Постанова № 13338207, 23.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2010
Номер справи
2а-26931/10/0570
Номер документу
13338207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2010 р. справа № 2а-26931/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 00 хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мозгової Н. А.

при секретаріСметана М.В.

за участю

представника позивача Добродькіна О.П.

представників відповідача Деревянко О.В.

Панфілової М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугільна компанія «Продакс» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про визнання протиправними дій щодо невизнання податкових декларацій з податку на додану вартість за липень, серпень та вересень 2010 року та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25.11.2010 року Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугільна компанія «Продакс», звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про визнання протиправними дій щодо невизнання податкових декларацій з податку на додану вартість за липень, серпень та вересень 2010 року та зобовязання вчинити певні дії, а саме: визнати податкові декларації з податку на додану вартість за липень, серпень та вересень 2010 рок податковою звітністю з дня подання, мотивуючи свої вимоги наступним:

18.08.2010 року позивачем подано до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року. 17.09.2010р. позивачем подано до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за серпень 2010 року. 18.10.2010р. позивачем подано до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за вересень 2010 року. Однак, в порушення норм абз. 1 п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України № 2181 ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» посадова особа відповідача відмовила у прийнятті податкових декларацій з податку на додану вартість за липень, серпень та вересень 2010р. Тому, дані податкові декларації позивачем були направлено поштою цінними листами з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Відповідачем на адресу позивача спрямований лист №43770/7/15-312 від 07.10.2010р., в якому зазначено, що податкові декларації з податку на додану вартість за липень, серпень 2010р. прийняті з відміткою "Не визнана як податкова звітність" у зв'язку з тим, що декларації суперечать вимогам Наказу ДПА України від 31.12.2008р. за №827 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України" в частині правильності складання податкової звітності.

17.11.2010р. відповідач вручив позивачу лист №84763/7/15-312 від 01.11.2010р., в якому зазначено, що податкові декларації з податку на додану вартість за вересень 2010р. прийнята з відміткою "Не визнана як податкова звітність" у зв'язку з тим, що декларація суперечить вимогам Наказу ДПА України від 31.12.2008р. за №827 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України" в частині правильності складання податкової звітності.

У відповідності до ч.5 п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України № 2181 ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена всупереч правил, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обовязкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. Оскільки в наданих податкових деклараціях з ПДВ за липень, серпень та вересень 2010р. зазначені всі обовязкові реквізити, то дії відповідача щодо невизнання звітності у якості податкової не відповідають нормам діючого законодавства.

Відповідач по справі, Державна податкова інспекція у Калінінському районі м. Донецька, надав до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого не згоден з позовними вимогами на підставі наступного:

позивачем порушено Порядок заповнення та надання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року №166 (в редакції наказу від 15.06.2005 року № 213), тому декларації з ПДВ за липень, серпень та вересень 2010р не визнані як податкова звітність у звязку з порушенням п.3 Наказу ДПА України від 30.05.1997 року №166 в частині правильності заповнення Розділу 4 Декларацій в рядку "Додатки до рядків цієї Декларації (зазначити номери рядків декларації)". Керуючись п.4.5 Порядку №166, згідно якого після подання декларації за звітний (податковий) період платник податку має право до закінчення граничного терміну подання декларації за такий самий період подати нову декларацію з виправленими показниками та п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України №2181 позивачу листами №84763/7/15-312 від 01.11.2010р. та №43770/7/15-312 від 07.10.2010р. було запропоновано надати нову податкову звітність. Позивачем нова податкова звітність за дані періоди подана не була.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, представники відповідача проти позову заперечували.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані доказі за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугільна компанія «Продакс» 14.08.2008р. зареєстровано у якості юридичної особи відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 744005, включено до Єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій за номером 36062082, знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Калінінському районі м. Донецька.

18.08.2010 року позивачем подано до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року. Посадова особа податкового органу відмовила підприємству у прийнятті податкової звітності, на підставі чого позивачем 18.08.2010р. було спрямовано її поштою цінними листами з описом вкладення та повідомленням про вручення. Як вбачається із відмітки Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" на повідомленнях про вручення поштового відправлення, відповідач зазначену декларацію отримав 19.08.2010р.

17.09.2010р. позивачем подано до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за серпень 2010 року. Посадова особа податкового органу відмовила підприємству у прийнятті податкової звітності, на підставі чого позивачем 17.09.2010р. було спрямовано її поштою цінними листами з описом вкладення та повідомленням про вручення. Як вбачається із відмітки Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" на повідомленнях про вручення поштового відправлення, відповідач зазначену декларацію отримав 20.09.2010р.

Відповідачем на адресу позивача спрямований лист №43770/7/15-312 від 07.10.2010р., в якому зазначено, що податкові декларації з податку на додану вартість за липень, серпень 2010р. прийняті з відміткою "Не визнана як податкова звітність" у зв'язку з тим, що декларації суперечать вимогам Наказу ДПА України від 31.12.2008р. за №827 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України" в частині правильності складання податкової звітності та запропоновано підприємству надати нову податкову звітність.

18.10.2010р. позивачем подано до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за вересень 2010 року. Посадова особа податкового органу відмовила підприємству у прийнятті податкової звітності, на підставі чого позивачем 19.10.2010р. було спрямовано її поштою цінними листами з описом вкладення та повідомленням про вручення. Як вбачається із відмітки Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" на повідомленнях про вручення поштового відправлення, відповідач зазначену декларацію отримав 20.10.2010р.

17.11.2010р. відповідач вручив позивачу лист №84763/7/15-312 від 01.11.2010р., в якому зазначено, що податкові декларації з податку на додану вартість за вересень 2010р. прийнята з відміткою "Не визнана як податкова звітність" у зв'язку з тим, що декларація суперечить вимогам Наказу ДПА України від 31.12.2008р. за №827 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України" в частині правильності складання податкової звітності та запропоновано підприємству надати нову податкову звітність.

Відповідно до п.1.11 ст.1 Закону України №2181-ІІІ податкова декларація, розрахунок це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).

Згідно з п.п. 4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України №2181-ІІІ податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обовязкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.

Таким чином, даним законом передбачений вичерпний перелік підстав, за яких контролюючий орган має право не визнавати надану платником податків звітність у якості податкової.

Згідно з положеннями Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України № 827 від 31.12.2008 року, працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність: підписів посадових осіб, печатки платника податків, обовязкових реквізитів, обовязкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності, прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації.

У відповідності із зазначеної методикою під обовязковими реквізитами розуміються: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період; назва платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України; ідентифікаційний номер згідно з ДРФО або у разі відмови від нього серія та номер паспорта для фізичної особи; місцезнаходження платника податків; назва ОДПС, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення залежно від форми); підписи посадових осіб, засвідчені печаткою.

Зазначення номерів рядків декларації не віднесено до обовязкових реквізитів податкової декларації.

Як вбачається з декларацій з ПДВ за липень, серпень та вересень 2010 року, наданих позивачем до податкової інспекції, позивачем всі обовязкові реквізити вказані.

Згідно з п.п. 4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України №2181-ІІІ прийняття податкової декларації є обовязком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування відємного значення обєктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобовязань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Якщо службова (посадова ) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого вищевказаної норми платник податків зобовязаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на імя керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень п.п.4.1.7 ст.4 закону України №2181 ІІІ не застосовується.

Позивачем податкові декларації з ПДВ за липень, серпень та вересень 2010 року були направлені поштою цінними листами з описом вкладення та повідомленням про вручення у відповідності з ч.2 п.п. 4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України 32181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно п.4.5 Наказу ДПА України від 31.12.2008р. за №827 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України" структурним підрозділом ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності у триденний термін від дня отримання звітності (але не пізніше наступного дня від граничного строку подання), надсилається платнику податків повідомлення про невизнання ОДПС податкової звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття та пропозицією надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином.

Всупереч даної норми відповідачем було порушено триденний термін від дня отримання звітності для надіслання платнику податків повідомлення про невизнання ОДПС податкової звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття та пропозицією надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином.

Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що правомірність дій щодо неприйняття податкових декларацій з ПДВ липень, серпень та вересень 2010 року, наданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Вугільна компанія «Продакс», відповідачем не доведений.

Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем присуджуються з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугільна компанія «Продакс» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про визнання протиправними дій щодо невизнання податкових декларацій з податку на додану вартість за липень, серпень та вересень 2010 року та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька щодо невизнання податкових декларацій з податку на додану вартість за липень, серпень та вересень 2010 року.

Зобовязати Державну податкову інспекцію у Калінінському районі м. Донецька вчинити певні дії, а саме: визнати податкові декларації з податку на додану вартість за липень, серпень та вересень 2010 рок податковою звітністю з дня подання.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугільна компанія «Продакс» (83052, Донецька область, м. Донецьк, бул. Шахтобудівників, 45, код ЄДРПОУ 36062082) судовий збір в сумі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 23.12.2010 року.

Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України виготовлений та підписаний 28.12.2010 року.

Суддя Мозговая Н. А.