Ухвала суду № 13340731, 14.12.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2010
Номер справи
2-а-5171/09/0270
Номер документу
13340731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-5171/09/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Гонтарук

Суддя-доповідач: Троян Н.М.

У Х В А Л А

Іменем України

"14" грудня 2010 р. м. Київ

м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Костюк Л.О., Ізмайлової Т.Л.

при секретарі - Горяіновій Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2010 року в справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірми «Злагода»до Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції, за участю третьої особи на стороні відповідача без заявлених самостійних вимог на предмет спору - Головного управління державного казначейства України у Вінницькій області про визнання протиправними дій щодо повернення помилково перерахованих коштів та стягнення отриманих без достатніх правових обставин коштів,-

В С Т А Н О В И Л А :

Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Злагода»звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції, за участю третьої особи на стороні відповідача без заявлених самостійних вимог на предмет спору - Головного управління державного казначейства України у Вінницькій області в якому просило визнати протиправними дії Іллінецької МДПІ щодо невчинення заходів по поверненню ТОВ Агрофірма "Злагода" надмірно сплачених коштів в сумі 8798,00 грн. в рахунок фіксованого сільськогосподарського податку за 2004 рік та помилково сплачених коштів в сумі 2739,90 грн. в рахунок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки; повернути з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Злагода" надмірно сплачені податки в сумі 8798,00 грн. в рахунок фіксованого сільськогосподарського податку за 2004 рік та помилково сплачених коштів в сумі 2739,90 грн. в рахунок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2010 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірми «Злагода» задоволено та визнано протиправними дії Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції щодо невчинення заходів по поверненню ТОВ Агрофірма "Злагода" надмірно сплачених коштів в сумі 8798,00 грн. в рахунок фіксованого сільськогосподарського податку за 2004 рік та помилково сплачених коштів в сумі 2739,90 грн. в рахунок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки, стягнено з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Злагода" надмірно сплачені податки в сумі 8798,00 грн. в рахунок фіксованого сільськогосподарського податку за 2004 рік та помилково сплачених коштів в сумі 2739,90 грн. в рахунок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки.

Не погоджуючись з вищевказаним рішенням Іллінецька міжрайонна державна податкова інспекція звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, а в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Злагода" є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 32754657.

Позивач в 2004 році сплачував фіксований сільськогосподарський податок на підставі довідки Іллінецької МДПІ №49 від 21.04.2004 року.

Всього в 2004 році підприємством було сплачено фіксований сільськогосподарський податок в сумі 8798,08 грн. Вказана сума сплаченого фіксованого сільськогосподарського податку є встановленою актом Оратівського відділення Іллінецької МДПІ від 17.11.2006 року №40-23-32387334 про результати виїзної планової документальної перевірки ТОВ Агрофірма "Злагода" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.11.2003 року по 01.09.2006 року, та підтверджується платіжними дорученнями №8 від 15.03.2004 року на суму 600,00 грн., №43 від 22.06.2004 року на суму 1026,85 грн., №48 від 28.07.2004 року на суму 325,37 грн., №54 від 15.08.2004 року на суму 1640,00 грн., №67 від 27.09.2004 року на суму 1626,83 грн., №79 від 22.10.2004 року на суму 1626,83 грн., №94 від 17.11.2004 року на суму 976,10 грн., №101 від 15.12.2004 року на суму 976,10 грн.

За результатами вищевказаної перевірки у звязку із виявленими порушеннями позивачем податкового законодавства, відповідачем відповідно до підпункту “б”п.п. 4.2.2. п.4.2. ст.4 Закону України №2181-ІІІ прийнято відносно позивача податкові повідомлення-рішення від 27.11.2006 року. Однак підприємство з результатами перевірки не погодилось та оскаржило дані податкові повідомлення-рішення до Господарського суду Вінницької області.

В оскаржуваному рішенні суд першої інстанції зазначає, що постановою Господарського суду Вінницької області від 29.01.2009 року по справі №15/68-07 за позовною заявою ТОВ Агрофірма "Злагода" до Іллінецької МДПІ про визнання протиправними та скасування рішень субєкта владних повноважень встановлені обставини щодо того, що ТОВ Агрофірма "Злагода" не набула статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2004 році.(а.с. 24-29).

Враховуючи виявлені судом факти, підприємством було направлено на адресу Оратівського відділення Іллінецької МДПІ заяву від 23.03.2009 року №21 про повернення шляхом зарахування помилково сплачених податків, зокрема фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 8798, 08 грн., а також зазначено про ненадання відповідачем відповіді на заяву підприємства від 26.02.2007 року №872/10 про повернення помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в 2005-2006 рр., сплата якого підтверджується платіжними дорученнями №7 від 16.01.2005 року на суму 380,00 грн., №32 від 26.04.2005 року на суму 274, 00 грн., №60 від 27.07.2005 року на суму 380, 00 грн., №84 від 26.10.2005 року на суму 380, 00 грн., №8 від 14.04.2006 року на суму 140,90 грн., №55 від 26.07.2006 року на суму 380, 00 грн., №75 від 29.09.2006 року на суму 45,00 грн., №84 від 12.10.2006 року на суму 380,00 грн., №113 від 22.12.2006 року на суму 380,00 грн.

28.04.2009 року за №7/14/10/17-120 підприємство отримало від Оратівського відділення Іллінецької МДПІ відповідь про неможливість повернення шляхом зарахування помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 2739,90 грн., у звязку із пропущенням ТОВ Агрофірма “Злагода” строків давності подання уточнюючих розрахунків по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки.

Відповідно до частини 2 статті 50 Бюджетного кодексу України державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

В силу положень Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції є органами виконавчої влади, що керуються в своїй діяльності Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень, та підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

З урахуванням вищевикладеного, Іллінецька МДПІ є як субєктом владних повноважень в розумінні пункту 7 статті 3 КАС України, так і органом стягнення відповідно до Додатку № 8 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік".

Згідно з пунктом 1 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1232, Державне казначейство України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується, та відповідно має власні територіальні органи.

Таким чином, Головне державне казначейство України у Вінницькій області є як субєктом владних повноважень в розумінні пункту 7 статті 3 КАС України, так і органом, який здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органу стягнення.

Порядок повернення сплаченого податку з державного бюджету передбачений п.п 15.3.1 п.15.3. ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, спільним наказом ДПА України, Мінфіну України, Державного казначейства від 03.02.2005 року №58/78/22 "Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надмірно сплачених податків, зборів (обов"язкових платежів) платникам податків" (далі - Порядок), наказом ДПА України від 18.07.2005 року №276 "Про затвердження Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України" (далі - Інструкція).

Відповідно до п.п 15.3.1. п.15.3. ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Положення вказаної норми дублюється також вищезазначеними Порядком (п.5) та Інструкцією (п.7.1.).

Згідно п.7.2. розділу 7 Інструкції у разі, якщо за даними обліку податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів, що ведеться в органах державної податкової служби, сума помилково та/або надміру сплаченого податку, збору (обов'язкового платежу) відсутня або менша за суму, заявлену платником до повернення, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби у встановлений термін письмово, з викладенням причин, повідомляє платника податку про необхідність проведення звірки у зв'язку з неможливістю повернення коштів або часткового повернення заявленої суми.

Пунктом 7.3 розділу 7 Інструкції передбачено, що орган державної податкової служби вирішує питання щодо списання помилково та/або надміру сплачених сум платежів, що обліковуються в особових рахунках платників більше 1095 днів без руху (відсутні зменшення та нарахування податкових зобов'язань або нарахування, які мають нульове значення, та сплата), за умови відсутності заяви платника про повернення, у встановленому законом порядку.

Відповідно до п.7.4.розділу 7 Інструкції при поверненні надміру утриманої (сплаченої) суми податку з доходів фізичних осіб структурним підрозділом оподаткування фізичних осіб органу державної податкової служби України у термін не пізніше ніж за п'ятнадцять робочих днів до закінчення шістдесятиденного терміну від дня отримання податковими органами податкової декларації надаються підрозділам адміністрування облікових показників та звітності відповідні документи, необхідні для формування висновків про повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб та реєстрів одержувачів коштів.

В силу п.п.6-9 Порядку платником податку подається до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку заява в довільній формі, однак з вказанням обов"язкових реквізитів - визначення платником податку напрямів зарахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені(на поточний (вкладний) рахунок платника податку в установі банку; на погашення податкового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби, незалежно від виду бюджету, щодо якого обліковується такий борг; шляхом оформлення чека на одержання готівки в разі відсутності у платника податків рахунку в банку).

Орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам (додаток 3). Згідно з зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний районний (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів).

За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.

За платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу.

Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України.

Орган державної податкової служби України не пізніше ніж наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого районним (міським) фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків територіальному органу Державного казначейства України.

Висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) реєструються органами Державного казначейства України в Журналі обліку висновків.

На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків відповідно до Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року №226.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачем направлено на адресу Оратівського відділення Іллінецької МДПІ заяву від 23.03.2009 року №21 про повернення шляхом зарахування помилково сплачених податків, зокрема фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 8798, 08 грн., а також зазначено про ненадання відповідачем відповіді на заяву підприємства від 26.02.2007 року №872/10 про повернення помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в 2005-2006 рр.

28.04.2009 року за №7/14/10/17-120 підприємство отримало від Оратівського відділення Іллінецької МДПІ відповідь про неможливість повернення шляхом зарахування помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 2739,90 грн., у звязку із пропущенням ТОВ Агрофірма "Злагода" строків давності подання уточнюючих розрахунків по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки.

Підсилюючи свою позицію в даному спорі, представником відповідача в судовому засіданні було зазначено про те, що ТОВ Агрофірма "Злагода" самостійно розрахувала та подала розрахунок сплати фіксованого сільськогосподарського податку на 2004 рік до Оратівського відділення Іллінецької МДПІ та сплачувала самостійно визначену суму фіксованого сільськогосподарського податку.

