Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/25581/25
провадження № П/380/26934/25
У Х В А Л А
з питань розгляду справи за правилами загального позовного провадження
21 січня 2026 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку письмового провадження клопотання керівника Самбірської окружної прокуратури Львівської області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі за позовом Самбірської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави до Стрілківської сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
В с т а н о в и в:
На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом керівника Самбірської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави до Стрілківської сільської ради Самбірського району Львівської області, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Стрілківської сільської ради Самбірського району Львівської області (вул.Вербицького,10, с.Стрілки, Самбірський р-н, Львівська область 82092, ЄДРПОУ04371224) щодо не проведення відповідно до вимог чинного законодавства нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села Бусовисько на території Стрілківської сільської ради Самбірського району Львівської області;
- зобов`язати Стрілківську сільську раду Самбірського району Львівської області відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села Бусовисько на території Стрілківської сільської ради Самбірського району Львівської області.
Ухвалою суду від 05 січня 2026 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
12 січня 2026 року до суду надійшло клопотання керівника Самбірської окружної прокуратури Львівської області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження. В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що дана справа має важливе значення для держави та становить значний суспільний інтерес в умовах воєнного стану.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з частиною 2 статті 12 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною 3 статті 257 КАС України передбачено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:
1. значення справи для сторін; 2. обраний позивачем спосіб захисту; 3. категорію та складність справи; 4. обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5. кількість сторін та інших учасників справи; 6. чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7. думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд зазначає, що предметом спору у даній справі є оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень (органу місцевого самоврядування) щодо непроведення нормативної грошової оцінки земель та зобов`язання вчинити відповідні дії. За характером спірних правовідносин, предметом доказування та складом учасників дана справа не відноситься до категорій справ, які згідно з частиною 4 статті 12 та частиною 4 статті 257 КАС України підлягають розгляду виключно за правилами загального позовного провадження.
Оцінюючи доводи клопотання прокурора, суд звертає увагу, що законодавцем визначено критерії, за яких справа не може розглядатися у порядку спрощеного провадження. Саме лише посилання заявника на «важливе значення для держави» або «значний суспільний інтерес» без належного обґрунтування необхідності проведення підготовчого засідання та виклику учасників справи не є безумовною підставою для переходу до загального позовного провадження.
Суд враховує, що для повного та всебічного встановлення обставин у цій справі достатньо дослідити наявні у матеріалах письмові докази (рішення ради, листи, відомості з Держгеокадастру, довідки про дату останньої оцінки тощо). У справі відсутня необхідність призначення експертиз, виклику та допиту свідків чи вчинення інших процесуальних дій, які притаманні підготовчому провадженню в рамках загального розгляду.
Твердження прокурора про те, що справа потребує детального розгляду через воєнний стан та необхідність наповнення бюджету, є слушними в контексті важливості предмета спору, однак не свідчать про процесуальну складність справи. Навпаки, розгляд справи у порядку спрощеного провадження дозволяє досягти мети адміністративного судочинства ефективного захисту прав та інтересів держави у розумні строки, що є пріоритетним в умовах сьогодення.
Перехід до загального позовного провадження у цій справі призведе лише до затягування строків розгляду спору, що не відповідає завданням адміністративного судочинства, визначеним статтею 2 КАС України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа є справою незначної складності (в розумінні пункту 20 частини 1 статті 4 КАС України), обставини справи можуть бути повноцінно встановлені на підставі письмових доказів без проведення судового засідання та виклику сторін, а тому підстави для задоволення клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відсутні.
Керуючись статтями 12, 166, 167, 243, 248, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. У задоволенні клопотання керівника Самбірської окружної прокуратури Львівської області про розгляд адміністративної справи № 380/25581/25 за правилами загального позовного провадження відмовити.
2. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
3. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню окремо не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Коморний О.І.