Рішення № 133511909, 20.01.2026, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
20.01.2026
Номер справи
331/5895/24
Номер документу
133511909
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 331/5895/24

Провадження № 2/331/1351/2026

РІШЕННЯ

іменем України

20.01.2026

Олександрівський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Фісун Н.В., за участі секретаря судового засідання Коростельової К.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному провадженні цивільну справу за позовом

Комунального підприємства «Водоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу по оплаті за централізоване водопостачання і водовідведення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач КП «Водоканал» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу по оплаті за централізоване водопостачання і водовідведення.

Вимоги позовної заяви мотивує тим, що відповідачі мешкають в квартирі, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , користуються послугами КП «Водоканал», але оплату за послуги підприємства вносять не в повному обсязі, у зв`язку з чим, за період з 01.06.2021 по 31.08.2024 року утворилася заборгованість в розмірі 49 506 грн.57 коп.

У зв`язку з цим позивач просить суд стягнути з відповідачів на користь КП «Водоканал» заборгованість за спожиту воду і послуги водовідведення у розмірі 49 506,57 гривень та стягнути на його користь понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 гривень.

Ухвалою від 26.09.2024 року відкрито спрощене провадження у справі та призначено судове засідання у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

21.11.2024 року Рішенням Жовтневого районного суду м.Запоріжжя позовні вимоги задоволено повністю. Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 солідарно на користь Комунального підприємства «Водоканал» суму боргу по оплаті за централізоване водопостачання і водовідведення у розмірі 49 506 грн. 57 коп.

17.12.2024 року від представника ОСОБА_1 , адвоката Шоніної О.В. надійшла заява про перегляд заочного рішення Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 21.11.2024 по справі №331/5895/24.

15.01.2025 року Ухвалою суду заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення задоволено, скасовано заочне рішення Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 21.11.2024 по справі №331/5895/24 та призначено справу до розгляду.

12.02.2025 року від представника позивача надійшло клопотання про перехід до розгляду справи за правилами загального провадження. У судовому засіданні 16.04.2025 року відповідач ОСОБА_1 прохав суд клопотання залишити без розгляду.

11.03.2025 року від представника відповідача адвоката Шоніної О.В. надійшло клопотання про зупинення розгляду справи.

16.04.2025 року Ухвалою суду зупинено провадження у справі №331/5895/24 до набрання законної сили судовим рішенням Третього апеляційного адміністративного суду у справі №280/10046/24.

19.06.2025 року Ухвалою суду відновлено провадження у справі та призначено до розгляду.

Відзив на позов від відповідачів до суду не надходили.

В заяві про перегляд заочного рішення, ОСОБА_1 вказав, що 01.04.2022 між КП Водоканал та ОСОБА_1 , укладено індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Вказані обставини позивачем визнаються. Позивач стверджує, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, які він отриманих до укладення договору. Звертаю увагу Суду, що доказів про отримання ОСОБА_1 послуг від позивача до укладення договору (а саме до 01.04.2022) матеріали справи не містять та позивачем не надано. А тому підстави нарахування заборгованості за період з травня 2021 до 01.04.2022 позивачем взагалі не обгрунтовані та нічим не підтверджені. Окрім того, восени 2022 року, а саме у кінці вересня 2022 року, у зв`язку з військовою агресією та подіями у місті Запоріжжя, відповідач ОСОБА_1 зі своєю родиною (дружиною ОСОБА_2 , дітьми ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ) були вимушені виїхати з міста та переїхати до іншого більш затишного, на той час (в м. Дніпро), здійснили реєстрацію як внутрішньо переміщені особи лише в кінці грудня 2022 січні 2023 року, Відповідачем, після його повернення, був здійснений виклик майстра для здійснення повірки приладу обліку холодної води та інформування про це КП «Водоканал». 06 лютого 2024 року була здійснена повірка, пізніше прилад обліку був опломбований представником КП «Водоканал».

Після отримання необхідних документів та прийняття вузла на абонентський облік, відповідач зібрав документи і 06.03.2024 року та 26.03.2024 року звернувся з заявою до КП «Водоканал» про здійснення перерахунку за 2022 рік, 2023 рік, та січень 2024 року згідно статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно якої споживач має право на не оплату вартості комунальних послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження.

20.03.2024 року та 09.04.2024 року відповідач отримав відповідь від КП «Водоканал», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 року, позивач зробив нібито перерахунок лише за 5 повних місяців на 4 особи (період: вересень 2023р. січень 2024 р.) та на шість днів лютого 2024 року на 3 особи, в перерахунку іншого періоду було відмовлено.

22.05.2024 року відповідач звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. У отриманій відповіді НКРЕКП стверджує, що чинне законодавство не відносить до її повноважень вирішення питань, пов`язаних з нарахуванням плати за послуги з центрального водопостачання та водовідведення, та було запропоновано звернутись до Мінінфраструктури.

