Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2026 рокусправа № 380/22405/25
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Грень Н.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , 16 Регіональної військово-лікарської комісії, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,
у с т а н о в и в:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , 16 Регіональної військово-лікарської комісії, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ), в якій позивач просить суд:
- Визнати протиправними дії Центральної ВЛК ЗСУ (ЄДРПОУ: 08356179) у вигляді скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 у довідці ВЛК № 39/1005 від 18.03.2022 про непридатність ОСОБА_1 , до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 39- а графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби;
- Визнати протиправними дії військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) у вигляді оформлення постанови ВЛК щодо ОСОБА_1 - офіцера запасу, та зобов`язати військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) привести документи щодо ОСОБА_1 , від 18.03.2022 року до належності та відповідно до чинного на дату спірних правовідносин законодавства України, оформити щодо мене, ОСОБА_1 , свідоцтво про хворобу та направити до 16 регіональної військово-лікарської комісії для розгляду і затвердження, відповідно до якого я, ОСОБА_1 , визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку 18.03.2022 року, разом з карткою дослідження та медичного огляду та усіма медичним та супровідними документами згідно чинного законодавства та усталеної практики затвердження постанов військово- лікарської комісії;
- Зобов`язати НОМЕР_2 регіональну військово-лікарську комісію розглянути свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 згідно чинного станом на 18.03.2022 року вимог законодавства України, та затвердити постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.03.2022 року, якою ОСОБА_1 , визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;
- Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов`язати виключити з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , про що зробити відповідний запис у його військовому квитку та внести до Єдиного держаного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про непридатність до військової служби та виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що оскаржувана постанова Військово-лікарської комісії прийнята з порушенням процедури прийняття такої постанови. Зазначає, що медичний огляд військовослужбовця повинен здійснюватися за методом індивідуальної оцінки придатності до військової служби, з врахуванням всіх медичних показників щодо стану здоров`я. Проте, відповідачем не враховано довідку ВЛК, що видана комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 18.03.2022 за №39/100, згідно з якою позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 39-а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 19.11.2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача - 16 Регіональної військово-лікарської комісії, ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу суду надійшов відзив (вх.№95872 від 02.12.2025) у кому проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування вказує, що підстав для скасування постанови ВЛК оформленої Протоколом засідання штатної ВЛК №2025-0729-1553-5533-7 від 29.07.2025 та зобов`язання 16 РВЛК розглянути свідоцтво про хворобу згідно чинних станом на 18.03.2022 вимого законодавства України із затвердженням нової постанови, у такому вигляді як просить позивач порушує порядок проведення ВЛК та суперечить вимогам Положення. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від ІНФОРМАЦІЯ_5 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№96964 від 05.12.2025). В обґрунтування якого вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_6 та Стрийське ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 є неналежними відповідачами, оскільки на момент проходження ВЛК 18.03.2022 позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 . Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від ІНФОРМАЦІЯ_5 на адресу суду надійшов відзив (вх. №97020 від 05.12.2025) у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
ОСОБА_1 згідно із довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18.03.2022 № 39/1005 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 39 а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
21.092025 року, оновивши застосунок «Резерв+», позивач виявив, що його статус у електронному військово-обліковому документі «виключений з обліку» змінився на статус « на обліку».
У період з 18.03.2022 по дату звернення до суду позивач не проходив медичних оглядів, які б свідчили про його придатність чи не придатність до військової служби.
21.09.2025 позивач листом отримав Протокол засідання штатної військово-лікарської комісії за №2025-0729-1553-5533-7 від 29.07.2025 Центральної ВЛК (ЗСУ), з якого вбачається, що комісією заслухано запит слідчого відділу управління Служби безпеки України щодо обґрунтованості Постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 №39/1005 від 18.03.2022 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 .
За наслідками цього засідання комісія постановила, що враховуючи порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення, а саме те, що постанова ВЛК щодо офіцера запасу була оформлена довідкою ВЛК, замість свідоцтва про хворобу , постанову військово- лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці ВЛК від 18.03.2022 №39/1005 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_2 на підставі ст. 39 а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби « Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» - скасувати. А також вказала, що ОСОБА_1 підлягає контрольному медичному огляду ВЛК При ІНФОРМАЦІЯ_7 .
25.09.2025 представником позивача скеровано адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою одержання належним чином завіреної довідки ВЛК за №39/1005 від 18.03.2022.
Листом від 29.09.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив про неможливість надання належним чином засвідченої копії довідки ВЛК за №39/1005 від 18.03.2022, оскільки документи про непридатність до проходження служби ОСОБА_1 були вилучені на перевірку правоохоронними органами.
