Єдиний державний реєстр судових рішень 29.12.2010
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2010 р. Справа № 2а-12580/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільков В.В. <Текст > розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу, - ВСТАНОВИВ:
Орджонікідзевська обєднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області звернулась до суду з адміністративним позовом до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що субєкт підприємницької діяльності фізична особа ОСОБА_2 має податковий борг із податку з доходів фізичних осіб та штрафних санкцій в загальній сумі 58948 грн. 92 коп., який утворився внаслідок порушення відповідачем вимог Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.
Позивач в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 КАС України, що підтверджується розпискою від 18.11.2010 року.
Відповідач в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 01.12.2010 року, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Крім того, відповідач надав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що у 1-му кварталі 2009р. відповідач перебувала на спрощеній системі оподаткування. У звязку з тим, що за зазначений період відповідачем отримано валовий дохід від реалізації закупленого у населення меду у сумі 1023990,45 грн., тобто більш, ніж 1 млн. грн., з 01.04.2009р. субєкт підприємницької діяльності фізична особа ОСОБА_2 перейшла на загальну систему оподаткування. Таким чином, податковим органом не правомірно застосовано під час визначення суми податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб до суми перевищення дозволеного обсягу виручки положення Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
За даних обставин суд, керуючись положеннями ч. 6 ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.
Субєкт підприємницької діяльності фізична особа ОСОБА_2 перебуває на обліку в Орджонікідзевській обєднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області як платник окремих видів податків.
У відповідності до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності; достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори, крім Національного банку України та його установ.
Орджонікідзевською обєднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області на підставі направлення № 14/170 від 27.02.2010р. та ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» проведено планову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 18.09.2008р. по 31.12.2009р., за результатами якої складено акт № 5/1740/НОМЕР_1 від 17.03.2010 року.
Перевіркою виявлено, зокрема, порушення ст.ст. 1, 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» та ст. 13 розділу 4 Декрету КМУ «Про прибутковий податок з громадян», в результаті чого донараховано податок з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності у розмірі 58948 грн. 92 коп.
Зазначений акт перевірки був підписаний відповідачем.
Відповідно до ст. 1 Указу Президент України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» № 727/98 від 03.07.1998р. спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.
Статтею 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» № 13-92 від 26.12.1992р. оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах II та III цього Декрету. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву.
Згідно зі ст. 2 Указу Президент України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» № 727/98 від 03.07.1998р. суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
У разі коли фізична особа - суб'єкт малого підприємництва здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких установлено різні ставки єдиного податку, нею придбавається одне свідоцтво і сплачується єдиний податок, що не перевищує встановленої максимальної ставки.
У разі коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім'ї, ставка єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладається єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника та осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника податку, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності.
В результаті того, що відповідачем було перевищено встановлений чинним законодавством обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік податковим органом було донараховано відповідачу податок з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності у розмірі 58948 грн. 92 коп.
На підставі акту № 5/1740/НОМЕР_1 від 17.03.2010 року було винесено податкове повідомлення-рішення № 0008211740/0 від 19.03.2010р. про нарахування податок з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності у розмірі 58948 грн. 92 коп.
Вищезазначене повідомлення-рішення було отримане відповідачем 19.03.2010р., що підтверджується його особистим підписом на корінці податкового повідомлення-рішення.
Сума податкового боргу по податок з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності відповідачем перед бюджетом не погашена і становить 58948 грн. 92 коп.
Відповідно до п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» якщо сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом, платник податків несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобовязання.
У строк, встановлений пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181 (протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення), відповідач не сплатив суму податкового зобовязання, визначеного рішенням податкового органу, та не оскаржив ці рішення у встановленому порядку.
Згідно пп. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, сума податкового зобовязання згідно зазначеного податкового повідомлення рішення, є узгодженою, і набула статусу податкового боргу платника податків.
Відповідно до пункту «а» пп. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 закону України № 2181, перша податкова вимога надсилається платнику податків контролюючим органом не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Друга податкова вимога, у відповідності до пункту "б" пп. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 Закону України № 2181, направляється платнику податків не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) йому першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Позивачем відповідно до пп. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України № 2181, з урахуванням наявності у відповідача заборгованості перед бюджетом з інших податків, було відправлено відповідачу поштою першу податкову вимогу № 1/248 від 30.03.2010р. на суму 58948 грн. 92 коп., яка отримана відповідачем 30.03.2010р., а також, другу податкову вимогу № 2/372 від 30.04.2010р. на суму 58948 грн. 92 коп., яка отримана відповідачем 30.04.2010р.
Проте податковий борг відповідачем сплачений не був.
Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України. Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р., п.п.4.1.1, 4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р., платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Також, згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно пункту 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У відповідності до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. Закону України № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, що відповідно до п. 1.6 ст. 1 цього ж Закону, є зверненням на активи платника податків в рахунок погашення податкового боргу.
У відповідності до пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України № 2181, джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1, Дніпропетровська обл.) на користь держави (р/р 34127999700036, банк відділення Державного казначейства України в Апостолівському районі ГУДКУ у Дніпропетровській області, ОКПО 23929827, МФО 805012) податковий борг у сумі 58948 (пятдесят вісім тисяч девятсот сорок вісім) грн. 92 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >В.В Ільков
< Текст >