Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2010 р. справа № 2а-26463/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10.10
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретаріГончар О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Гірник»
про стягнення заборгованості в сумі 19026,47 грн.
за участю:
від позивача: Совпель О.В. (за дов. № 1015/С/10-013 від 22.01.2010 р.)
від відповідача: не зявився
Державна податкова інспекція у Пролетарському районі м. Донецька звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірник» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 19026,47 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на 22 жовтня 2010 року за Товариством з обмеженою відповідальністю «Гірник» через несплату останнім самостійно узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за землю обліковується податковий борг в сумі 19026,47 грн. Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.
Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обовязок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3, пункту 5.1., статті 5, підпункту 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості з орендної плати за землю в сумі 19026,47 грн.
В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги.
Відповідач про дату, час та місце судового засідання повідомлявся судом належним чином, проте, до судового засідання не зявився, уповноваженого представника не направив, причин неявки суду не повідомив, письмового відзиву не направив, будь-яких клопотань чи заяви про розгляд справи за його відсутності не надав.
Виходячи з наведеного суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Гірник» зареєстровано 05 квітня 2000 року та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 30562044, що підтверджується довідкою Донецького обласного управління статистики № 14/4-20/4599 від 09.09.2010 року та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (арк. справи 5, 13-17). Відповідно до довідки № 23272/29-013 від 22.10.2010 року, як платник податків відповідач перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Пролетарському районі м. Донецька (арк. справи 4).
30 січня 2010 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька податкову декларацію з орендної плати за землю за звітний податковий період 2010 року (арк. справи 11), якою було визначено суму орендної плати за землю за 2010 рік у загальній сумі 45663,58 гривень, з яких за період січень листопад 2010 року у сумі 3805,30 гривень, у грудні 2010 року 3805,28 гривень.
Станом на 01 травня 2010 року за відповідачем обліковувалась переплата у розмірі 0,03 грн. в період з травня по листопад 2010 року у відповідача виникли податкові зобовязання з орендної плати за землю за звітні періоди квітень вересень 2010 року в сумі 19026,50 гривень. Із врахуванням переплати станом на 01 травня 2010 року в сумі 0,03 грн. сума боргу з орендної плати за землю складає19026,47 грн.
За даними зворотного боку облікової картки з орендної плати за землю, відповідачем не було сплачено суму зобовязань з орендної плати за землю за звітні періоди квітень вересень 2010 року.
08 червня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу № 1/35 на суму 3805,27 грн., яку було отримано відповідачем 08 червня 2010 року, про що свідчить підпис директора на корінці першої податкової вимоги (арк. справи 8).
09 липня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено другу податкову вимогу № 2/46 на суму 7610,57 грн. (арк. справи 9), зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт № 8 від 16.07.2010 року про неможливість вручення податкової вимоги (арк. справи 10).
Станом на 20 грудня 2010 року за інформацією зворотного боку облікової картки відповідача з орендної плати за землю за відповідачем обліковується недоїмка у сумі 26637,07 гривень, у тому числі за податковий звітний період квітень вересень 2010 року у розмірі 19026,47 гривень.
Пунктом 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування", яким визначені принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, передбачено сплату плати за землю (земельний податку), а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У відповідності до статті 27 зазначеного Закону, контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників встановлені Законом України «Про систему оподаткування».
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим зобов'язанням є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно пункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Наявними в матеріалах справи підтверджено здійснення позивачем самостійного узгодження зобовязань з орендної плати за землю за звітний період 2010 рік шляхом надання до податкового органу податкової декларації. Проте, як вбачається з наявних в матеріалах справи документів зворотного боку облікової картки платника податків, відповідачем не здійснювалося самостійне погашення визначеної суми податкового зобовязання з орендної плати за землю в повному обсязі, внаслідок чого, станом на 20 грудня 2010 року, за даними зворотного боку облікової картки платника податку, за відповідачем обліковується недоїмка у сумі 26637,07 гривень, у тому числі за податковий звітний період квітень вересень 2010 року у розмірі 19026,47 гривень. На день судового розгляду, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання зазначених вимог позивачем 08 червня 2010 року на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу № 1/35 на суму 3805,27 грн., яку було отримано відповідачем 08 червня 2010 року, про що свідчить підпис директора на корінці першої податкової вимоги (арк. справи 8).
09 липня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено другу податкову вимогу № 2/46 на суму 7610,57 грн. (арк. справи 9), зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт № 8 від 16.07.2010 року про неможливість вручення податкової вимоги (арк. справи 10).
Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03 липня 2001 року.
Відповідно до пункту 5.8. зазначеного Порядку якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкову вимогу, незнаходженням фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, то працівник структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, у день повернення неврученої податкової вимоги розміщує її на дошці податкових оголошень (повідомлень). День розміщення податкової вимоги на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважається днем вручення податкової вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи 16 липня 2010 року був складений Акт № 8 про невручення другої податкової вимоги відповідачу (арк. справи 10).
Отже, днем вручення податкової вимоги № 2/46 від 09 липня 2010 року є 16 липня 2010 року.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що вжиті податковим органом заходи направлені на погашення податкового боргу відповідача не призвели до погашення суми податкового боргу.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобовязання з орендної плати за землю, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про плату за землю», Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірник» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 19026,47 гривень задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гірник» (код ЄДРПОУ 30562044, адреса: 85483, Донецька область, м. Новогродівка, вул. Шахтна, 1) на користь місцевого бюджету Пролетарської районної ради в рахунок погашення заборгованості з орендної плати за землю за звітний податковий період квітень вересень 2010 року в розмірі 19026,47 гривень (девятнадцять тисяч двадцять шість гривень 47 копійок) на р/р 33213812700011, код платежу 13050200, банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 грудня 2010 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Михайлик А.С.