06.10.2025 представник позивача подала запит до Управління Служби безпеки України у Львівській області з тих же ж підстав, проте у відповідь на адвокатський запит копії запитуваних документів не було надано.
17.10.2025 представник позивача скерувала до Управління СБУ у Львівській області клопотання у порядку ст. 220 КПК України для отримання належним чином завірених копій документів.
21.10.2025 слідчий слідчого відділу УСБ України у Львівській області Прожуган Ю.М. виніс постанову, якою клопотання адвоката задоволено та надано копії довідки ВЛК від 18.03.2022.
Вважаючи дії відповідачів протиправними, відтак звернувся із цим запитом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.1993 № 3543-XII (далі Закону № 3543-ХІІ).
За приписами частини п`ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України.
Поряд з цим, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України Про військову службу і військовий обов`язок від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі Положення).
Відповідно до пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу I Положення Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза це - медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу I Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Згідно з пунктів 1.1, 1.2 глави 1 розділу II Положення медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі інші військові формування), у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в Десантно-штурмових військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу; військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров`я; потреби у відпустці для лікування у зв`язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва); потреби у тривалому лікуванні.
В пункті 2.2 розділу І глави 2 Положення визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Відповідно до підпунктів 2.3.1, 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема, розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України (підпункт 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402).
За приписами підпункту 2.4.4 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення на ВЛК регіону покладаються: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Відповідно до підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
З матеріалів справи судом встановлено, що при формуванні електронного військово-облікового документа в системі «Резерв+», позивач виявив, що його статус у електронному військово- обліковому документі «виключений з обліку» змінився «на обліку».
Водночас, в матеріалах справи наявний військовий квиток позивача серії НОМЕР_4 , відповідно до якого 18.03.2022 довідкою ВЛК за №39/1005 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі 39-а графи ІІ Розладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Зазначене свідчить про те, що позивача 18.03.2022 було визнано непридатним до військової служби із виключення з військового обліку.
Судом враховується, що станом на час зазначення відповідного запису про виключенням з військового обліку діяли норми Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення), затверджені наказом Міноборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України17 листопада 2008 р. за № 1109/15800.
Розділ II Положення регулює медичний огляд.
Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України встановлює РОЗКЛАД хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Графа II визначає контингенти, що проходять медичний огляд за графами розкладу хвороб, зокрема, громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани).
Таким чином станом на час проходження позивача військово-лікарської комісії 18.03.2022 було прийнято рішення про те, що позивач за наявними хворобами станом на час проходження ВЛК підлягає визнанню непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку.
Відповідно до статті 37 Закону №2232-XII в редакції чинній станом на 18.05.2021 передбачено підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення.
Зокрема, частиною шостою статті 37 зазначеного Закону було передбачено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджується, що 18.03.2022 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 визнаний непридатним до в/служби з виключенням з військового обліку на підставі 39-а графи ІІ Розладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Верховний Суд у постанові від 21.05.2025 у справі №280/2880/24 зауважив: «з аналізу положень Закону 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов`язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов`язаних».
Крім того, за правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає під дію статей Розладу хвороб, що визначають ступінь придатності особи до військової служби з посиланням на п.3.13 Глави 3 Розділу ІІ Положення.
З урахування вказаних положень діючого законодавства та з урахування наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що позивача в 2022 році за наслідками проведеної медичної комісії було визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, а тому останній набув статусу невійськовозобов`язаного в розумінні Закону №2232-XII.
З огляду на викладене, суд зазначає, що такий запис у Реєстрі не відповідає фактичним та документально підтвердженим обставинам, суперечить вимогам статті 37 Закону №2232-XII і створює правову невизначеність щодо статусу позивача як військовозобов`язаного.
Суд зазначає, що при внесенні відомостей до Реєстру, в даному випадку, орган ведення обліку має керуватися саме такими документами, як військовий квиток позивача серії НОМЕР_5 , у якому міститься запис про виключення позивача з військового обліку.
Суд наголошує, що відповідальність за достовірність відомостей у Реєстрі покладається на органи ведення військового обліку. У цій справі наявність суперечливих або недостовірних даних у Реєстрі свідчить про неналежне виконання відповідачем свого обов`язку із забезпечення точності облікових записів, що прямо суперечить приписам чинного законодавства.
