Ухвала суду № 13340362, 14.12.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2010
Номер справи
2а-5560/09/2670
Номер документу
13340362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-5560/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Смолій І.В.

Суддя-доповідач: Троян Н.М.

У Х В А Л А

Іменем України

"14" грудня 2010 р. м. Київ

м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Костюк Л.О., Ізмайлової Т.Л.

при секретарі - Горяіновій Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Україна" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 жовтня 2010 року в справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Україна" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва в якому просив визначити не чинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.03.2009 року № 0000132200/0 та № 0000142200/0 Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва, що оформлені на підставі акту перевірки від 23.02.2009 № 31/23-210/32048331.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 жовтня 2010 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, а також задовольнити його позовні вимоги повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Магістраль-Україна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 по 30.09.2008 за результатами якої складено Акт перевірки від 23.02.2009 р. №31/23-210/32048331.

Актом перевірки встановлено допущення позивачем порушень ст.1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” № 185/94-ВР від 23.09.1994р. (із змінами та доповненнями) ), а саме ненадходження валютної виручки та порушення ст.9 ДКМУ “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” №15-93 від 19.02.1993р.

За висновками Акту перевірки, ДПІ у Святошинському районі міста Києва прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000132200/0 від 06.03.09р., яким позивачу нараховано пеню у сфері зовнішньо економічної діяльності в розмірі 101654,00 грн., та № 0000142200/0 від 06.03.09р. яким за порушення ст.9 ДКМУ “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” №15-93 від 19.02.1993р. на позивача накладено штраф в розмірі 170,00грн..

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що штрафні санкції зазначеними вище податковими повідомленнями-рішеннями на позивача накладено в розрізі його взаємовідносин з нерезидентом фірмою ТОВ "Agro-trans".

ТОВ "Магістраль Україна" уклало контракт №КРК/1-05077 від 05.07.2007 з фірмою ТОВ "Agro-trans" в особі Ксеньжопольського Ю. за умовами якого ТОВ "Магістраль Україна" забезпечує ТОВ "Agro-trans" безперешкодне отримання палива по карткам Магістраль-Карт на АЗС.

Позивач в позовній заяві посилається на ту обставину, що оскільки зазначений договір укладено на території України і безпосередньо позивачем експорт товару не здійснювався, тому застосування до даного контракту вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»є безпідставним.

Однак, відповідно до ст. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»Експорт (експорт товарів) це продаж товарів українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб'єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в не грошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів. При цьому зовнішньоекономічна діяльність це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами;

З контракту №КРК/1-05077 вбачається, що він укладенмй 05.07.2007р. в м. Києві, між позивачем та ТОВ "Agro-trans" (Польща). За умовами даного договору продавець передає у власність паливо, яке покупець отримує на АЗС продавця по карткам Магістраль-Карт, при цьому право власності на паливо згідно з умов даного контракту переходить покупцю в момент отримання ним цього палива на АЗС продавця.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що контракт укладений про експорт товару, а тому застосування у даному випадку податковим органом норм Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»є цілком правомірно.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що доводи позивача з приводу відсутності вантажно митних декларацій, які на його думку є єдиним підтвердженням експорту товару є безпідставними, оскільки в розумінні Митного кодексу України є підтвердженням переміщення товару через митний кордон України, при цьому як вже встановлено судом вище згідно умов контракту на позивача не покладався обовязок забезпечити поставку палива покупцю, право власності на паливо переходило в момент отримання покупцем товару на АЗС позивача, а подальше його використання чи вивезення за межі України здійснювалось лише покупцем тому вантажно митна декларація не може в даному випадку бути підтвердженням експортної операції.

Окрім цього, стосовно доводів позивача про порядок застосування строків визначених у ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»у звязку із внесенням до нього відповідних змін та з урахуванням здійснення продажу позивачем товарів ТОВ "Agro-trans" судом першої інстанції встановлено, що виконання умов даного контракту ТОВ "Магістраль Україна" передано ТОВ "Agro-trans»паливо-мастильних матеріалів за допомогою пластикових карток на загальну суму 73 038,07 євро (511 907,80 грн.), а саме згідно акту здачі - приймання товару від 31.08.2007р. №КРК\1 -05077 отримано товару на суму 38 598,27 євро (265 287,84 гри.), при цьому 90-денний термін надходження валютної виручки наступає 29.11.2007р., згідно акту здачі - приймання товару від 30.09.2007р. №КРК\1 -05077 отримано товару на суму 34 439,80 євро (246 619,96 грн.) при цьому 90-денний термін надходження валютної виручки наступає 29.12.2007р., згідно акту здачі - приймання товару від 31.10.2007р. №КРК\1 -05077 отримано товару на суму 27197,74 євро (214 208,86 грн.), при цьому 180-денний термін надходження валютної виручки наступив 28.04.2008р.

Судом першої інстанції встановлено, що на валютний рахунок ТОВ «Магістраль Україна»надійшли валютні кошти від нерезидента фірми ТОВ "Agro-trans " в загальній сумі 44 050,07 євро (310 750,22 грн.) згідно виписок банку:від 11.09.2007 в сумі 22 177,80 євро (154 501,08 грн.);від 19.09.2007 в сумі 3 532,27євро (24 735,90 грн.);від 25.09.2007 в сумі 3 790,00євро (27 011,57 грн.);від 18.10.2007 в сумі 8 550,00євро (61 312,05 грн.);від 24.10.2007 в сумі 6 000,00 євро (43 189,62 грн.).

Відповідно статті 1 Закону Україну «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»від 23.09.1994 №185/94-ВР (із змінами та доповненнями) виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного терміну потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.

1 січня 2008 року набрав чинності Закон України від 31.05.2007 N1108-V "Про внесення змін до Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", яким зокрема передбачається збільшення законодавчо встановленого терміну зарахування виручки в іноземній валюті (терміну відстрочення імпортних поставок) до 180 днів.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність. Тобто до події, факту застосовується той закон (нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали або мали місце.

З висновків суду першої інстанції вбачається, що згідно з наданими до перевірки актами прийомки - здачі товару 90- денний термін надходження валютної виручки в сумі 28988,00 євро настав 29.12.2007, тобто до набрання чинності Законом України від 31.05.2007 №1108-V „Про внесення змін до Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". В порушення ст.1 Закону №185/94-ВР кошти від нерезидента в сумі 28 988,0 євро на валютний рахунок ТОВ „Магістраль-Україна" у встановлений строк не надійшли.

Згідно ст.4 Закону №185/94-ВР порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

На підставі викладеного суд першої інстанції прийшов до висновку, що рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 06.03.2009р. №0000132200/0 в сумі 101654,0 грн. відповідає вимогам чинного законодавства з чим погоджується й колегія суддів.

Податковим повідомленням рішенням № 0000142200/0 від 06.03.09р. за порушення ст.9 ДКМУ “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” №15-93 від 19.02.1993р. на позивача накладено штраф в розмірі 170,00грн.

Суд першої інстанції в оскаржуваній постанові посилається на ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», згідно спільного листа НБУ від 09.01.1998р. № 13-226/53-188, ДПА України від 09.01.1998р. № 206/10/22-0117, Держмитслужби України від 12.01.1998р. № 11/3-247 „Щодо подання декларації про валютні цінності та майно" валютні кошти в сумі 56 185, 74 євро, що не надійшли від нерезидента у законодавчо встановлені терміни розрахунків по договору № КРК/ 1-05077 від 05.07.2007р., укладеному з фірмою ТОВ trans», підлягають декларуванню у III розділі „Майно та товари за кордоном" Декларації „Про валютні цінності, доходи та майно...".

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Указу Президента України від 18.06.1994р. № 314/94 „Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами" ( із змінами та доповненнями ) декларування суб'єктами підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, наявності належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, здійснюється щоквартально.

Пунктом 2 ст. 16 Декрету КМУ від 19.02.1993р. № 15-93 „Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (із змінами та доповненнями ) встановлено, що до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції): за невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених статтею 9 цього Декрету, - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України.

Згідно п.2.7 Положення про валютний контроль, затвердженого постановою Правління НБУ від 08.02.2000р. №49, невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою таку відповідальність: порушення строків декларування - накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період.

Відповідно до ст.3 Указу Президента України від 27.06.1999р. №734/99 „Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства" санкції, передбачені статтею 2 цього Указу та пунктом 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", застосовуються Національним банком України до банків та інших фінансово-кредитних установ, органами державної податкової служби - до інших резидентів і нерезидентів України.

На підставі вищевикладеного судом першої інстанції встановлено, що декларація станом на 01.07.2008р. позивачем до ДПІ у Святошинському районі м. Києва не подавалась, тому рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 06.03.2009 №0000142200/0 у сумі 170,0 грн. відповідає вимогам чинного законодавства.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів прийшла до висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції, яке постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Україна" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 жовтня 2010 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя

Судді

Ухвала складена та підписана в повному обсязі 20 грудня 2010 року.