Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-11699/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Бородавкіна С.В. Суддя-доповідач: Троян Н.М.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" грудня 2010 р. м. Київ
м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Костюк Л.О., Ізмайлової Т.Л.
при секретарі - Горяіновій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Чернігові на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року в справі за позовом Державної податкової інспекції в м. Чернігові до Релігійної громади української православної церкви парафії святителя Феодосія в м. Чернігові про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Релігійної громади української православної церкви парафії святителя Феодосія в м. Чернігові в якому просив стягнути на свою користь податковий борг по податку на прибуток організацій і підприємств споживчої кооперації в розмірі 1530,00 грн., мотивуючи тим, що відповідач є платником податків та зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законодавством терміни.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, а також задовольнити його позовні вимоги повністю.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не зявилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обовязкова, колегія суддів у відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 27 травня 1996 року Релігійна громада української православної церкви парафії святителя Феодосія м. Чернігова зареєстрована Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради. З 28.05.1996 року перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції в м. Чернігові як платник податків, що підтверджується довідкою про взяття на облік №417/10/29-017 від 11.09.2007 року (а.с. 54).
Релігійна громада української православної церкви парафії святителя Феодосія в м. Чернігові є релігійною організацією та здійснює свою діяльність на основі статуту(а.с. 41-48).
Позивачем було проведено перевірки відповідача на предмет порушення термінів подання податкової звітності, за результатами якої складено Акти про порушення податкового законодавства № 1632/15-123 від 15.11.2006 р., № 566/15-123 від 29.03.2007 р., № 897/15-123 від 21.06.2007 р., № 1372/15-123 від 25.09.2007 р., № 1824/15-123 від 18.12.2007 р., № 584/15-123 від 03.04.2008 р., № 1109/15-123 від 01.07.2008 р., № 1497/15-123 від 16.09.2008 р.(а.с.33-40).
На підставі актів перевірки були винесені податкові повідомлення-рішення№ 0025441511/0 від 17.11.2006 р., № 0008571510/0 від 26.04.2007 р., № 0013801510/0 від 02.07.2007 р., № 0020691510/0 від 04.10.2007 р., № 0026971510/0 від 26.12.2007 р., № 0008381510/0 від 15.04.2008 р. (а.с. 11-16).
У відповідності до ст. 7 Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації” 23.04.91 р. № 987-XII релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і змінюють персонал згідно зі своїми статутами (положеннями).
Відповідно до підпункту 7.11.7. Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "е" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; будь-яких інших доходів від надання культових послуг, а також пасивних доходів.
Згідно з підпунктом 7.11.12 пункту 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" наказом ДПА України від 11.07.97 р. № 233, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.08.97 р. за № 290/2094, затверджено форму Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (у редакції наказу ДПА України від 03.04.2003 р. № 153).
Відповідно до пунктів 1.3, 4.1 зазначеного Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається неприбутковою установою за кожний звітний період до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідач, як неприбуткова організація за ознаками, визначеними підпунктом "е" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", зобов'язаний подавати зазначений звіт, а не декларацію з податку на прибуток, а оскільки виникнення у відповідача податкового боргу в сумі 1530,00 грн. позивач пов'язує саме з накладенням штрафних санкцій за неподання декларації про прибуток за 2006 рік, І квартал 2007 року, І півріччя 2007 року, ІІІ квартал 2007 року, 2007 рік, І квартал 2008 року, про що свідчать акти про порушення податкового законодавства № 1632/15-123 від 15.11.2006 р., № 566/15-123 від 29.03.2007 р., № 897/15-123 від 21.06.2007 р., № 1372/15-123 від 25.09.2007 р., № 1824/15-123 від 18.12.2007 р., № 584/15-123 від 03.04.2008 р., № 1109/15-123 від 01.07.2008 р., № 1497/15-123 від 16.09.2008 р., суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для визначення відповідачу податкового зобов'язання за штрафними санкціями, передбаченими підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 р. "Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами", а отже і для виникнення та існування податкового боргу.
Проте, судова колегія не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на те, що з моменту внесення до Реєстру неприбуткових установ і організацій необхідно складати та подавати до податкової інспекції звітність з податку на прибуток, передбачену для платників, які включені до Реєстру неприбуткових установ і організацій, а саме звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями.
Звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями подається до державної податкової інспекції за місцезнаходженням неприбуткової установи в терміни, встановлені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами»
Підпунктом 17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачена відповідальність платника податку за неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій.
Апелянтом в поданій апеляційній скарзі зазначено, що податкову звітність з податку на прибуток, а саме звіту про використання коштів неприбутковими установами і організаціями Релігійною громадою Української православної церкви парафії святителя Феодосія м. Чернігів до ДПІ у м. Чернігові не подавався.
Враховуючи вищезазначене, судова колегія прийшла до висновку про допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального права, що стало підставою для постановлення неправильного рішення.
За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідним апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з постановленням нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Чернігові задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року скасувати, прийнявши нову, якою позов задовольнити.
Стягнути з Релігійної громади української православної церкви парафії святителя Феодосія в м. Чернігові до державного бюджету (р/р 31119008700002, код платежу 11020900, одержувач: Державний бюджет, код 22825965, Банк: ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592) за рахунок активів та перерахувати до державного бюджету податковий борг в сумі 1530,00 грн. по податку на прибуток організацій і підприємств споживчої кооперації, кооперативів та громадських обєднань.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя
Судді