Отже, за відсутності будь-яких достовірних та належних доказів правомірності внесення змін до Реєстру, а також з огляду на наявність незаперечних доказів визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з обліку, відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів є недостовірними та підлягають виправленню у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Отже, позовні вимоги у частині про визнання протиправними дії Центральної ВЛК ЗСУ щодо скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 у довідці ВЛК № 39/1005 від 18.03.2022 про непридатність ОСОБА_1 , до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 39- а графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та визнання протиправними дії військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді оформлення постанови ВЛК щодо ОСОБА_1 - офіцера запасу, та зобов`язання військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 привести документи щодо ОСОБА_1 , від 18.03.2022 року до належності та відповідно до чинного на дату спірних правовідносин законодавства України, оформити щодо ОСОБА_1 , свідоцтво про хворобу та зобов`язання НОМЕР_2 регіональну військово-лікарську комісію розглянути свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 згідно чинного станом на 18.03.2022 року вимог законодавства України, та затвердити постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.03.2022 року, якою ОСОБА_1 , визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку слід задовольнити.
Щодо позовних вимог у частині зобов`язання направити до 16 регіональної військово-лікарської комісії для розгляду і затвердження, відповідно до якого ОСОБА_1 , визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку 18.03.2022 року, разом з карткою дослідження та медичного огляду та усіма медичним та супровідними документами згідно чинного законодавства та усталеної практики затвердження постанов військово- лікарської комісії, слід зазначити про її передчасність, виходячи з наступного.
Процедура медичного огляду та затвердження постанов ВЛК чітко регламентована Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Наказ МОУ №402). Згідно з установленою процедурою, направлення документів до вищестоящої (регіональної) ВЛК є внутрішньою адміністративною дією органу, що проводить експертизу, або ТЦК та СП, яка здійснюється автоматично після завершення первинного огляду або за запитом.
Судовий захист у порядку адміністративного судочинства можливий лише у разі наявності фактичного порушення права (ст. 5 КАС України), що у даному контексті мало б виражатися у формі офіційної відмови Відповідача направити такі документи або у доведеній бездіяльності після отримання відповідної заяви від Позивача. Проте, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 не надав доказів того, що він звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 із письмовим клопотанням про направлення його справи до 16-ї регіональної ВЛК, і що у такому направленні йому було відмовлено
Стосовно вимоги про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов`язання виключити з військового обліку ОСОБА_1 , про що зробити відповідний запис у військовому квитку та внести до Єдиного держаного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про непридатність до військової служби та виключення ОСОБА_1 з військового обліку, суд зазначає таке.
Відповідно до положень Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та Порядку ведення реєстру «Реєстр +», процедура виключення особи з військового обліку є адміністративною процедурою, яка ініціюється на підставі відповідних документів (зокрема, постанови ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку).
Згідно з принципом розподілу влад та сталою практикою Верховного Суду, право на судовий захист виникає лише у випадку фактичного порушення права. Оскільки станом на день подання позову ІНФОРМАЦІЯ_2 ще не приймалося рішення про відмову у виключенні Позивача з обліку (за умови наявності всіх законних підстав), то і факт протиправної бездіяльності чи дій є відсутнім.
Суд не може перебирати на себе дискреційні повноваження органу військового управління та приймати рішення про виключення особи з обліку замість територіального центру комплектування до того, як цей орган виявить свою волю або вчинить документально зафіксовану відмову. Таким чином, вимоги про зобов`язання вчинити дії щодо виключення з обліку та внесення даних до Реєстру є передчасними та спрямованими на захист права, яке на даний час не є порушеним, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову в цій частині.
На підставі викладеного, позов підлягає до задоволення частково.
Суд зазначає, що вирішення спору у такий спосіб є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і вказане рішення не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд висновує, про задоволення позовних вимог частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
у х в а л и в:
1.Адміністративний позов ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Центральної військово лікарської комісії Збройних Сил України (01133, м.Київ, вул. Госпітальна, 16, ЄДРПОУ 08356179), Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) 16 Регіональної військово- лікарської комісії (79058, м. Львів, вул. Стрийська 73а, ЄДРПОУ 08380628) ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання протиправною та скасування постанови та зобов`язання вчинити дії- задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Центральної військово лікарської комісії Збройних Сил України щодо скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 у довідці ВЛК № 39/1005 від 18.03.2022 про непридатність ОСОБА_1 , до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 39- а графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
3. Визнати протиправними дії військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 у вигляді оформлення постанови ВЛК щодо ОСОБА_1
4.Зобов`язати військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_8 привести документи щодо ОСОБА_1 , від 18.03.2022 року до належності та відповідно до чинного на дату спірних правовідносин законодавства України, оформити щодо ОСОБА_1 , свідоцтво про хворобу.
5. Зобов`язати 16 регіональну військово-лікарську комісію розглянути свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 згідно чинного станом на 18.03.2022 року вимог законодавства України, та затвердити постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 від 18.03.2022 року, якою ОСОБА_1 , визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
6.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
7. Стягнути на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211 ( одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20коп.
8. Стягнути на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань 16 регіональної військово-лікарської комісії (ЄДРПОУ 08380628) судовий збір у розмірі 1211 ( одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна