Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2010 р. справа № 2а-25690/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Загацької Т.В.
при секретарі Телешові В.О.
83052, місто Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, буд. 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Загацької Т.В.
при секретарі Телешові В.О.
за участю прокурора Ноздрьова С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Донецьку справу за адміністративним позовом прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до приватного підприємства «Красноармійськ-Реал-Сервіс» міста Красноармійську про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 5100 грн. ,
В С Т А Н О В И В:
09 листопада 2010 року прокурор міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до приватного підприємства «Красноармійськ-Реал-Сервіс» міста Красноармійську про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 5100 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що постановою №Д-436 від 24.11.2009 року на приватне підприємство «Красноармійськ-Реал-Сервіс» міста Красноармійську Держпромнаглядом у Донбаському регіоні Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної теплової енергії у Донецькій області було накладено штраф у розмірі 5100 грн. Зазначена постанова була отримана відповідачем 03.12.2009 року, однак відповідач у встановлений законодавством строк штрафу розмірі 5100 грн. не сплатив, постанову №Д-436 від 24.11.2009 року не оскаржував.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Позивач в судове засідання не з’явився, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить, поштове повідомлення про вручення поштового відправлення, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення поштового відправлення. Представник відповідача через канцелярію суду надав письмові заперечення, відповідно до яких в позові просить відмовити у зв’язку з тим, що, на думку відповідача, постанова №Д-436 від 24.11.2009 року була винесена незаконно та необґрунтовано.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, судом встановлено наступне.
У відповідності ст.361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Прокурор міста Горлівки, у даному випадку, представляє інтереси держави в суді, оскільки його дії спрямовані на захист інтересів держави шляхом заяви вимог про стягнення заборгованості на користь державного бюджету.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за №929 від 07.08.1996 року (далі Положення) , та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія Укренерго» та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» є забезпечення цілісності об’єднаної енергетичної системи України, задоволення держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, зберігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни, а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення.
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на суб’єктів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок та теплових мереж.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об’єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частина 1 статті 9 зазначеного Закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 статті 9 цього ж Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб’єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. Так, відповідно до частини 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» суб’єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:за ухиляння від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій – штраф у розмірі до п’яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
14 січня 2009 року на підставі акту перевірки №02\18-0028 від 14.01.2009 року директору приватного підприємства «Красноармійськ-Реал-Сервіс» міста Красноармійську було видано припис №02/18-0028/2 від 14.01.2009 року, яким останнього зобов’язано виконати заходи з усунення порушень; строк виконання – 15.06.2009 року.
Актом перевірки (протокол) №02/18-0350 від 05.08.2009 року був встановлений факт невиконання приватним підприємством «Красноармійськ-Реал-Сервіс» міста Красноармійську чотирьох пунктів раніше виданого припису №02/18-0028/2 від 14.01.2009 року, строк виконання яких закінчився.
На підставі акту перевірки №02/18-0350 від 05.08.2009 року за невиконання припису Держенергонагляду № 02/18-0028/2 від 14.01.2009 року була винесена постанова №Д-436 від 24 листопада 2009 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, відповідно до якої на приватне підприємство «Красноармійськ-Реал-Сервіс» міста Красноармійську був накладений штраф у розмірі 5100,00 грн. Зазначена постанова була отримана відповідачем 03.12.2009 року, про що свідчить відповідне повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідальність визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та Положенням про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312. Згідно пункту 5 цього Положення , старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб’єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки та оформлюється постановою.
Згідно ст.31 Закону України «Про теплопостачання», суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладення, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідач до цього часу штраф, накладений відповідно до постанови №Д-436 від 24.11.2009 року у сумі 5100 грн. не сплатив, постанову №Д-436 від 24.11.2009 року не оскаржував.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо незаконності та необґрунтованості позовних вимог про стягнення штрафу у розмірі 5100 грн. у зв’язку з наступним:
Відповідач посилається на той факт, що постанова №Д-436 від 24.11.2009 року, на підставі якої на відповідача був накладений штраф у розмірі 5100 грн., була винесена Держенергонагладом незаконно та необґрунтовано. Однак зазначена постанова була винесена за невиконання відповідачем припису №02\18-0028\2 від 14.01.2009 року, який відповідачем у встановленому законом порядку оскаржений не був. Правом на оскарження постанови №Д-436 від 24.11.2009 року відповідач також не скористався.
Як вже було раніше зазначено, відповідно до ст.31 Закону України «Про теплопостачання» суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладення, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Враховуюче вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99,100, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до приватного підприємства «Красноармійськ-Реал-Сервіс» міста Красноармійську про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 5100 грн. – задовольнити .
Стягнути з приватного підприємства «Красноармійськ-Реал-Сервіс» міста Красноармійську заборгованість в сумі 5100 (п’ять тисяч сто) гривень 00 копійок на користь Державного бюджету України (п/р 31110106700060 УДК у місті Красноармійську ДУ ДКУ в Донецькій області код бюджетної класифікації 21081100 МФО 834016 ЄДРПОУ 34686579,одержувач державний бюджет м. Красноармійська).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Загацька Т. В.