Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2010 року Справа № 2а-3996/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Л.І.Хилько
при секретарі Муляренко О.В.
за участю :
від позивача представник Івашкін О.В.
від відповідача представник Тютюник Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерно-сервіс-форм» про накладення адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків,
В С Т А Н О В И В :
Кіровоградська обєднана державна податкова інспекція звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерно-сервіс-форм»про застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків: в Райффайзен банк Аваль»м. Київ МФО 380805 номер рахунку 2600646678, в Кіровоградське РУ «Приватбанк»м. Кіровоград МФО 323583 номер рахунку 26007052903285, в КОДАТ «Райффайзен банк Аваль»МФО 323538 номер рахунку 26055052900962 строком на 240 годин та допустити дане рішення до негайного виконання.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у відповідності до наказу про призначення позапланової перевірки № 611 від 27 жовтня 2010 року було виписано направлення № 747 від 27 жовтня 2010 року головному державному податковому ревізору-інспектору відділу організації перевірок підприємств Маган Т.А. та головному державному податковому ревізору-інспектору відділу організації перевірок підприємств Дембіцькій О.І. на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерно-сервіс-форм»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства по взаємовідносинах із ПП «Агроленд-КР»за період з 20.11.06 по 30.06.10 та по взаємовідносинах із ПП «Агро-ПО»за період з 20.09.06 по 30.06.10. 27.10.10 р. Уповноважених осіб Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції не допустили до проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ «Зерно-сервіс-форм»; по факту не допуску 27.10.10 р. складений акт відмови платника податків від проведення документальної перевірки та протоколи про адміністративне правопорушення директором Письменною Н.О. ТОВ «Зерно-сервіс-форм»та головним бухгалтером Рябенко Н.Л.
1 листопада 2010 року начальником ГВПМ Кіровоградської ОДПІ Постриганенко О.О., керуючись пп. 9.3.1 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181 від 21.12.2000 на імя начальника Кіровоградської ОДПІ Гавренкової Т.С. внесено подання про застосування повного адміністративного арешту активів платника податків ТОВ «Зерно-сервіс-форм». 1 листопада 2010 року на підставі пп.. «г»9.1.2 ст. 9 Закону № 2181 від 21.12.2000 р. винесено рішення № 65 про наявність обставин, які є підставою для застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку ТОВ «Зерно-сервіс-форм»строком на 240 годин.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні надав свої заперечення, якими позов не визнав в повному обсязі з тих підстав, що відповідно до норм Закону України «Про державну податкову службу в Україні», однією з умов допуску посадових осіб органів податкової служби до позапланової виїзної документальної перевірки є тільки рішення суду.
Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до ст. 9 Закону № 2181 адміністративний арешт активів є виключним засобом погашення податкового боргу, а він такого боргу не має.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши інші докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Зерно-сервіс-форм», код ЄДРПОУ 33877965, зареєстроване виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 01.12.2005 р., номер запису про державну реєстрацію 1444102 0000 002291 (а.с. 32)
Кіровоградською обєднаною державною податковою інспекцією на адресу ТОВ «Зерно-сервіс-форм»17.09.10 направлений лист № 4607/10/23-60 «Про надання пояснень та їх документального підтвердження»з питань взаємовідносин з ПП «Агроленд-КР», код 34629091, ПП «Агро-По», код 34724158, за серпень 2008 р., квітень, червень та вересень 2009 р. та надати в поясненні інформацію з питань фінансово-господарської діяльності та взаємовідносин з зазначеними підприємствами з наданням первинних документів. (а.с. 41). Лист отриманий уповноваженою особою відповідача 20.09.10 згідно повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 42).
30 вересня 2010 року на адресу Кіровоградської ОДПІ за вх. № 3484/10 від ТОВ «Зерно-сервіс-форм»надійшла відповідь на запит № 4607/10/23-60, якою відповідачем відмовлено в наданні інформації та документів позивачу на підставі відсутності в запиті посилань на факти порушення законодавства товариством, а також, у звязку з тим, що одержання пояснень і документів у запропонованому позивачем порядку і обсязі не передбачено чинним законодавством України.
27 жовтня 2010 року на імя начальника Кіровоградської ОДПІ Гавренкової Т.С. заступником начальника Кіровоградської ОДПІ Л.В. Годуновою складена доповідна записка № 243/23-10 про необхідність проведення з 27.10.10 терміном 5 робочих днів позапланової виїзної перевірки ТОВ «Зерно-сервіс-форм»по взаємовідносинах з ПП «Агро По»та ПП «Агроленд-КР»(а.с. 55)
Відповідно до наказу про призначення позапланової перевірки № 611 від 27 жовтня 2010 року (а.с. 11) було виписано направлення № 747 від 27 жовтня 2010 року (а.с. 12) головному державному податковому ревізору-інспектору відділу організації перевірок підприємств Маган Т.А. та головному державному податковому ревізору-інспектору відділу організації перевірок підприємств Дембіцькій О.І. на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерно-сервіс-форм»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства по взаємовідносинах із ПП «Агроленд-КР»за період з 20.11.06 по 30.06.10 та по взаємовідносинах із ПП «Агро-ПО»за період з 20.09.06 по 30.06.10р.