03.10.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби у Запорізькій області було внесено припис №6 щодо порушень позивачу, у якому позивача зобов`язано здійснити перерахунок розміру плати за централізоване водовідведення та централізоване водопостачання ОСОБА_1 за період тимчасової відсутності у житловому приміщенні понад 30 календарних днів на підставі документального підтвердження за період 01.10.2022 по 31.08.2023./а.с.57/.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просить суд задовольнити у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_4 заперечували проти задоволення позову, прохали суд відмовити.

Відповідачка ОСОБА_2 у судове засідання повторно не з`явилася, по невідомій суду причині, про час і місце судового засідання повідомлена належним чином шляхом направлення судової повістки з повідомленням. Конверт з ухвалою про відкриття провадження та копією позовної заяви з додатками та конверти з судовою повісткою, що направлявся за адресою останнього відомого місця проживання відповідачів,повернулися до суду не врученим з відміткою Укрпошти про причини повернення «За закінченням терміну зберігання».

Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).

Суд, заслухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні правовідносини, прийшовши до наступних висновків.

За вимогами ч. 3 ст.12, ч. 1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. ст.76,77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Правовідносини із споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до ст. 4 якого законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції Україниі складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст.ст.67,68 ЖК України, наймачі (власники) квартир зобов`язані щомісяця своєчасно вносити плату за комунальні послуги, до числа яких входять послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Стаття 64 ЖК України визначає, що члени сім`ї наймача, що проживають спільно з ним, несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з договору найму житлового приміщення.

Згідно з ст. 1 Закону України « Про житлово-комунальні послуги», комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо - та електропостачанням, опаленням. Споживачем за цим Законом є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу. Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення для об`єктів усіх форм власності є суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)споживачі питної води зобов`язані: своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення; раціонально використовувати питну воду, не допускати її витоків із внутрішньо будинкових мереж та обладнання; не перешкоджати здійсненню контролю за технічним станом інженерного обладнання в приміщеннях; утримувати в належному технічному і санітарному стані водопровідні мережі та обладнання.

Згідно з пунктом третім частини другої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) споживач зобов`язаний забезпечувати цілісність засобів обліку комунальних послуг та не втручатися в їх роботу.

Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» (далі - Правила), передбачено, що договір про надання послуг укладається між виконавцем послуг і споживачем.

Відповідно до частин першої, другої статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

Основним видом діяльності КП «Водоканал» є забезпечення безперебійного постачання населенню, підприємствам, організаціям м. Запоріжжя й області питної води та відведення, отже позивач є виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та її водовідведення в м. Запоріжжі.

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровані та проживають за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується відповіддю з єдиного Державного демографічного реєстру./а.с.10-11/.

Згідно з розрахунком суми заборгованості, відповідачі мають заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення за період з 01.06.2021 по 31.08.2024 року в розмірі 49 506 грн.57 коп.

Відносини з приводу надання фізичним особам послуг з постачання питної води та водовідведення регулюються ст.ст. 19-23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630(далі Правила),Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Постановою КМ України від 2 лютого 2022 року № 85 « Про внесення змін до постанови КМ України від 5 липня 2019 року №690», Житловим Кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.

Послуги з централізованого водопостачання і водовідведення відносяться до комунальних послуг.

Постачання фізичним особам питної води та водовідведення за загальним правилом має здійснюватися на підставі договору про надання цих послуг.

Як вбачається з матеріалів справи за адресою: АДРЕСА_1 відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_1 , кількість зареєстрованих 4 особи./а.с.3/.

Згідно з ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору або вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Вказана позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951 цс 15 та підтверджена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).

Згідно з п. 2.2 нової редакції статуту КП «Водоканал», затвердженого 26 вересня 2019 року розпорядженням Запорізького міського голови, предметом діяльності підприємства є забезпечення безперебійного постачання населенню, підприємствам, організаціям міста й області питної води відповідно до існуючого Державного стандарту та з переданими на експлуатацію Підприємству параметрами мереж і споруджень.

Договір між сторонами про надання послуг не укладався.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2022 року №85 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. №690», затверджені типові форми договорів, у тому числі форма типового публічного договору приєднання з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

На виконання вищезазначених вимог закону, 01.03.2022 на офіційному веб-сайті органу місцевої самоврядування https://zp.gov.ua та на офіційному веб-сайті КН «Водоканал» http://www.vodokanal.zp.ua було розміщено текст публічного договору приєднання.

Відповідно ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», публічні договори приєднання вважають укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору (тобто з 01.04.2022 року) на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.

Таким чином з 01 квітня 2022 року за адресою АДРЕСА_1 укладено публічний договір.

