Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2010 р. справа № 2а-24315/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Михайлик А.С.
при секретаріРябовол М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Жовтневої міжрайонної Державної податкової інспекції м. Маріуполя
до Громадської організації
«Координаційний екологічний центр «Стратегія»
про припинення юридичної особи
за участю:
представника позивача: Фатьянова Р.О. (за дов. № 73 від 08 червня 2010 року)
відповідач: не зявився,
Жовтнева міжрайонна Державна податкова інспекція м. Маріуполя (надалі позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Громадської організації «Координаційний екологічний центр «Стратегія» (ідентифікаційний код 23786302) із позовом про припинення юридичної особи. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що відповідач перебуває на обліку в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції м. Маріуполя як платник податків, проте на порушення пункту 2 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» відповідач не подає податкової звітності, а саме звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями з 3 кварталу 2009 року, що за приписами пункту 4 частини 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» є підставою для припинення юридичної особи.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимога підтримав у повному обсязі.
Відповідач, до судового засідання не зявився, про час та місце судового засідання повідомлявся за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Леніна, буд. 70. Проте, ухвала про відкриття провадження та повістка про виклик до суду на 17 листопада 2010 року повернулися із відміткою на поштовому конверті «організація не значиться». Направлена рекомендованою поштою повістка про виклик до суду на 13 грудня 2010 року повернулася до суду із відміткою на поштовому конверті «організація не значиться».
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Громадська організація «Координаційний екологічний центр «Стратегія» (відповідач) зареєстровано рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради народних депутатів № 3222/4 від 18 жовтня 1995 року, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 4). Відповідно до довідки Управління статистики у м. Маріуполі № 05-115/75 від 15 червня 2010 року (арк. справи 6) відповідач станом на 15 червня 2010 року значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за ідентифікаційним кодом 23786302.
14 листопада 1995 року відповідача було взято на облік як платника податків у Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції м. Маріуполя, що підтверджується довідкою Жовтневої МДПІ м. Маріуполя № 918/10/19-114-10 від 16 червня 2010 року (арк. справи 7).
14 червня 2010 року податковою інспекцією був складений акт № 279/15-114-2 про ненадання податкової звітності (арк. справи 15). Відповідно до висновків акту, остання податкова звітність не надається відповідачем з 16 липня 2009 року.
Як свідчать матеріали справи, підставами предявлення позову про припинення Громадської організації «Координаційний екологічний центр «Стратегія», податковою інспекцією було зазначено неподання вказаною організацією податкової звітності до органу державної податкової служби з 2009 року; як на правову підставу своїх вимог послалась на частину 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».
Правові підстави надання податкової звітності субєктами господарювання містяться в Господарському кодексі України, Законах України «Про систему оподаткування» та «Про оподаткування прибутку підприємств».
Згідно з частиною 8 статті 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлений обовязок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як вбачається за наявних в матеріалах справи документів, відповідач за організаційно-правовою формою є громадською організацією, особливості статусу, створення, діяльності та припинення яких визначені Законом України «Про громадські організації». Статтею 5 цього закону визначено, що законодавство про об'єднання громадян складається з Конституції України, цього Закону та актів законодавства, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про обєднання громадян» об'єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Частиною 3 статті 24 Закону України «Про обєднання громадян» передбачено, що об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Громадські організації є неприбутковими організаціями.
Порядок оподаткування неприбуткових організацій, якою є відповідач, передбачений підпунктом 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями передбачені Порядком складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 233 від 11 липня 1997 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.97 р. за N 290/2094 (далі за текстом порядок). Зазначений порядок розроблений на підставі норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами) та Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до пунктів 1.3., 1.5 Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період. Податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається до податкового органу і у разі відсутності операцій (сум) з прокресленням відповідних рядків.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний подавати до податкового органу звіт у встановлені законодавством строки незалежно від наявності доходів, які підлягають оподаткуванню.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, остання податкова звітність податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями була надана відповідачем до податкової інспекції 16 липня 2009 року за звітний податковий період півріччя 2009 року (арк. справи 13-14).
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Частиною 2 статті 38 вказаного Закону визначено, що правовою підставою для постановлення такого судового рішення є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Проте, підстави та особливості припинення діяльності громадських організацій передбачені статтею 19 Закону України «Про об'єднання громадян» від 16 червня 1992 року, який є спеціальним у відношенні діяльності відповідача. Відповідно до цієї статті припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Реорганізація об'єднання громадян здійснюється відповідно до його статуту. Реєстрація новоствореного об'єднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом.
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Підстави та порядок примусового розпуску обєднання громадян встановлені статтею 32 Закону України «Про об'єднання громадян».
Згідно статі 25 Закону України «Про обєднання громадян», державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України. Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення. Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури. Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.
Здійснюючи контрольну функцію, легалізуючі органи вживають відповідні заходи, передбачені законодавством. Так, статтею 28 Закону України «Про обєднання громадян» передбачено, що за порушення законодавства легалізуючим органом до громадських організацій самостійно може бути застосований такий вид стягнення, як письмове попередження, в разі грубого або систематичного вчинення правопорушень, легалізуючий орган звертається до суду з поданням про накладення штрафу. Крім того, з метою припинення протиправної діяльності громадської організації легалізуючий орган може направляти до суду подання про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів діяльності, тимчасову заборону діяльності обєднання на строк до трьох місяців, або про примусовий розпуск (ліквідацію).
Натомість Закон України «Про обєднання громадян» не містить в собі положень, якими б було передбачено можливості припинення діяльності громадського обєднання через ненадання податкової звітності, як само, й відсутні в чинному законодавстві норми, які б надавали органам державної податкової служби звертатися податкової інспекції до суду з вимогою про припинення громадської організації через неподання останньою податкової звітності до податкового органу.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про припинення діяльності відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись частиною 8 статті 19, статтею 128 Господарського кодексу України, статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування», статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу», Законом України «Про обєднання громадян», ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволені позовних вимог Жовтневої міжрайонної Державної податкової інспекції м. Маріуполя до Громадської організації «Координаційний екологічний центр «Стратегія» про припинення юридичної особи у повному обсязі
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 13 грудня 2010 року.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 грудня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Михайлик А.С.