27.10.2010 року головний бухгалтер ТОВ «Зерно-сервіс-форм»- Рябенко Н.П. ознайомилась з наказом № 611 від 27.10.10р. про проведення виїзної позапланової документальної перевірки за адресою ТОВ «Зерно-сервіс-форм» з метою перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства по взаємовідносинах з ПП «Агроленд-КР»за період з 20.11.06 по 30.06.10 та по взаємовідносинах із ПП «Агро-ПО»за період з 20.09.06 по 30.06.10., отримала під розписку копію наказу та направлення Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції на перевірку № 747 від 27.10.10р.(а.с.11,12).
У письмових поясненнях від 27.10.10р. (а.с. 44) директора ТОВ ТОВ «Зерно-сервіс-форм» Письменної Н.О. зазначено, що уповноважених осіб Кіровоградської ОДПІ до здійснення позапланової перевірки на підприємстві не допущено у звязку з порушенням ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, а саме: відсутністю судового рішення.
27.10.10 р. уповноважених осіб Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції не допустили до проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ «Зерно-сервіс-форм», по факту не допуску 27.10.10 р. складений акт відмови платника податків від проведення документальної перевірки (а.с. 13) та протоколи про адміністративне правопорушення директором Письменною Н.О. ТОВ «Зерно-сервіс-форм» та головним бухгалтером Рябенко Н.Л. (а.с. 14, 15)
Вказані дії відповідача стали підставою для прийняття рішення про застосування арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунку.
Згідно ст. 1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.90р. №509-XII (надалі Закон №509) до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону №509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.
Відповідно до п.п. 9.1.1 п. 9.1 ст. 9 Закону №2181 адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
Відповідно до п. „г” п.п.9.1.2 п. 9.1 ст. 9 Закону№2181 арешт активів може бути застосовано, якщо зясується, що платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення.
Відповідно до п.п. 9.3.9 п. 9.3. ст. 9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.00р. №2181-ІІІ (надалі Закон №2181) арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством.
Згідно з підпунктом 9.3.8 пункту 9.3 статті 9 Закону №2181 адміністративний арешт не може бути накладено, якщо платник податків відмовляється допустити працівника контролюючого органу до документальної або матеріальної перевірки у звязку з відсутністю у такого працівника контролюючого органу підстав для її проведення, визначених законодавством.
Статтею 11-2 Закону № 509 встановлено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною 1 цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Судом встановлено, що податковий орган дотримався передбачених податковим законодавством вимог для проведення позапланової виїзної документальної перевірки і обґрунтовано звернувся до суду про арешт коштів на рахунках платника податків. Відмова відповідача у допуску посадових осіб Кіровоградської ОДПІ до проведення перевірки видається протиправною.
Відповідно до з пп. г пп. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 Закону 2181 арешт активів може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин - платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів.
В даному випадку поняття адміністративного арешту носить декларативний характер. Забезпечення, в контексті пп. 9.1.1 Закону 2181, слід розглядати як певний вид гарантії.
Тобто, арешт активів може бути певним видом забезпечення можливості реалізації податковим органом повноважень, визначених законодавством.
При цьому в даному підпункті відсутній складовий елемент - наявний податковий борг.
Отже, відсутність у відповідача податкового боргу не можна вважати обставиною, в разі відсутності якої, адміністративний арешт активів не застосовується.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивачем, як субєктом владних повноважень виконано обовязок щодо доведення правомірності вчинених дій та прийнятих рішень.
Таким чином, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у частині накладення адміністративного арешту є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позовну вимогу щодо допущення рішення суду до негайного виконання суд вважає необґрунтованою так як нормами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачений негайний порядок виконання рішення суду про застосування адміністративного арешту коштів на рахунках боржника.
Зважаючи на викладене, позовні вимоги в частинні допущення рішення суду до негайного виконання задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 122, 160,163,167 КАС України Кіровоградський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Вимоги адміністративного позову задовольнити частково.
Застосувати адміністративний арешт коштів та зупинити операції на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «Зерно-сервіс-форм», код ЄДРПОУ 33877965 : в Райффайзен банк Аваль»м. Київ МФО 380805 номер рахунку 2600646678, в Кіровоградському РУ «Приватбанк»м. Кіровоград МФО 323583 номер рахунку 26007052903285, в КОДАТ «Райффайзен банк Аваль»МФО 323538 номер рахунку 26055052900962 строком на 240 годин
У частині допущення рішення до негайного виконання - відмовити.
Постанову суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 05.11.2010р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько