Рішення № 133457380, 21.01.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2026
Номер справи
560/15017/25
Номер документу
133457380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/15017/25

РІШЕННЯ

іменем України

21 січня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії та зобов`язати провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01.07.2025 відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження згідно з довідкою від 20.02.2007 №20 про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, виданої Відкритим акціонерним товариством "Південьзахідшляхбуд" із застосуванням раніше визначеного коефіцієнту середнього заробітку (Кзс) у розмірі 9,20670.

В обґрунтування позову посилається на те, що отримує пенсію як особа з інвалідністю 3 групи від захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка при призначенні визначена з індивідуального коефіцієнта заробітку 9,20670. Вказує на те, що відповідач протиправно визначив його коефіцієнт заробітку в розмірі 6,79888, враховуючи лише заробіток за періоди роботи в зоні відчуження у розмірі 973,54 карбованців. Вважає, що збережена за основним місцем роботи сума заробітку у розмірі 345,11 карбованців також має бути врахована при визначенні індивідуального коефіцієнта.

Відзив відповідачем не поданий.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особа з інвалідністю 3 групи.

У липні 2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо надання роз`яснення про причини зменшення середньомісячної заробітної плати для обчислення розміру пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом №9970-8923/Б-03/8-2200/25 від 12.08.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що при перевірці електронної пенсійної справи було встановлено, що розмір пенсії заявника обчислювався із врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Згідно з наказом від 23.06.1986 Ф№45 по ВАТ Південьзахідшляхбуд позивача було відряджено на період з 01.07.1986 по 20.07.1986 для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У довідці від 20.02.2007 Я№20 про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження зазначено, що позивач отримував заробітну плату в сумі 973,54 крб. Актами (від 20.03.2012 та від 2007 року) зустрічних перевірок достовірності виданих довідок про роботу в зоні відчуження підтверджено, зокрема, нарахування заявнику заробітної плати в сумі 973,54 крб. З 01.03.2025 розмір пенсії по інвалідності обчислено з врахуванням заробітної плати, одержаної за період роботи в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.07.1986 по 20.07.1986 в сумі 973,54 крб, індивідуальний коефіцієнт становить 6,79888. Розмір пенсії з 01.03.2025 становить 25814,73 грн., розрахунок наступний:

8913,83 грн. (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2014 - 2016 роки 3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 ? 1.197 х 1,0796 х 1,115) х 6,79888 - 60604,06 грн 50% (ступінь втрати професійної працездатності становить у відсотках) = 30302,03 грн. (основний розмір пенсії) - 2642,93 грн. (обмеження в індексації з 01.03.2023, оскільки відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році від 24.02.2023 №168 розмір збільшення пенсії в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн.) - 503,76 грн. (обмеження в індексації з 01.03.2024, оскільки відповідно до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році від 23.02.2024 №185 розмір збільшення пенсії в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн.) - 1625,31 грн. (обмеження в індексації з 01.03.2025, оскільки відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році від 25.02.2025 №209 розмір збільшення пенсії в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн.) + 284,70 грн. (додаткова пенсія інваліду 3 групи з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС) = 25814,73 грн.

Як встановлено судом, згідно з довідкою №20 від 20.02.2007 ОСОБА_1 отримував фактичну заробітну плату в зоні відчуження, з якої визначається пенсія, а саме: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження у розмірі 345, 11 карбованців; оплата праці за дні роботи в зоні відчуження у розмірі 973,54 карбованці. Разом 1318,65 карбованців.

Згідно з актом зустрічної перевірки документів про стаж та заробітну плату для оформлення на пенсію в управлінні ПФУ у м. Хмельницькому від 2007, заробітна плата ОСОБА_1 по довідці №14 від 19.02.2007 перевірена за період з 01.07.1986 по 20.07.1986. Заробітна плата за час перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС становить 973,54 карбованці. Збережена заробітна плата за місцем основної роботи згідно з карткою -довідкою за 1986 становить 345,11 карбованців. Відповідно до акту зустрічної перевірки заробітної плати від 20.03.2012 сума заробітної плати позивача, яка зазначена у довідці №20 від 20.02.2007 за липень 1986 відповідає сумі, зазначеній в особових рахунках по нарахуванню заробітної плати (зазначено у графі "чорноб").

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 10 Закону №796-ХІІ визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Статтею 57 Закону № 796-XII визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (частина 5 статті 54 Закону №796-ХІІ, чинної на час виникнення спірних правовідносин).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Постанова КМУ №1210) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням пенсіонерів можуть призначатись виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

З огляду на це, призначення пенсії та її розмір ставиться у залежність від заробітної плати, яка фактично отримана працівником у період роботи в зоні відчуження.

Згідно з ч. 4 статті 15 Закону №796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ №1210 було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Постановою КМУ від 09.12.2021 №1307 були внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і від 26 вересня 2012 № 886 "Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках", яка набрала чинності з 1 січня 2022, крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 грудня 2022, зокрема було зобов`язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ з 1 січня 2022 року, з 1 березня 2022 року і з 1 грудня 2022 року на найбільш вигідних умовах.

Підпунктом 4 пункту 3 Постанови №1210 встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватись виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

Разом із тим, відповідно до п. 4 Порядку №1210 якщо робота проводилась вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

Відповідно до пункту 9 Порядку №1210 (зі змінами від 01.12.2022) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою П=Зс х Кзс х Кв/100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663); Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = Ск/К, де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках; К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою: Кз= Зв/Зсм, де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу),за період 1986-1990 років; Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., № 47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років.

Обчислення пенсій відповідно до Закону № 796-XII здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження є первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644 затверджена форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV врегульоване Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1). За змістом підпункту 2.10 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особа, яка бажає отримувати пенсію, подає до органу, що призначає пенсію, довідку про заробітну плату, видану підприємством, установою чи організацією, де особа працювала, або якщо підприємство, установа чи організація ліквідовані або припинили своє існування, довідку, видану їх правонаступником чи архівною установою. При цьому законодавцем надано органу, що призначає пенсію, право у разі необхідності перевіряти обґрунтованість видачі довідки про заробітну плату.

На думку суду, відповідач необґрунтовано не врахував суму збереженого середнього заробітку позивача за роботу в зоні відчуження, оскільки не спростовано, що заробіток ним був отриманий на законних підставах. Зазначена в акті зустрічної перевірки виплата ( збережена заробітна плата за місцем основної роботи за час перебування позивача в зоні ЧАЕС) є складовою заробітної плати, а не окремим видом соціальної чи компенсаційної допомоги. Зважаючи на це, невключення збереженої заробітної плати до загального розміру доходу призводить до заниження індивідуального коефіцієнта позивача, що впливає на розрахунок пенсії.

Суд виходить з того, що при розрахунку індивідуального коефіцієнта підлягає врахуванню весь фактично нарахований та оподаткований заробіток, у тому числі збережений середній заробіток за час роботи в зоні ЧАЕС.

Верховний Суд у постанові від 29.06.2022 у справі №160/1052/19 зазначив, що чинне законодавства не наділяє орган Пенсійного фонду правом самостійно змінювати періоди страхового стажу, за які взято заробітну плату для обчислення розміру пенсії при її призначенні або останньому перерахунку.

Встановлено, що у акті зустрічної перевірки зазначається, що заробітна плата, відображена в довідці, відповідає сумам, нарахованим в особових рахунках працівника у графі «Чорнобиль». Суд виходить з того, що хоч в графі "Чорнобиль" в особових рахунках показана лише оплата за фактичні дні роботи «в зоні», це не означає, що збережений середній заробіток не існує або не враховується, оскільки він також нараховувався позивачу за основним місцем роботи. Протилежне суду не доведено.

З огляду на вказані обставини суд вважає, що при розрахунку індивідуального коефіцієнта підлягає врахуванню весь фактично нарахований та оподаткований заробіток, у тому числі збережений середній заробіток за час роботи позивача в зоні ЧАЕС.

Відповідно до ч. 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки відповідач не спростував доводи позивача належними доказами, позовні вимоги слід задоволити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Винати протиправним зменшення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розміру індивідуального коефіцієнта заробітку ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2025 відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження (згідно з довідкою від 20.02.2007 №20 про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, виданою Відкритим акціонерним товариством "Південьзахідшляхбуд") із врахуванням суми збереженого середнього заробітку за роботу в зоні відчуження та сум оплати праці за дні роботи в зоні відчуження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 січня 2026 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок