 Закону надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Згідно розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.

Договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.

Постановою КМУ №1022 від 08.09.2021 року внесено зміни до Постанови Кабінету міністрів Про затвердження правил надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії № 830 від 21.08.2019 року, у тому числі, щодо публічних договорів приєднання.

Відповідно до ч.5. ст.13 Закону, у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.

02.10.2021 року на офіційному веб-сайті Концерну «Міські теплові мережі» опубліковано типовий індивідуальний договір про надання послуг з постачання теплової енергії.

Відповідно до п.п. 1, 2, 4 Договору цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Даний договір є публічним договором приєднання, який набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на сайті Концерну «Міські теплові мережі».

Згідно п.31 Правил плата за послугу розраховується виходячи з розміру встановленого тарифу та обсягу спожитої послуги, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства.

Пунктами п.35-37 Правил передбачено, що розрахунковим періодом для оплати спожитої послуги є календарний місяць. Оплата послуги здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиту послугу), якщо інший порядок та строки не визначені договором. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів. Споживач здійснює оплату спожитої послуги щомісяця в порядку та строки, визначені договором. Споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення відповідного договору.

Відповідно до ч.1 ст.901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається крім випадків, передбачених законом.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України визначено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

На виконання ухвали суду про витребування інформації, Концерном «МТМ» надано розрахунок вартості наданих та сплачених послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання за особовим рахунком квартири АДРЕСА_3 за період з 2011 р. по жовтень 2021 р.

До моменту введення законодавчих змін у сфері надання житлово-комунальних послуг, що передбачають нову систему взаємовідносин у процесі надання та споживання послуг, а також визначають особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг, а саме до 01.11.2021 року нарахування за адресою: АДРЕСА_2 , не проводились.

За період з 01.11.2021 року по 31.10.2024 року сума заборгованості за надані послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, яка утворилася за ОСОБА_1 становить 10 068,25 грн.

Добровільно вказана заборгованість ОСОБА_1 не сплачена.

За правилами ст.19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Пунктом 1 ч.1 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

За вказаний період заперечень з боку відповідача на неналежну якість надання послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води на адресу позивача не надходило.

Однак, заборгованість до теперішнього часу відповідачем не погашена.

Відповідачем та його представником не доведено, що належна ОСОБА_1 квартира була відключена від централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання, у зв`язку з улаштуванням індивідуального опалення у передбаченому чинним законодавством порядку.

Так, за доводами представника відповідача, у 2008 році належну ОСОБА_1 квартиру було відключено від централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання, у зв`язку з улаштуванням індивідуального опалення газового двоконтурного котла. При цьому, жодних доказів на підтвердження цього суду не надано.

На виконання ухвали суду про витребування доказів, АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» надав наявні документи щодо індивідуального опалення газовим котлом квартири АДРЕСА_3 , зокрема: акт приймання-передачі від 22.03.2006 року та додатковий акт приймання-передачі від 29.02.2008 року, згідно з якими комісія у складі замовника ОСОБА_1 з однієї сторони, та майстра цеху №2 підприємства ВАТ «Запоріжгаз» і слюсаря по ремонту газового устаткування, склали акти на предмет приймання на технічне обслуговування газової розводки і газових приборів квартири АДРЕСА_3 ; акт прийому внутрішньобудинкового (внутрішньоцехового) газопроводу в експлуатацію від 29.02.2008 року; договір про надання сервісних послуг від 03.01.2008 року.

Згідно листа №2507/01-15/19.01 від 21.10.2025 року, за підписом заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району Онищенка В, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 22.06.2006 року №253 райадміністраціям міста Запоріжжя було доручено створити постійно діючі міжвідомчі комісії (далі - Комісії 1) для розгляду питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання та улаштування автономного опалення приміщень, призначити голову, затвердити її склад та положення про роботу Комісії 1 згідно наказу Міністерства будівництва, архітектури та житловокомунального господарства України від 22.11.2005 № 4.

Відомостей щодо створення такої Комісії 1 в Комунарській районній адміністрації Запорізької міської ради, а також копій документів, які можливо були подані ОСОБА_1 для розгляду цього питання на комісії та створені в процесі розгляду його такої заяви, у тому числі копії проекту про відключення та переходу на автономне опалення, районна адміністрація Запорізької міської ради по Комунарському району не має.

З 10.05.2011 року ліквідовано Комунарську районну адміністрацію Запорізької міської ради і з 01.03.2011 року утворено районну адміністрацію Запорізької міської ради по Комунарському району, яка не є правонаступником Комунарської районної адміністрації Запорізької-міської ради.

22.06.2012 року проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи - Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради. Всі документи з основної діяльності цієї організації передані до архівного відділу Запорізької міської ради.

Розпорядженням голови новоутвореної районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району від 16.04.2014 №196р на виконання пункту 2 рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.02.2014 №67 було створено районну постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Комісія 2) та затверджено її склад.

На виконання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.09.2020 року №385 розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району від 17.11.2021 №552р дію Комісії 2 було припинено.

Будь-які документи щодо звернення ОСОБА_1 з питання щодо відключення споживача від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (протягом часу дії Комісії 2 (з 28.02.2014 до 17.11.2021 ) в районній адміністрації відсутні.

Пунктом 14 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.09.2019 року № 830 (в редакції від 08.09.2021 року) передбачено, що відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води не звільняє власників квартир та нежитлових приміщень від обов`язку відшкодування витрат за обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень та функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку. Такий обсяг теплової енергії розраховується та розподіляється між всіма споживачами відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку від 22.11.2018 року № 315.

Відповідно до п. 12 розділу ІV вказаної Методики (в редакції від 28.12.2021 року), обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, розподіляються між усіма власниками (співвласниками) приміщень будівлі/будинку (включаючи приміщення з індивідуальним опаленням та окремі приміщення з транзитними мережами опалення) пропорційно до загальних/опалювальних площ/об`ємів їх житлових/нежитлових приміщень.

Відповідно до статті 19 Закону України від 02 червня 2005 року № 2633-IV «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Порядком № 4 від 22 листопада 2005 року визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від таких послуг.

Крім того, відповідно до Порядку № 4 від 22 листопада 2005 року для вирішення питання відключення споживача від мережі централізованого опалення він повинен звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі з відповідною письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. При позитивному рішенні заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі централізованого опалення виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченні робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 внесено зміни до Порядку від 22 листопада 2005 року № 4, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.

Отже, відключення споживачів від мережі централізованого опалення відбувається тільки на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, з вчиненням в подальшому дій споживачем з дотриманням визначеної Порядком № 4 процедури.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1192цс15, постановах Верховного Суду від 03 травня 2018 року у справі № 209/4950/15-ц (провадження № 61-12661св18), від 17 квітня 2019 року у справі № 683/2223/17 (провадження № 61-44982св18), від 18 вересня 2019 року у справі № 215/1724/16-ц (провадження № 61-1632св18), від 01грудня 2021 року у справі № 607/25229/18 (провадження № 61-13855св19), від 04 квітня 2025 року у справі № 702/359/24 (провадження № 61-12995св24).

Відповідач та його представник не довели суду, що належна ОСОБА_1 квартира за адресою: АДРЕСА_2 , від`єднана від мереж централізованого теплпостачання у встановленому законом порядку.

Пунктом 4 ч.1 ст.611 ЦК України зазначено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди. Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

На підставі ч.1 ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Враховуючи встановлені судом обставини та норми матеріального права, невиконання відповідачем прийнятих на себе зобов`язань є неправомірним, а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (особовий рахунок, договір №605311004), за період з 01.11.2021 року по 31.10.2024 року у розмірі 10 068,25 гривень.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені в повному обсязі, з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 422, 40 грн.

Керуючись ст.ст.141, 223, 258, 259, 265, 268, 274, 279, 280-282 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Концерну «Міські теплові мережі» (місце знаходження: 69091, м. Запоріжжя, вул. Героїв полку «Азов», буд.137, код ЄДРПОУ: 32121458) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь КОНЦЕРНУ «МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» (розрахунковий рахунок № НОМЕР_3 у Філії АТ «Укрексімбанк» у м. Києві, МФО 322313, код ЄДРПОУ: 32121458) 10 068 (десять тисяч шістдесят вісім) грн. 25 коп. заборгованості з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (особовий рахунок, договір №605311004), за період з 01.11.2021 року по 31.10.2024 року.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь КОНЦЕРНУ «МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» (розрахунковий рахунок № НОМЕР_3 у Філії АТ «Укрексімбанк» у м. Києві, МФО 322313, код ЄДРПОУ: 32121458) 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Повний текст рішення суду складений 23.01.2026 року.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя Р.С.Холод