У запереченнях відповідач стверджує, що доказів про отримання ОСОБА_1 послуг від позивача до укладення договору ( а саме до 01.04.2022) матеріали справи не містять та позивачем не надано. А тому підстав для нарахування заборгованості з травня 2021 року до 01.04.2022 року не обґрунтовані та нічим не підтверджені.

Судом встановлено, відповідно до розрахунку заборгованості, в подальшому представником позивача на вимогу відповідача долучений детальний розрахунок заборгованості, за період з 01.05.2021 до 01.04.2022 позивач КП «Водоканал» надав послуги відповідачам з водопостачання води та водовідведення за адресою: на загальну суму 7 334,22 грн., з яких відповідачами частково сплачено ( березень 2022 року), що підтверджується наданим суду відповідним розрахунком який складений з чітким зазначенням нарахованих і сплачених сум за кожен місяць та довідкою по особовому рахунку № НОМЕР_1 .

Доводи відповідача про те, що в спірний період часу відповідачі не були споживачем послуг з кінця 2022 року, оскільки фактично проживали за іншою адресою як внутрішньо-переміщені особи, а отже і не повинні їх сплачувати, є неспроможними.

На момент виникнення спірних правовідносин, порядок проведення перерахунку за надання послуг з водопостачання та водовідведення споживачам фізичним особам регулювався Законом України «Про питну воду і питне водопостачання» №2918-111 від 10.01.2002р.. Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004, «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», введеними в дію Постановою Кабінету міністрів України від 21.07.2005 № 630, «Порядок зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та або членів його сім`ї», затвердженим Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської paди №142 від 24.03.2017 року.

Зокрема, статтею 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пунктом 2 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення передбачено, що споживач має право на зменшення розміру оплати у разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї на підставі письмової заяви споживача та офіційного документа, що підтверджує його, їх відсутність (довідка з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, відбування покарання).

Порядком визначено, що при несвоєчасному зверненні споживача до виконавця послуг з питання оформлення перерахунку за спожиті послуги останній уточнює та вносить зміни до особових рахунків спочатку поточного кварталу. За попередній період перерахунки не проводяться.

06.03.2024 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до КП «Водоканал» про здійснення перерахунку за 2022 рік, 2023 рік, та січень 2024 року згідно статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно якої споживач має право на не оплату вартості комунальних послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження./а.с.58/.

20.03.2024 року відповідач отримав відповідь від КП «Водоканал» №1403/24/08, згідно постанови Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 року, позивач зробив перерахунок за 5 повних місяців на 4 особи (період: вересень 2023р. січень 2024 р.) та на шість днів лютого 2024 року на 3 особи, в перерахунку іншого періоду було відмовлено./а.с.59/.

26.03.2024 року відповідач повторно письмово звернувся до КП «Водоканал» з проханням переглянути своє рішення та зробити перерахунок за грудень 2022 р.- серпень 2023 р., посилаючись на те, що Закон України «Про житлово-комунальні послуги» не регулює строки подачі заяви на проведення перерахунку, а постанова Кабінету Міністрів України №1405 прийнята тільки 29.12.2023 року, та, що вона є підзаконним актом./а.с.60/.

В проведенні перерахунку відповідачу було відмовлено на підставі відповіді КП «Водоканал» від 09.04.2024 р. №1789/24/08./а.с.61-65/.

Відповідач у судовому засіданні пояснив, що 22.05.2024 року відповідач звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Вважає, що відмовою у проведенні перерахунку КП Водоканал порушив його законне право споживача комунальних послуг на не оплату їх вартості у разі невикористання за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні понад 30 календарних днів, що свідчить про невиконання позивачем умов індивідуального договору про надання послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 01.04.2022 ( п.6, пп.11 п.39, пп.8 п.42) та недотримання вимог законодавства (п.6 ч.1 ст. 7, п.5 ч.2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

03.10.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби у Запорізькій області було внесено припис №6 щодо порушень позивачу, у якому позивача зобов`язано здійснити перерахунок розміру плати за централізоване водовідведення та централізоване водопостачання ОСОБА_1 за період тимчасової відсутності у житловому приміщенні понад 30 календарних днів на підставі документального підтвердження за період 01.10.2022 по 31.08.2023./а.с.57/.

Не погоджуючись із приписом, позивач звернувся із позовною заявою до Запорізького окружного адміністративного суду (справа №280/10046/24), де ОСОБА_1 залучений до участі у справі в якості третьої особи.

Рішенням Окружного адміністративного суду від 22.01.2025 року Адміністративний позов Комунального підприємства «Водоканал» до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування припису, - задоволено. Визнано протиправним та скасовано припис Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області № 6 від 03.10.2024 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 02.10.2024 № 96/05./а.с.87-98/.

Постановою Третього Апеляційного адміністративного суду від 29.04.2025року Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області залишено без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року у справі №280/10046/24 без змін./а.с.126-142/.

За наслідками розгляду вищезазначеної адміністративної справи суд встановив наступне:

«……З матеріалів справи вбачається, що 06.03.2024 ОСОБА_1 звернувся до КП «Водоканал» із заявою про перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за 2022-2023 роки та січень 2024, у зв`язку з тимчасовою відсутністю споживача та інших осіб в житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 . У якості додатків до зазначеної заяви споживачем, зокрема, було долучено довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщених осіб: від 30.12.2022 №1202-5002471606/17535 на ОСОБА_2 , від 30.12.2022 №1202-5002471582/17534 на ОСОБА_1 , від 03.01.2023 №1202-5002479673/17550 на ОСОБА_3 та від 08.02.2023 №1204-5002565892 на ОСОБА_1 (т.1 а.с.188, 203-206)

У відповідь на вказану заяву, листом №1403/24/08 від 20.03.2024 КП «Водоканал» повідомило ОСОБА_1 , що згідно із статтею 7 Закону №2189-VIII споживач зобов`язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором. Разом з тим споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг. Пунктом 47 Правил №690 та пунктом 40 Індивідуального договору, встановлено, що споживач зобов`язаний серед іншого інформувати виконавця про тимчасову відсутність в житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів. Якщо період відсутності споживача та інших осіб перевищує шість місяців, споживач для реалізації права на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду зобов`язаний надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі. Звернень та документів щодо відсутності споживача та інших осіб за місцем реєстрації понад 30 календарних днів до 06.03.2024 на адресу КП «Водоканал» не надходило. З огляду на наведені законодавчі приписи, КП «Водоканал» повідомило, що на підставі підтверджуючих документів про відсутність осіб за місцем постійного проживання та дати надання відповідних документів, КП «Водоканал» буде здійснено перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 з урахуванням відсутності 4-х осіб за період з 01.09.2023 по 31.01.2024 та з урахуванням відсутності 3-х осіб за період з 01.02.2024 по 06.02.2024. Крім того, споживачу роз`яснено порядок здійснення нарахувань за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 12.07.2021 по 07.02.2024 (т.1 а.с.189).

26.03.2024 ОСОБА_1 повторно звернувся до позивача із заявою у якій висловив часткове задоволення проведеним КП «Водоканал» на виконання заяви від 06.03.2024 перерахунком та просив провести повний перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з грудня 2022 року по серпень 2023 року (т.1, а.с.190).

За результатами розгляду вказаної заяви листом КП «Водоканал» №1789/24/08 від 09.04.2024 роз`яснено ОСОБА_1 , нормативні підстави проведеного КП «Водоканал» перерахунку та повідомлено про неможливість проведення перерахунку за інший період, оскільки до набуття чинності постанови Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 №1405 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг», з питань перерахунку за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї за місцем реєстрації понад 30 календарних днів, КП «Водоканал» керувалося вимогами «Порядку зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї за місцем реєстрації», затвердженого Рішеннями виконавчого комітету Запорізької міської ради № 142 від 24.03.2017 та № 329 від 31.05.2023, згідно з яким при несвоєчасному зверненні споживача до виконавця послуг з питання оформлення перерахунку за спожиті послуги останній уточнює та вносить зміни до особових рахунків спочатку поточного кварталу. За попередній період перерахунки не проводяться. У якості додатку до вказаного листа КП «Водоканал» надало Розрахунок розподілу обсягу, нарахування плати та отриманих платежів за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з 01.05.2021 по 31.03.2024 по особовому рахунку № НОМЕР_1 та зауважило, що нарахування за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійснюються з дотриманням вимог діючого законодавства (т.1 а.с.93-96).

В подальшому КП «Водоканал» отримано лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №9742/19.3.2/9-24 від 06.06.2024 (вх..№ Б-117 від 06.06.2024) про необхідність розгляду скарги ОСОБА_1 від 22.05.2024 на дії КП «Водоканал» при проведенні перерахунку, в якій порушено питання нарахувань за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (т.1 а.с.99 зворотній бік 101).

Листом КП «Водоканал» від 13.06.2024 №Б-117-131-24 надано відповідь ОСОБА_1 та Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг щодо розгляду даної скарги споживача. Зазначеним листом споживачу, зокрема, роз`яснено нормативні підстави та порядок здійснення нарахувань за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 . Додатково зазначено, що на підставі заяви від 06.03.2024 та наданих до неї документів КП «Водоканал» у березні 2024 року з дотриманням вимог чинного законодавства України здійснено перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 01.09.2023 по 31.01.2024 на чотири особи та за період з 01.02.2024 по 06.02.2024 на три особи (т.1 а.с.98-99).

Враховуючи викладені обставини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що КП «Водоканал» розглянуто всі звернення та скарги ОСОБА_1 , за результатами чого споживачу надано відповіді та проведено всі необхідні дії, зокрема й перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з вересня 2023 року по 06.02.2024, а тому твердження відповідача про порушення КП «Водоканал» вимог пункту 5 частини 2 статті 8 Закону №2189-VIII та підпункту 8 пункту 42 Індивідуального договору спростовуються наявними у матеріалах справи письмовими доказами.

Що стосується зафіксованого контролюючим органом порушення КП «Водоканал» підпункту 11 пункту 39 Індивідуального договору та пункту 6 частини 1 статті 7, пункту 5 частини 2 статті 8 Закону №2189-VIII, слід зазначити наступне.

Так, обґрунтовуючи наявність права на неоплату вартості комунальних послуг за період з грудня 2022 року по січень 2024 року ОСОБА_1 у поданих до КП «Водоканал» заявах від 06.03.2024 та від 26.04.2024 посилається на відсутність його та інших членів родини в житловому приміщенні за адресою проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджується, зокрема, довідками про взяття на облік внутрішньо-переміщених осіб: від 30.12.2022 №1202-5002471606/17535 на ОСОБА_2 , від 30.12.2022 №1202-5002471582/17534 на ОСОБА_1 , від 03.01.2023 №1202-5002479673/17550 на ОСОБА_3 та від 08.02.2023 №1204-5002565892 на ОСОБА_1 .

Положеннями пункту 6 частини 1 статті 7 Закону №2189-VIII, які кореспондуються з підпунктом 11 пункту 39 Індивідуального договору встановлено, що споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Постановою Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг», яка набрала чинності 30.12.2023, внесено зміни до Правил №690 та до умов типових договорів приєднання, зокрема, щодо порядку інформування споживачем виконавця про тимчасову відсутність за місцем проживання понад 30 календарних днів, та проведення виконавцем відповідних перерахунків вартості житлово-комунальних послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладу обліку).

Так, умови публічного договору доповнено обов`язком споживача інформувати виконавця про тимчасову відсутність в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів (за відсутності приладів обліку). При цьому, якщо період відсутності споживача та інших осіб перевищує шість місяців, споживач для реалізації права на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду зобов`язаний надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі (підпункт 11 пункту 40 Індивідуального договору).

Також, умови публічного договору доповнено обов`язком виконавця послуг здійснювати перерахування розміру нарахованої плати за послуги та/або ненарахування її для споживача протягом періоду тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб за умови отримання заяви та документального підтвердження відповідно до умов договору (підпункт 8-1 пункту 42 Індивідуального договору).

В результаті прийняття вищезазначених нормативних змін на офіційному веб-сайті КП «Водоканал» було оприлюднено Повідомлення від 01.01.2024 про внесення змін до договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що є публічним договором приєднання.

Водночас, внесені зміни до договору відображено в Додатковій угоді № 1, яка набрала чинності з 01.02.2024 та є невід`ємною частиною Індивідуального договору, укладеного між КП «Водоканал» та ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с.110).

ОСОБА_1 06.03.2024 року звернувся до КП «Водоканал» із заявою про перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за 2022, 2023 та січень 2024 у зв`язку з тимчасовою відсутністю споживача та інших осіб в житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 . У якості додатків до зазначеної заяви споживачем було долучено довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщених осіб: від 30.12.2022 №1202-5002471606/17535 на ОСОБА_2 , від 30.12.2022 №1202-5002471582/17534 на ОСОБА_1 , від 03.01.2023 №1202-5002479673/17550 на ОСОБА_3 та від 08.02.2023 №1204-5002565892 на ОСОБА_1 .

Проте, станом на момент звернення ОСОБА_1 06.03.2024 вже набули чинності внесені Постановою Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг» зміни до Правил №690 стосовно обов`язку споживача інформувати виконавця про тимчасову відсутність в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів (за відсутності приладів обліку); якщо період відсутності споживача та інших осіб перевищує шість місяців, споживач для реалізації права на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду зобов`язаний надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі.

При цьому, у контексті застосування принципу незворотності дії закону слід зауважити, що у разі, якщо правовідносини стосовно реалізації певного права розпочато у період чинності нормативно-правового акта, за умови, що особа здійснила конкретні дії, що виражають її волевиявлення стосовно реалізації права (звернулась до суб`єкта владних повноважень, подала повний пакет документів тощо), то особа повинна мати можливість закінчити реалізацію відповідного права за тими нормами, що діяли на момент початку реалізації відповідного права.

Водночас, суд зазначає, що визначальним в цій справі є момент, коли ОСОБА_1 почав реалізовувати своє право на перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Враховуючи те, що він звернувся з заявою про проведення такого перерахунку 06.03.2024, після набрання чинності внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг» змінами до Правил №690, то позивач не мав обгрунтованих сподівань для проведення перерахунку з урахуванням попереднього нормативно-правового регулювання, яке є нечинним.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 протягом 2022-2023 років не реалізував своє право на перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а тому не настав юридичний факт, з яким закон пов`язував би виникнення, зміну чи припинення правовідносин щодо перерахунку вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї за місцем проживання понад 30 календарних днів. Суд наголошує, що наявність в особи певного права не означає його автоматичної реалізації. На момент звернення ОСОБА_1 до КП «Водоканал» законодавство зазнало певних змін і вже по-іншому було врегульовувано питання перерахунку вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї за місцем проживання понад 30 календарних днів.

Відтак, КП «Водоканал» при розгляді заяви ОСОБА_1 від 06.03.2024 було зобов`язане застосовувати норми чинного законодавства, якими на момент звернення споживача врегульовувалися спірні правовідносини, а саме Закону №2189-VIII з урахуванням Правил №690 та приписів Індивідуального договору (в редакції чинній на момент звернення ОСОБА_1 до КП «Водоканал»).

Таким чином, КП «Водоканал» на підставі заяви ОСОБА_1 від 06.03.2024 та доданих до неї підтверджуючих документів про відсутність споживача та членів його сім`ї за місцем постійного проживання проведено перерахунок сум за надані послуги по особовому рахунку № НОМЕР_1 на чотири особи за період з 01.09.2023 по 31.01.2024 (шестимісячний строк, період до дати звернення за перерахунком 06.03.2024) та на три особи за період з 01.02.2024 по 06.02.2024 (до прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку води).

Водночас, щодо не проведення КП «Водоканал» на підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 06.03.2024 перерахунку вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з грудня 2022 року по серпень 2023 року, слід зазначити наступне.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради «Про порядок зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї» № 142 від 24.03.2017 (було чинним до 31.05.2023), прийнятим на виконання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2015 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» було затверджено Порядок зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача(чів) та/або членів його сім`ї за місцем реєстрації.

Зазначеним Порядком зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача(чів) та/або членів його сім`ї за місцем реєстрації, окрім іншого було передбачено, що при несвоєчасному зверненні споживача до виконавця послуг з питання оформлення перерахунку за спожиті послуги останній уточнює та вносить зміни до особових рахунків спочатку поточного кварталу. За попередній період перерахунки не проводяться.

Разом із тим, 31.05.2023 виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення №329, яким, зокрема, затверджено «Порядок зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї за місцем проживання понад 30 календарних днів за умови документального підтвердження».

Пунктами 9-10 Порядку зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї за місцем проживання понад 30 календарних днів за умови документального підтвердження було передбачено, що перерахунок за надані послуги здійснюється якщо споживач та/або члени його сім`ї фактично мешкають не за адресою реєстрації відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», за наявності наступних документів: письмової заяви споживача про відсутність споживача та/або члени його сім`ї за місцем реєстрації; довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з зазначення місця проживання внутрішньо переміщеної особи; витягу з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) особи (за необхідністю).

Термін дії довідок, зазначених у цьому Порядку складає 90 днів з дати видачі.

При несвоєчасному зверненні споживача до виконавця послуг з питання оформлення перерахунку за спожиті послуги останній уточнює та вносить зміни до особових рахунків спочатку поточного кварталу. За попередній період перерахунки не проводяться.

Суд звертає увагу, що відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Вищезазначені рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 142 від 24.03.2017 та №329 від 31.05.2023 у період відсутності ОСОБА_1 та членів його сім`ї за місцем проживання, зокрема, з грудня 2022 року по серпень 2023 року були чинними та у встановленому чинним законодавством порядку протиправними не визнавались і не скасовувались.

Пунктом 11 частини 2 статті 7 Закону №2189-VIII передбачено обов`язок споживача інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об`єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.

При цьому суд враховує, що ОСОБА_1 , як споживач послуг КП «Водоканал» з централізованого водопостачання та водовідведення, має виявляти особисту зацікавленість у належному нарахуванні грошових зобов`язань за отримані від КП «Водоканал» послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

За обставинами цієї справи ОСОБА_1 у період тимчасової відсутності, починаючи з грудня 2022 року був не позбавлений ані права, ані можливості ознайомлюватись з нарахуваннями за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зокрема, шляхом звернення до КП «Водоканал» із відповідними заявами у паперовому та/або електронному вигляді, однак, з невідомих причин цього не робив, натомість, із заявою про перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за 2022, 2023 та січень 2024 та підтвердними документами щодо тимчасової відсутності, ОСОБА_1 звернувся до КП «Водоканал» 06.03.2024, в той час як надані на підтвердження тимчасової відсутності довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщених осіб датовані ще груднем 2022 року.

Між тим, суд першої інстанції правильно звернув увагу на те, що відповідачем в оскаржуваному приписі безпідставно та необґрунтовано зобов`язано КП «Водоканал» провести перерахунок розміру плати за централізоване водопостачання та централізоване водовідведення споживачу ОСОБА_1 починаючи саме з 01.10.2022 року, не зважаючи на те, що ОСОБА_1 у своїй заяві від 06.03.2024 просив КП «Водоканал провести перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 у зв`язку з тимчасовою відсутністю споживача та інших осіб в житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 за більш пізній період з грудня 2022 року по серпень 2023 року ……»

Відповідно до ст.82 ЦПК України Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже ОСОБА_1 був не позбавлений ані права, ані можливості ознайомлюватись з нарахуваннями за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зокрема, шляхом звернення до КП «Водоканал» із відповідними заявами у паперовому та/або електронному вигляді, однак, з невідомих причин цього не робив,

КП «Водоканал» надавав відповідачу, як споживачу, за адресою проживання послуги з водопостачання та водовідведення, а відповідачі такі послуги прийняли, від їх отримання не відмовлялись.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», виконавець, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, формує та надає споживачу (його представнику) рахунки на оплату наданої комунальної послуги щомісяця.

Вимоги до формування рахунків на оплату послуг з постачання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення затверджено Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 31 січня 2020 року №23 (далі - Вимоги до формування рахунків).

У рахунку на оплату послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення зазначається інформація щодо нарахованої суми за спожиті обсяги комунальної послуги, платежів споживача за ці послуги, у тому числі сплачених у попередньому розрахунковому періоді, обсягів споживання комунальних послуг та діючих тарифів на ці послуги, а також інша інформація.

Таким чином, відповідачі щомісяця отримували від позивача рахунки за надані послуги у звітному періоді (місяці), в яких також відображається структура наданих послуг та нарахування кожної їх складової. Тож, вони мали інформацію з приводу кількості наданих послуг, їх структури, вартості та наявної заборгованості, а також діючих на момент проведення розрахунків тарифів на відповідні послуги.

Упродовж спірного періоду вони мали змогу звернутись до КП «Водоканал» з проханням роз`яснити їй інформацію про перелік послуг, їх вартість тощо або звернутися зі скаргою на неналежну якість таких послуг. У разі незгоди з вартістю наданих послуг, вони могли звернутись із заявою про перерахунок з оплати житлово-комунальних послуг. Проте цього не зробили.

У судовому засіданні представник відповідача суду повідомила, що доказів про належне повідомлення ОСОБА_1 про необхідність здійснення державної повірки засобу обліку холодної води в матеріалах справи відсутні.

Суд зазначає наступне.

Відповідно ст.9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та ст. 17 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», загальний облік споживання послуги з централізованого водопостачання здійснюється вузлом комерційного обліку, згідно з показаннями його засобу вимірювальної техніки. До встановлення вузла комерційного обліку обсяги споживання питної води визначаються за показаннями вузлів розподільного обліку, а у разі їх відсутності - за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування.

За адресою: АДРЕСА_1 , встановлений прилад обліку холодної води СІЧ-15МХ зав. № 02-007024, що був прийнятий на абонентський облік КП «Водоканал» в 2003 році.

Статтями 8 та 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» визначено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати лише за умови їх відповідності цьому закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засоби вимірювальної техніки; законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 №1747 «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями», на засоби вимірювальної техніки (лічильники води) встановлено міжповірочний інтервал 4 (чотири) роки, після закінчення якого вони підлягають періодичній повірці.

Остання повірка приладу обліку холодної води, встановленого за адресою: АДРЕСА_1 , була здійснена 30.10.2014.

Листом № 11393кв./85/ від 11.06.2021р. ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність здійснення державної повірки засобу обліку холодної води, встановленого за адресою: АДРЕСА_1 .

Також, листом вих.№ 11393кв./85/ від 11.06.2021р. відповідача було попереджено, що в разі не проведення своєчасної повірки приладу обліку холодної води, підприємство буде вимушено проводити нарахування згідно з нормою водоспоживання.

У судовому засідання представник позивача пояснила, що 12.07.2021 прилад обліку холодної води, встановлений за вищезазначеною адресою, через відсутність повірки був знятий з обліку КП «Водоканал».

На адресу КП «Водоканал» надійшло звернення про прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку, встановленого за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі вищезазначеної заяви представником КП «Водоканал» було проведено огляд та опломбування вузла розподільного облік, про що складено Акт про прийняття вузла розподільного обліку на абонентський облік від 10.02.2024, підписаний споживачем без зауважень. Таким чином, в період з 12.07.2021 по 09.02.2024 прилад обліку холодної води, встановлений за адресою відповідача, не був повірений належним чином та на обліку КП «Водоканал» не перебував, у зв`язку із чим у підприємства були відсутні законні підстави для врахування показань такого приладу.

Щодо приладу комерційного обліку, встановленого за адресою: АДРЕСА_2 .

Водопостачання багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 здійснюється за двома водопровідними вводами від мережі КП «Водоканал».

На підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 21.09.2016 №538 «Про затвердження відкоригованої інвестиційної програми комунального підприємства «Водоканал», на двох водопровідних вводах багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 у листопаді 2017 року за рахунок коштів Інвестпрограми встановлено засоби вимірювальної техніки вузла комерційного обліку. На водопровідному вводі №1, за яким надається послуга споживачам в приміщеннях № 1 - 143 (144 приміщення), встановлений вузол комерційного обліку води із засобом вимірювальної техніки Sensus заводський №17758341, повірка 19.06.2017.

Наступна повірка зазначеного приладу комерційного обліку була здійснена 11.08.2021, що підтверджується відміткою в паспорті засобу вимірювальної техніки вузла комерційного обліку.

01.10.2022 прилад комерційного обліку, встановлений за адресою: АДРЕСА_2 , прийнято на абонентський облік КП «Водоканал», про що складений відповідний акт від 01.10.2022, який підписаний представником співвласників будівлі без зауважень.

Відповідно ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», розподіл між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг здійснюється відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315 затверджена Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (далі - Методика розподілу).

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги, зобов`язаний у разі укладення індивідуального договору, здійснювати розподіл загальнобудинкового обсягу послуг між співвласниками багатоквартирного будинку у передбаченому законодавством та договором порядку.

Згідно н.13 Публічного договору, обсяг спожитої у будинку послуги з централізованого водопостачання визначається як обсяг питної води, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу.

Відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та «Правил надання послуг з централізованого водопостачання централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 р. №690, нарахування за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється споживачам, приміщення яких оснащені розподільними приладами обліку, протягом 3-х місяців з дати відсутності доступу до приладу обліку та ненадання абонентом вчасно починків обліку за середньодобовим споживанням послуг за попередні 12 місяців, з, з 4-го місяця - згідно нормативів питного водопостачання, затверджених органамимісцевого самоврядування.

У разі відсутності інформації про показання вузлів обліку та/або недопущення споживачем виконавця або іншої особи, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, до відповідного вузла обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії для зняття показань після закінчення тримісячного строку з дня не попуску виконавець комунальної послуги зобов`язаний здійснювати розрахунки з такими споживачами як із споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.

Відповідно до п.2 ч,2 ст.9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обсяги споживання гарячої чи питної води визначаються за показаннями вузлів розподільного обліку, а у разі їх відсутності - за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування.

Таким чином, Абонент не виконував свої зобов`язання в період з 12.07.2021 по 09.02.2024 прилад обліку холодної води, встановлений за адресою відповідача, не був повірений належним чином та на обліку КП «Водоканал» не перебував, у зв`язку із чим у підприємства були відсутні законні підстави для врахування показань такого приладу , з 01.10.2022 нарахування за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідачам КП «Водоканал» здійснювалося у відповідності до показань приладу комерційного обліку та Методики розподілу.

Відповідач порушує право позивача, на отримання коштів за надану послугу з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до вимог ст.526 ЦК України.

Відповідач не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання, відповідно до ст.625 ЦК України. Згідно статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов язання (неналежне виконання). Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

На підставі зазначених положень закону та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про те, що на час розгляду справи судом сума заборгованості за централізоване водопостачання і водовідведення відповідачем не сплачена та матеріали справи не містять доказів того, що відповідачами було здійснено заходи по погашенню заборгованості, а відтак позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню у розмірі 49 506,57 грн.

Відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору, що документально підтверджені, у розмірі 3028 гривень 00 копійок.

Керуючись ст.ст. 4,12,13,141,261,264,265,354 ЦПК України,ст..525,526,625,901 ЦК України, ст..64,67,68 ЖК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства «Водоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу по оплаті за централізоване водопостачання і водовідведення - задовольнити .

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) солідарно на користь Комунального підприємства «Водоканал»(ідентифікаційний номер юридичної особи: 03327121, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61) суму боргу по оплаті за централізоване водопостачання і водовідведення у розмірі 49 506 грн. 57 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Комунального підприємства «Водоканал»(ідентифікаційний номер юридичної особи: 03327121, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61) судовий збір у розмірі 3028 грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 23.01.2026 року.

Суддя Н.В.Фісун