Відповідно до п. 5.1. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ податкове зобов"язання, самостійно визначене платником податку у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.

Зазначене податкове зобов"язання не може бути оскаржене платником податку в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Оскільки позивачем по справі такий розрахунок не було подано до Іллінецької МДПІ, відповідач вважає, що його дії по наданні відповіді в заяві від 28.04.2009 року за №7/14/10/17-120 є правомірними, а тому у нього були відсутні підстави для повернення помилково та надмірно сплачених коштів.

Однак аналіз п. 5.1. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ свідчить про те, що платник податків наділений правом надання уточнюючого розрахунку до органів державної податкової служби в разі виявлення помилки у показниках раніше поданої декларації, а не обов"язком.

Враховуючи вищевикладене суд першої інстанції прийшов до висновку, що неподання платником податку такого уточнюючого розрахунку в силу положень Порядку не може бути підставою відмови в прийнятті такої заяви та її розгляду, адже Порядком чітко передбачені повноваження органів державної податкової служби при отриманні ними заяви про повернення помилково та/або надмірно сплачених коштів.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проте, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, судом встановлено наявність ряду порушень з боку Іллінецької МДПІ при розгляді нею звернень позивача стосовно повернення коштів.

Зокрема, суб"єктом владних повноважень було порушено процедуру розгляду заяви позивача від 26.02.2007 року №872/10 про повернення помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в 2005-2006 рр., встановлену Порядком, про схему виконання якої зазначено вище . Всупереч положенням Порядку, Іллінецькою МДПІ дана заява розглянута не була. Жодної відповіді стосовно розгляду вказаної заяви на адресу позивача не надходило. Рішень за результатами розгляду заяви або вчинення будь-яких дій на виконання вимог Порядку та Інструкції не було.

Водночас варто звернути також увагу і на те, що позивачем в заяві від 23.03.2009 року №21 виносилось на розгляд Іллінецької МДПІ два питання: повернення шляхом зарахування помилково сплачених податків, зокрема фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 8798, 08 грн., та ненадання відповідачем відповіді на заяву підприємства від 26.02.2007 року №872/10 про повернення помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в 2005-2006 рр. Проте відповідачем 28.04.2009 року за №7/14/10/17-120 надається відповідь тільки стосовно податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в 2005-2006 рр., тобто на заяву підприємства від 26.02.2007 року №872/10.

При цьому в даній заяві відповідачем вказується на неможливість повернення шляхом зарахування помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 2739,90 грн., у звязку із пропущенням ТОВ Агрофірма "Злагода" строків давності подання уточнюючих розрахунків по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки, оскільки останній день строку подання уточнюючого розрахунку (1095 днів) за 2005 рік минув 01.03.2007 року, за 2006 рік - 02.03.2008 року.

Однак, проаналізувавши зміст вказаної відповіді, а також врахувавши порушення відповідачем процедури надіслання відповіді, а саме строків надання відповіді на звернення, суд першої інстанції приходить до висновку, що бездіяльність відповідача у даному випадку позбавило ТОВ Агрофірма "Злагода" вчасно виправити недоліки подання такої заяви, якщо недоліком в даному випадку можна вважати неподання уточнюючого розрахунку до Іллінецької МДПІ.

Разом з тим, судом першої інстанції акцентується увага на тому, що суб"єктом владного повноваження неповно розглянуто заяву підприємства від 23.03.2009 року №21, зокрема взагалі не надано відповіді по питанню повернення надміру сплаченого фіксованого сільськогосподарського податку за 2004 рік в сумі 8798, 08 грн.

З огляду на наведене, варто зазначити, що недотримання відповідачем норм чинного законодавства стосовно порядку розгляду заяв, вчинення дій по підготуванню відповідних висновків після розгляду заяв, як те перебачено вимогами чинного законодавства, неповнота надання відповіді на заяву, що є бездіяльністю субєкта владних повноважень, стало причиною обмеження прав позивача на захист своїх порушених прав та інтересів шляхом вчасного розгляду та вирішення по суті поданої ним заяви.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що строк по фіксованому сільськогосподарському податку повинен відраховуватись з 29.01.2009 року, тобто з дати винесення Господарським судом Вінницької області постанови, якою були встановлені обставини щодо ненабуття ТОВ Агрофірма «Злагода»статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку в 2004 році, що одночасно і є датою, якою встановлено факт виникнення порушення права позивача та виникнення права на відшкодування надміру сплачених податків та зборів.

Щодо строку по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин варто вказати, що з відповіді органу державної податкової служби від 28.04.2009 року за №7/14/10/17-120 не вбачається пропущення ТОВ Агрофірма "Злагода" строків давності подання уточнюючих розрахунків по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки.

За таких обставин ухвалене судом рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції , а тому підстав для скасування рішення суду від 01.03.2010 року ,немає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10 березня 2010 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя

Судді

Ухвала складена та підписана в повному обсязі 20 грудня 2010 року.